Martin Mocko
12.04.10,17:59
PO prenajme auto od FO (nepodnikateľa). Spomínaný automobil je predmet lízingu medzi FO a lízingovou spolčnosťou. (zmluva i splátkový kalendár znie na FO). V nájomnej zmluve medzi PO a FO sú tieto texty:
1. všetky opravy + poistky hradí PO
2. lízingové splátky počas doby prenájmu taktiež hradí PO.

Moja otázka znie. Je to v poriadku? Ide o daňovo uznateľný náklad? Je možný nárok na odpočet DPH z lízingovej splátky?

Svoj názor mám, chcem iba počuť/čítať názor niekoho iného.
Ď.
azla
12.04.10,16:10
- Ak FO prenájme auto PO - tak na základe nájomnej zmluvy. A toto je doklad do účtovníctva pre PO.

- Ak je auto predmetom leasingu, predpokladám, že leasingova spoločnosť si vyžaduje aby bolo havarijne poistené, alebo ho dokonca poistí sama súčasťou mesačných splátok je aj splátka poistného.

- Všetky tieto doklady sú doklady na FO;čiže - poistka aj splátkový kalendár.
Ak sú doklady na FO, tak si nemôže na ich základe učtovať náklady PO a už vôbec nie odpočítať Dph.
Martin Mocko
12.04.10,16:14
Ďakujem azla, potvrdila si môj názor.
Zita5
12.04.10,16:17
Na prenájom MV ďalšej osobe , musí byť súhlas lízingovky . Z môjho pohľadu je to nedoriešené a ako lízing si PO nemôže uplatniť do nákladov a taktiež nemá nárok na odpočet DPH .

Dúfam , že sa nejedná o FO, ktorý si týmto spôsobom prenajíma vozidlo do svojej s.r.o.
azla
12.04.10,16:21
A nedá sa riešiť daná situácia postúpením nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu ?
Martin Mocko
12.04.10,16:23
Na prenájom MV ďalšej osobe , musí byť súhlas lízingovky . Z môjho pohľadu je to nedoriešené a ako lízing si PO nemôže uplatniť do nákladov a taktiež nemá nárok na odpočet DPH .

Dúfam , že sa nejedná o FO, ktorý si týmto spôsobom prenajíma vozidlo do svojej s.r.o.

Presne tak to je..
Zita5
12.04.10,16:29
A nedá sa riešiť daná situácia postúpením nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu ?
To by bolo seriózne a čisté riešenie , bez problémov si myslím .
Martin Mocko
12.04.10,16:33
Jáj baby moje..čo vám poviem. Ja som iba obyčajný účtovník...;)
Samozrejme, že môj názor je presne taký, ako váš. Ale niektoré veci proste nevysvetlíš. Taktiež mám radšej nerobiť si problémy, keď netreba.
Zita5
12.04.10,16:35
Jáj baby moje..čo vám poviem. Ja som iba obyčajný účtovník...;)
Samozrejme, že môj názor je presne taký, ako váš. Ale niektoré veci proste nevysvetlíš. Taktiež mám radšej nerobiť si problémy, keď netreba.

Dumaj ako ho presvedčíš:)
azla
12.04.10,16:40
Môže si v nájomnej zmluve napísať čokoľvek aj zlatými písmenkami, ale ak raz sa nedá v súlade so zákonom ,
tak sa nedá.:D

Ak chce odpočítať Dph, musí mať faktúru (spl. kalendár), ale ten nemá, lebo ho má FO.
Bodka.:D:D:D