bohem5
12.04.10,19:55
Dobrý večer mňa na vás súrnu prozbu jedna sa o to že som dostal byt spolu s mojou manželkou od mojej starej mami formou darovacej zmluvy ale ta nadobudne platnost ač po jej smrti,no a problém je vtom že manželka sa vobec nestara o moju starku tak ako to je vzmluve proste všetko odmieta a dokonca som sa dozvedel že sa chce rozviest,a ja by som chel aby jej ta polovica bola nejak odobrata či to je nejak možne.velmy vas prosim o radu som zufalý a prepňačte za pravopis proste mi nejak nejde ester raz dakujem.
sarasara
12.04.10,19:28
Kde je tá darovacia zmluva, ktorou ste dostali byt od starej mamy ? Dali ste ju zapísať na kataster? Ak ste ju dali zapísať na kataster, tak je platná už teraz. Ak ju máš doma uschovanú, tak ju manželke nedaj do rúk.
Napíš, ako vám stará mama darovala byt.
bohem5
12.04.10,19:54
No už je zapisana na katastry som zufaly dnes som sa dozvdel že ide podat o rozvod tak neviem co dalej starka nam ho dala tak zr sa musime o nu postarat ale bez vecneho bremena.ale je tam paragraf 630 na vratenie daru origilan darovacej je pri notarke a overena kopia je u mna tak prosim poradte je to hrozne velmy velmy pekne dakujem
sarasara
12.04.10,20:05
No tak. Darovacia zmluva je platná a ty aj tvoja manželka ste vlastníci bytu už teraz a nie až po starkej smrti. To, kde je darovacia zmluva je už jasné.
No, veľmi nevidím dôvod na zrušenie darovacej zmluvy. Starká tam nemá ani právo užívať byt, ani to, že sa o ňu máte starať.
Tvoja žena má právo na svoj podiel bytu, na jednu polovicu.
sarasara
12.04.10,20:14
Kedy vám stará mama darovala byt? Je v zmluve uvedené, že sa budete o ňu starať?
Tvoja žena by porušovala dobré mravy, ak by starká potrebovala jej pomoc, napr. v chorobe a neposkytla by jej ju.
bohem5
12.04.10,20:24
je to tam dane ze sa o nu musime postarat je to vola a stym sme suhlasily su tam podmienky strava,lekar a vsetko okolo toho dala nam ho pred mesiacom ale list vlasnictva este nemame len oznamenie o vklade ten dodatok znie,my obdarovany prehlasujeme ze sa nasa starostlivost o darkynu bude spolocna a budeme dbat aby vdnoch staroby a choroby bolo o nu postarane,darkina si podla parg.630 obč zakona vyhradzuje pravo na vratenie daru ak by sa obdarovany k nej atd.a hrubo porusily dobre mravy.
sarasara
12.04.10,20:48
Tak teraz musí starká požadovať starostlivosť, varenie, voziť k lekárovi, nech je trochu náročná v požadovaní starostlivosti. Ak sa nebude tvoja žena riadne o starkú starať, tá môže žiadať o vrátenie daru. Lebo tak rýchlo po obdarovaní sa rozvádzať, to je divné a podozrivé.
bohem5
13.04.10,02:37
Ved ona sa vobec nestara este ani raz ako nahle starka nam dala byt uplne sa zmenila ked ju starka volala trbars dat liek tak odmietla a teraz este aj rozvod celu noc som preplakal po 15r.sa tak rozhodla a ja ju lubim viac nez smoj zivot
Mária27
13.04.10,06:58
Starká nech okamžite oznámi manželke, že vzhľadom na to, že jej neposkytla potrebnú pomoc v chorobe (môže uviesť podrobnejšie) .. atď .. napriek dohode, je to hrubé porušenie mravov, odvoláva dar okamžite. Účinky odvolania darovacej zmluvy nastanú dňom doručenia listu manželke, preto nech ho pošle s doručenkou.
Týmto momentom sa obnovuje vlastnícke právo darcu, nie je potrebné rozhodnutie súdu ani pri nehnuteľnosti. Manželka by musela požiadať súd o určenie vlastníctva, ale by toprehrala.
bohem5
13.04.10,18:25
ten list treba napisat u notara alebo vlastnou rukou,a ked sa tak stane ze to zrusi tak moj podiel ostane alebo zanikne,apropo za vsetkym stoji jej matka dnes som sa dozvedel ze vraj sa informovala svokra ci je mozne zrusit podielove vlastnictvo manzelov mam pocit ze ma che obrat aj o nas terajsi byt ale co som sa dozvedel tak podilove vlastnictvo sa neda zrusit v jej prospech,manzelka ta vobec nema zaujem sa starat o starku vsetko to robym len ja a su na to aj svetkovia z panelaku,dakujem
draik
14.04.10,06:54
Prečítajte si darovaciu zmluvu. Ak je tam skutočne ustanovenie, že platnosť nadobudne po smrti darcu (Vašej matky), ako ste písali vo svojej otázke, tak zmluva je od počiatku neplatná. V takom prípade správa katastra návrh na vklad vlastníckeho práva v prospech obdarovaných (Vás a Vašej manželky) zamietne. Podmienky uvedené v darovacej zmluve sú nulitné, podstatou darovania je bezodplatnosť a prijatie daru bez protiplnenia. Darca je však domáhať sa vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že hrubo porušuje dobré mravy (to je aj neposkytnutie potrebnej pomoci v chorobe a pod)
Mária27
14.04.10,08:06
draik to uviedol správne podľa § 628 obč. zákonníka s tým, že "plniť" sa má až po smrti (platnosť nadobudla podpismi):

(3) Neplatná je darovacia zmluva, podľa ktorej sa má plniť až po darcovej smrti.
bohem5
14.04.10,09:00
No ahojte tam je len uvedene ze len zabezpecime do smrti veskeru opateru a vsetko co treba varenie lekara atd. a ze byt do jej smrti nepredame tak ja uz neviem ale aj minule jej bolo zle a volala aby jej zavolala RZP a ona povedala ze sa jej nechce tak rychlo volala mne a starku aj odniesli do nemocnice kde bola 5dni keby ze nie ja tak asi aj umre. a ak bi to neslo zrusit tak sa chem opitat ze po rozvode by som ako delil majetok ked mame dva byti ci ci bi som mohol prist o oba lebo keby to neslo tak ja bi som jej jeden dal ale stoho druheho ci moze ziadat este polovicu dakujem
draik
14.04.10,11:28
to bohem5: najlepsie bude, ked sem tu zmluvu zavesite. Tazko v niecom radit, ked neviete presne, co je jej obsahom.
Na vsemozne podmienky v darovacej zmluve sa hladi, akoby neboli.
Ako uz bolo napisane, vzhladom na to, co ste uviedli, Vasa matka sa pravdepodobne moze domahat vratenia daru, mala by tak urobit cim skor.
bohem5
14.04.10,15:52
tu je druha strana na prvej strane neni nic len stav bytu atd nese udaje som prekril
sarasara
14.04.10,20:06
Darovaciu zmluvu napísala notárka, kataster ju zapíše a nevráti. Takže starká musí žiadať vrátenie daru. Ako, to ti napísala Mária27.
Mária27
15.04.10,04:50
Stačí ak za života starká urobí prejav vôle na vrátenie daru. Okamžite nech napíš/podpíše list a pošle doporučene s doručenkou. Urobte si kópiu.
Neskôr to môžu dedičia vymáhať.