elpe03
12.04.10,13:06
prosim surne o radu a už teraz dakujem za všetky odpovede rady
Som na RD do 8.5.2010...s dvoma detmi...
....zamestnana som od 1.12.2002 v jednej firme ktora zrušila prac. prevadzku no po RD mi ponuka miesto inde mam nastupiť už 19.4.2010,je to pre mna daleko a neviem ako dalej postupovať.Ak miesto neprimem mam narok na odstupne?ako je to teraz ked pojdem na Urad prace?Ak mi daju vypoved ako mi vypočitaju VZ?
Mam ešte dovolenku viac ako 20dni musia mi ju preplatiť?podľa čoho...
viem že je to veľa otazok no chcem sa spravne rozhodnuť
veronikasad
12.04.10,11:44
prosim surne o radu a už teraz dakujem za všetky odpovede rady
Som na RD do 8.5.2010...s dvoma detmi...
....zamestnana som od 1.12.2002 v jednej firme ktora zrušila prac. prevadzku no po RD mi ponuka miesto inde mam nastupiť už 19.4.2010,je to pre mna daleko a neviem ako dalej postupovať.Ak miesto neprimem mam narok na odstupne?ako je to teraz ked pojdem na Urad prace?Ak mi daju vypoved ako mi vypočitaju VZ?
Mam ešte dovolenku viac ako 20dni musia mi ju preplatiť?podľa čoho...
viem že je to veľa otazok no chcem sa spravne rozhodnuť
Miesto výkonu práce je podstatnou náležitosťou pracovnej zmluvy, ktorú je možné meniť len dodatkom k PZ, podpísaným obidvoma stranami.
Ak so zmenou nesúhlasíš a zamestnávateľ nemá pre teba iné pracovné miesto v zmysle platnej PZ, musí ti dať výpoveď (nedávaj si žiadosť o skončenie prac. pomeru dohodou sma) a vznikne ti nárok na odstupné. Tvoj prac.pomer trval viac ako 5 rokov - máš nárok na 3-mesačné odstupné.

Ak sa zaeviduješ na Úrade práce, vznikne ti nárok aj na dávku v nezamestnanosti.

Po skončení rodičovskej dovolenky môžeš zamestnávateľa požiadať o čerpanie dovolenky, alebo ti ju preplatí pri skončení pracovného pomeru.
Dovolenku rieši § 100 a nasl. Zákonníka práce, ktorý nájdeš na lište PORADy medzi zákonmi.
elpe03
12.04.10,12:36
dakujem ja som bola na RD do10.1.2009potom na predlženej pre zly zdrav. stav dieťaťa do8.5.2010 je v tom nejaky rozdiel? Ako je to ak mi da zamestnavatel vystup a pojdem na soc.poisť.prihlasim sa ako dobrovolne poistena osoba v nezamestnanosti dam si VZnejakych 1200EUR...popar dnoch sa odhlasim z dobr. poisť. požiadam o davku v nezamestnanosti bude vyššia?