lumich
12.04.10,09:39
prosím poradiť, otec prenajímal pol rodinného domu na prenájom /obchod/, otec zomrel, chcem poradiť, či po úmrtí jedného zo zmluvných strán zaniká zmluva o prenájme nebytových priestorov na podnikateľký účel, nakoľko sa nemôžme normálne dohodnúť s nájomcom, on tvrdí, že do dedičského konania nebude s nami komunikovať, najskôr pristúpil telefonicky na naše podmienky, rešpektoval ich jeden mesiac, druhý mesiac vyplatiť len dohodnutú sumu, ktorá bola pôvodná, chcem sa spýtať, ak prvý mesiac zaplatil dohodnutú čiastku, tým podľa mňa aj súhlasil s našimi podmienkami, inak by ju nebol vyplatil, potom si to porozmýšlal a viac takú čiastku nevyplatil, prosím poradiť, kto je v práve, som si vedomá, že dohoda bola iba ústna,nie písomná, prosím ako postupovať
ďakujem
Mgr.Shrek
12.04.10,07:53
prosím poradiť, otec prenajímal pol rodinného domu na prenájom /obchod/, otec zomrel, chcem poradiť, či po úmrtí jedného zo zmluvných strán zaniká zmluva o prenájme nebytových priestorov na podnikateľký účel, nakoľko sa nemôžme normálne dohodnúť s nájomcom, on tvrdí, že do dedičského konania nebude s nami komunikovať, najskôr pristúpil telefonicky na naše podmienky, rešpektoval ich jeden mesiac, druhý mesiac vyplatiť len dohodnutú sumu, ktorá bola pôvodná, chcem sa spýtať, ak prvý mesiac zaplatil dohodnutú čiastku, tým podľa mňa aj súhlasil s našimi podmienkami, inak by ju nebol vyplatil, potom si to porozmýšlal a viac takú čiastku nevyplatil, prosím poradiť, kto je v práve, som si vedomá, že dohoda bola iba ústna,nie písomná, prosím ako postupovať
ďakujem

Dobrý deň.
Podľa § 14 zákona č. 116/1990 Zb. o nájme a podnájme nebytových priestorov:
Ak nebolo dohodnuté inak, nájom zaniká

a) zánikom predmetu nájmu;
b) smrťou nájomcu, pokiaľ dedičia po poručiteľovi, ktorý bol nájomcom, do 30 dní od jeho smrti neoznámia prenajímateľovi, že pokračujú v nájme;
c) zánikom právnickej osoby, ak je nájomcom.

Otázkou teraz je, či chcete Vy v nájme pokračovať alebo nie.
Lebo ak áno, môžte argumentovať ústnou dohodou a tým, že zaplatil za prvý mesiac.
Ak nie, môžte argumentovať tým, že k oznámeniu o pokračovaní nájmu nedošlo.
Je to na Vás

OPRAVA
§ 10 zákona č. 116/1990 Zb. o nájme a podnájme nebytových priestorov hovorí nasledovné:
Ak sa nájom uzavrie na neurčitý čas, sú prenajímateľ i nájomca oprávnení vypovedať zmluvu písomne bez udania dôvodu, ak nie je dohodnuté inak.

V tomto prípade je potrebné počkať do skončenia dedičského konania, aby bolo zrejmé, kto je oprávnený rozhodovať o nájomnom vzťahu.

Keď prebehne dedičské konanie, bude potom nájomca povinný uhradiť dlžné nájomné a potom, podľa uváženia nájomnú zmluvu zmeníte alebo vypoviete.
ivka70
12.04.10,08:02
Dobrý deň.
Podľa § 14 zákona č. 116/1990 Zb. o nájme a podnájme nebytových priestorov:
Ak nebolo dohodnuté inak, nájom zaniká

a) zánikom predmetu nájmu;
b) smrťou nájomcu, pokiaľ dedičia po poručiteľovi, ktorý bol nájomcom, do 30 dní od jeho smrti neoznámia prenajímateľovi, že pokračujú v nájme;
c) zánikom právnickej osoby, ak je nájomcom.

Otázkou teraz je, či chcete Vy v nájme pokračovať alebo nie.
Lebo ak áno, môžte argumentovať ústnou dohodou a tým, že zaplatil za prvý mesiac.
Ak nie, môžte argumentovať tým, že k oznámeniu o pokračovaní nájmu nedošlo.
Je to na Vás

Nemyslim si, ze tato citacia autorovi otazky pomoze, zomrel totiz prenajimatel a nie najomca.

Nerozumiem, preco menite najomcovi podmienky prenajmu?
On mal predsa nejake zmluvne podmienky dohodnute este s vasim otcom.
Kto a s akym pravom menil zmluvne podmienky, ked dedicke konanie este neprebehlo a teda nie je definovany majitel domu, v kotrom je predmetny najom?
Mária27
12.04.10,09:28
zmena prenajímateľa nemá vplyv na trvanie právneho stavu nájmu

obč. zákonník § 680

(2) Ak dôjde k zmene vlastníctva k prenajatej veci, vstupuje nadobúdateľ do právneho postavenia prenajímateľa a nájomca je oprávnený zbaviť sa svojich záväzkov voči prvšiemu vlastníkovi, len čo mu bola zmena oznámená alebo nadobúdateľom preukázaná.

(3) Ak dôjde ku zmene vlastníctva k nehnuteľnej veci, môže z tohto dôvodu vypovedať nájomnú zmluvu iba nájomca, a to aj vtedy, ak bola zmluva uzavretá na dobu určitú; výpoveď však musí podať v najbližšom výpovednom období, pokiaľ je zákonom alebo dohodou ustanovené. Pri zmene vlastníctva k hnuteľnej veci môže zmluvu vypovedať aj nadobúdateľ.
lumich
12.04.10,11:14
podmienky nájomnoci meníme z toho dôvodu, že prenájom priestorov bol veľmi nízky, v zmluve nie je presne definované čo s preplatkom, alebo nedoplatkom za energie, dedičské konanie môže trvať veľmi dlho a môžu vzniknúť dlhy, ktoré nebude nájomca ochotný uhradiť, nakoľko to nie je zahrnuté v zmluve,preto som myslela,že sa normálne dohodneme, ale on jeden deň povie čierne,druhý biele, preto som myslela, že zmluva zaniká úrmtím prenajímateľa, veď ako môže byť zmluva platná na mŕtveho človeka,ďakujem veľmi pekne
Mária27
12.04.10,12:26
podmienky nájomnoci meníme z toho dôvodu, že prenájom priestorov bol veľmi nízky, v zmluve nie je presne definované čo s preplatkom, alebo nedoplatkom za energie, dedičské konanie môže trvať veľmi dlho a môžu vzniknúť dlhy, ktoré nebude nájomca ochotný uhradiť, nakoľko to nie je zahrnuté v zmluve,preto som myslela,že sa normálne dohodneme, ale on jeden deň povie čierne,druhý biele, preto som myslela, že zmluva zaniká úrmtím prenajímateľa, veď ako môže byť zmluva platná na mŕtveho človeka,ďakujem veľmi pekne


V zmluve musíte pokračovať tak ako je, potom sa môžete dohodnúť na zmene podmienok alebo zmeniť nájomcu. Zmluva sa nedá meniť jednostranne, v dedičskom konaní prechádza presne ten právny stav na dedičov, aký zanechal poručiteľ. Čiže môžete konať tak, akoby ste boli prenajímateľmi vy aj doteraz.
willma
12.04.10,12:29
a nemáte v zmluve uvedené niečo takéto?

Nájom bytu/nebytového priestoru zaniká:
- dohodou zmluvných strán,
- výpoveďou bez udania dôvodu s tým, že výpovedná lehota je jednomesačná a uplynie koncom kalendárneho mesiaca nasledujúcom po doručení výpovede druhej strane.
- okamžitým zrušením zo strany prenajímateľa, a to v prípade ak nájomca:
 poruší domový poriadok,
 závažným spôsobom poruší ustanovenia tejto zmluvy,
 umožní páchanie trestnej činnosti v priestoroch bytu/nebytového priestoru,
 neuhradí náklady spojené s užívaním bytu/nebytového priestoru do 7 kalendárnych dní od splatnosti,
 byt/nebytový priestor prenajme alebo dá do prenájmu ďalšej osobe bez písomného súhlasu prenajímateľa,
- smrťou prenajímateľa alebo nájomcu,
- zánikom predmetu nájmu.

možno to nie je v úplnom súlade s príslušnými zákonmi, ale zmluva je predsa dohoda dvoch strán a nemyslím, že hrubo vyznačené by nemohlo byť uvedené a po podpise oboch zmluvných strán aj platné a záväzné.
lumich
13.04.10,03:43
ďakujem veľmi pekne za pomoc, bohužial v zmluve to nie je uvedené, ako som povedala, myslela som, že sa dohodneme, ale dohoda z jeho strany je nemožná, preto som dúfala, že zákon toto hovorí, že smrťou práva a povinnnosti zanikajú a musí sa vypracovať nová zmluva o prenájme
lumich
19.09.11,08:53
Príjemný dobrý deň, prosím poradiť, manžel pracuje v Nemecku na pracovný pomer, zamestnávateľ mu neposkytuje stravné lístky,ani stravu - postupuje správne? Ak mi môžte poradiť, kto sa zaoberá touto právnou problematikou na Slovensku na vymáhanie týchto sociálnych dávok právnou cestou v zahraničí, ďakujem veľmi pekne
veronikasad
19.09.11,09:02
Príjemný dobrý deň, prosím poradiť, manžel pracuje v Nemecku na pracovný pomer, zamestnávateľ mu neposkytuje stravné lístky,ani stravu - postupuje správne? Ak mi môžte poradiť, kto sa zaoberá touto právnou problematikou na Slovensku na vymáhanie týchto sociálnych dávok právnou cestou v zahraničí, ďakujem veľmi pekne
Manželov zamestnávatel je slovenská firma ?
lumich
19.09.11,09:08
nie manžel tam nie je cez slovenskú firmu, má nemeckého zamestnávateľa, na čo sa spýta nato mu odpovie, že nemá nato nárok, ak mi viete v tomto smere poradiť, prípadne pomôcť budem veľmi rada
veronikasad
19.09.11,09:11
Nemecký zákonník práce (ak vôbec nejaký majú), bohužial neovládam ...
lumich
19.09.11,09:15
manželov zamestnávateľ nieje slovenská firma, ale priamo má zamestnávateľa v Nemecku, je tam normálne na pracovný pomer, keď sa na niečo spýta či nemá nato nárok, odpovie že nie, preto by som bola veľmi vďačná za každú pomoc v tomto smere,veľmi pekne ďakujem
lumich
19.09.11,09:17
Neviete mi ani poradiť, kto na Slovensku vybavuje tieto náležitosti v Nemecku?
pepsikova
19.09.11,09:30
..v pracovnej zmluve by malo byť zakotvené, na čo má nárok...ale zo skúsenosti viem, že aj keby mal na stravenky nárok, nedajú mu ich..(môj sused pracuje v Rakúsku a ttiež nemá nárok na to, čo majú domáci)..myslím, že sa nedožiadaš nikde,aby tam robil a mal nároky, ako doma...
lumich
19.09.11,09:46
ach, jaj, pracuj ako domáci, ale nežiadaj, čo je samozrejmé, preto sa pýtam, lečo mi známa spomínala, že sú firmy, ktoré vybavujú takého náležitosti na nemeckých úradoch, aj keď mi je jasné, že po tomto všetkom by musel tam asi skončiť
pepsikova
19.09.11,09:59
ach, jaj, pracuj ako domáci, ale nežiadaj, čo je samozrejmé, preto sa pýtam, lečo mi známa spomínala, že sú firmy, ktoré vybavujú takého náležitosti na nemeckých úradoch, aj keď mi je jasné, že po tomto všetkom by musel tam asi skončiť..

..aj rozdiel medzi mzdou domáceho a cudzinca je markantný,i keď práce musia našinci odviesť aj dvakrát toľko...
Chobot
19.09.11,12:58
Neviete mi ani poradiť, kto na Slovensku vybavuje tieto náležitosti v Nemecku?

Na Slovensku asi nikto. Jedine, že by ho vyslala nejaká slovenská firma pracovať do zahraničia. V Nemecku platia iné zákony a žiadna slovenská inštitúcia nemá právo kontrolovať nemeckého zamestnávateľa.
lumich
19.09.11,16:30
na internete som zistila poľskú spoločnosť, ktorá poskytuje tieto služby /vrátenie preplatkov daní/ KDF-TAX, má niekto s touto spoločnosťou skúsenosti?
Chobot
20.09.11,11:33
na internete som zistila poľskú spoločnosť, ktorá poskytuje tieto služby /vrátenie preplatkov daní/ KDF-TAX, má niekto s touto spoločnosťou skúsenosti?

Nie som si síce istý, ale ja by som povedal, že tá poľská firma sa zaoberá vrátením DPH z krajiny vývozu a nie tým, čo ty potrebuješ - vymáhanie stravného od nemeckého zamestnávateľa tvojho manžela...
buchač
20.09.11,12:17
Nemecký zákonník práce (ak vôbec nejaký majú), bohužial neovládam ...


...he ...beťári ...majú ...:confused:


http://de.wikipedia.org/wiki/Bürgerliches_Gesetzbuch


.....

Všeobecný zákoník občanský (německy Allgemeines bürgerliches Gesetzbuch für die gesammten Deutschen Erbländer der Österreichischen Monarchie, zkratka ABGB) byl základem občanského práva v habsburské monarchii téměř po celé 19. století.
Byl vyhlášen 1. června 1811 patentem císaře Františka I. č. 946 Sb. z. s. s platností pro všechny země rakouského císařství, vyjímaje země koruny uherské. První Československá republika zákoník recipovala.
Na českém území byl platným právem prakticky až do vydání nového zákoníku práce v roce 1965, ačkoliv rozsáhlé pasáže nahradily nové československé kodexy z let 1950 a 1964.
Zákoník vycházel nejen z tradic římského práva, ale především zohledňoval koncepci přirozeného práva.
lumich
24.05.12,20:05
príjemný dobrý večer, prosím o radu, postavili sme rodinný dom, sused má postavenú garáž na hranici pozemku,mal ju postavenú už pred začatím našej stavby, chcem sa spýtať mohol postaviť na hranici pozemku garáž, nemusí byť dodržaná vzdialenosť od hranice pozemku, vôbec by som to neriešila, ale ja z mojej strany tam mám hlinu a on tvrdí že mu to ohrozuje garáž, chce, aby som som z mojej strany urobila izoláciu, ďakujem za radu
draik
25.05.12,06:54
Môže byť aj na hranici parciel a má právo na to, aby mu stavba nevlhla od Vašej hliny. Môžte si zistiť na stavebnom úrade, či ju nepostavil načierno.
lumich
25.05.12,08:22
ďakujem veľmi pekne, zistím, ale kto to má zaizolovať veď to je jeho stavba, ja sa nebránim tomu, aby si to z mojej strany zaizoloval, ale prečo by som mala izoláciu urobiť ja?
draik
25.05.12,14:36
Izolovať to nemusí ani jeden z Vás. Vy však nesmiete ohrozovať jeho stavbu tým, že ju privalíte mokrou zeminou. Ak by ste to aj chceli izolovať Vy, musíte mať súhlas vlastníka stavby, na druhej strane ho nemáte ako donútiť, aby izoláciu urobil sám len preto, že vy tam chcete mať hlinu.