Lilka 1
12.04.10,17:44
Manžel mojej sestry si bez jej vedomia požičal peniaze. Pred notárom spísal, že sa zaväzuje splatiť dlh do určitého termínu a ručí za to svojím majetkom. Dlh nesplatil. Môže exekútor bez súdneho príkazu začať vykonávať exekúciu? Švagor vlastní len auto, vlastníkom bytu je len sestra. Exekútor telefonicky švagrovi oznámil, že začne doma u nich s exekúciou. Môže byť exekuovaný spoločný majetok v domácnosti aj napriek tomu, že sa švagor zaručil svojím majetkom?
willma
12.04.10,15:56
keďže jediným vlastníkom bytu je sestra, tak tam exekútor nemôže. Ten môže siahnuť akurát na majetok manžela - t. j auto , prípadne mu bloknúť účet. Ak sa mýlim, prosím opravte ma alebo doplňte.
iriska
12.04.10,17:01
Ak dobre chápem, exekučným titulom je notárska zápisnica, čiže tu ďalšie konanie na súde neprebieha.
Samozrejme, že exekútor musí mať poverenie na vykonávanie exekúcie vydané súdom, ale nepredpokladám, že by ho nemal.

Súhlasím, že na byt nesiahne, pokiaľ ho ale manželka nenadobudla kúpou počas manželstva - v tomto prípade môže byť na LV len ona, ale byt patrí do BSM.
pepsikova
12.04.10,17:15
..pokiaľ je výlučným vlastníkom bytu sestra, nemôže naň exekútor siahnuť,ale myslím, že majú nejaký spoločný majetok, nadobudnutý v manželstve,napr. zariadenie a vybavenie bytu a to jeho auto, tak tam už exekútor môže, pretože sú spoluvlastníci-manželia..a teda majú spoločné dlhy...aj keď ich narobil len chlap...
Mária27
12.04.10,18:07
Z ustanovenia § 147 O.z. vyplýva, že pohľadávka veriteľa
len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

Exekútor nemôže siahnuť na výlučný majetok manželky, ktorá nebola účastníčkou právneho úkonu.
Lilka 1
12.04.10,19:03
Ak dobre chápem, exekučným titulom je notárska zápisnica, čiže tu ďalšie konanie na súde neprebieha.
Samozrejme, že exekútor musí mať poverenie na vykonávanie exekúcie vydané súdom, ale nepredpokladám, že by ho nemal.

Súhlasím, že na byt nesiahne, pokiaľ ho ale manželka nenadobudla kúpou počas manželstva - v tomto prípade môže byť na LV len ona, ale byt patrí do BSM. Sestra získala byt počas manželstva, ale darom.
pepsikova
13.04.10,04:33
Sestra získala byt počas manželstva, ale darom...

...záleží na tom, kto je zapísaný ako majiteľ bytu a či má na ten dar darovaciu zmluvu iba na svoje meno..pokiaľ je výlučnou vlastníčkou, byt sa nemôže exekvovať...treba to vlastníctvo dokázať...
Lilka 1
13.10.10,10:21
Sestru už navštívil exekútor. Pripadá mi divné, že jej nechal na výber, že buď mu dá PC alebo televízor, a potom, že buď televízor, alebo skriňu . Zdá sa mi ale že skriňu nemôže exekvovať. Zaráža ma, ale že jej nechal možnosť výberu, aj keď je to do určitej miery potešujúce. Ešte jej navrhol, že ak predloží bloček od Tv, tak na neho nesiahne. Pritom na bločku nie je jej meno. Bývajú exekútori takíto ústretoví?
misoft
13.10.10,15:31
Lilka 1: málokedy, ale toto bude asi svetlá výnimka
arizona
13.10.10,17:26
Sestru už navštívil exekútor. Pripadá mi divné, že jej nechal na výber, že buď mu dá PC alebo televízor, a potom, že buď televízor, alebo skriňu . Zdá sa mi ale že skriňu nemôže exekvovať. Zaráža ma, ale že jej nechal možnosť výberu, aj keď je to do určitej miery potešujúce. Ešte jej navrhol, že ak predloží bloček od Tv, tak na neho nesiahne. Pritom na bločku nie je jej meno. Bývajú exekútori takíto ústretoví?
§ 115

(1) Z vecí, ktoré sú vo vlastníctve povinného, sa nemôže exekúcia týkať tých, ktoré povinný nevyhnutne potrebuje na uspokojovanie hmotných potrieb svojich a svojej rodiny alebo na plnenie svojich pracovných úloh alebo na svoje podnikanie, ani iných vecí, ktorých predaj by bol v rozpore s morálnymi zásadami.

(2) Z exekúcie sú vylúčené

a) bežné súčasti odevov, bielizeň a obuv,
b) nevyhnutné vybavenie domácnosti, a to posteľ povinného a členov jeho rodiny, stôl, stoličky podľa počtu členov jeho rodiny, chladnička, sporák, varič, vykurovacie teleso, palivo, práčka, periny a posteľná bielizeň, bežný kuchynský riad, rádioprijímač,
c) domáce zvieratá s výnimkou tých, ktoré slúžia na podnikanie,
d) veci povinného slúžiace na plnenie jeho pracovných úloh alebo na podnikanie do výšky 10 000 Sk,
e) zdravotnícke potreby a iné veci, ktoré povinný potrebuje vzhľadom na svoju chorobu alebo telesnú chybu,
f) veci, na ktoré sa poskytli dávky sociálnej pomoci alebo peňažné príspevky na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia 11aa),
g) snubný prsteň a obrúčka,
h) hotové peniaze do sumy 3 000 Sk,
i) študijná literatúra a hračky.

(3) Z exekúcie sú vylúčené aj veci podnikateľa hospodáriaceho na pôde, 11ba) ak by ich zexekvovaním bolo ohrozené riadne obhospodarovanie poľnohospodárskej pôdy alebo zachovanie plynulej prevádzky rastlinnej a živočíšnej výroby podľa osobitných predpisov, 11bb) a chovné zvieratá, t. j. dojnice, vysokoteľné jalovice, plemenné býky, plemenné prasnice, plemenné kance, bahnice a plemenné barany.

(4) Z exekúcie je vylúčený podiel sporiteľa na majetku v dôchodkovom fonde.
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/exekucny-poriadok/
Lilka 1
14.10.10,10:15
Exekútor jej vlastne ešte nič nezobral, len bol spísať majetok a označil zexekvované veci. Je to štandardný postup ?
Llívia
14.10.10,10:44
§ 115
... (2) Z exekúcie sú vylúčené
d) veci povinného slúžiace na plnenie jeho pracovných úloh alebo na podnikanie do výšky 10 000 Sk -(331,94 EUR)
h) hotové peniaze do sumy 3 000 Sk (99,58 EUR)
Dopísala som sumy v EUR.
arizona
14.10.10,11:22
fajn, sorry...ja si na tie euráče stále nejak nemôžem zvyknúť.
V korunách sa mi stále lepšie počíta :-)
Llívia
14.10.10,11:53
Taky tak.
A som rada, že ak sa niečo stane, tak neprídem o škrečkov.
V tej citácii zákona, ktorú si sem dala, ma zarazila cena 10.000 SKK/331,94 EUR pri veciach na plnenie pracovných úloh. Považujem to maximálnu kravinu, lebo keď si to predstavím, že by dotyčná sestra bola napr. účtovníčkou, mala by PC alebo notebook vo vyššej hodnote, exekútor príde, zhabe a ona sa môže ísť pásť. Odkiaľ má potom zobrať peniaze, keď jej exekútor vezme zdroj obživy? Dosť nedomyslené v tom zákone. (Áno, je mi jasné, že by sa našli chytráci, ktorí by zneužívali, keby tam nebola obmedzená hodnota, ale určite by sa to dalo do zákona uviesť nejako inak, priaznivejšie pre tých, ktorých sa to týka, napr. že ak je daná vec skutočne jediným zdrojom obživy, tak na ňu exekútor nemôže siahnuť, aj keby bola jej hodnota cez 10.000).
Lilka 1
22.10.10,07:29
Exekútor jej vlastne ešte nič nezobral, len bol spísať majetok a označil zexekvované veci. Je to štandardný postup ?Ešte ste nikto nezažili exekútora?