pemas1
13.04.10,13:19
Dobrý deň,prosím o radu.
Pred 10 rokmi sa mi po smrti matky prepísala chalupa (so súhlasom bratov aj otca). Vtej dobe som bol 4 roky ženatý. Teraz sa chcem rozviesť ale neviem ako dostať manželku z domu. Má právo na odstupné z domu , keď som chalupu zdedil ja? Mám právo ju vyhodiť na ulicu, alebo jej musím nájsť náhradné ubytovanie?

Ďakujem
draik
13.04.10,12:00
§143 Občianskeho zákonníka:
V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.
arizona
13.04.10,12:03
Dobrý deň,prosím o radu.
Pred 10 rokmi sa mi po smrti matky prepísala chalupa (so súhlasom bratov aj otca). Vtej dobe som bol 4 roky ženatý. Teraz sa chcem rozviesť ale neviem ako dostať manželku z domu. Má právo na odstupné z domu , keď som chalupu zdedil ja? Mám právo ju vyhodiť na ulicu, alebo jej musím nájsť náhradné ubytovanie?

Ďakujem
Musíš upresniť niektoré podstatné veci, ak chceš presnejšiu odpoved.

- Ako "prepísaná" ? Zdedil si ju, dostal darom , alebo...???
Ak to bolo dedičstvo, tak si pravdepodobne dedíš iba Ty, nezáleží, či si bol ženatý. Dom je Tvoj.
-Kto je uvedený na LV ako vlastník? Ty, alebo obaja ?