slvk
12.04.10,11:51
Koľko rokov treba archivovať v účtovníctve došlé a vystavené faktúry?
marjankaj
12.04.10,09:59
Koľko rokov treba archivovať v účtovníctve došlé a vystavené faktúry?

Podľa zákona o DPH 10 rokov. §76 ods.2
betka
12.04.10,18:13
Piloška:

35/(19) Pokutu podľa odsekov 1 a 3 nemožno uložiť, ak uplynulo päť rokov od konca roka, v ktorom rozhodnutie správcu dane o vyrubení dane alebo vyrubení rozdielu dane nadobudlo právoplatnosť, alebo ak uplynulo päť rokov od konca roka, v ktorom daňový subjekt podal dodatočné daňové priznanie. Pokutu podľa odsekov 4 až 11 a 13 nemožno uložiť, ak uplynulo päť rokov od konca roka, v ktorom došlo k porušeniu tohto zákona alebo osobitného zákona.11ab) Ak neuplynula päťročná lehota na uloženie pokuty podľa prvej vety a v tejto lehote bolo vydané nové rozhodnutie správcu dane o vyrubení dane alebo o vyrubení rozdielu dane, plynie päťročná lehota na uloženie pokuty znovu od konca roka, v ktorom toto rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť; to platí aj v prípade, ak v päťročnej lehote na uloženie pokuty podľa prvej vety súd zrušil rozhodnutie správcu dane o vyrubení dane alebo vyrubení rozdielu dane a vrátil vec na ďalšie konanie.

Odpoveď na pikošku:

Ak skartujem doklady, kt. som mala archivovať 10 rokov, a skartovala som ich po 7-rokoch. Akú pokutu dostanem?

:confused:;):D, hmmmm, rozmýšľame....:)

Odvolám sa na čo??? Aká je premlčacia lehota???
marjankaj
12.04.10,18:35
Piloška:

35/(19) Pokutu podľa odsekov 1 a 3 nemožno uložiť, ak uplynulo päť rokov od konca roka, v ktorom rozhodnutie správcu dane o vyrubení dane alebo vyrubení rozdielu dane nadobudlo právoplatnosť, alebo ak uplynulo päť rokov od konca roka, v ktorom daňový subjekt podal dodatočné daňové priznanie. Pokutu podľa odsekov 4 až 11 a 13 nemožno uložiť, ak uplynulo päť rokov od konca roka, v ktorom došlo k porušeniu tohto zákona alebo osobitného zákona.11ab) Ak neuplynula päťročná lehota na uloženie pokuty podľa prvej vety a v tejto lehote bolo vydané nové rozhodnutie správcu dane o vyrubení dane alebo o vyrubení rozdielu dane, plynie päťročná lehota na uloženie pokuty znovu od konca roka, v ktorom toto rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť; to platí aj v prípade, ak v päťročnej lehote na uloženie pokuty podľa prvej vety súd zrušil rozhodnutie správcu dane o vyrubení dane alebo vyrubení rozdielu dane a vrátil vec na ďalšie konanie.

Odpoveď na pikošku:

Ak skartujem doklady, kt. som mala archivovať 10 rokov, a skartovala som ich po 7-rokoch. Akú pokutu dostanem?

:confused:;):D, hmmmm, rozmýšľame....:)

Odvolám sa na čo??? Aká je premlčacia lehota???

A čo tak ods(15)? Predtým to bol (13)
(13) Ak daňový subjekt nesplní niektorú z povinností nepeňažnej povahy podľa tohto zákona alebo osobitného zákona11ab) alebo povinnosť uloženú rozhodnutím správcu dane, za ktorých porušenie sa neukladá pokuta podľa odsekov 1 až 7, môže mu správca dane uložiť pokutu do 1 000 000 Sk. Pokutu možno uložiť opakovane, a to vo výške jej dvojnásobku, ak jej uloženie neviedlo k náprave a protiprávny stav trvá; maximálna výška pokuty ustanovená v prvej vete musí byť zachovaná. Rovnako môže správca dane uložiť pokutu za nesplnenie niektorej z povinností nepeňažnej povahy podľa tohto zákona aj tretej osobe.
betka
13.04.10,05:31
A čo tak ods(15)? Predtým to bol (13)
(13) Ak daňový subjekt nesplní niektorú z povinností nepeňažnej povahy podľa tohto zákona alebo osobitného zákona11ab) alebo povinnosť uloženú rozhodnutím správcu dane, za ktorých porušenie sa neukladá pokuta podľa odsekov 1 až 7, môže mu správca dane uložiť pokutu do 1 000 000 Sk. Pokutu možno uložiť opakovane, a to vo výške jej dvojnásobku, ak jej uloženie neviedlo k náprave a protiprávny stav trvá; maximálna výška pokuty ustanovená v prvej vete musí byť zachovaná. Rovnako môže správca dane uložiť pokutu za nesplnenie niektorej z povinností nepeňažnej povahy podľa tohto zákona aj tretej osobe.

Janíčko, a preto Ti dám odpoveď jednoznačnú Správa daní a poplatkov par. 35/21-druhá veta. Pokutu podľa odsekov 4-12 a 15 nemožno uložiť, ak uplynulo 5 rokov od konca roka, v kt. došlo porušeniu zákona alebo osobitného zákona.
Ak by som však nemala uplynutú 5 ročnú lehotu a mám vydané rozhodnutie o vyrubení..... ale to sa nás netýka....

Záver: Domnievam sa, že ja ako UJ, skartujem doklady FA z roku 2003, porušila som zákon o DPH, pretože som povinná ich archivovať 10 rokov.
Ako sa potresce moja nevedomosť o archivácii??? Podla par. 35/15, správca mi môže udeliť pokutu do výšky 33190 €, ale čítam zákon ďalej a ods. 21 mi definuje 5-ročnú lehotu. TAkže pokutu mi uložiť nemôže, ak sa na výzvu o uložení pokuty nechytím, a náhoodu nezaplatím. Ak by som zaplatila, pokutu som správcovi uznala, a už mi ju nevráti, a preto: Odpovedám na výzvu. V zmysle ods. 21 je moja pokuta premlčaná.

Joj, opäť diskusia, potešilo...:), pošteklilo, keď sa človek vŕta v zákonoch a hľadá. Možno sa mýlim a moja odpoveď je nepravda.:)
marjankaj
13.04.10,17:51
Janíčko, a preto Ti dám odpoveď jednoznačnú Správa daní a poplatkov par. 35/21-druhá veta. Pokutu podľa odsekov 4-12 a 15 nemožno uložiť, ak uplynulo 5 rokov od konca roka, v kt. došlo porušeniu zákona alebo osobitného zákona.
Ak by som však nemala uplynutú 5 ročnú lehotu a mám vydané rozhodnutie o vyrubení..... ale to sa nás netýka....

Záver: Domnievam sa, že ja ako UJ, skartujem doklady FA z roku 2003, porušila som zákon o DPH, pretože som povinná ich archivovať 10 rokov.
Ako sa potresce moja nevedomosť o archivácii??? Podla par. 35/15, správca mi môže udeliť pokutu do výšky 33190 €, ale čítam zákon ďalej a ods. 21 mi definuje 5-ročnú lehotu. TAkže pokutu mi uložiť nemôže, ak sa na výzvu o uložení pokuty nechytím, a náhoodu nezaplatím. Ak by som zaplatila, pokutu som správcovi uznala, a už mi ju nevráti, a preto: Odpovedám na výzvu. V zmysle ods. 21 je moja pokuta premlčaná.

Joj, opäť diskusia, potešilo...:), pošteklilo, keď sa človek vŕta v zákonoch a hľadá. Možno sa mýlim a moja odpoveď je nepravda.:)

Janka toto je staré znenie, ale nové je podobné. Ja už neviem podľa čoho sa riadiť. Tu asi nebude lehota.:confused:

§ 35a
Bloková pokuta

(1) Ak správca dane, ktorým je daňový úrad, zistí porušenie povinností podľa § 35 ods. 8 písm. b) a c) a odsekov 9 a 13, môže uložiť fyzickej osobe blokovú pokutu do výšky 5 000 Sk, ktorú fyzická osoba môže zaplatiť na mieste. Blokovú pokutu môže fyzickej osobe uložiť aj správca dane, ktorým je daňový úrad, ktorý nie je miestne príslušný osobe podľa § 35 ods. 8 (§ 3 ods. 13). Proti uloženiu blokovej pokuty sa nemožno odvolať. Na pokutovom bloku sa vyznačí komu, kedy a za porušenie akej povinnosti bola bloková pokuta uložená. Pokutový blok je súčasne potvrdením o zaplatení blokovej pokuty na mieste v hotovosti. Ak fyzická osoba nezaplatí blokovú pokutu na mieste, vydá sa na pokutu nezaplatenú na mieste pokutový blok s poučením o spôsobe zaplatenia pokuty miestne príslušnému správcovi dane, o lehote jej zaplatenia a následkoch nezaplatenia pokuty.

K §35
To čo si uviedla je pravda, ale je to trochu diskutabilné, pokiaľ ide o vykonanie.
Uvediem príklad. Nebudem sa zaoberať presnými dátumami(rok hore dole)
Doklady z roku 2000
mali by byť archivované do 2010.
Po piatich rokoch ich zlikvidujem v roku 2005
Ak mi príde kontrola napríklad v roku 2009, teda do 5 rokov po porušení zákona(zlikvidoval som doklady v roku 2005), môžu ma pokutovať. Nemohli by iba ak by som to zlikvidoval skôr, napríklad v roku 2001.
Teda asi by som musel zaklamať, že som to zlikvidoval skôr, aj keby som chcel dodržať 5-ročnú lehotu(teda do roku 2005). :eek:
J.
betka
14.04.10,07:14
Treba archivavať ako zákon káže. Stretla som sa z mnohými, čo pálili napr. rok 2003, kde bolo potrebné archivovať 10 rokov z pohladu DPH, t.j. vrátane roka 2013,

UJ majú zafixované číslo 5, a povedali mi, rok 2003 už nemôžu kontrolovať.....
Môžu kontrolovať, prečo nie??? Príde mi kontrola na DPH za rok 2003, ale myslím si, že by bola zbytočná, pretože už mi pokutu nevyrubia. (Aspoň záznamy by mali mať subjekty archivované 10 rokov, už keď sa nad FA zažmúria oči...)

A teraz: V zmysle zákona o správe daní a poplatkov Vám ukladáme pokutu..... vo výške..... za rok 2003, nakoľko ste si nesplnili povinnosť uchovávať doklady v zmysle zákona o DPH par. 76 ods. 1 po dobu dewsiatich rokov nasledujúcich po roku kt. sa týkajú.

Odpoveď: V zmysle par.35/21 (správa daní a poplatkov) druhá veta nám nemôže uložiť pokutu, pretože uplynula 5-ročná lehota, a pokuta je premlčaná.

Preto sa už nekontrolujú subjekty za roky 2003, 2004 (rok 2004 sa kontrolovala do konca roku 2009, ak bola výzva na kontrolu napr. tohto DPH obdržaná v roklu 2009.)

A teraz si prečítaj par. 45-zánik práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane:

Teraz taký príkladíček.:
UJ obdržala písomné oznámenie o výkone daňovej kontroly DPH za rok 2005 dňa 31.12.2010.
PAr. (správa daní a poplatkov) mi hovorí:
- par. 15 = správca doručí oznámenie 31.12.2010
- par. 13= lehoty mám v oznámení dátum 25.1.2011-začne kontrola. Teda mám presne stanovenú lehotu dńa výkonu, i keď si poviem, ale to už nemôže, prečo nie??
- v par. 15 sa chytám slovíčka doručí, mne doručil 31.12.2010
- 17/3............ a teda i celý par. mi hovorí, kedy sa "písomnosť považuje za doručenú. A tu sú už slovíčka. JA som prevzala, a bolo mi doručené, i keď je kontrola až v roku 2011

Otázka:
A čo ak subjektu bolo doručené 5.1.2011???;) špárajme sa....

Pikošky a krásy zákonov.
marjankaj
14.04.10,21:40
Treba archivavať ako zákon káže. Stretla som sa z mnohými, čo pálili napr. rok 2003, kde bolo potrebné archivovať 10 rokov z pohladu DPH, t.j. vrátane roka 2013,

UJ majú zafixované číslo 5, a povedali mi, rok 2003 už nemôžu kontrolovať.....
Môžu kontrolovať, prečo nie??? Príde mi kontrola na DPH za rok 2003, ale myslím si, že by bola zbytočná, pretože už mi pokutu nevyrubia. (Aspoň záznamy by mali mať subjekty archivované 10 rokov, už keď sa nad FA zažmúria oči...)

A teraz: V zmysle zákona o správe daní a poplatkov Vám ukladáme pokutu..... vo výške..... za rok 2003, nakoľko ste si nesplnili povinnosť uchovávať doklady v zmysle zákona o DPH par. 76 ods. 1 po dobu dewsiatich rokov nasledujúcich po roku kt. sa týkajú. Ale môže byť aj takto: V zmysle zákona o správe daní a poplatkov Vám ukladáme pokutu..... vo výške.....nakoľko ste v roku 2009 porušili zákon 222/2004 §76 ods(1), keď ste skartovali faktúry z roku 2003....
(je to v lehote do 5 rokov až do roku 2014)
Odpoveď: V zmysle par.35/21 (správa daní a poplatkov) druhá veta nám nemôže uložiť pokutu, pretože uplynula 5-ročná lehota, a pokuta je premlčaná. Ale v §35a sa nepíše nič o premlčaní.

Preto sa už nekontrolujú subjekty za roky 2003, 2004 (rok 2004 sa kontrolovala do konca roku 2009, ak bola výzva na kontrolu napr. tohto DPH obdržaná v roklu 2009.) S týmto celkom nesúhlasím, vzhľadom na §15 ods.19)

A teraz si prečítaj par. 45-zánik práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane:

Teraz taký príkladíček.:
UJ obdržala písomné oznámenie o výkone daňovej kontroly DPH za rok 2005 dňa 31.12.2010.
PAr. (správa daní a poplatkov) mi hovorí:
- par. 15 = správca doručí oznámenie 31.12.2010
- par. 13= lehoty mám v oznámení dátum 25.1.2011-začne kontrola. Teda mám presne stanovenú lehotu dńa výkonu, i keď si poviem, ale to už nemôže, prečo nie??
- v par. 15 sa chytám slovíčka doručí, mne doručil 31.12.2010
- 17/3............ a teda i celý par. mi hovorí, kedy sa "písomnosť považuje za doručenú. A tu sú už slovíčka. JA som prevzala, a bolo mi doručené, i keď je kontrola až v roku 2011 Podľa §15 ods.3) môže byť kontrola vykonaná aj bez oznámenia.

Otázka:
A čo ak subjektu bolo doručené 5.1.2011???;) špárajme sa....

Pikošky a krásy zákonov.
V texte
Pokute 33190 € sa možno vyhne ale tej 165 € už asi nie.
ivustek
15.04.10,04:33
Ak nie som platca DPH, akú dobu som povinná archivovať doklady v JÚ? Stačí 5 rokov?
Zita5
15.04.10,04:41
Treba archivavať ako zákon káže. Stretla som sa z mnohými, čo pálili napr. rok 2003, kde bolo potrebné archivovať 10 rokov z pohladu DPH, t.j. vrátane roka 2013,

UJ majú zafixované číslo 5, a povedali mi, rok 2003 už nemôžu kontrolovať.....
Môžu kontrolovať, prečo nie??? Príde mi kontrola na DPH za rok 2003, ale myslím si, že by bola zbytočná, pretože už mi pokutu nevyrubia. (Aspoň záznamy by mali mať subjekty archivované 10 rokov, už keď sa nad FA zažmúria oči...)

A teraz: V zmysle zákona o správe daní a poplatkov Vám ukladáme pokutu..... vo výške..... za rok 2003, nakoľko ste si nesplnili povinnosť uchovávať doklady v zmysle zákona o DPH par. 76 ods. 1 po dobu dewsiatich rokov nasledujúcich po roku kt. sa týkajú.

Odpoveď: V zmysle par.35/21 (správa daní a poplatkov) druhá veta nám nemôže uložiť pokutu, pretože uplynula 5-ročná lehota, a pokuta je premlčaná.

Preto sa už nekontrolujú subjekty za roky 2003, 2004 (rok 2004 sa kontrolovala do konca roku 2009, ak bola výzva na kontrolu napr. tohto DPH obdržaná v roklu 2009.)

A teraz si prečítaj par. 45-zánik práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane:

Teraz taký príkladíček.:
UJ obdržala písomné oznámenie o výkone daňovej kontroly DPH za rok 2005 dňa 31.12.2010.
PAr. (správa daní a poplatkov) mi hovorí:
- par. 15 = správca doručí oznámenie 31.12.2010
- par. 13= lehoty mám v oznámení dátum 25.1.2011-začne kontrola. Teda mám presne stanovenú lehotu dńa výkonu, i keď si poviem, ale to už nemôže, prečo nie??
- v par. 15 sa chytám slovíčka doručí, mne doručil 31.12.2010
- 17/3............ a teda i celý par. mi hovorí, kedy sa "písomnosť považuje za doručenú. A tu sú už slovíčka. JA som prevzala, a bolo mi doručené, i keď je kontrola až v roku 2011

Otázka:
A čo ak subjektu bolo doručené 5.1.2011???;) špárajme sa....

Pikošky a krásy zákonov.

Ak sa nemýlim rok 2004 sa podáva DP v roku 2005 t.j. kontrola môže byť do konca roka 2010 .Toto je podľa mňa 5 ročné obdobie ,ktoré aj toho času ešte beží.
Zita5
15.04.10,04:51
Ak nie som platca DPH, akú dobu som povinná archivovať doklady v JÚ? Stačí 5 rokov?

Áno 5 rokov .
Ivenka
15.04.10,06:33
Viete mi prosím poradiť aj § a Zákon čo sa týka archivácie pokladničných dokladov, nákupov v hotovosti či už platcu alebo neplatcu DPH ?
Niekde som tu čítala na Porade, že je dobré si zavolať do archívu a oni mi tam povedia, ktoré doklady môžem zlikvidovať. Alebo sa mýlim ? Ja sama už mám pomaly archív doma. Ďakujem.
marjankaj
15.04.10,07:39
Áno 5 rokov .

Zitka citujem zákon o DPH.



§ 76



Uchovávanie faktúr a iných dokladov


(1) Platiteľ je povinný uchovávať kópie faktúr, ktoré vyhotovil alebo ktoré boli vyhotovené v jeho mene zákazníkom alebo inou osobou, originály všetkých prijatých faktúr a faktúr podľa § 71 ods. 9 a § 72 ods. 3 po dobu desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú.

(2) Uchovávať prijaté faktúry je povinná aj zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, po dobu desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú.
usko 1
19.04.10,13:50
marjankaj.
ale otázka znela:" Ak nie som platca DPH", takže Zitka mala pravdu.
Manual
19.04.10,14:11
marjankaj.
ale otázka znela:" Ak nie som platca DPH", takže Zitka mala pravdu.
usko a kde vidíš v príspevku č. 1 u zadávateľa otázky že nie je plátca DPH ?
marjankaj
19.04.10,14:14
marjankaj.
ale otázka znela:" Ak nie som platca DPH", takže Zitka mala pravdu.

Neviem, čo je to platca DPH.:eek: V zákone je iba termín platiteľ.
Prečítaj si ešte raz §76 ods.2) zvýraznené tučným.
Ak ti nie je jasné, kto je zdaniteľná osoba, tak pozri §3 zákona o DPH
usko 1
19.04.10,15:03
Manual: v príspevku 11
marjankaj
19.04.10,15:09
Manual: v príspevku 11

A čo ten §76. Ten netreba čítať?
koňo
19.04.10,15:23
A vôbec neuvažujete so sankcíou podľa zákona o účtovníctve. Porušili ste predsa § 35 zákona o účtovníctve. A § 38 stanovuje možnosť sankcie do výšky 1% sumy majetku.
ego.mc
19.04.10,19:06
No, ale je tam aj odsek 7:
Pokutu možno uložiť do jedného roka odo dňa, keď sa orgán príslušný na jej uloženie dozvedel o porušení povinnosti; najneskôr možno túto pokutu uložiť do piatich rokov po skončení účtovného obdobia, v ktorom k porušeniu povinnosti došlo. ;)
marjankaj
19.04.10,19:35
A vôbec neuvažujete so sankcíou podľa zákona o účtovníctve. Porušili ste predsa § 35 zákona o účtovníctve. A § 38 stanovuje možnosť sankcie do výšky 1% sumy majetku.
A kto tu porušil zákon? To iba bola položená otázka.

Tie sankcie sú za porušenie ustanovení zákona o účtovníctve.
Tu bola reč o zákone o DPH. Na toto sa vzťahujú sankcie v zákone o správe daní a poplatkov.
usko 1
20.04.10,08:38
Marjankaj, áno, máš pravdu, súhlas. Čítala som povrchne.
Pekný deň!
koňo
23.04.10,06:20
ku #21
Nechcel som nikoho strašiť. Daňová kontrola však nebude hodnotiť iba aplikáciu zákona o DPH. A len na margo - minister Počiatek hovoril, že bude treba ráznejšie vymáhať dane, pretože nie sú peniaze na iné ... Bude teda viac sankcií za vedenie účtovníctva. (ale - pfuj, pfuj, - nechcem to zakríknuť)