bernatka
12.04.10,11:20
Prosím o radu. Zamestnankyňa, ktorá je na začiatku tehotenstva minula všetkých sedem dní na náhradu voľna s náhradou mzdy na vyšetrenia u lekára. Tvrdí, že ako tehotná má nárok na všetky vyšetrenia s náhradou mzdy mimi siedmych dní určených v zákonníku práce. Tam som sa dočítala, že má nárok na preventívne prehliadky súvisiace s graviditou ak ich nemôže absolvovať mimo pracovnej doby. Má teda nárok na všetky vyšetrenia, alebo len na preventívne prehliadky ? Čo teda ak bude mať lístky od iných lekárov ?
VERONIKA6
12.04.10,09:29
Prosím o radu. Zamestnankyňa, ktorá je na začiatku tehotenstva minula všetkých sedem dní na náhradu voľna s náhradou mzdy na vyšetrenia u lekára. Tvrdí, že ako tehotná má nárok na všetky vyšetrenia s náhradou mzdy mimi siedmych dní určených v zákonníku práce. Tam som sa dočítala, že má nárok na preventívne prehliadky súvisiace s graviditou ak ich nemôže absolvovať mimo pracovnej doby. Má teda nárok na všetky vyšetrenia, alebo len na preventívne prehliadky ? Čo teda ak bude mať lístky od iných lekárov ?

§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#hore#hore)

(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

b) narodenie dieťaťa manželke zamestnanca; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na prevoz manželky do zdravotníckeho zariadenia a späť,
Chobot
12.04.10,09:54
Prosím o radu. Zamestnankyňa, ktorá je na začiatku tehotenstva minula všetkých sedem dní na náhradu voľna s náhradou mzdy na vyšetrenia u lekára. Tvrdí, že ako tehotná má nárok na všetky vyšetrenia s náhradou mzdy mimi siedmych dní určených v zákonníku práce. Tam som sa dočítala, že má nárok na preventívne prehliadky súvisiace s graviditou ak ich nemôže absolvovať mimo pracovnej doby. Má teda nárok na všetky vyšetrenia, alebo len na preventívne prehliadky ? Čo teda ak bude mať lístky od iných lekárov ?

Skoro všetky vyšetrenia môžu byť v súvislosti s graviditou, napr. môže ísť k urológovi, na genetiku, rediológiu (USG vyšetrenie), ...

Takže uznaj v podstate všetky vyšetrenia, veď hádam nechodí 3x týždenne k lekárovi.
bernatka
13.04.10,05:26
no divil by si sa, ale ona už viac v práci nie je ako je ... za minulý mesiac bola 29 hodín u lekára z pracovného času a to popri práci študuje, takže ešte vynecháva skrz školu ... mne by to bolo zásadne jedno, len netuším ako jej to mám evidovať ..ak nemám od nej potvrdenie o gravidite môžem jej uznať lístky od lekára keď už sedem dní do roka vyčerpala ?
Chobot
13.04.10,06:37
no divil by si sa, ale ona už viac v práci nie je ako je ... za minulý mesiac bola 29 hodín u lekára z pracovného času a to popri práci študuje, takže ešte vynecháva skrz školu ... mne by to bolo zásadne jedno, len netuším ako jej to mám evidovať ..ak nemám od nej potvrdenie o gravidite môžem jej uznať lístky od lekára keď už sedem dní do roka vyčerpala ?

Tak toto zásadne mení situáciu!!!

Lebo podľa § 40 ods. 6:
(6) Tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie.

ak neinformovala zamestnávateľa písomne a nepredložila písomné potvrdenie, tak pre vás nie je tehotou. V tom prípade jej uznaj len tých 7 dní a zvyšok jej daj neplatené voľno. Ak sa bude čudovať, prečo, tak jej ukáž ten paragraf. Ona to síce následne doloží, ale nebude to platiť spätne, lebo za tehotnú ju budete považovať odo dňa nahlásenia, nie odkedy je tehotná.
bernatka
13.04.10,10:05
no tiež si to myslím ... díky za radu ...moc si mi pomohol ...
až predloží potvrdenie o gravidite a bude mať nárok na všetky vyšetrenia v rámci pracovnej doby s náhradou mzdy ako to mám evidovať nevieš ? treba to uvádzať v evidencii dochádzky ? má nárok na stravné lístky ak prekročí doba vyšetrenia v jednom dni 4 hodiny ?
veronikasad
13.04.10,10:07
no tiež si to myslím ... díky za radu ...moc si mi pomohol ...
až predloží potvrdenie o gravidite a bude mať nárok na všetky vyšetrenia v rámci pracovnej doby s náhradou mzdy ako to mám evidovať nevieš ? treba to uvádzať v evidencii dochádzky ?ano, ako prekážku v práci na strane zamestnanca - s náhradou mzdy. má nárok na stravné lístky ak prekročí doba vyšetrenia v jednom dni 4 hodiny ?nie
odpoveď v texte