Zuzka2510
13.04.10,10:21
Dobrý deň. Mám jednu otázku. Som majiteľom (užívateľom - je na moje meno) družstevného bytu 3 roky,žijem v ňom 25 rokov, odkúpim byt od bytového družstva tak budem vlastníkom bytu. Ak by som chcela predať ten byt, budem platiť daň z nehnuteľnosti? Čo by som mala spraviť, aby som tú daň nemusela platiť? Ďakujem pekne
Zuzka2510
13.04.10,08:34
:confused:
Kvaka
13.04.10,09:16
Dobrý deň. Mám jednu otázku. Som majiteľom (užívateľom - je na moje meno) družstevného bytu 3 roky,žijem v ňom 25 rokov, odkúpim byt od bytového družstva tak budem vlastníkom bytu. Ak by som chcela predať ten byt, budem platiť daň z nehnuteľnosti? Čo by som mala spraviť, aby som tú daň nemusela platiť? Ďakujem pekne
Ak predáte byt v roku 2010, daň z nehnuteľnosti bude platiť nový majiteľ bytu od roku 2011. Ale zrejme sa pýtate na daň z príjmu pri predaji bytu. Príjem z predaja bytu je oslobodený od dane, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom bytu. V prípade ak bol byt zahrnutý do obchodného majetku, je príjem z predaja bytu oslobodený od dane pri predaji bytu po piatich rokoch od vyradenia bytu z obchodného majetku. V obidvoch prípadoch však príjmy z predaja nesmú plynúť podľa zmluvy o budúcom predaji uzatvorenej ešte pred uplynutím uvedených lehôt.
ekonom1
13.04.10,10:51
Dobrý deň. Mám jednu otázku. Som majiteľom (užívateľom - je na moje meno) družstevného bytu 3 roky,žijem v ňom 25 rokov, odkúpim byt od bytového družstva tak budem vlastníkom bytu. Ak by som chcela predať ten byt, budem platiť daň z nehnuteľnosti? Čo by som mala spraviť, aby som tú daň nemusela platiť? Ďakujem pekne
Daň z nehnuteľnosti alebo daň z príjmu ????????

Predpodkladám že daň z príjmu.
Tak potom:
§ 9
Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem
a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,
b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c) a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,