asko12
12.04.10,16:00
Dobrý deň, prosím o radu. Prevádzkujeme reštauráciu, ktorá poskytu zamestnancom stravu zadarmo. Ako zaúčtovať túto stravu v PU. Ďakujem za každú odpoveď.
marcelaStanakova
15.04.10,18:06
Tak tento istý prípad máme aj my zamestnanci sa stravujú zadarmo ako to zdokladovať a zaúčtovať ?
Margita K.
15.02.11,20:31
Tak takýto prípad mám aj ja v reštaurácii, kde sa stravujú zamestnanci zadarmo a k tomu majú aj dve kávy, čo je síce plus pre majiteľa, ale ja som prebrala účtovníctvo po predchádzajúcom účtovníkovi, ktorý o tomto vôbec neúčtoval a to je pre mňa mínus. Nemám sa od čoho odraziť?!
Viem, že by som mala aktivovať náklady, spísať počet obedov, zraziť podľa dochádzky, ale majiteľ nechce strhávať zamestnancom nič, chce im to ponechať grátis.
Poraďte niekto, kto má s tým skúsenosti?????
monikago
24.02.11,10:59
my mame vo firme nasledovnu smernicu - len plati pre rok 2010, tak treba ju upravit, lebo su nove sumy stravneho



INTERNÁ SMERNICA


č. 1/2010


Stravovanie zamestnancov



Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancov vyslaným na pracovnú cestu.
Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže poskytnúť ďalšiu porciu jedla.
Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie pre svojich zamestnancov najmä podávaním jedného teplého jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny prostredníctvom vlastného stravovacieho zariadenia.
Zamestnávateľ prispieva na stravovanie:
- podľa § 152 ods. 3 Zákonníka práce zamestnávateľ prispieva na stravovanie v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Od 1.4.2009 bolo Opatrením MPSVaR SR č. 110/2009 stanovené stravné poskytované pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín v sume 3,60 eur. To znamená, že zamestnávateľ môže uplatňovať v daňových výdavkoch príspevky na stravovanie zamestnancov maximálne 1,98 eura na každé jedlo,

Kalkulácia ceny:
Zamestnanci účtovanie
Cena jedla 1,20 € 311/621
t.j.
Z nákladov firmy 0,95 € 527/311

Zo sociálneho fondu 0,25 € 472/311
Úhrada zamestnanca 0,00 €




Zamestnávateľ poskytuje stravu len zamestnancom v pracovnom pomere za podmienok ustanovených v Zákonníku práce.
Nakoľko u zamestnávateľa nepôsobí zamestnanecký dôverník, zamestnanecká rada ani odborová organizácia (zástupcovia zamestnancov), neprispieva na stravu širšiemu okruhu fyzických osôb a neupravuje podmienky poskytovania stravovania počas prekážok v práci.

Interná smernica č.1/2010 o stravovaní zamestnancov bola schválená majiteľom spoločnosti, dňa 30.12.2009


Uvedenou smernicou sa riadi poskytovanie stravovania od 1.1.2010.

V Novom Meste nad Váhom, dňa 30.12.2009



a k fakture som si vytvorila, podla dochadzky, zoznam zamestnacov s poctom obedov, na ktory mali narok.
Margita K.
24.02.11,14:02
"monikago"!!!!!, toto je to, čo som potrebovala vedieť, že nie som sama, čo takto musí účtovať. A vďaka za radu!!! Toľko som si toho preštudovala, že som to urobila podobne, len som aktivovala služby 622 a trošku som to skrátila takto: 55% z ceny jedla 527/622
príspevok zo SF 472/602
Myslíš, že to môže byť aj takto? Už sa mi to nechce prerábať. Dajte vedieť, kto má podobný probém.
nikula
28.04.11,10:40
Zamestnávateľ by chcel svojej zamestnankyni platiť obedy zadarmo (jedná sa o donáškovú službu, nakoľko dovezú aj pre neho/. Od zamestnankyni by nepýtal nič.
Dá sa vôbec niečo také?
Ako by sa účtovala celá faktúra. Treba rozlišovať obed podnikateľa a obed zamestnankyne?
veronikasad
28.04.11,10:44
Zamestnávateľ by chcel svojej zamestnankyni platiť obedy zadarmo (jedná sa o donáškovú službu, nakoľko dovezú aj pre neho/. Od zamestnankyni by nepýtal nič.
Dá sa vôbec niečo také?
Ako by sa účtovala celá faktúra. Treba rozlišovať obed podnikateľa a obed zamestnankyne?

v akej hodnote sú obedy ?
nikula
28.04.11,10:46
Cena obeda je okolo 4 eur.
veronikasad
28.04.11,10:51
Cena obeda je okolo 4 eur.
daňovým výdavkom SZČO je stravné v hodnote 3,80€/deň

Daňovým výdavkom pri stravnom zamestnanca je max. 55 % z ceny stravného pri prac.ceste 5-12 hod. = 2,09€/deň. Zbytok môže uhradiť zo sociálneho fondu alebo účtovať ako nedaňový výdavok (VNZD). Príspevok na stravovanie zamestnanca (v akejkolvek výške), nie je predmetom dane zo závislej činnosti u zamestnanca.

Príspevok na stravovanie=zakúpené strav.poukážky, alebo faktúra zo strav.zariadenia. neplatí pri finančnom príspevku, ten je predmetom dane (pokial neide o zdravotné dôvody, potvrdené odborným lekárom).
nikula
28.04.11,11:05
Takže, ak má doklad o zakúpení jedla - môže to dať do nákladov vo výške 55% a zvyšok na preplatenie zamestnancovi. Rozumiem tomu dobre? Ak chce zadarmo, tak mu to nejde do nákladov.
Ako účtovať v PU stravné podnikateľovi (bloček na sumu 6,50, DPH z toho 1,08)?
veronikasad
28.04.11,11:08
Takže, ak má doklad o zakúpení jedla - môže to dať do nákladov vo výške 55% a zvyšok na preplatenie zamestnancovi. Rozumiem tomu dobre? Ak chce zadarmo, tak mu to nejde do nákladov.
Ako účtovať v PU stravné podnikateľovi (bloček na sumu 6,50, DPH z toho 1,08)?
čítaj pozornejšie - VOZD u zamestnanca je max. 55 % z ceny stravného pri prac.ceste (písala si o cene obeda vyššej ako 3,80€).

Podnikatel = kto ? konatel, spoločník, alebo SZČO účtujúci v PU ?
nikula
28.04.11,12:09
55% z 3,80 nie z ceny na bločku.
Podnikateľ je konateľom spoločnosti.
veronikasad
28.04.11,12:14
55% z 3,80 nie z ceny na bločku.
Podnikateľ je konateľom spoločnosti.
daňovým výdavkom je suma max.55 % z 3,80€, aj keď cena obeda je vyššia. Doporučujem radšej zakúpiť stravné lístky , alebo uzatvoriť zmluvu so strav.zariadením, ktoré bude obedy faktúrovať priamo firme.
monikago
12.05.11,12:05
ahojte, mám malú otázočku, týkajúcu sa stravovania:

- momentálne sme zvýšili cenu stravného vo vl. zariadení na 1,50 eura a zaujímalo by ma, či pri rozúčtovaní si zamestnávateľ môže dať celé 1,50 na osobu do nákladov čiže 527 alebo je podmienka, že zamestnávateľ musí na stravu prispieť aj zo SF, a ak áno, či je to dané percentuálne.
ide o to, že tvorba SF ročne nie je bohviečo a radšej by sme zamestnancom prispeli na masáže alebo niečím, čím by zregenerovali.

ďakujem za odpovede a rady
monikago
16.05.11,09:53
ahojte, mám malú otázočku, týkajúcu sa stravovania:

- momentálne sme zvýšili cenu stravného vo vl. zariadení na 1,50 eura a zaujímalo by ma, či pri rozúčtovaní si zamestnávateľ môže dať celé 1,50 na osobu do nákladov čiže 527 alebo je podmienka, že zamestnávateľ musí na stravu prispieť aj zo SF, a ak áno, či je to dané percentuálne.
ide o to, že tvorba SF ročne nie je bohviečo a radšej by sme zamestnancom prispeli na masáže alebo niečím, čím by zregenerovali.

ďakujem za odpovede a rady


neporadí niekto? :(
aura
17.05.11,12:12
Dobrý deň, potrebujem poradiť - 2 konatelia sro(manželia=zamestnanci) pracujú v sídle firmy - t.j. doma. Stravu majú vlastnú - domácu, gastrolístky nekupujú. Je to v poriadku alebo majú povinnosť kupovať gastrolístky? Dá sa to vysvetliť tak, že ani v blízkosti domu nemajú do 1km stravovacie zariadenie a preto sa stravujú doma? Ďakujem za názory.
Tweety
17.05.11,12:17
Dobrý deň, potrebujem poradiť - 2 konatelia sro(manželia=zamestnanci) pracujú v sídle firmy - t.j. doma. Stravu majú vlastnú - domácu, gastrolístky nekupujú. Je to v poriadku alebo majú povinnosť kupovať gastrolístky? Dá sa to vysvetliť tak, že ani v blízkosti domu nemajú do 1km stravovacie zariadenie a preto sa stravujú doma? Ďakujem za názory.
Ak si nemôžu zabezpečiť stravovanie, v takomto prípade si môžu uplatniť finančný príspevok, ktorý ale podlieha zdaneniu u zamestnanca.
KEJKA
17.05.11,13:23
taká otázka tu bola, odporúčala som kúpiť stravné lístky. Miniete ich na potraviny a všetko ude kóšer.
aura
17.05.11,16:50
taká otázka tu bola, odporúčala som kúpiť stravné lístky. Miniete ich na potraviny a všetko ude kóšer.

Zamestnaní sú ale od 1/2010 a ešte gastrolístky nekupovali...je to veľký problém, ak začnú až od budúceho mesiaca gastrolístky kupovať? Ako sa to obdobie dá vysporiadať?
KEJKA
17.05.11,18:33
problém by bol keby sa zamestnanec hlásil o svoje práva, čo v tomto prípade nehrozí.
aura
19.05.11,10:12
Ďakujem pekne :-)
jholubok
20.06.11,16:41
naša spoločnosť zabezpečila stravovanie v celozávodnej jedálni ale jednej časti zamestnancom nestrhávame ani cent za stravu. Ako to mám účtovať? teraz postupujem takto - dôjde mi faktúra odpočítam od nej ľudí, ktorým nestrhávam nič a uplatním si zvyšnú časť DPH ako svoj výdavok a odvediem DPH zo sumy, ktorú strhnem zamestnancom - je to správne ?