ZOT
12.04.10,20:19
Dobry vecer,
som rozvedena bezdetna a byvaly manzel je obcanom Velkej Britanie, kde zije a pracuje. Nakolko sme sa brali v UK, boli sme tam aj rozvedeni. Sucastou rozvodoveho rozhodnutia bola aj dohoda o buducom majetkovo pravnom vysporiadani. Vlastnime dve nehnutelnosti na Slovensku: vacsi dom s hypotekou a byt, v ktorom zijem, ktory je tiez sucastou rucenia. S byvalym manzelom sme mali dohodu, ze on si necha vacsiu nehnutelnost a preberie hypoteku a mne ostane byt. Nakolko sa mu nepodarilo hypoteku vybavit ako samostatnemu dlznikovi a zaroven vynat byt, ako zaruku, dohodli sme sa (ustne), ze vacsiu nehnutelnost predame a vyplatim ho z rozdielu zostatku po vyplateni hypoteky a poplatkov a hodnoty bytu.
Kupcov na vacsiu nehnutelnost sme nasli, ale byvaly manzel sa teraz rozhodol, ze chce predat aj byt, v ktorom zijem. Nuti ma podpisat u notara dokument, v ktorom sa zarucim, ze byt predame najneskor do siestich mesiacov od datumu predaja domu, inak KPZ na dom nepodpise. Problem je, ze bohuzial z mojho prijmu nie som schopna znasat polovicne naklady na hypoteku, takze ma tlaci k muru.
1, je takato dohoda podpisana u notara pravoplatna a nenapadnutelna?
2, ma pravo ziadat o predaj bytu aj napriek tomu, ze sme sa dohodli, ze po rozvode mi tato nehnutelnost ostane?
Vopred vam dakujem za radu.
sarasara
12.04.10,19:44
Ak máte písomnú dohodu, ktorú ste urobili pri rozvode, že jemu zostane väčšia nehnuteľnosť a tebe byt, tak dohoda je platná.
V prípade, že podpíšeš dohodu u notára, na ktorú ťa núti tvoj exmanžel, bola by platná táto dohoda.
Nemôže ťa nútiť predať byt. Nič nepodpisuj. Predsa v dohode, ktorú máte sa zaviazal, že preberie hypotéku. Musíš tlačiť ty na neho, nech svoj záväzok dodrží.
ZOT
13.04.10,05:26
Dakujem za info. Mam len jednu otazku. Je tato dohoda (zo sudu) platna aj v pripade, ze bola rozhodnuta na sude vo Velkej Britanii?
Mária27
13.04.10,06:48
Podľa nášho zákona je platná dohoda o vyporiadaní BSM len ak je uzatvorená až po zániku manželstva. Rozvod a vyporiadanie BSM nemožno spájať.

Ak nesúhlasíš s jeho návrhom dohody, ani on nechce pristúpiť na tvoj návrh, požiadaj o vyporiadanie súd. Predpokladám, že byt v ktorom bývaš, bude prisúdený tebe.
ZOT
13.04.10,06:50
Dakujem velmi pekne za odpoved.
Petra Nová
13.04.10,07:30
V podstate súhlasím so sarasara. Ale je fakt, že len Angličan, možno Ty a pán Boh vie, aká je právna úprava rozdelenia majetku pri rozvode podľa anglického práva. Ale predpokladám, že ak ste dohodu uzatvárali pri rozvode manželstva, tak je to povinné, tak ako u nás úprava pomerov k maloletým deťom.

Predpokladám tiež, že nehnuteľnosti na Slovensku máte s manželom v podielovom vlastníctve a nie v BSM. BSM je inštitút súvisiaci s uzavretím manželstva podľa slovenského práva.

Takže asi sa Ti neoplatí uzatvárať nové dohody o rozdelení majetku, než je tá, ktorú ste uzavreli pri rozvode manželstva vo VB. Ledaže by bola pre Teba výhodnejšia. Mala by si sa však poradiť s niekým, kto sa vyzná aj v anglickom práve, pretože všetky spory, aj na Slovensku, by sa pravdepodobne riešili podľa neho. Jedna zo strán je totiž cudzinec, takže by sa postupovalo podľa zákona o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom.
Mária27
13.04.10,09:05
Pozri tiež zák. 97/1963 Zb. o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom, kde sa okrem iného píše:

§ 5: Vecné práva k nehnuteľnostiam i k hnuteľným veciam sa spravujú, pokiaľ v tomto zákone alebo v osobitných predpisoch nie je ustanovené inak, právom miesta, kde je vec.

§ 21
1) Osobné a majetkové vzťahy manželov sa spravujú právom štátu, ktorého sú príslušníkmi. Ak sú manželia príslušníkmi rôznych štátov, spravujú sa tieto vzťahy právom slovenským.
(2) Dojednaná úprava manželského majetkového práva sa posudzuje podľa právneho poriadku, ktorý bol pre majetkové vzťahy manželov rozhodujúci v čase, keď k úprave došlo.
ZOT
13.04.10,20:19
Super. Dakujem Vam :)