stiavnicanka
13.04.10,12:32
Som štvrtáčka denného štúdia na univerzite. Moja matka je dlhodobo nezamestnaná, ale príjem môjho otca previšoval sumu, pri ktorej by som mala nárok na sociálne štipendium. Na konci roka prišiel môj otec o zamestnanie a sme bez prijmu. Rodičia nepoberajú žiadne dávky a ani ja nemám žiadny príjem. Podala som si žiadosť o priznanie sociálneho štipendia, ale bolo mi zamietnuté z toho dôvodu, že môj otec v minulom roku pracoval a ročný priemer mal vyšší ako je hranica na priznanie štipendia. Chcem sa spýtať, či naozaj nemám v takomto prípade nárok na sociálne štipendium a či sa pri posudzovaní nároku má prepočítavať priemer za minulý rok ak nastala závažná zmena finančnej situácie, ako v mojom prípade, keď obaja rodičia ostali bez zamestnania a akéhokoľvek prijmu.
veronikasad
13.04.10,10:45
stiavnicanka
13.04.10,11:01
Ďakujem, bohužiaľ ani toto mi nedalo odpoveď na moju otázku, že či pri zmene finančnej situácie (ako je strata zamestnania otca) sa smie prepočítavať priemerný zárobok alebo sa má brať iba omentálna finančná situácia do úvahy.
veronikasad
13.04.10,11:03
Ďakujem, bohužiaľ ani toto mi nedalo odpoveď na moju otázku, že či pri zmene finančnej situácie (ako je strata zamestnania otca) sa smie prepočítavať priemerný zárobok alebo sa má brať iba omentálna finančná situácia do úvahy.
čítala si aj bod 6 priloženej vyhlášky na konci článku ?
stiavnicanka
13.04.10,11:19
Myslíš §2 odstavec 6? Ok, to som našla... a keď rodičia nárok na dávku v nezamestnanosti nemajú? Či to je jedno?
stiavnicanka
15.04.10,13:16
V rozhodnutí som mala napísané toto: " Na základe Vami doručenej žiadosti a príloh k tejto žiadosti o prijmoch spoločne posudzovaných osôb za kalendárny rok 2009, Vám boal určená hranica prijmu podľa §4 vyhlášky553,91, rozhodujúci príjem podľa §2 vyhlášky 1 042,43 a prepočítaný počet študentov podľa § 5 ods. 6 vyhlášky 1,20, čím Vám podľa § 5 vyhlášky nebolo priznané sociálne štipendium, lebo Váš rozhodujúci príjem podľa § 2 vyhlášky presiahol hranicu prijmu podľa § 4 vyhlášky."
Vie mi to prosím niekto preložiť? Som študent a nie právnik. Ďakujem
GORANA
20.04.10,18:46
Ahoj. Moje deti tiež poberajú soc.štip. Na tvojej odpovedi mi nesedí hranica príjmu, čo by malo vlastne byť životné minimum. Do 30.6. je to 185,19 - 129,18 - 84,52. Dúfam, že si to už vyrátaš, koľko máte mať. Rozhodujúci príjem je 1/12 zárobku za vlaňajšok. Tiež si to určite vieš vyrátať. Podľa koeficientu, zrejme študuješ sama na VŠ mimo miesta trvalého bydliska.Neviem na akú školu chodíš, ale keď si nájdeš stránku Ukf Nitra, nájdeš štipendiá aj kalkulačku. Môžeš panie zo študijného skontrolovať. Ale myslím si, že tvoj otec vlani zarobil dosť nato, aby ti to vyšlo. Skúste sa obrátiť na úrad práce o dávky v hmotnej núdzi.