darina1971
12.04.10,12:45
zdravím poraďákov a chcem poprosiť o radu, aký druh užitkových rastlín môžem dať na miesto, kde svieti za celý deň slniečko zhruba 2-3 hodiny a potom je tam stále tieň. ďakujem za odpovede.
Silvernola
12.04.10,12:37
Ríbezle. Sú to pôvodne lesné rastliny a tak by im to nemalo vadiť.
V podstate tam môžeš pestovať čokoľvek, ak to budeš často obmieňať, alebo sa uspokojíš s menšou úrodou:D.
lusielaL
12.04.10,13:21
Taktiez maliny,mam pocit ze tym staci na dozrievanie teplo.Vlani po zamracenych dnoch ked som ani neratala s urodou bolo kopu uz prezretych.Tiez ich mam na zatienenom mieste.
aviator
12.04.10,16:36
Ešte černice ma napadajú.
darina1971
13.04.10,05:11
ďakujem za odpovede.:)
wabi
13.04.10,07:25
Skús Asiminu, je to vďačný strom prípadne krík, pretože má veľmi chutné plody podobné tvasrom mangu a chuťou banánu. Vydrží -40, pochádza z Kanady, má krásne listy veľké a tiež na jar kvitne skôr ako vyraší poodobne ako magnólia. Je to lesná podraSTOVá DREVINA, KTORá LEPšIE RASTIE V TIENI A VLHKU, viac vygúgliš na nete, potom sa ohlás mám ich dosť.
darina1971
13.04.10,08:13
ďakujem wabi
Valcake
13.04.10,21:25
Pre wabi: potrebovala by som vedieť, či asimina potrebuje opeľovača, t.j.či sú potrebné 2 stromčeky a dokedy je možné /nutné/ zasadiť, myslím teraz na jar. Ďakujem
Valcake
13.04.10,21:59
V rastlinka.sk som čítala, že sú to rastl.cudzoopelivé, preto treba pestovať dve rastliny a je tam asi šesť druhov. Tzv. Profilic je plodná,sladká odroda a po výsadbe rýchlo plodí. Viem, že sa tomu venujete a vyznáte sa tak najlepšie. Viete mi poradiť? Ďakujem
wabi
15.04.10,05:08
Asimina nie je bežne samoopelivá. Treba preto dve rôzne odrody ktoré sa budú vzájomne opeľovať. Existujú čiastočne samoopelivé odrody ako nappríklad Sunflower alebo Prima, ktoré však ako samoopelivé majú zas významne nižšiu úrodu než v prípade že rastú vedľa inej odrody, ktorá ich opelí. Preto sa oplatí v každom prípade pestovať dve.
Mám 19 odrôd. Na internete sú písané často nepresné informácie a niekedy dokonca vyslovené nezmysly napríklad, že majú jedovaté semená, alebo že kvety nevoňajú ale smrdia. To môže napísať len niekto kto semená ešte nezjedol a kvety nevoňal a takýto ľudia najčastejšie vystupujú na nete v roly odborníkov, tak potom dochádza k značným dezinformáciám.
Mám 19 odrôd a pozorujem ich. Rozdiely v dozrievaní aj chuti plodov sú nepatrné. Podľa termínu dozretia a chuti a veľkosti konkrétneho plodu nemáte šancu určiť odrodu.

Poznámka moderátora : http://www.porada.sk/t71864-pravidla-precitajte-si-skor-ako-pridate-prvy-prispevok.html
aviator
15.04.10,05:26
Asimina nie je bežne samoopelivá. Treba preto dve rôzne odrody ktoré sa budú vzájomne opeľovať. Existujú čiastočne samoopelivé odrody ako nappríklad Sunflower alebo Prima, ktoré však ako samoopelivé majú zas významne nižšiu úrodu než v prípade že rastú vedľa inej odrody, ktorá ich opelí. Preto sa oplatí v každom prípade pestovať dve.
Mám 19 odrôd. Na internete sú písané často nepresné informácie a niekedy dokonca vyslovené nezmysly napríklad, že majú jedovaté semená, alebo že kvety nevoňajú ale smrdia. To môže napísať len niekto kto semená ešte nezjedol a kvety nevoňal a takýto ľudia najčastejšie vystupujú na nete v roly odborníkov, tak potom dochádza k značným dezinformáciám.
Mám 19 odrôd a pozorujem ich. Rozdiely v dozrievaní aj chuti plodov sú nepatrné. Podľa termínu dozretia a chuti a veľkosti konkrétneho plodu nemáte šancu určiť odrodu.
Viac informácií na asimina.webnode.sk alebo na asimina.weebly.com

Wabi, väčšinou píšeš rozumne, ale spochybňovať jedovatosť niečoho je dosť odvážne. Jedovatosť rastlín je zložitá vec na dlhšiu debatu. Nikdy to nefunguje tak, že zješ jedno semeno a padneš mŕtvy ako po cyankáli.
Ako decko som zjedol niekoľko vecí, o ktorých nás neskôr na dendrológii učili, že sú jedovaté / laburnum - semená, semená tisu, listami buxusu sme si farbili žuvačky na zeleno :D / a rozhodne nebudem tvrdiť, že niesú.
Prípadne daj sem seriózny odkaz, podporujúci nejedovatosť semien.
wabi
15.04.10,07:24
Ak sa povie že je niečo jedovaté, ľudia to chápu práve tak ako si napísal. Zješ pár semien a padneš mŕtvy. Samozrejme že je to hlúposť. Je určitá dávka ktorá vôbec neublíži, určitá, ktorá vyvolá najčastejšie len hnačku a môže poslúžiť ako preháňadlo a nejaká dávka ktorá by mohla aj vážnejšie ublížiť.
U asiminy mám na vlastnej koži odskúšané zjedenie niekoľkých semien ktoré sú veľké ako väčšia fazula a to zomletím v mixéri, inak by som ich ťažko prehĺtal.:) Nič to so mnou neurobilo. Viem o človeku ktorý zámerne viac či menej zjedol niekoľko desiatok semien Asiminy a dostal z toho hnačku ale nič vážne...
Stretávam sa s tým, že ľudia sa niektorí boja ak nepoznajú asiminu, preto že má jedovaté semená a neuvedomujú si že tie semená sa nedajú prehltnúť omylom - sú príliš veľké, sú príliš drevnaté než aby ich dokázal niekto požuť, pokiaľ nemá čeľuste ako hyena, bez urážky prosím, chcel by som mať tak dobý chrup!:D
V praxi naozaj nehrozí, že by sa z tak nechutných - sú horké a nepoživateľných semien dokázal niekto otráviť! Veď sme obklopený toľkými kalorickými dobrotami! Na to máme okolo seba skutočný jedov dostatok. Stačí že dávajú prenos z parlamentu a som z toho otrávený oveľa viac!:D
Napokon najbližšiu príbuznú Anonu je možné zakúpiť aj občas v marketoch a semená Anon majú rovnaké zloženie ale sú asi 4x menšie a je ich oveľa viacej. Viem si predstaviť, že ich niekto všetky pohlce, vzhľadom k ich veľkosti sa pritom nemusí až zas toľko premáhať. Napriek tomu sa mu iste nič nestane, inak by sa už toto ovocie len tak na voľno nepredávalo a naopak by sa nejaké tie správy o otravách objavili. Nič také sa ale nestalo a nedeje sa. Je to dostatočný dôkaz toho, že samená nie sú otrávené?
Ďalšia vec je správa že sa zo semien vyrába liek proti rakovine, takže až tak škodlivé asi nebudú.
Je to logické?
Takže poplašnú právu že semená sú otrávené by som vymenil maximálne na takú, že môžu mať pri zjedení väčšieho množstva laxatívne účinky (To nie je nič horšie než obyčajná hnačka) a preto ich veľa nejedzte, iba ak by ste sa potrebivali rýchlo vyprázdniť. :D
Nie je vhodné zjesť väčšie množstvo nechutne horkých veľkých tvrdých drevnatých semien, ktoré sa omylom prehĺtnuť reálne nedajú. Je to ako by ste jedol veľké lieskovce ktoré sa nedajú rozlúsknuť aj zo škrupinou!
Dužina u Asiminy tvorí 90 - 95% plodu a je lahodná banánovo-mangovej chuti a vonia sladko ako vanilka, nijako však nezvádza zjesť veľké tvrdé semená. Ani kôstky z marhúľ aj zo škrupinou sa zrejme spolu s marhuľami neprehĺtajú!
Ak však niekto prehĺtne väčšie množstvo marhuľových kôstok aj zo škrupinou tiež mu asi moc dobre nebude a nečudoval by som sa keby ho to prehnalo... Ja ale takého šialenca nepoznám. Pozná niekto človeka, ktorí zjedol pol kila marhuľových kôstok aj zo škrupinou?;) A to sú marhule pomerne obľúbeným a rozšíreným ovocím!
Zdôrazňovanie jedovatosti asiminových kôstok je teda nevhodné a neadekvátne pretože ľudia to nechápu. Najmä ak nikdy Asiminu nevideli.
aviator
15.04.10,09:12
mimotemy

marhuľové kôstky sú jedovaté: Smrteľné môže byť u detí požitie 5-10 mandlí či jadier marhulí, broskýň, sliviek, sú opísané aj otravy po extrémne veľkom príjme jablkových jadier. Nijaké jadierka z nášho kôstkovitého ovocia nie sú vhodné pre deti, zvieratá a vlastne ani pre dospelých.

http://www.rastliny.net/index.php?option=com_content&task=view&id=33&Itemid=45

Ten štedrec, čo spomínajú medzi smrteľne jedovatými je laburnum, hore spomínam, že som ho jedol.
wabi
16.04.10,04:44
To že sú niektoré marhule a horké broskyňové a mandlové kôstky vo väčšom množstve jedovaté, som vedel, že aj jablkové môžu mať podobné účinky som netušil.
Zaujímavé ale je, že sa o tom nehovorí, zato že sú otrávené Asiminove semená je plný internet...
Napokon sú teraz rozšírené názory že kvostky určitých marhúl sú dobré ako prevencia proti nádorovým chorobám...
aviator
16.04.10,16:08
To že sú niektoré marhule a horké broskyňové a mandlové kôstky vo väčšom množstve jedovaté, som vedel, že aj jablkové môžu mať podobné účinky som netušil.
Zaujímavé ale je, že sa o tom nehovorí, zato že sú otrávené Asiminove semená je plný internet...
Napokon sú teraz rozšírené názory že kvostky určitých marhúl sú dobré ako prevencia proti nádorovým chorobám...

Asi závisí od dávky, ako pri iných liekoch.
ubka
16.04.10,20:27
Zapojím sa do vašej debaty. Jadrá kôstok jadrovin obsahujú vitamin B17, ktorý významnou mierou prispieva pri liečbe rakoviny uz aj v pokročilom štádiu.
Najviac vit. B 17 obsahujú jadrá kôstky marhule, horkej mandle,a v mensej miere broskyne a ostatnych jadrovin.
Jadrá kôstok sa môžu užívať, samozrejme je potrebný režim. Výťažky z nich sú súčasťou liekov s výrazným účinkom proti rakovinovému bujneniu a likvidácie carcinómu. Liek Amygdalín a iné.
pozrite link Badatel.sk , kde nájdete viac o liečbe rakoviny pomocou vitamínu B 17. Pochopiteľne, nie samotné kôstky, ale aj stravovanie prispôsobené liečebnému režimu.
Ja sama v prevencii jedávam jadra a zvykla som si aj na ich horkú chuť, chcela som, keďže poznám aj konkrétnu úspešnosť liečby touto metódou.