Jennny1404
12.04.10,17:03
Chcela by som sa poradit.
Dieta bude mat o chvilu rok. kedze je manezl momentalne bez prace, zvazujeme, ze sa vratim ja do svojej. Mam narok na zvyseny rodicovsky prispevok (256€). Chcela by som sa opytat, ak sa s manzelom vystriedame, ja pojdem pracovat a on na rodicovsku dovolenku, z coho sa bude vychadzat pri rozhodovani jeho naroku na RP?
(kedze si nenarokoval materske)
Aj unho plati podmienka 270 dni nemocenskeho poistenia za psoledne 2 roky? (ak ano, ake dva roky...ododna, ked mne vznikol narok na materske, alebo odo dna, ked ma vystrieda na RD?)
Alebo on moze poberat len nizsi RP?
Dakujem .
brčko
12.04.10,15:15
aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred narodením dieťaťa. Treba mať potvrdenie zo SP k žiadosti o RP. Ak má aspon 270dní, tak má nárok na zvýšený RP do dvoch rokov, ak nie je zárob.činný. A nech nezabudne na prihlášku na dôch.poistnie štátom najneskôr v den odkedy chce byť poistný. A ty odhlášku do 8dní. Samozrejme najlepšie si dať oštemplovať na SP kopie.
Jennny1404
12.04.10,15:28
Dakujem
Jennny1404
13.04.10,08:20
este by som sa opytala, v pripade, ze by nakoniec nesiel ani manzel na RD, ale dieta by slo do jasli, mozem si uplatnovat priplatok na starostlivost o dieta az do vysky RP - preukazanim vydavkov na jasle. Islo by o ten vysi RP? Mozem ziadat az o preplatenie do vysky 256€ alebo len 162?
Dakujem.
brčko
13.04.10,10:51
do výšky 256eur do dvoch rokov dieťaťa :) , potom do výšky 164,22eur (od 1.1. môže byť v sume nižšieho RP každoročne zmena) do troch rokov