Juco
15.10.05,17:29
FO podnikateľ vykonával maliarske práce v ČR, pre Slov.firmu.Vystavil faktúry zvláštne aj v Kč aj v Sk na jednej faktúre.napr.
...maliar.práce 6/05 35000,-Kč
a dole do faktúry rozpísal:základ 36029,-Sk DPH 19% 6846,-Sk, celkom 42875,-Sk.Túto DPH aj odviedol.Úhrady faktúry boli v Kč 35000,-Kč.
Podľa mňa mala byť fak.vystavená(v zmluve sa nedohodli na peniazoch, iba ústne, že hodina práce bude 135,-Kč)len v českých korunách a žiadna DPH sa nemala odvádzať.Čo mám teraz urobiť?Lebo ústnu dohodu o peniazoch dodržal-vyfakt. v českých korunách, a tie boli aj zaplatené.Mám vystaviť dobropisy na faktúry a požiadať o vrátenie DPH.A čo ten Slov.subjekt, ten si DPH odpočítal.Mám potom Slov.firme vrátiť-zaplatiť podľa dobropisov tú DPH?Pekne domotané, že?Ďakujem za rady.
Muška
15.10.05,15:36
Miesto dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť je tam, kde sa nehnuteľnosť nachádza - vyplýva to z § 15 ods. 2 zákona o DPH.
Pretože miesto dodania je ČR. DPH z dodanej služby musí byť odvedená do českého ŠR.

V danom prípade je slovenský subjekt - zhotoviteľ, povinný sa v ČR registrovať ako platiteľ DPH a odviesť príslušnú DPH platnú v ČR - faktúru pre slovenskú firmu vystaví s ČESKOU DPH.

Klikni na tento link http://www.porada.sk/showthread-t_13624-page_2-pp_10.html a v príspevku č. 19 je aj výklad § 15
Juco
17.10.05,15:09
Ďakujem, ale čo teraz, keď je to za 1.Q.2005, a dotyčný DPH odviedol v SR. a ČR nespravil nič.
Muška
17.10.05,15:15
Juco, ak je to možné, tak by si sa mal dohodnúť so slov. firmou, že im vyfaktúruješ práce, ako keby si ich robil na Slovensku.
Je to vhodné pre vás oboch, nakoľko aj firma by mala nárok na odpočet českej DPH, jedine ak by sa tiež zaregistrovala v ČR.
Juco
19.10.05,12:33
Ďakujem. Ale dohodnuť sa už nedá nakoľko tá druhá firma prešla DPH kontrolou a jej to už vyhodili.Vymysleli, a vystavili dobropisy na tu DPH za nás(doré čo?)Na to my nereagujeme.Ahojte