maryann.b
12.04.10,10:51
Ahojte, moja mamina predava zahradu. Po otcovej smrti uz prebehlo riadne dedicske konanie a ona sa stala jedinou majitelkou zahradky a chatky, ktora je na nej postavena. Nevladala ju uz obrabat a tak sa ju rozhodla predat. Ma uz kupcov, len nevieme ako mame spravne postupovat. Predpokladame, ze ako prvu musia obe strany podpisat nejaku zmluvu o predaji (kupe?) u notara. A potom ako dalej? Prosim poradte, je to dost surne, ma sa s kupcom stretnut dnes okolo 16,00. :confused:
Mária27
12.04.10,09:19
Nemusí byť zmluva u notára, možno len z opatrnosti, aby bola dobre napísaná - to môže zostaviť či skontrolovať aj iný právnik. Zmluvu podpíšu obe zmluvné strany pred overovateľom podpisov (notár alebo obecný úrad). Potom sa zmluva predloží do katastra na vklad - zápis zmeny vlastníctva.

Platiť sa dá rôzne: pri podpise v hotovosti, zaslaním na účet, zložením sumy do úschovy notára či banky, so zálohou alebo bez nej. Dobre je to mať v zmluve presne napísané.
maryann.b
12.04.10,09:43
Takže stačí, ak si vzorovú zmluvu stiahneme z internetu, obe strany ju podpíšu u notára. Potom spolu zájdu do banky, kde vloží kupujúci peniaze priamo na účet predávajúceho a spolu ešte zájdu na kataster, kde predávajúci urobí príslušnú zmenu? Aké poplatky znáša predávajúci?
Ďakujem za odpoveď.
maryann.b
14.04.10,08:59
Fakt mi neviete niekto odpovedať prosím?
arizona
14.04.10,09:05
sarasara
14.04.10,19:48
Ak si stiahneš zmluvu z internetu dopíš všetky náležitosti. Vypracuj návrh na vklad. Aj zmluva aj návrh na vklad napíš v dvoch vyhotoveniach. Zmluvy odovzdáš obidve na kataster, návrh len jeden. Druhý ti potvrdia v podateľni a bude to doklad o tom, že ste dali zmluvu na zápis.
Podpísať u notára alebo na matrike musí predávajúci, kupujúci nemusí mať overený podpis.
Keď máš podpísanú zmluvu, kupujúci môže vyplatiť peniaze v hotovosti alebo na účet.
Zanesiete zmluvu na kataster.
Ak si zmluvu napíšete sami, poplatok predstavuje hlavne kolok, ktorý spolu s návrhom na vklad a zmluvou odovzdáte na kataster.
Kto bude platiť poplatky sa musíte dohodnúť s kupujúcim.
maryann.b
16.04.10,07:48
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď!