gugho
12.04.10,23:37
Dobrý deň. Vlastním byt v bytovke a chcel by som meniť okná za plastové okná.
Tieto okná by som chcel vymeniť za plastové okná dvojkrídlové.(staré sú trojkrídlové) Chcem vedieť či je problém v tom ked ludia väčšinou majú okná trojkrídlové? Mám povinnosť tieto okná vymeniť tiež za trojkrídlové??? Jedná sa mi o to že tie trojkrídlové sú finančne náročnejšie a budem mať aj menej svetla v byte a v celku sa mi to zdá zbytočné. Ale myslím že je niaky zákon o fasáde že by som mal aj ja dodržať aby som dal tiež trojkrídlové? Lenže som zistil že jeden z vlastníkov na kraji bytovke má tiež dvojkrídlové plastové okná takže mi zaniká povinnosť dodržať fasádny zákon???kedže ho tiež porušil?

Vopred ďakujem...
pepsikova
13.04.10,04:28
..no asi, pokiaľ nezmenšíš priestor, v ktorom sú okná osadené, je jedno, koľko krídiel majú...myslím to tak, že ak je priestor pre okná napríklad 140x200, nemôžeš ho zmenšiť na 100x140, musíš nechať pôvodný a do toho osadiť okná, aby nebol porušený celkový vzhľad domu...
Igor 68
13.04.10,06:30
Dobrý deň prajem,
akákoľvek zmena vzhľadu domu, hlavne bez súhlasu spoločenstva, teda vlastníkov bytov /§ 11 ods. 4, Zákona 182/1993 Z.z./ a bez stanoviska stavebného úradu vyplývajúceho zo stavebného konania /stavebného povolenia, alebo ohlášky /, prípadne bez súhlasu či odbornej rady samotného autora stavby, iného architekta, stavebného inžiniera, ale aj esteticky cítiacich vlastníkov bytov, je zlým signálom a veľkým nešťastím pre terajší a budúci vzhľad našich domov, miest a obcí.
Výmena čo i len jedného okna, okien v jednom byte, alebo všetkých okien, ktoré sú súčasťou obvodových múrov, zvislých konštrukcii, priečelia a celej fasády domu je teda zásadná zmena vzhľadu domu, ktorú by sme nemali nikdy podceňovať.
Prejednávať, citlivo posudzovať každú žiadosť, presviedčať a radiť spoluvlastníkom a nakoniec rozumne schvaľovať, by mali v dostatočnom predstihu všetci vlastníci na Zhromaždeniach vlastníkov, aby nedošlo k problémom, k devastovaniu a ďaľšiemu znehodnocovaniu spoločného majetku.
Prajem len dobré rozhodnutia, v prospech všetkých vlastníkov, nie len jednotlivcov.
Chobot
13.04.10,06:56
Dobrý deň. Vlastním byt v bytovke a chcel by som meniť okná za plastové okná.
Tieto okná by som chcel vymeniť za plastové okná dvojkrídlové.(staré sú trojkrídlové) Chcem vedieť či je problém v tom ked ludia väčšinou majú okná trojkrídlové? Mám povinnosť tieto okná vymeniť tiež za trojkrídlové??? Jedná sa mi o to že tie trojkrídlové sú finančne náročnejšie a budem mať aj menej svetla v byte a v celku sa mi to zdá zbytočné. Ale myslím že je niaky zákon o fasáde že by som mal aj ja dodržať aby som dal tiež trojkrídlové? Lenže som zistil že jeden z vlastníkov na kraji bytovke má tiež dvojkrídlové plastové okná takže mi zaniká povinnosť dodržať fasádny zákon???kedže ho tiež porušil?

Vopred ďakujem...

Bez súhlasu stavebného úradu a vyjadrenia architekta, ktorý projektoval dom nesmieš meniť vzhľad a štruktúru okien. Ak tak urobíš, stavebný úrad ti môže napariť pokutu. Výmenu okien musíš stavebnému úradu ohlásiť ako ohlásenie stavby. Oni ti dajú vyrozumenie, že súhlasia, ale musíš dodržať štruktúru a vzhľad, musíš si stavebný odpad zlikvidovať sám, dodržiavať čas stavebných úprav a pod.

Takže ak máš trojkrídlové, tak daj 3 krídlové.

V praxi si ľudia bežne menia aj štruktúru okien, ale porušujú tým stav. zákon a možno raz príde doba, kedy stav. úrady budú takéto svojvoľné úpravy sankcionovať.

Je to na tebe, či to riskneš....
felix1
13.04.10,07:08
..no asi, pokiaľ nezmenšíš priestor, v ktorom sú okná osadené, je jedno, koľko krídiel majú...

Urcite by som neuhlasi. Zmenit vzhlad len trochu, alebo este o trocho viac??? Podla mna kazdy zasah do vzhladu domu, dom ako celok znehodnocuje. Dalsi sused si da hnede plastove okna, pani na prizemi ruzove a na 2 poschodi si trojdielne okno rozdeli na romanticke okienka 20x20cm. Dom bude otrasny, ale nikto pritom nic ,,neporusil,,.
pepsikova
13.04.10,07:40
..to Chobot..citujem z tvojho príspevku:"" Výmenu okien musíš stavebnému úradu ohlásiť ako ohlásenie stavby. Oni ti dajú vyrozumenie, že súhlasia, ale musíš dodržať štruktúru a vzhľad, musíš si stavebný odpad zlikvidovať sám, dodržiavať čas stavebných úprav a pod.


..keď som vlani chcela robiť nové okná, informovala som sa na OSBD, či potrebujem nejaké povolenie na výmenu okien..a len na mňa vyvalili oči, že kto ma tam poslal..takže výmena okien asi nie je zásah do stavby v takom rozsahu, ako napríklad vybúranie priečky..

..a ďalej..u nás v obci majú ľudia na činžákoch aj hnedé eurookná aj plastové biele a asi je to na majiteľovi, aké okná si dá,lebo ľudí estetické cítenie nejako nezaujíma, čo je teda na škodu veci, lebo fakt to dobre nevyzerá, keď je činžák s bielymi oknami a jeden- dvaja tam majú hnedé...
Chobot
13.04.10,08:11
..to Chobot..citujem z tvojho príspevku:"" Výmenu okien musíš stavebnému úradu ohlásiť ako ohlásenie stavby. Oni ti dajú vyrozumenie, že súhlasia, ale musíš dodržať štruktúru a vzhľad, musíš si stavebný odpad zlikvidovať sám, dodržiavať čas stavebných úprav a pod.


..keď som vlani chcela robiť nové okná, informovala som sa na OSBD, či potrebujem nejaké povolenie na výmenu okien..a len na mňa vyvalili oči, že kto ma tam poslal..takže výmena okien asi nie je zásah do stavby v takom rozsahu, ako napríklad vybúranie priečky..

..a ďalej..u nás v obci majú ľudia na činžákoch aj hnedé eurookná aj plastové biele a asi je to na majiteľovi, aké okná si dá,lebo ľudí estetické cítenie nejako nezaujíma, čo je teda na škodu veci, lebo fakt to dobre nevyzerá, keď je činžák s bielymi oknami a jeden- dvaja tam majú hnedé...

Pozeral som to a musím povedať, že máš pravdu. Zákonom č. 237/2000 bol s účinnosťou od 1.8.2000 novelizovaný stav. zákon, kde doplnili § 139b) ods. 14:

(14) Udržiavacími prácami, pri ktorých nie je potrebné ani ohlásenie (bežné udržiavacie práce), sú najmä

a) opravy fasády, opravy a výmena strešnej krytiny alebo povrchu plochých striech, výmena odkvapových žľabov a odtokových zvodov, opravy oplotenia a výmena jeho častí, ak sa tým nemení jeho trasa,
b) opravy a výmena nepodstatných stavebných konštrukcií, najmä vnútorných priečok, omietok, obkladov stien, podláh a dlažby, komínov, okien, dverí a schodišťových zábradlí,

A my sme menili okná niekedy v roku 1998, vtedy sme museli výmenu okien nahlásiť stav. úradu. Takže časy sa menia, ale myslím, že ten vzhľad a štruktúru je majiteľ povinný stále dodržiavať.
Mária27
13.04.10,09:27
Keď som ja menila drevené okná za plastové, už to stačilo ohlásiť len družstvu ako majiteľovi. Domový výbor sa však prišiel počas výmeny pozrieť, či nemením vzhľad okien - asi by mi ich nedovolili namontovať.

Vzhľad okien som nemenila, ale predsa sú iné, čo ani výbor pri ich ohmataní nezbadal. Pri každom okne okrem kuchyne mám aj balkónové dvere. Tak som dala v strede okna priečku bez otvárania, vyšli lacnejšie. Čiže okná sú ako časť steny, neotvárajú sa, vyklápačky mám na balkónových dverách. Okná sa mi umývajú ľahko, ku každému je prístup z balkóna. V kuchyni mám samozrejme riadne dvojkrídlové a vyklápacie okno.
Halli
13.04.10,10:07
:D tak to je dobrý výbor, čo aj ohmatáva okná...Majka aj ja to tak mám, ale vetračku som si nechala, mám pevné okno to vedľa, lebo vetračku na dverach som nechcela.

pre všetkých :všetky nariadenia, zákony a iné mantinely su úplne nanič, ak niekto nemá chochmes a v hlave poriadok. Ešte som nevidela, aby zburali načierno postavenú stavbu, prikazali vyburať iné okná, nehovorím o absurditách, kedy si dá niekto v paneláku so všetkými bielymi oknami s prepáčení "sračk... hnedé" a jeden panel si dá na modro.... takže hold sme pri právach vlastníka-ale bohužiaľ nie pri povinnostiach....:o a zdravom rozume.
Mária27
13.04.10,11:02
:D tak to je dobrý výbor, čo aj ohmatáva okná...Majka aj ja to tak mám, ale vetračku som si nechala, mám pevné okno to vedľa, lebo vetračku na dverach som nechcela.
.

Vieš, oni asi videli prvýkrát plastové okná zblízka, nik naokolo ich dovtedy nemal.
Oni sa ma prišli vlastne spýtať, či mám stavebné povolenie. Ja som vtedy chodievala aj na účtovnícke školenia a viem, že sa tam hádali, či ide o opravu, rekonštrukciu a ešte čosi. Plastové okná sa však začali meniť takým tempom, že to nestihli kontrolovať. Potom vydali nejaké stanovisko či usmernenie - to som výboru odcitovala. Nevyjadrili sa, bola to pre nich vysoká veda.
gabikao
13.04.10,17:53
Aj my sme z 3 kridl.urobili 2kridlove, ale opticky posobia ako povodne 3kr. - tam, kde sa malo nase jedno okno delit na dve, sme dali vlozit plastovu listu. Zvonku to nerusi vzhlad domu a nas to vyslo o nieco menej, plus sa lepsie umyvaju.
Halli
14.04.10,06:25
Aj my sme z 3 kridl.urobili 2kridlove, ale opticky posobia ako povodne 3kr. - tam, kde sa malo nase jedno okno delit na dve, sme dali vlozit plastovu listu. Zvonku to nerusi vzhlad domu a nas to vyslo o nieco menej, plus sa lepsie umyvaju.

veľa vecí sa dá urobiť citlivo a s rozumom, je doba, keď je veľa krásnych nových materiálov , tak treba vymeniť veľa vecí jednak z estetického a jednak s funkčného hľadiska. Myslím, že nikto nechodí okolo 100 bytového domu a nehľadí do okien kde su dve, alebo tri table skla, v tom množstve okien sa to stratí...ale ak si dá niekto na takomto dome uplne odlišnú, kontrastnú farbu rámov, alebo ako som napísala namaľuje jeden panel v dome krikľavou farbou, tak to už si všimnem aj keď nechcem.
Všetko sa dá urobiť s citom a v rozumnej miere, bohužiaľ mnohí sa chovajú ako "čo mi kto môže" ja som vlastník urobím si čo "JA" chcem a bije sa do pŕs.....mal by sa byť ale do hlavy! :o:rolleyes:
58vlasta
16.04.10,14:34
Pozerám z okna na protiľahlý panelák s 92 bytmi a viac ako 30 bytov má 3krídlové okná prerobené na dvojkrídlové...;):---

___________________________
Aj nekonečné more má svoje brehy. Bezhrehá je len ľudská hlúposť.../Konfucius/
sito
16.04.10,21:18
veľa vecí sa dá urobiť citlivo a s rozumom, je doba, keď je veľa krásnych nových materiálov , tak treba vymeniť veľa vecí jednak z estetického a jednak s funkčného hľadiska. Myslím, že nikto nechodí okolo 100 bytového domu a nehľadí do okien kde su dve, alebo tri table skla, v tom množstve okien sa to stratí...ale ak si dá niekto na takomto dome uplne odlišnú, kontrastnú farbu rámov, alebo ako som napísala namaľuje jeden panel v dome krikľavou farbou, tak to už si všimnem aj keď nechcem.
Všetko sa dá urobiť s citom a v rozumnej miere, bohužiaľ mnohí sa chovajú ako "čo mi kto môže" ja som vlastník urobím si čo "JA" chcem a bije sa do pŕs.....mal by sa byť ale do hlavy! :o:rolleyes:

Nebolí to? Ak, ľudia rozmýšľajú a bolí ich to, tak radšej nerozmýšľajú a sú bez bolesti. Panadol = 0.
zasana
23.05.10,19:18
Dobry vecer vsetkym prave takyto problem mame my so susedom sme 4 v stvorbytovke vsetci mame trojkrydlove ale jeden sused si v roku 2008 dal na drzovku dvojkrydlove a na otazku ci to ma povolene odpovedal a ja ich je......No a to cely byt prerabal bez stav.povolenia, po roku sme isli prerabat my byt isli sme za nim pre podpis ale nesuhlasil ze nevidel projektovu dokumentacii my sme v byte nezburali ani jednu priecku zatial co on mal take zasahy, ale kedze nadpolovicnu vecsinu tak sme oficialne prerobili a skolaudovali aj bez jeho suhlasu.No a a na otazku ci si mozeme zmenit okna z ,,3,, na ,,2,, nam bolo povedane ze neexistuje.No tak sme dali podnet na prislusny stav.urad o presetrenie ciernej stavby a zmeny okien a teraz to ide na sud ale mame obavy ci do toho ist alebo nie prosim odpovedzte mi ake mate skusenosti s nasim sudnictvom a ci ked prehrame musime platit sudne spory.Dakujem
Laco-monter
23.05.10,20:28
Nie vždy maju vlastníci bytov dostatok informácii, od firmy, čo montuje okná.

Jednoducho im povedia možeme Vám namontovať takéto a takéto,pričom ešte existuje ešte niekoĺko ďalších variacii,no predajcovia o nich zákazníka neoboznámia.

Ďalšia príčina je to , že ľudia idú po cene a 2-kr. okno je vždy lacnejšie ako 3-krídlove.

Pritom existuje taký kompromis, že 3-kr.okno bude vyhotovené s prostredným sklom založeným pevne ,ľavé krídlo bude len otváracie a pravé bude otváraco-výklopné , alebo naopak.:rolleyes:

Ja osobne by som si nedával 2-kr.okno miesto 3-kr. lebo to krídlo je väčšie , obtiažne sa ním manipuluje a ĺahšie sa može poškodiť ako menšie krídlo.

A ešte jedná perlička my máme 2 okná zo severnej strany a NEUMÝVAME ICH ! :eek:

Každé 3 týždne príde lejak s vetrom a okná sú umývané automaticky.:D
Llívia
24.05.10,05:45
Dobrý deň prajem,
akákoľvek zmena vzhľadu domu, hlavne bez súhlasu spoločenstva, teda vlastníkov bytov /§ 11 ods. 4, Zákona 182/1993 Z.z./ a bez stanoviska stavebného úradu vyplývajúceho zo stavebného konania /stavebného povolenia, alebo ohlášky /, prípadne bez súhlasu či odbornej rady samotného autora stavby, iného architekta, stavebného inžiniera, ale aj esteticky cítiacich vlastníkov bytov, je zlým signálom a veľkým nešťastím pre terajší a budúci vzhľad našich domov, miest a obcí.
Výmena čo i len jedného okna, okien v jednom byte, alebo všetkých okien, ktoré sú súčasťou obvodových múrov, zvislých konštrukcii, priečelia a celej fasády domu je teda zásadná zmena vzhľadu domu, ktorú by sme nemali nikdy podceňovať.
Prejednávať, citlivo posudzovať každú žiadosť, presviedčať a radiť spoluvlastníkom a nakoniec rozumne schvaľovať, by mali v dostatočnom predstihu všetci vlastníci na Zhromaždeniach vlastníkov, aby nedošlo k problémom, k devastovaniu a ďaľšiemu znehodnocovaniu spoločného majetku.
Prajem len dobré rozhodnutia, v prospech všetkých vlastníkov, nie len jednotlivcov.

Keby sme chceli zamurovať okno na špajzi (teraz je klasicky 1-krídlové, nechali by sme tam okno na šírku pôvodného, ale výška by bola cca 1/3 z pôvodného), stačí na takúto zmenu súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytov, alebo je nutný aj súhlas zo stavebného úradu? Pre súhlas vlastníkov stačí, ak túto "žiadosť o udelenie súhlasu" napíšeme na papier a dáme im to podpísať, alebo sa na odsúhlasenie musí zvolať schôdza vlastníkov? Jeden sused si špajzové okno už takto zmenil a nikoho sa nepýtal, či to môže urobiť. Je to na našom poschodí, tak by aspoň oba byty mali rovnaké okná :D
Ďalší sused si zase z 1-krídlového kúpeľňového okna urobil 2-krídlové a tiež sa nikoho na súhlas nepýtal (medzi nami dievčatami - dobre urobil, lebo to kúpeľňové okno je dosť široké, otvoriť = sklopiť úplne sa nedá, lebo je príliš ťažké, takže sa dá len otvoriť na ventilačku, cez ktorú sa vetrá pomaly).
(Farby okien: na našej bytovke sme ako prví menili okná my. Boli biele, tak sme dali biele. Potom sused len obnovoval farbu - boli biele, natrel na bielo. Potom ďalší sused menil okná na plastové - boli biele, dal HNEDÉ. Tiež bez súhlasu, upozornenia. Nakoniec teraz sme 4:3 biele:hnedým.)
Trochu mimotemy Je podstatnou zmenou vzhľadu domu aj to, ak sa stena okolo balkónových dverí natrie farebne (je to len 1 stena na izbe, ku ktorej patrí balkón) a ostatné byty ju budú mať natretú inými farbami, príp. vôbec? Videla som to na jednej 12-bytovke, asi 6 bytov malo takto natreté balkóny. Každý bol natretý inou farbou, nepoužili žiadne krikľavé farby, ale žlté, oranžové. Takto to vyzerá úplne super. V tomto dome sú vždy 2 balkóny patriace k 2 rôznym bytom pri sebe a sú oddelené prepážkou.
verkaz
24.05.10,17:03
Nemalo by sa to podľa stavebného zákona robiť, lebo to mení vzhlad domu. Ale v tejto dobe, je možné všeličo.
Llívia
24.05.10,17:55
Nemalo by sa to podľa stavebného zákona robiť, lebo to mení vzhlad domu. Ale v tejto dobe, je možné všeličo.

Z tvojej odpovede neviem, na čo konkrétne z môjho príspevku reaguješ, či na zmenšenie okien, alebo na maľovanie steny okolo balkónov, alebo či na všetko.
Takže mám hľadať v stavebnom zákone, čo môžeme robiť bez súhlasu, príp. naopak, na čo potrebujeme súhlas?
verkaz
24.05.10,18:13
Lívia, prepáč, myslela som to zamurovanie spajzového okna.
verkaz
24.05.10,18:19
Ešte pripájam k farebnej stene okolo balkóna, tiež je na to potrebné vyjadrenie architekta mesta. Teda malo by byť. Všetko sa teraz obchádza a nedodržuje sa stavebný zákon (príspevok Igor 68).
svojar
24.05.10,18:47
Pozrite aj iné , staršie témy. Rozdiele farebné balkóny na dome - názvy "vypelichaný papagáj", "veselý karnevalový" atď.
V každom prípade sa týmto bude stavebný úrad zaoberať až po dajakom podaní. Sám reagovať nebude, majú dosť inej roboty.
Llívia
25.05.10,08:52
Zmenšenie okien: máte niekto "praktickú" skúsenosť so stavebným úradom, ako prísne posudzujú, keď niekto chce meniť vzhľad bytového domu? Berú pri posudzovaní do úvahy aj to, kde je bytový dom umiestnený?
(To špajzové okno, na ktoré som sa pýtala, je zozadu bytovky, kam nemá prístup nikto iný, len vlastníci. Okná by bolo vidieť len z jedného rodinného domu a potom až z ďalšej ulice.)

mimotemy
Ešte pripájam k farebnej stene okolo balkóna, tiež je na to potrebné vyjadrenie architekta mesta. Teda malo by byť. Všetko sa teraz obchádza a nedodržuje sa stavebný zákon (príspevok Igor 68).
To aj keby som mala rodinný dom, tak si jeho farbu musím nechať odsúhlasiť od nejakého architekta?:confused: Alebo keď zatepľujú paneláky, to tiež musia mať takú farbu, ako im niekto predpíše?
svojar
25.05.10,09:26
[QUOTE=Llívia;1411499

mimotemy
To aj keby som mala rodinný dom, tak si jeho farbu musím nechať odsúhlasiť od nejakého architekta?:confused: Alebo keď zatepľujú paneláky, to tiež musia mať takú farbu, ako im niekto predpíše?[/QUOTE]


To je ale niečo úplne iné. Dom či rodinný či činžiak je jeden celok a jeho farba /farby/bude nejak zosúladená.
V uvádzanom prípade ide o to, že každý si svoj bakón/lodžiu/ "vymachúli" podľa svojho farbou, ktorá mu zpravidla zostala z interiéru.
Llívia
25.05.10,09:45
mimotemy
To je ale niečo úplne iné. Dom či rodinný či činžiak je jeden celok a jeho farba /farby/bude nejak zosúladená.
V uvádzanom prípade ide o to, že každý si svoj bakón/lodžiu/ "vymachúli" podľa svojho farbou, ktorá mu zpravidla zostala z interiéru.

Lenže ani rodinné domy "dvojdomy", príp. radová zástavba, čo je tiež jeden celok, nebývajú vždy natreté rovnako. Toto je potom diskriminácia a obmedzovanie v tom, ako môže vlastník nakladať so svojou vecou.

Ešte mi tak napadá, to aj keď budeme chcieť zaskliť balkón, budeme na to potrebovať súhlas zo stavebného úradu? (Niektorí susedia si ich už zasklili a opäť si od nikoho nepýtali súhlas.)
Chobot
25.05.10,10:46
mimotemy

Lenže ani rodinné domy "dvojdomy", príp. radová zástavba, čo je tiež jeden celok, nebývajú vždy natreté rovnako. Toto je potom diskriminácia a obmedzovanie v tom, ako môže vlastník nakladať so svojou vecou.

Ešte mi tak napadá, to aj keď budeme chcieť zaskliť balkón, budeme na to potrebovať súhlas zo stavebného úradu? (Niektorí susedia si ich už zasklili a opäť si od nikoho nepýtali súhlas.)

Môžeš to risknúť ako ostatní, zaskliť si balkón bez povolenia. Momentálne je v tom chaos a bezvládie stavebných úradov. Nemajú kapacity kontrolovať všetky čierne stavby. Takže riziko, že sa ti niečo stane, ak to urobíš bez povolenia je minimálne. Ale ak sa náhodou zriadi stavebná polícia, ako už sa to sem tam spomína, tak potom budú mať títo čierni stavebníci po fraku.

A k tým oknám a fasáde. Ak sa zatepľuje, tak farbu ako aj rozloženie farieb (ak sa kombinuje viacero) navrhuje architekt v projekte a schvaľuje to stavebný úrad. Takže nie je to len tak od buka do buka.

Ale ak si každý zmyslí, dať iné okno - jeden bude mať hnedé, jeden bude chcieť červené, jeden si urobí gotické (s oblúkom navrchu), jednému napadne kruhové, ďalší si vymaľuje okolie okna na zeleno .... potom naše paneláky budú vyzerať ako Huderwasserhausov (http://www.hundertwasserhaus.info/)dom vo Viedni.
Llívia
25.05.10,15:30
Chobot, videla som Hundertwasserhaus na vlastné oči a je krásny!!! :):):)

K veci: chceli (resp. uvažujeme) by sme robiť nejaké zmeny, ale tak, aby nikto s tým nemal problém - ani ostatní vlastníci, ani štátne úrady. Preto si tu nechávam radiť od vás múdrejších a skúsenejších :)
Takže, na čo potrebujeme súhlas stavebného úradu, nájdem v stavebnom zákone, alebo mám hľadať ešte aj v nejakých iných zákonoch?

Aj tak považujem za strašnú blbosť to, aby nejaký úradníček predpisoval, ako má vyzerať môj súkromný majetok. Navyše si neviem predstaviť, ako by to posudzovali konkrétne na našej 7-bytovke (zamurovanie špajzového okna a zasklenie balkóna), keď z 5 vlastníkov, čo majú špajzové okno, ho už 2 zamurovali, 2 vlastníci si "zasklili" balkón (drevo + rolety, je to hnusné), jeden si zmeni okno na kúpeľni na dvojkrídlové namiesto jednokrídlového, 2 si vymenili okná za hnedé, aj keď pôvodné boli biele. Farbenie stien - písala som, že na tej jednej bytovke, čo si stenu okolo balkónov namaľovali rôznymi farbam, to vyzerá super. Keby na to potrebovali súhlas od stavebnéh úradu, asi by im to neschválil.