kiwiak
16.10.05,13:03
Hladam diabetika , ktory ma diabeticku dietu-neslanu aby mi poradil ako pripravovat pokrmy.dakujem
ondrejvla
16.10.05,11:27
Hladam diabetika , ktory ma diabeticku dietu-neslanu aby mi poradil ako pripravovat pokrmy.dakujem
Zdravím ťa. my sme diabetická rodina, ale nemáme neslanú diétu. Len musíme menej soliť, skúšala som už do niektorých jedál pridávať aj morskú soľ, je to chutné, len mi dlhšie trvalo, kým som si zvykla s ňou soliť. Skús pozrieť na stránke www.diabetik.sk (http://www.diabetik.sk) , je tam veľa dobrých rád a receptov. Inak keď solím normálnou soľou, tak používam 1/3 soli, ako ostatní členovia rodiny, ktorí sú zdraví, zistila som, že keď dávam napríklad kuracie prsia na gril, naložím ich do byliniek. vôbec nám tam nechýba soľ, čerstvé bylinky, najmä bazalka,červená i zelená, oregano, medovka, úplne nahradia ostatné. A používam veľa čubrice, tento rok som si ju priniesla z Bulharska, tento štát je domovskou krajinou tejto bylinky veľké množstvo a pridávam ju od polievok, placiek takmer do všetkého, no najmä do mäsa.
Ak by som ti mohla ešte s nejakým iným problémom pri diabetese pomôcť, veľmi rada to urobím.
kiwiak
16.10.05,11:30
Zatial dakujem ale ked mas chut porad.Z coho hlavne pozostavaju ranajky, desiata, obed, olovrant vecera, resp.vecera2.Poznam vsetky www ohladom diabetu.no mam este aj jeden problem, objednal som si zadarmo sacharidove tabulky a neviem na co sluzia.Jeden chlebik je tam napr.20g (polka chlebika a babka zje 2 cele).
ondrejvla
16.10.05,12:09
Zatial dakujem ale ked mas chut porad.Z coho hlavne pozostavaju ranajky, desiata, obed, olovrant vecera, resp.vecera2.Poznam vsetky www ohladom diabetu.no mam este aj jeden problem, objednal som si zadarmo sacharidove tabulky a neviem na co sluzia.Jeden chlebik je tam napr.20g (polka chlebika a babka zje 2 cele).
Ahá, takže to je pre babku, pravdepodobne sa jedná o Diabetes melitus II.typu, no tak skúsim takto :
sacharidové tabuľky - prepočítavaš, do akého množstva sa môžeš cez deň zmestiť, tzn. ak si si dal na raňajky dva chlebíky, na desiatu si už nedáš, ale dáš si napríklad tanierik surovej kyslej kapusty, alebo podľa tabuliek prepočítaš, koľko ti ešte zostáva na celý deň a to rozrátaš. Nečakaj, že babka bude presne dodržiavať diétu a rátať sacharidové tabuľky, alebo chlebové jednotky,ťažko už ju presvedčíš, že to musí!
Raňajky - krájaj tenšie krajčeky čierneho chleba, tzv.komisár, alebo grahamové rožky, maslom len tak aby sa chlebík neurazil, že nedostane makeup, plátok šunky, alebo šalátový list, no a najmä veľa, veľa zeleniny, syr len do 45% obsahu tuku, mlieko 0,5% obsahu tuku, na desiatu obyčajne zeleninu, prípadne grep, na obed polievky, ktoré robím na lyžičke masla udusím zeleninu, pridám zemiak, žiadna zásmažka, ak má rada hustejšie, zahusťovať maizenou, veľa cesnaku, ten je veľmi dobrý pri diabete, mäsko "opražené" na suchej teflónovej panvici, podliať vývarom a dusiť, ryža, zemiaky, ale nie veľa. Keď dáte veľa zeleniny, babka ani nezbadá, že mala menej zemiakov, olovrant nízkotučný jogurt, robievame domáce Dia džemy, tie pridáme do jogurtu, na večeru napríklad na plechu v rúre opečiem zemiaky nakrájané na plátky, posypem rascou, pretlačený cesnak a trošku morskej soli zmiešam s troškou masla, po upečení polejem s tým zemiaky a k tomu Diakys, na druhú večeru zvyčajne dávame plátok hydinovej šunky s paradjkami, alebo jogurtové syry, sú veľmi chutné. Ale občas aj my zhrešíme a dáme si nejakú dobošku, na trhu je dostatok Dia dobošiek, teraz je to najnovšie Diabeta, má chuť ako Tatranka, môj vnuk, ktorý je diabetik I.typu na inzulíne ich zbožňuje.
Ak budeš chcieť ešte niečo bližšie, ozvi sa cez SS.