iriska
15.10.05,17:23
Ahoj, prosím o pomoc.
Chcem otvoriť obchod s rozličným tovarom a na tento účel si chcem prenajať miestnosť - t.j. murovaná časť 3,5x4,5 m + unimobunka cca 4,5x2m pričom predajňa bude v murovanej časti, lebo pristavená unimobunka má výšku len 2m - túto by som chcela využiť na vybudovanie WC a skladíku.
Takže otázky - 1. koľko odo mňa môže pýtať majiteľ týchto priestorov? Chcela by som od neho, aby mi tam priviedol vodu (elektrina už je) a ja tam budem robiť opravy - vymaľujem, opravím strechu, trochu zateplím, atď... 2. môžem v tej unimobunke urobiť vécko?

Ďakujem - určite mám viac otázok, ale práve myslím na tieto....
Prosím o skorú odpoveď.
Miro77
17.10.05,07:45
Zo začiatku málo, lebo bude rád, že to bude prenajaté.
Potom jeho nenažranosť nebude mať hraníc a aj niekoľkokrát ročneti ti zvíši nájom.
"Normálne" nájomné sa na začiatkoch odvíja od nájomného za bývanie 250,-Sk za meter štvorcový ročne. Menej väčšinou nikto nepíta. Horná hranica je neuveritelná aj v tísícoch za štvorec ale už mesačne. Alebo aj denne.
Odporúčal by som ti tvoje budúce nájomné vzťahy zadefinovať do nájomnej zmluvy. Keď je vlastník ešte namäko židadaj do zmluvy text, že
"vlastník nebude nájomné zvyšovať najbližších XX rokov. Drobné úpravy výšky nájomného sú prípustné iba v rozsahu poklesu reálnej hodnoty koruny".
Asi som to celkom dobre narýchlo nenapísal ale ide o to, aby keď je 6% pokles reálnej (alebo min.mzda) hodnoty koruny, tak sa môže nájomné zvýšiť o 6% aby mal vlastník s toho rovnaký úžitok.
Inak ti to môže fúknuť aj o 300% keď uvidí, že sa ti darí.
Inak budeš robiť len na nájomné.:)
The Slovak reality...
iriska
18.10.05,13:20
Díkesky. Nebyť teba tak mu pristanem aj na tie 3 tisícky... Takže uvidíme ďaľšie sumy, čo ponúkne...