mareko
12.04.10,20:56
Pekný večer milí poraďáci. Poraďte prosím, ako správne vyriešiť výmenu bytov. Chcela by sme vymeniť malý byt /v ktorom nemám trvalý pobyt a vlastním ho viac ako 5 rokov/ za väčší byt s doplatkom. Malý byt - cena napr. 30 000 € za väčší byt - cena napr. 50 000 €.
Je výhodnejšie vypracovať Zámennú zmluvu alebo Kúpno predajnú zmluvu a z akej čiastky a či vôbec by som mala platiť daň z príjmu (predaja nehnuteľnosti)?
Ďakujem za odpovede.
veronikasad
12.04.10,19:06
Pekný večer milí poraďáci. Poraďte prosím, ako správne vyriešiť výmenu bytov. Chcela by sme vymeniť malý byt v ktorom nemám trvalý pobyt za väčší byt s doplatkom. Malý byt - cena napr. 30 000 € a väčší byt - cena napr. 50 000 €.
Je výhodnejšie vypracovať Zámennú zmluvu alebo Kúpno predajnú zmluvu a z akej čiastky by som mala platiť daň z nehnuteľnosti ja a z akej druhý účastník obchodného vzťahu?
Ďakujem za odpovede.
daň z prevodu a prechodu nehnutelností bola zrušená.

Výška dane z nehnutelnosti nezávisí od kúpnej ceny bytu
mareko
12.04.10,19:26
daň z prevodu a prechodu nehnutelností bola zrušená.

Výška dane z nehnutelnosti nezávisí od kúpnej ceny bytu
:cool: Zle som sa vyjadrila, myslela som daň z príjmu (z predaja nehnuteľnosti).

Ak predávajúci nespĺňa potrebnú dvojročnú lehotu trvalého pobytu v byte alebo dome, potom je od dane oslobodený príjem z predaja týchto nehnuteľností až po uplynutí piatich rokov odo dňa ich nadobudnutia. V týchto prípadoch teda stačí vlastníctvo viac ako päť rokov a na trvalý pobyt sa neprihliada [pozri § 9 ods. 1 písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z.].

To znamená, že daň z príjmu neplatím. Je spísanie Zámennej zmluvy výhodnejšie, ušetríme na poplatkoch u notára keďže sa nebudú spisovať dve Kúpno predajné zmluvy /s druhým účastníkom obchodu sa budeme podieľať na poplatkoch pol na pol/? Opravte ma prosím, ak je to inakšie.

Ďakujem.