maturantka
16.10.05,08:48
Kto vo firme je zodpovedný za to, že pracovníci /hutníctvo/ nepoužívajú ochranné pracovné pomôcky a dokonca ich ani "nenafasovali"? Môj blízky je majstrom v takejto firme a na jeho ústne žiadosti vedenie nereagovalo. Obávam sa, že ak sa nejaký pracovný úraz stane, zodpovedný bude majster. A to môže vyjsť dosť draho. Nemáte s tým skúsenosti? Ako sa dožiadať základných ochranných pracovných prostriedkov a neprísť o miesto? Budem veľmi vďačná za každú radu.
Zita4
16.10.05,07:16
Podľa mňa v prvom rade za to bude stíhaný zamestnávateľ ako taký. Na mieste tvojho známeho by som na porade trvala na tom, aby sa do zápisnice uviedlo, že ich upozornil na tento nedostatok a trvá na jeho odstránení (s uvedením zákonov, ktoré to prikazujú). Ak nerobia porady, nech dá písomnú požiadavku. Pretože pri prvom probléme on bude braný na zodpovednosť. On dáva ľuďom konkrétne úlohy.
maturantka
16.10.05,07:28
Takže to budeme musieť asi nejako "inteligentne" spísať, ale aj tak... Keď o pomôcky žiadal naposledy, dostalo sa mu od majstra vedľajšej dielne "Čo si sprostý, a kto to, prosím ťa, bude nosiť?" Nebude to ľahké. Ď za radu. Niečo napíšeme, aby mal aspoň nejaké "eso" v rukáve.
Zita4
16.10.05,07:56
Ten dotyčný majster si asi neuvedomuje, že ho to môže stáť veľmi veľa. Čert nikdy nespí...
Origos
16.10.05,08:09
Ahoj!

Ja som technik BOZP. V tomto prípade zamestnávateľ si zanedbáva svoje povinnosti začínajúc § 8, § 8a - 8e, pravdepodobne aj § 10 zákona 330/1996 Zb.
Kde § 8a, písm. c: je povinný zisťovať nebezpečenstvá a ohrozenia, posudzovať riziko a vypracovať písomný dokument o posúdení rizika.
§ 8a, písm. k: vydávať pravidlá o BOZP a dávať poky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.
§ 8a, písm. m: zabezpečiť posudzovanie individuálnych fyzických možností zamestnanca pri ručnej manipulácii s bremenom - lekárske potvrdenie, že môže túto prácu vykonávať.
§ 8a, písm. s: písomne vypracovať koncepciu politiky BOZP ...
Takže, by som poradil, aby Tvoj známy upozornil vedenie písomne na uvedené nedostatky. V prípade , že sa niečo stane a toto nevykoná, tak bude tiež "popoťahovaný".
Tieto postupy chránia zamestnancov (nosenie OOPP), takže tvrdenie majstra z vedľajšej dielni je neodôvodnené a nepodložené. A naviac - nepoužívanie predpísanej OOPP sa považuje za hrubé porušenie pracovnej disciplíny! (nnno, v tomto konkrétnom prípade pracovnú disciplínu porušuje zamestnávateľ...)
Pošli mi názov zamestnávateľa a pošleme na nich inšpektorov práce a bude pokoj... hneď sa "ľady pohnú".
Aj Tvoj známy bude kľudnejšie spať...
karol.za
16.10.05,14:20
môj súhlas s názormi
ale je ešte trochu iné riešenie obrátiť sa na inšpektorát práce, ktorému to nejak vysvetliť a on odpovie niektorý rýchlo,niektorý neskoršie ale napíše jasné stanovisko
a vypíše k porušeniu ktorých zákonov došlo.V tvojom prípade sa používa system padajúceho ... ,ale každé riešenie z dola je pre zamestnávateľa zle pochopiteľné,z dôvodu že on si myslí že je najchytrejší a aby mu niekto povedal že niečo zle robí na to nikto nemá.Ja si svoje názory
overujem na IP a podľa toho ako technik BOZP to presadzujem,behom pár minút dám do porady adresy IP aj s kontaktami,sám som zvedavý ako tento problém sa bude riešiť a ešte sa ozvem
maturantka
16.10.05,15:19
Ten majster to práve chce riešiť korektne, lebo má už svoj vek a je rád, že má miesto. Majiteľ je mladý, s. r. o., bagatelizuje to. Bezpečák na začiatku všetkých "vyškolil", ale prilby, rukavice, a podobne vôbec nezdôraznil. Asi to nebolo v jeho kompetencii. Majster len zo svojho predchádzajúceho pracoviska tuší, že to nie je v poriadku. Tak neviem...
ajobs
16.10.05,16:51
Viem, že je to zo strany majstra ťažké, ale je potrebné upozorniť konateľa, resp. spoločníkov, aké následky z toho vyplývajú. Ja som tiež spolumajiteľ s.r.o. a dôrazne dbám na to, aby sa otázky BOZP dodržiavali, rovnako prideľujeme OOPP a taktiež to evidujeme, dali sme si vypracovať audit BOZP, OPP a odpadového hospodárstva, a na základe tohto boli profesionálnou firmou spracované všetky relevantné veci. Máme dokonca na túto problematiku uzatvorenú obchodnú zmluvu s externou firmou, pretože otázky BOZP, OPP a OH sú zabezpečované buď interným zamestnancom firmy, alebo outsourcingom (ktorý je pre menšie firmy určite výhodnejší, ako 1 zamestnanec v TPP).
Lentilka
16.10.05,17:06
Prosím Vás, manžel pracuje na základe živnostenského listu v strojárstve. Súkromník, ktorý firmu vlastní je povinný mu poskytnúť školenie bezpečnosti pri práci? Musí manžel takého školenie absolvovať? Alebo sa tieto školenia týkajú len zamestnancov - dohodárov, v pracovnom pomere? Ďakujem
ajobs
16.10.05,17:12
Závisí od zmluvy, ako to majú spolu dohodnuté, existuje aj jeden aj druhý model. V zásade, ak sa na pracovisku jednej firmy pohybuje iný človek (teda aj živnostník, ktorý pre firmu pracuje ako obchodný partner), mal by podliehať v oblasti BOZP právnemu režimu zamestnanca tejto firmy, ktorého práca je závislá od pokynov zamestnávateľa.
karol.za
16.10.05,17:28
Je tu otázka. Živnostník a pracuje pre majiteľa?
Kde vykonáva prácu?
V strojárenstve,koho sú zariadenia a pod.
prosím o rozvedenie týchto vzťahov
zákon o BOZP sa vzťahuje ....
potom budem chytrejší a budem vedieť presnejšie odpovedať, v našej firme niektoré práce vykonávajú určité práce súkromníci a riešime to vdohode kto zadpovedá za BOZP pri vykonávaní práce,ale určité školenie ako technik BOZP im robím aby sme sa chránili v prípade úrazu,oboznámim ho s nebezpečenstvami ktoré sú na pracovisku a čo môže a nemôže na tomto pracovisku.
Lentilka
16.10.05,18:21
zariadenie i priestori sú vo vlastníctve s.r.o. Manžel tam vykonáva prácu za ktorú si vystavuje faktúru. Zároveň ma zaujala dohoda, kto zodpovedá za BOZP pri vykonávaní práce. Nemôžte mi poslať vzor? Totiž na jednom pracovisku sú i zamestnanci s.r.o. i manžel ako živnostník. Podľa par. 9 odst. 1/ by mali uzatvoriť písomnú dohodu, kto je vlastne zodpovedný za BOZP. Neviete mi poradiť, či má mať uzatvorenú s majiteľom s.r.o. takúto písomnú dohodu a ako by mala vyzerať, aby nebol rovnakým dielom zodpovedný za úraz zamestnanca s.r.o. s majiteľom s.r.o.. Vyložila som si ten zákon správne?
karol.za
16.10.05,18:35
Je to porada na dlhšie.
Majiteľ mu urobí školenie- v poriadku,povie mu tu nesmieš ísť,na tomto zariadení nešmieš pracovať,a pod. Tým sa majiteľ ochráni v prípade úrazu -že bude pracovať na danom zariadení,zbaví sa zodpovednosti za škodu všetko je o peniazoch,
Môže v dieli pracovať na všetkých zariadeniach,bol zaškolený na prácu na týchto zariadeniach a mnoho podobných otázok.
Potrebuje pri práci osobné ochranné pracovné prostriedky kto mu ich dáva,a takďalej.
Svojov prácou môže niečo pokaziť,alebo niekoho zraniť iného a pod.
maturantka
17.10.05,13:55
Karol, závidím, ako sa vyznáš... Tento týždeň sa známy chystá spísať svoje požiadavky a dať ich vedeniu. Oni majú svojho bezpečáka, ale on z pozície majstra - prosím ťa, podľa tvojho názoru, aké ochranné pracovné prostriedky by mal žiadať pre seba a svojich zamestnancov v prevádzke "Výroba stavebnej ocele"? Ď.
karol.za
17.10.05,14:24
Každá pracovná činnosť má nebezpečenstvá ktoré môžu poškodiť,ohroziť zdravie alebo úraz.Niektoré nebezpečnstvá nie je možné odstrániť a tak sa pred nimi chránime používaním osobných ochranných pracovným prostriedkom

Moje skúsenosti s výrobou sú skoro nulové ale podľa druhu vykonávaných prác to nieje také zložité prepracovať sa k tomu.
Jednoduchý príklad- prenášam prúty železa,roxory asi dostanem mozole,použijem rukavice a pod.
Podrobnejšie to upravuje vyhláška o poskytovaní OOPP
kde sú konkrétne činnosti,konkrétne OOPP a pod.
maturantka
18.10.05,13:20
Karol, prosím ťa, nevieš číslo tej vyhlášky?
karol.za
18.10.05,13:55
Ahoj aby si nemusela hľadať číslo danej vyhláška v prílohe ti posielam celé znenie vyhlášky,budeš sa čudovať ze je vo Word ale ja si vľšetký predpisy takajúce sa mojej pracovnej náplne prepisujem na svojom súkromnom počítači cez svoje pracovné voľno a viem čo daný zákon alebo vyhláška obsahuje je to vyhláška viď príloha
ajobs
18.10.05,14:42
Ahoj Karol, prečo tie vyhlášky prepisuješ, keď sú k dispozícii na nete, napr. na adresách www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk) a http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_zak_fr0.htm. Môžeš usporiť kopu času, pretože tieto právne predpisy je možné z formátov*.PDF a *.HTML prekonvertovať aj do Wordu.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
karol.za
18.10.05,17:28
ďakujem za upozornenie,Tebou udané adresy používam a ešte používam i WWW.iura.sk tam sú všetky právne predpisy od 1945 roku a to že si ich prepisujem mi trochu pomáha nakoľko ju musím celú prečítať,dať mozgu impulz aby stlačil príslušnú klávesu a opticky skontrovať či píšem čo čítam,a kedže absolvujem celú túto peripetiu trochu sa na mňa nalepí a rýchlejšie viem reagovať čo v ktorom danom predpise je a niektoré si pamätám presne a to mi pomáha i pri mojej práci.Dnes osobne som to využil pri riešení nejakého problému,týkajúceho sa zakonníka práce a kompetentný firmi sa čudovali odkiaľ to vie, lebo oni si prečítajú len to čo potrebujú alebo si prečítajú len bod a/
ktorý hovorí má dať ale bod b/ už nie a ten hovorí mámé
dať
Janna
19.10.05,04:40
Prosím, nemám v tom jasno. Sme malá firma (fyzická osoba), máme 3 zamestnancov. Moja otázka, kto musí dať zamestnancom školenie o BOZP? Stačí keď to spraví majiteľ firmy, alebo to musí byť nejaký technik BOZP.
Je možné, že by majiteľ šiel na nejaké školenie a na základe toho dával každé 2 roky školenie svojim zamestnancom?
Robíme len obchodnú činnosť, administratíva, na PC... Máme aj dohodárov a tí robia niekedy opravy el.zariadení do 230V. Treba školiť aj dohodárov? (Prácu vykonávajú mimo firmy).
Alebo, kde by som sa na to mohla opýtať?
Ďakujem veľmi pekne.
Maňaska
19.10.05,05:07
Prosím, nemám v tom jasno. Sme malá firma (fyzická osoba), máme 3 zamestnancov. Moja otázka, kto musí dať zamestnancom školenie o BOZP? Stačí keď to spraví majiteľ firmy, alebo to musí byť nejaký technik BOZP.
Je možné, že by majiteľ šiel na nejaké školenie a na základe toho dával každé 2 roky školenie svojim zamestnancom?
Robíme len obchodnú činnosť, administratíva, na PC... Máme aj dohodárov a tí robia niekedy opravy el.zariadení do 230V. Treba školiť aj dohodárov? (Prácu vykonávajú mimo firmy).
Alebo, kde by som sa na to mohla opýtať?
Ďakujem veľmi pekne.
Ja z vlastnej skúsenosti viem o prípade, kedy podnikateľ - fyzická osoba dáva pravidelne preškoľovať svojích zamestnancov o BOZP extérnym človekom, ktorý má na to papiere. To znamená, že tento externista na dohodu o vykonaní práce pripravil pre spomenutého podnikateľa bezpečnostné smernice a pravidelne jeho zamestnancov školí. Neviem však povedať či takýto postup je akceptovateľný, podľa mojej mienky by snáď aj mohol byť.
Janna
19.10.05,06:49
Ja z vlastnej skúsenosti viem o prípade, kedy podnikateľ - fyzická osoba dáva pravidelne preškoľovať svojích zamestnancov o BOZP extérnym človekom, ktorý má na to papiere. To znamená, že tento externista na dohodu o vykonaní práce pripravil pre spomenutého podnikateľa bezpečnostné smernice a pravidelne jeho zamestnancov školí. Neviem však povedať či takýto postup je akceptovateľný, podľa mojej mienky by snáď aj mohol byť.

Ďakujem veľmi pekne. Teraz som sa dozvedela, že keby chcel školiť podnikateľ-fyzická osoba svojich zamestnancov, musel by mať vydané "osvedčenie, že je riadiaci pracovník", ktoré môže vydať len firma, ktorá vykonáva takéto školenia a má na to oprávnenie.
ZuzanaP
19.10.05,08:14
U nás sa to robí ako píše Maňaska.

Školiteľ nám ešte poradil, aby sme spravili zmluvy s živnostníkmi, ktorí sú však zároveň majstrami. Majú v nej uvedenú zodpovednosť za dodržiavanie BOZP, predpisov, za zamestnancov, ktorí pracujú na stavbe, na ktorej je on majstrom.
soraya
19.10.05,10:23
Prosím Vás, manžel pracuje na základe živnostenského listu v strojárstve. Súkromník, ktorý firmu vlastní je povinný mu poskytnúť školenie bezpečnosti pri práci? Musí manžel takého školenie absolvovať? Alebo sa tieto školenia týkajú len zamestnancov - dohodárov, v pracovnom pomere? Ďakujem
Podla mna je to jednoznacne, ze firma, pre ktoru pracuje manzel, mu musi urobit skolenie BOZP a urobit o tom zaznam. V pripade, ze by doslo v ich priestoroch k urazu, je firma zodpovedna za vsetky osoby, ktore sa tam nachadzaju.

My skolime vsetkych bez vynimky, dokonca aj prac. externych firiem, ktore u nas obcas posobia. ( pre istotu )

S prac. pomockami je to skor zalezitost zmluvneho vztahu.
karol.za
19.10.05,15:16
V prílohe zasielam Zákon Obezpečnosti a ochrane zdravia
terba ho prečítať napr.§1,§8a aj §12
a čo sa týky dohody elektrikári-záleží na dohode kto v tematike BOZP zodpovedá,a čo v prípade úrazu dohodárov kto to platí a pod. Je to obšírnejšie tak v prípade potreby kontaktovať aj pomocou ss.
Origos
23.10.05,05:34
Ahoj!
Keďže manžel je živnostník a chce pracovať pre inú firmu, tak sú dve možnosti ako spomínal ajobs (na zálade písomnej dohody zmluvy - ako sa obchodní partneri sa dohodnú kto koho viac potrebuje). V prípade že živnostník nemá potrvrdenie, že bol školený z oblasti BOZP (väčsinou stačí 1xza 2 roky), tak by obchodný partner ho nemal prijať. V prípade , že sa dohodnú a obchodný partner je mu ochotný toto školenie zabezpečiť alebo vlastní potvrdenie, potom zametnávateľ (obchodný partner) ho poučí o povinnostiach na pracovisku, kde sa nachádz viac "firiem"- spolupráca na pracovisku obchodného partnera a "živnostníka" písomne!!
Roman Pokopec
16.07.16,14:28
Preboha-takéto základne veci by ste mali vedieť. Všetky náležité plnenia úloh v procese ochrany bezpečnosti práce je zodpovedný štatutárny orgán alebo konateľ, ktorého ale v plnení úloh plne ochraňuje bezpečnostný technik či už vlastný alebo externý / ale tým sa nezbavuje povinnosti/. No legislatíva zákona č. 124/2006 Z..z. §6 jasne hovorí že v rámci delegovanej právomoci zodpovednosť na pracovisku v plnej kompetencií a zodpovednosti má jeho najbližší nadriadený teda majster.
kopretinka
16.07.16,14:42
Preboha-takéto základne veci by ste mali vedieť. Všetky náležité plnenia úloh v procese ochrany bezpečnosti práce je zodpovedný štatutárny orgán alebo konateľ, ktorého ale v plnení úloh plne ochraňuje bezpečnostný technik či už vlastný alebo externý / ale tým sa nezbavuje povinnosti/. No legislatíva zákona č. 124/2006 Z..z. §6 jasne hovorí že v rámci delegovanej právomoci zodpovednosť na pracovisku v plnej kompetencií a zodpovednosti má jeho najbližší nadriadený teda majster.

Preboha,odpovedáš na otázku starú 11rokov!!!