tomas357
12.04.10,09:30
Dobrý deň.
Prosím Vás o radu ako postupovať pri nasledovnej situácií :

V platnej kolektívnej zmluve je uvedené -

"Novoprijatí zamestnanci kat. THZ môžu byť počas doby zapracovania na funkciu zaradení o max. 2 tarifné triedy nižšie, ako je ich cieľová funkcia podľa katalógu pracovných činností. Po vyhodnotení doby zapracovania na funkciu (po max. 3 mesiacoch) priamy nadriadený navrhne ďalší platový postup."

Katalóg pracovných činností je súčasťou kolektívnej zmluvy ako príloha.

Zamestnávateľ to však nedodržuje. V mojom prípade som bol pri nástupe zaradení do tarifnej triedy 8 a v nej som až do dnes. Priamy nadriadený nenavrhol ďalší platový postup, pričom katalóg hovorí o triede 10 - 11. Na danej pozícií pracujem už 22 mesiacov.

Ako môžem postupovať ? Môžem žiadať doplatenie za uplynuté mesiace?
monika74
12.04.10,07:53
Je niekde v KZ alebo pracovnom resp. odmeňovacom/mzdovom predpise alebo v akomkoľvek predpise zamestnávateľa uvedená, povinnosť vedúceho zamestnanca (priameho nadriadeného) vyhodnotiť zapracovanie podriadeného?
Jedna vec je, že vyhodnotenie je podmienkou platového postupu, ale druhá vec je, či to má priamy nadriadený ako povinnosť vykonať vyhodnotenie (napr. v náplni práce, v organizačnom poriadku, v KZ a pod.). Nie je totiž uvedené bližšie info k procesu vyhodnotenia zapracovania alebo adaptácie zamestnanca (kto, čo , kedy a ako je v tom procese vyhodnotenia zainteresovaný). Pokiaľ existuje u vášho zamestnávateľa predpis či už v KZ alebo vo vnútornej dokumentácii riadenia, že priamy nadriadený má povinnosť vyhodnotiť zapracovanie, tak nárok na platový postup tu je. Z citácie KZ nie je známe, či výsledok vyhodnotenia zapracovania ovplyvní platový postup. Ak priamy nadriadený môže vyhodnotiť zapracovanie, tak to vyzerá tak, že je to na jeho dobrej vôli, či to urobí, alebo nie. Slovo môže v právnych dokumentoch ako je KZ znamená, že nemusí.
Je to ako napr. s odmenami, ak v KZ je napísané, že môžem dostať odmenu, ale až keď mi ju prizná a podpíše vedúci. Vedúci nemá povinnosť priznávať mi odmenu, ale môže mi ju dať, ak uzná za vhodné, že mi patrí.