Joan
12.04.10,17:43
Ahojte, chcela by som vedieť, či má právo zamestnávateľ dať podpísať zamestnancom v dodatku pracovnej zmluvy, že sa zriekajú odstupného v prípade ak ich zamestnávateľ prepustí.
drobeceva
12.04.10,15:51
Ahojte, chcela by som vedieť, či má právo zamestnávateľ dať podpísať zamestnancom v dodatku pracovnej zmluvy, že sa zriekajú odstupného v prípade ak ich zamestnávateľ prepustí.
Nie, nemá.
Zamestnanci sa ani nemôžu zrieknuť, majú na to podľa ZP zákonný nárok.
ivka70
14.04.10,05:10
Ahojte, chcela by som vedieť, či má právo zamestnávateľ dať podpísať zamestnancom v dodatku pracovnej zmluvy, že sa zriekajú odstupného v prípade ak ich zamestnávateľ prepustí.

Aj keby to bolo v zmluve/dodatku a podpisali by to, nebolo by to platne:

ZP
§ 17
Neplatnosť právneho úkonu


(1) Právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv, je neplatný.

(2) Právny úkon, na ktorý neudelili predpísaný súhlas zástupcovia zamestnancov, právny úkon, ktorý nebol vopred prerokovaný so zástupcami zamestnancov, alebo právny úkon, ktorý sa neurobil formou predpísanou týmto zákonom, je neplatný, len ak to výslovne ustanovuje tento zákon alebo osobitný predpis.

(3) Neplatnosť právneho úkonu nemôže byť zamestnancovi na ujmu, ak neplatnosť nespôsobil sám. Ak vznikne zamestnancovi následkom neplatného právneho úkonu škoda, je zamestnávateľ povinný ju nahradiť.


Nutricia
14.04.10,05:47
Zamestnanec sa môže platne vzdať svojho práva na odstupné poskytované pri skončení PP podľa zákona §76 ak v čase vzdania sa práva toto právo už existovalo.

čiže je to možné ale vzdať sa môže až ked mu na to odstupné vznikol nárok,dopredu je takáto dohoda neplatná.
Chobot
14.04.10,08:36
Zamestnanec sa môže platne vzdať svojho práva na odstupné poskytované pri skončení PP podľa zákona §76 ak v čase vzdania sa práva toto právo už existovalo.

čiže je to možné ale vzdať sa môže až ked mu na to odstupné vznikol nárok,dopredu je takáto dohoda neplatná.

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:... chcel by som vidieť toho zamestnanca, ktorý sa dobrovoľne vzdá práva na odstupné....:D:D:D

AK tie peniaze nechce, nech ich venuje na charitu..