vlastam
12.04.10,12:04
chcela by som poprosit, ci niekto nahodou nema nejaku ziadost o nahliadnutie do sudneho spisu niekym, kto nie je ucastnikom konania. Tiez by som chcela poprosit neviete niekto, ako dlho to trva, kym sud o takejto ziadosti rozhodne a ci to nieco stoji? Dakujem krasne
buchač
12.04.10,10:32
chcela by som poprosit, ci niekto nahodou nema nejaku ziadost o nahliadnutie do sudneho spisu niekym, kto nie je ucastnikom konania. Tiez by som chcela poprosit neviete niekto, ako dlho to trva, kym sud o takejto ziadosti rozhodne a ci to nieco stoji? Dakujem krasne

Vzor asi neexistuje, nie som právnik ...neviem , ale


Sudca môže povoliť aj iným osobám než účastníkom konania nazerať do spisu a robiť si výpisy a odpisy, ak sú na to vážne dôvody a oprávnené záujmy účastníkov konania tým nemôžu byť dotknuté. Vážnym môže byť napríklad skutočnosť, ktorá dokazuje, že nazretie do spisu priamo súvisí s právnym postavením žiadateľa alebo informácia zo spisu môže toto jeho právne postavenie ovplyvniť.

Tu je však potrebné poukázať na to, že takáto osoba by musela písomne požiadať súd o nahliadnutie do spisu a uviesť všetky skutočnosti, ktoré potvrdzujú jej vážne dôvody, a zároveň preukázať, že oprávnené záujmy účastníkov konania týmto nahliadnutím nebudú dotknuté. Súd by o žiadosti rozhodol tak, že buď by vám povolenie vydal, alebo by žiadosť zamietol. Súd nemá stanovenú lehotu, v ktorej musí o tejto žiadosti rozhodnúť.

V zmysle zákona č. 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám nepodlieha obsah súdneho spisu povinnosti na sprístupnenie informácií. Okrem účastníkov súdneho konania má právo nahliadnuť do súdneho spisu napríklad verejný ochranca práv v prípade, ak skúma, či došlo k disciplinárnemu previneniu sudcu, prípadne rieši inú otázku týkajúcu sa štátnej správy súdu.
http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-uctovnictvo-a-dane/vymahana-pohladavka-a-pristup-k-informaciam.html