yanoshik
13.04.10,09:49
Dobrý deň.
Som tu nový a možno sa tu tu už niekde rozoberalo. Hladal som to vo vyhladavaci, ale nenaslo mi takuto temu.
Som živnostnik od oktobra a poživam na podnikanie sukromne motorove vozidlo. Prihlasil som sa na danovom urade a platim cestnu dan.
Nemam dostatok informacii, resp. viac nazorov mi povedali uctovnici aj pracovnici danoveho uradu na moje otazky, ktore sa tu pokusim naformulovat a skusim cakat, ci mi niekto odborne poradí.

1. Musí počet litrov benzinu ktore si uctujem mesacne ako prejazdene na podnikanie suhlasit s poctom litrov natankovaneho benzinu z potvrdeniek z benzinovej pumpy ktore si odkladam?

2. stretol som sa z nazorom, ze blocky z pumpy sa odkladaju v takomto pripade len ako doklad kolko stal v tom case benzin. Takze kolko musim mat mesacne v uctovnictve odlozených blockov koli preukazaniu ceny benzinu ? Jeden? Viac? Z kazdeho tankovania?

3. Jazdim pri mojom podnikani asi 90% ciest po meste. Auto ma v meste o 2,5 litra vacsiu spotrebu ako je uvadzana priemerná v technickom preukaze. Mozem si v uctovnictve, vo vedeni vykazov nakladov na pouzoivanie motoroveho vozidla pocitat naklady na prejazdene kilometre uctovat v pripade jazdy po meste spotrebu auta uvadzanu v technickom preukaze ako SPOTEREBA V MESTE ? Teda tu vyssiu?

4. Dufam ze posledna otazka. Pouzivam auto na podnikanie denne. Aky oficialny vykaz na evidovanie jázd sukromnym autom na podnikanie ako zivnostnik si musim viesť. Denne urobim po meste v priemere 30 km. Staci si tam napisat jazda po meste, alebo musim presne evidovat drobne presuny ako banka 5km, mestský urad 4 km, nákup Metro 7 km ...



Prosim ak sa najde niekto kto by mal cas a chut mi na moje doteraz vycerpavajuco odborne a zavazne nezodpovedane otazky odpovedat, velmi mu vopred dakujem.
Peter.
jacekova
13.04.10,08:05
ešte taký dotaz, je auto zaradené do obchodného majetku?
yanoshik
13.04.10,08:10
ešte taký dotaz, je auto zaradené do obchodného majetku?
NIE JE , je pisane na mna ako sukromnu osobu. Ale prihlasil som ho na danovom urade ze ho budem pouzivat na podnikanie a platim zan cestnu dan.
jacekova
13.04.10,08:14
NIE JE , je pisane na mna ako sukromnu osobu. Ale prihlasil som ho na danovom urade ze ho budem pouzivat na podnikanie a platim zan cestnu dan.


ide o to, že ak ho zaradíš do obch.majetku, budeš si uplatnovať odpisy aj všetky skutočné výdavky.

ak ho nezaradíš do obch.majetku, plánuješ si uplatňovať paušál 0,183 € a okrem toho žiadne iné výdavky

takže ako?

viem,že dávam dosť podotázok, ale je to dôležité na upresnenie tvojho problemu.
veronikasad
13.04.10,08:14
Dobrý deň.
Som tu nový a možno sa tu tu už niekde rozoberalo. Hladal som to vo vyhladavaci, ale nenaslo mi takuto temu.
Som živnostnik od oktobra a poživam na podnikanie sukromne motorove vozidlo. Prihlasil som sa na danovom urade a platim cestnu dan.
Nemam dostatok informacii, resp. viac nazorov mi povedali uctovnici aj pracovnici danoveho uradu na moje otazky, ktore sa tu pokusim naformulovat a skusim cakat, ci mi niekto odborne poradí.

1. Musí počet litrov benzinu ktore si uctujem mesacne ako prejazdene na podnikanie suhlasit s poctom litrov natankovaneho benzinu z potvrdeniek z benzinovej pumpy ktore si odkladam?Ak ide o auto nezahrnuté do obchodného majetku, ktoré používaš aj na súkromné účely, malo by byť čerpanie PHM vyššie

2. stretol som sa z nazorom, ze blocky z pumpy sa odkladaju v takomto pripade len ako doklad kolko stal v tom case benzin. Takze kolko musim mat mesacne v uctovnictve odlozených blockov koli preukazaniu ceny benzinu ? Jeden? Viac? Z kazdeho tankovania? zvýraznené platí len pre zamestnancov.

3. Jazdim pri mojom podnikani asi 90% ciest po meste. Auto ma v meste o 2,5 litra vacsiu spotrebu ako je uvadzana priemerná v technickom preukaze. Mozem si v uctovnictve, vo vedeni vykazov nakladov na pouzoivanie motoroveho vozidla pocitat naklady na prejazdene kilometre uctovat v pripade jazdy po meste spotrebu auta uvadzanu v technickom preukaze ako SPOTEREBA V MESTE ? Teda tu vyssiu? Ak budeš knihu jázd robiť napr. v SW ALFA, dá sa sledovať spotreba samostatne pri jazde v meste (ak máš spotrebu uvedenú v tech.preukaze) a mimo mesta. Pri ručnej evidencii to bude prácnejšie.

4. Dufam ze posledna otazka. Pouzivam auto na podnikanie denne. Aky oficialny vykaz na evidovanie jázd sukromnym autom na podnikanie ako zivnostnik si musim viesť. Denne urobim po meste v priemere 30 km. Staci si tam napisat jazda po meste, alebo musim presne evidovat drobne presuny ako banka 5km, mestský urad 4 km, nákup Metro 7 km ...Pri účtovaní paušálnych náhrad musíš viesť knihu jázd. Rozpisovanie každej jazdy v meste by bolo dosť prácne, pri príp. daňovej kontrole si musíš vedieť tieto jazdy obhájiť.



Prosim ak sa najde niekto kto by mal cas a chut mi na moje doteraz vycerpavajuco odborne a zavazne nezodpovedane otazky odpovedat, velmi mu vopred dakujem.
Peter.
odpoveď v texte
jacekova
13.04.10,08:41
1. počet litrov benzinu ktore si uctuješ mesacne nebudú suhlasit s poctom litrov natankovaneho benzinu z potvrdeniek z benzinovej pumpy, nakoľko auto využívaš aj na súkromné účely.

2. bločky treba odkladať

3. Pri použití súkromného osobného motorového vozidla na výkon činnosti na inom mieste, ako je miesto, v ktorom sa činnosť pravidelne vykonáva, môže fyzická osoba s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 uplatniť výdavky do výšky náhrady za spotrebované PHL podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v platnom znení. Podľa § 7 ods. 4 tohto zákona sanáhrada za spotrebované PHL určí podľa cien platných v čase použitia cestného motorového vozidla (v našom prípade osobného), prepočítaných podľa spotreby PHL uvedenej v technickom preukaze cestného motorového vozidla ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba:
a) len podľa príslušnej slovenskej technickej normy, na výpočet sa použije spotreba podľa tejto normy; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa spotreba určená podľa slovenskej technickej normy zvýši o 40 %,
b) podľa slovenskej technickej normy aj predpisu EHK alebo len podľa predpisu EHK na výpočet sa použije spotreba podľa predpisu EHK vypočítaná aritmetickým priemerom; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa použije spotreba určená na jazdu v meste,
c) podľa smerníc ES na výpočet sa použije spotreba zodpovedajúca príslušnému cyklu premávky alebo kombinácii jednotlivých cyklov premávky uvedených v príslušnej smernici ES, odvodených od konkrétneho režimu jazdy cestného motorového vozidla,
d) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa inej normy, na výpočet sa použije spotreba určená na rýchlostný režim jazdy cestného motorového vozidla zodpovedajúci prevažujúcim podmienkam pracovnej cesty.

4. najlepšie využiť nejaký software na evidenciu jázd. veľmi ti to uľahčí prácu
yanoshik
13.04.10,09:00
1. vyssie? cize sucastou mojej evidencie musia byt aj blocky z pumpy na benzin ktorý som prejazdil aj sukromne?

2. pracovnik danoveho uradu v klientskom centre mi svato-svate tvrdil ze zakon urcuje pouzivanie pre vykazovani nakladov na jazdu pouzivanie ZASADNE KOMBINOVANEJ SPOTREBY Z TECHN. PREUKAZU VOZIDLA. TAkze podla teba teda nie, mozem si po meste uctovat aj SPOTREBU v MESTE, VSAK? TAk super, aspon vidis akí sú tí uradnici niekedy neinformovaní.
Prosimta a ako si mam uctovat cestu zo Ziliny do Bratislavy Mam brat z technickeho SPOTREBU MIMO MESTA , t.j. 5,2 litra, alebo KOMBINOVANU t.j. 6,6 litra? Vies po dialnici sa pri 130 km/h do tej MIMO mesta NEZMESTIM...
Mom doma v pocitaci nainstalovany freeware software KROS, tak ten mi s tým asi pomoze, vsak?
Mne slo pri tom pisani otazok sem o to aby som nezacal nieco zle robit a potom mat v tom nezrovnalosti po cely rok, takto to este mozem napravit.
Dakujem ti za tvoj cas a odpovede.
yanoshik
13.04.10,09:09
pani Jacekova, dakujem aj vam za odpovede.
Ja som kukal do toho technickeho a nemam tam uvedene ci je spotreba uvedena podla EHK alebo ES. je tal len :
"SPOTREBA PALIVA: MESTO 8,7 l. 100km, MIMOMESTO: 5,4l.100km, KOMBINOVANA: 6,6 l.100km."
Tak neviem, ale dolezite pre mna je to ze aj ty aj veronikasad uvadzate ze je mozne si pri cestach po meste uctovat spotrebu V MESTE podla TP auta. Vidis a ten hňup na danovom urade mi tvrdil ze to nejde, ze zakon /netusim aky/ stanovuje vylucne prepocitavanie podla spotreby KOMBINOVANEJ.
Este som v prispevku o jeden vyssie pisal veronike jednu otazku ohladne uctovania cesty po dialnici, ci vtedy mozem pouzit KOMBINOVANU, alebo musim pouzit MIMOMESTO aj napriek tomu ze po dialnici auto pri rachlosti 130km/ hod ma spotrewbu vyssiu, teda rovnajucu sa priemeru. viem ze to trosku motam, ale ak sa z toho baby vysomarite, skusme este k tomuto zaujat stanovisko.
diky baby, posielam vam pusu na čelo kazdej... :-)
yanoshik
13.04.10,09:12
este jedna doplnujuca otazke trosku suvisiaca z týmto celým:

Urobil som spravne ak som si poplatok za CESTNU DAN ZA ROK 2009, ktory sa platil az v JANUARI 2010 nezapocital medzi vydavky za rok 2009 pri vypocitavani danoveho priznania za rok 2009???
veronikasad
13.04.10,09:30
este jedna doplnujuca otazke trosku suvisiaca z týmto celým:

Urobil som spravne ak som si poplatok za CESTNU DAN ZA ROK 2009, ktory sa platil az v JANUARI 2010 nezapocital medzi vydavky za rok 2009 pri vypocitavani danoveho priznania za rok 2009???
daň z mot. vozidiel za rok 2009 uhr. v januári 2010 je VOZD roku 2010
jacekova
13.04.10,09:30
este jedna doplnujuca otazke trosku suvisiaca z týmto celým:

Urobil som spravne ak som si poplatok za CESTNU DAN ZA ROK 2009, ktory sa platil az v JANUARI 2010 nezapocital medzi vydavky za rok 2009 pri vypocitavani danoveho priznania za rok 2009???


poplatok za daň z motorového vozidla ide do výdavkov vtedy, keď je uhradený. čiže ak je uhradený v r.2010, ide do r.2010, aj keď je to za rok 2009
jacekova
13.04.10,09:34
1. vyssie? cize sucastou mojej evidencie musia byt aj blocky z pumpy na benzin ktorý som prejazdil aj sukromne?

2. pracovnik danoveho uradu v klientskom centre mi svato-svate tvrdil ze zakon urcuje pouzivanie pre vykazovani nakladov na jazdu pouzivanie ZASADNE KOMBINOVANEJ SPOTREBY Z TECHN. PREUKAZU VOZIDLA. TAkze podla teba teda nie, mozem si po meste uctovat aj SPOTREBU v MESTE, VSAK? TAk super, aspon vidis akí sú tí uradnici niekedy neinformovaní.
Prosimta a ako si mam uctovat cestu zo Ziliny do Bratislavy Mam brat z technickeho SPOTREBU MIMO MESTA , t.j. 5,2 litra, alebo KOMBINOVANU t.j. 6,6 litra? Vies po dialnici sa pri 130 km/h do tej MIMO mesta NEZMESTIM...
Mom doma v pocitaci nainstalovany freeware software KROS, tak ten mi s tým asi pomoze, vsak?
Mne slo pri tom pisani otazok sem o to aby som nezacal nieco zle robit a potom mat v tom nezrovnalosti po cely rok, takto to este mozem napravit.
Dakujem ti za tvoj cas a odpovede.


1.je to myslene tak,že ak natankuješ benzin na 1blok napr.50 l a z toho minieš na podnikanie len 40l, treba založiť celý blok. čiže v skutočnosti natankuješ viac ale do podnikania ide menej litrov

2.ja v praxi tiež účtujem dľa kombinovanej spotreby v techničáku všetky cesty, lebo to nie je tak prácne na evidovanie najazdených km

Kros ti určite pomôže, ak to tam všetko dobre zadáš.
yanoshik
13.04.10,09:40
BABY je nejaký predpis, alebo zakon o ktorý sa mozem pri danovej kontrole opriet, odvolat sa nan, ked budem obhajovat to co ste mi tu potvrdili, ze som si podla neho v meste uctoval spotrebu uvedenu v TP ako MESTSKÚ?
Fakt to uz je vsetko, diky za vsetko.
veronikasad
13.04.10,09:44
BABY je nejaký predpis, alebo zakon o ktorý sa mozem pri danovej kontrole opriet, odvolat sa nan, ked budem obhajovat to co ste mi tu potvrdili, ze som si podla neho v meste uctoval spotrebu uvedenu v TP ako MESTSKÚ?
Fakt to uz je vsetko, diky za vsetko.
Zákon o cestovných náhradách - bod. 20 odst. 6

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208512&FileName=zz2008-00475-0208512&Rocnik=2008&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=490&Flags=160&IndexFile=zz2008&Text=zákon+o+cestovných+náhradách+
yanoshik
13.04.10,09:58
SUPER, je to tam. Dakujem Veronika. Si velmi zlatá a velmi si mi pomohla. Je smutne ked zamestnanci danovych uradov pracujuci v klientskych centrach neovladaju svoju legislativu.
yanoshik
13.04.10,10:47
prepac prave si citam tie pargrafy z toho zakona a mam v hlave takeho chrobaka, ci tie tebou citovane ustanovenia neupravuju len vztah, ked svoje auto pouzije zamestnanec pre svoju pracu u nejakeho zamestnavatela. lebo stale je tam spominany len zamestnanec a to ja nie som. myslis ze sa to da vseobecne pouzit aj na moj pripad, teda zivnostnika?
veronikasad
13.04.10,10:53
prepac prave si citam tie pargrafy z toho zakona a mam v hlave takeho chrobaka, ci tie tebou citovane ustanovenia neupravuju len vztah, ked svoje auto pouzije zamestnanec pre svoju pracu u nejakeho zamestnavatela. lebo stale je tam spominany len zamestnanec a to ja nie som. myslis ze sa to da vseobecne pouzit aj na moj pripad, teda zivnostnika?
§ 19 odst. 2 písm. e) Zákona o dani z príjmu sa odvoláva na Zákon o cestovných náhradách - preto som ti ho priložila

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
yanoshik
13.04.10,11:11
§ 19 odst. 2 písm. e) Zákona o dani z príjmu sa odvoláva na Zákon o cestovných náhradách - preto som ti ho priložila

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
dík, toto mi pomohlo, lebo su tie predpisy vselijako vzajomne poprepajane. cize zivnostnik pri vykone prace mimo sidlo sa riadi zakonom o cestovnych nahradach co sa týka vzniku danových nakladov ...
mondes
16.04.10,07:30
Zdravím Vás, mám jednu otázku, len dúfam, že ju dobre sformulujem, aby bola jasná. Prečo zamestnanec nemusí zdokladovať všetky bločky o PHM na pracovnú cestu a živnostník musí? Veď keď živnostník ide na zahraničnú pracovnú cestu, má určite nejakú zmluvu, na základe ktorej určite vycestoval + vyúčtovanie zahr. prac. cesty. K tomu mu nestačí jeden blok, že koľko v tom čase stál benzín? Alebo si to nemôže stiahnut napr. z tankuj.sk? Čo ak stratí nejaký bloček, to si nebude môcť uplatniť celú pracovnú cestu? (Podľa mňa: SZČO má uzavretú zmluvu o dielo, v ktorej má presne uvedené, odkedy dokedy sa bude zdržiavať na pracovnej ceste. Z tankuj.sk si stiahne, koľko v tom čase stál benzín a doloži. Poprípade nejaký ten bloček z PC. Mohlo by to tak byť?) Prosím Vás pekne o vysvetlenie.
Zita5
16.04.10,07:48
Zdravím Vás, mám jednu otázku, len dúfam, že ju dobre sformulujem, aby bola jasná. Prečo zamestnanec nemusí zdokladovať všetky bločky o PHM na pracovnú cestu a živnostník musí? Veď keď živnostník ide na zahraničnú pracovnú cestu, má určite nejakú zmluvu, na základe ktorej určite vycestoval + vyúčtovanie zahr. prac. cesty. K tomu mu nestačí jeden blok, že koľko v tom čase stál benzín? Alebo si to nemôže stiahnut napr. z tankuj.sk? Čo ak stratí nejaký bloček, to si nebude môcť uplatniť celú pracovnú cestu? (Podľa mňa: SZČO má uzavretú zmluvu o dielo, v ktorej má presne uvedené, odkedy dokedy sa bude zdržiavať na pracovnej ceste. Z tankuj.sk si stiahne, koľko v tom čase stál benzín a doloži. Poprípade nejaký ten bloček z PC. Mohlo by to tak byť?) Prosím Vás pekne o vysvetlenie.

Vysvetlenie je veľmi jednoduché , len treba študovať zákon .
§ 19
Daňové výdavky
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#hore)

(1) Ak výšku výdavku (nákladu) limituje osobitný predpis, 83) preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov najviac do výšky tohto limitu. Ak výšku výdavku (nákladu) limituje tento zákon alebo jeho zahrnutie v zdaňovacom období upravuje tento zákon v inej výške ako osobitný predpis, 1) preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone. Ak výšku výdavku (nákladu) limituje tento zákon výškou dosiahnutého príjmu alebo výškou príjmu z prijatej úhrady, uplatní sa výdavok (náklad) alebo jeho časť do daňových výdavkov v tom zdaňovacom období, v ktorom bol dosiahnutý príjem alebo prijatá úhrada.
(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,

Cenu platnú v čase nákupu preukazuje živnostník blokom resp. paragónom o nákupe PHM .

Takže žiadne stiahnute z Tankuj .sk.
Zamestnanec môže použiť údaje zo štatistického úradu .
Ak sa jedná o firemné vozidlo v OM tak pre toto vozidlo platí § 19 ods. 2 písm. l)
Zita5
16.04.10,08:06
Čo sa týka zamestnanca , tomu povoľuje zákon o cestovných náhradách nasledovné viď § 7 odst.5

(5) Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec
dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá
súvislosť s pracovnou cestou (ďalej len „doklad
o kúpe“). Ak zamestnanec preukazuje cenu pohonnej
látky viacerými dokladmi o kúpe, cena pohonnej látky
sa môže vypočítať aritmetickým priemerom preukázaných
cien. Ak zamestnanec nepreukáže cenu pohonnej
látky dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej
látky, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú
cestu zistená Štatistickým úradom Slovenskej republiky
(ďalej len „štatistický úrad“).
mondes
17.04.10,07:02
Vysvetlenie je veľmi jednoduché , len treba študovať zákon .
§ 19
Daňové výdavky
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#hore)

(1) Ak výšku výdavku (nákladu) limituje osobitný predpis, 83) preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov najviac do výšky tohto limitu. Ak výšku výdavku (nákladu) limituje tento zákon alebo jeho zahrnutie v zdaňovacom období upravuje tento zákon v inej výške ako osobitný predpis, 1) preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone. Ak výšku výdavku (nákladu) limituje tento zákon výškou dosiahnutého príjmu alebo výškou príjmu z prijatej úhrady, uplatní sa výdavok (náklad) alebo jeho časť do daňových výdavkov v tom zdaňovacom období, v ktorom bol dosiahnutý príjem alebo prijatá úhrada.
(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,

Cenu platnú v čase nákupu preukazuje živnostník blokom resp. paragónom o nákupe PHM .

Takže žiadne stiahnute z Tankuj .sk.
Zamestnanec môže použiť údaje zo štatistického úradu .
Ak sa jedná o firemné vozidlo v OM tak pre toto vozidlo platí § 19 ods. 2 písm. l)



Prepáčte, ale nikde som nevyčítala, že živnostník musí dokladovať všetky bločky. "Podľa cien platných v čase ich nákupu" si môžem vysvetliť aj tak, že mám jeden blok z PC + zmluva o diele, na základe ktorých je zrejmé, že sa táto PC uskutočnila. Ak živnostník počas PC tankoval napr. 4x, tak nestačí mu jeden blok? Musí ich mať 4? Ďakujem.
ego.mc
18.04.10,10:25
Vysvetliť si to môžeš, samozrejme, ako chceš. Veď vďaka tomu existujú už celé generácie advokátov. :D

"podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze"

Ja si to vysvetľujem nasledovne:
Najprv musím preukázať nákup PHM, potom cenu, za ktorú som ich kúpil. A výdavky na PHM za túto cenu môžem použiť do výšky podľa nakúpeného množstva PHM a spotreby auta.
Inými slovami, ak kúpim 10 l za 1,0 € a spotrebu mám 10 l/100 km, po ich prejdení musím znovu dokladovať nákup PHM.
johankak
18.02.11,23:12
Chcem sa opytat. Mam sukromne auto v podnikani som zivnostnik a moja praca je mimo mojho bydliska a musim autom jazdit skoro denne. Uhradila som cestnu dan za rok 2010 a teraz mi prosim poradte ako si mam vypocitat cestak.Mozem to robit v exceli? Mam Alfu,ale tam neviem ako zadat sukromne auto,lebo mi nepocita km 0,183E niejako mi nesedi s tym co rucne urobim.Mozno robim chybu niekde vo vypocte,alebo v Alfe.Prosim niekto mi poradte ako si to mam urobit v JU som neplatca dph.
batorek
22.02.11,11:49
Dobrý deň.
Ja sa chcem spýtať na takú otázku, že keď mám auto na rodné číslo súkromné a chcela by som ho dať do majetku som živnostníčka musím ho dať prepísať na ičo????? Lebo chcú ma presvedčiť, musím mať auto na mene ale na ičo: ďakujem prosím o odpoveď. Ešte podotknem, že auto využívam ako predmet podnikania nepravidelná preprava osôb, mala by som ho mať v podnikaní????????
Zuna 3
23.03.11,09:31
Prosím o radu:
Živnostník , neplátca DPH, čakal podnikať od 1.3.2011. Pri svojej práci používa svoje súkromné vozidlo. Čo všetko si môže dať do výdavkov? Cestú daň za r. 2011 zaplatí až v 1/2012 na základe podaného daňového priznania k dani z motor.vozidiel., Čo ešte ? Poistku za auto môže ( zákonné,havarijné) ? Či len cestnú daň a vypočítané náhrady za použ.
motor.vozidla.

Ďalej mám otázku: Živnostník zaplatil za PHM kartou z osobného účtu nie podnikateľského. Môže si započítať tento nákup PHM do výdavkov, alebo
nie? Ak áno tak ako. Nemal nablízku bankovat a nemal to inak ako zaplatiť.
jomrk
23.03.11,16:49
Vysvetlenie je veľmi jednoduché , len treba študovať zákon .
§ 19
Daňové výdavky


(1) Ak výšku výdavku (nákladu) limituje osobitný predpis, 83) preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov najviac do výšky tohto limitu. Ak výšku výdavku (nákladu) limituje tento zákon alebo jeho zahrnutie v zdaňovacom období upravuje tento zákon v inej výške ako osobitný predpis, 1) preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone. Ak výšku výdavku (nákladu) limituje tento zákon výškou dosiahnutého príjmu alebo výškou príjmu z prijatej úhrady, uplatní sa výdavok (náklad) alebo jeho časť do daňových výdavkov v tom zdaňovacom období, v ktorom bol dosiahnutý príjem alebo prijatá úhrada.
(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,

Cenu platnú v čase nákupu preukazuje živnostník blokom resp. paragónom o nákupe PHM .

Takže žiadne stiahnute z Tankuj .sk.
Zamestnanec môže použiť údaje zo štatistického úradu .
Ak sa jedná o firemné vozidlo v OM tak pre toto vozidlo platí § 19 ods. 2 písm. l)

Tak neviem, precital som to uz snad 100x a tiez tu nikde nevidim, ze SZCO nemoze preukazat cenu PHM podla cien statistickeho uradu a musi na rozdiel od zamestnanca dolozit blocky. Ci?
jomrk
23.03.11,17:06
Mne z toho furt vychadza, ze:
1. zvyraznena cast hovori o aute nezahrnutom v majetku ... = sluzobna cesta = platia nahrady ako pre zamestnanca aj so sposobom dokladovania ceny PHM
2. zvyraznena cast plati pre auto zahrnute v majetku