brikina
13.04.10,14:24
Ahojte, chcem sa vas spytat, ci staci mat v doslych fakturach fakturku vytlacenu z mailu. Ide o to, ze za telefon z O2 mi chodia faktury mailom a nie postou - tym pasom toakoze nie je "original" - len vytlacene. Je tov poriadku? Alebo s tym danovaci robia problemy?
IvoM
13.04.10,13:40
A čo je originál? Veď je jedno či Ti faktúru vytlačí dodávateľ aby si ju vytlačíš Ty. Ináč ak Ti chýba potom v našich končinách zaužívaný podpis a pečiatka na faktúre tak tie ale nevyžduje žiadny mne známy zákon.
Miichaela
13.04.10,14:15
Faktúry za Orange, ktoré mne chodia poštou tiež nemajú originál podpis - podpis je elektronický (nie modrým perom), takže v tom problém nevidím, kľudne si ju môžeš doma vytlačiť sám.
JankaO
13.04.10,14:31
Ohľadom elektronickej faktúry vydalo DR SR usmernenie, ktoré som pricapila tu:
http://www.porada.sk/1359928-post24.html
liba2
13.04.10,15:19
Ahojte, chcem sa vas spytat, ci staci mat v doslych fakturach fakturku vytlacenu z mailu. Ide o to, ze za telefon z O2 mi chodia faktury mailom a nie postou - tym pasom toakoze nie je "original" - len vytlacene. Je tov poriadku? Alebo s tym danovaci robia problemy?aj mne takto chodia....;) je to OK.
domenico.office
13.04.10,15:34
A čo je originál? Veď je jedno či Ti faktúru vytlačí dodávateľ aby si ju vytlačíš Ty. Ináč ak Ti chýba potom v našich končinách zaužívaný podpis a pečiatka na faktúre tak tie ale nevyžduje žiadny mne známy zákon.

Dovolím si nesúhlasiť s tvojim tvrdením, samozrejme okrem pečiatky, tá nie je nutná. Písal som už o tom v jednej téme a teraz to tu prikladám:
Vyberám časť odpovede na jednu z mnohých otázok položených daňovému riaditeľstvu:

....Podľa zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov je účtovná jednotka povinná doložiť účtovné prípady účtovnými dokladmi, ktoré spĺňajú náležitosti § 10 zákona o účtovníctve. Účtovný doklad je podľa § 10 preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať náležitosti uvedené v § 10 ods.1 písmeno a) až g) zákona o účtovníctve...

§ 10 ods.1 : Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať:
.....a v bode f § 10 je jednoznačne napísané: podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie.
Zámerne som nechal i ten paragraf v zátvorke, ktorý dopĺňa tento bod: Podpisovým záznamom sa rozumie účtovný záznam, ktorého obsahom je vlastnoručný podpis, alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme. Na obidve formy podpisového záznamu sa pritom prihliada rovnako a obidve sa môžu použiť na mieste, kde sa vyžaduje vlastnoručný podpis.

Môj jednoznačný záver: Faktúry i dodacie listy je potrebné podľa vyššie uvedeného, podpisovať!

Doplnok: Podpisovať buď vlasnoručne, alebo elektronickým podpisom.

Originálny príspevok tu: http://www.porada.sk/t26652-p5-nalezitosti-faktury.html
Martin Mocko
13.04.10,15:38
.....a v bode f § 10 je jednoznačne napísané: podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie.


Ako dokáže vystavovateľ faktúry (napr. Orange) vložiť na faktúru podpisový záznam (či už prvý alebo druhý uvedený v tvojom príspevku) prijímateľa faktúry (zákazníka)?
jojom
13.04.10,15:39
Náležitosti faktúry:
- 1. názov dokladu, 2. číslo faktúry, 3. meno a adresa odberateľa (IČO, DIČ), 4. meno a adresa dodáv., 5. dátum vyskladnenia (plnenia), 6. dátum vystavenia FA, 7. dátum splatnosti FA, 8. peňažný ústav dodávateľa, 9. číslo účtu v peňažnom ústave, 10. číslo objednávky, 11. číslo dodacieho listu, 12. názov a druh tovaru, 13. množstvo, 14. jednotka množstva, 15. cena za jednotku, 16. Sk spolu bez dane, 17. daň z pridanej hodnoty, 18. celková fakturovaná suma, 19. meno fakturanta, 20. podpis a pečiatka.
Ale nenašiel som že musí byť original podpis a pečiatka, aj keď v bývalom zamestnaní som to od dodávateľov musel vyžadovať.
domenico.office
13.04.10,17:18
Ako dokáže vystavovateľ faktúry (napr. Orange) vložiť na faktúru podpisový záznam (či už prvý alebo druhý uvedený v tvojom príspevku) prijímateľa faktúry (zákazníka)?

Citoval som zákon, v ktorom sú použité tieto názvoslovia. V ďalšej stati je vysvetlené, že takýmto záznamom je vlastnoručný podpis, alebo elektronický podpis. Nikde nepíšem vo svojom príspevku, že napr. Orange by mal vkladať podpisový záznam zákazníka.
Gabi03
13.04.10,17:24
Dovolím si nesúhlasiť s tvojim tvrdením, samozrejme okrem pečiatky, tá nie je nutná. Písal som už o tom v jednej téme a teraz to tu prikladám:
Vyberám časť odpovede na jednu z mnohých otázok položených daňovému riaditeľstvu:

....Podľa zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov je účtovná jednotka povinná doložiť účtovné prípady účtovnými dokladmi, ktoré spĺňajú náležitosti § 10 zákona o účtovníctve. Účtovný doklad je podľa § 10 preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať náležitosti uvedené v § 10 ods.1 písmeno a) až g) zákona o účtovníctve...

§ 10 ods.1 : Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať:
.....a v bode f § 10 je jednoznačne napísané: podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie.
Zámerne som nechal i ten paragraf v zátvorke, ktorý dopĺňa tento bod: Podpisovým záznamom sa rozumie účtovný záznam, ktorého obsahom je vlastnoručný podpis, alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme. Na obidve formy podpisového záznamu sa pritom prihliada rovnako a obidve sa môžu použiť na mieste, kde sa vyžaduje vlastnoručný podpis.

Môj jednoznačný záver: Faktúry i dodacie listy je potrebné podľa vyššie uvedeného, podpisovať!

Doplnok: Podpisovať buď vlasnoručne, alebo elektronickým podpisom.

Originálny príspevok tu: http://www.porada.sk/t26652-p5-nalezitosti-faktury.html

Pozor! Účtovný doklad nie je to isté, ako daňový doklad. Podpis, o ktorom hovoríš ty, sa musí vyskytovať na účtovných dokladoch. V praxi to znamená, že (vačšinou) daňové doklady sa doplnia tzv. likvidačnými listami (alebo inými formami, napr. pečiatkami rôznych vyhotovení), kde sa tento podpis už podľa zákona o účtovníctve musí vyskytovať.


Náležitosti faktúry:
- 1. názov dokladu, 2. číslo faktúry, 3. meno a adresa odberateľa (IČO, DIČ), 4. meno a adresa dodáv., 5. dátum vyskladnenia (plnenia), 6. dátum vystavenia FA, 7. dátum splatnosti FA, 8. peňažný ústav dodávateľa, 9. číslo účtu v peňažnom ústave, 10. číslo objednávky, 11. číslo dodacieho listu, 12. názov a druh tovaru, 13. množstvo, 14. jednotka množstva, 15. cena za jednotku, 16. Sk spolu bez dane, 17. daň z pridanej hodnoty, 18. celková fakturovaná suma, 19. meno fakturanta, 20. podpis a pečiatka.
Ale nenašiel som že musí byť original podpis a pečiatka, aj keď v bývalom zamestnaní som to od dodávateľov musel vyžadovať.

Zdroj? :)
ivustek
14.04.10,04:29
Doklad z ERP, ktorý zaúčtujem ako VOZD - musí mať pečiatku a podpis od dodávateľa?
jojom
14.04.10,04:55
Zdroj? :)

MOj kamoš Google.
mimotemy On sice o tom nevie že sme kamoši ale mne to neva.:D
A myslím že toto bolo Atlas.sk
dalid
14.04.10,05:00
Na O2 fakturach je naskenovany podpis myslim. Nemam ju ale teraz po ruke. Samozrejme mozeme diskutovat, ako aj ako zakaznik zistim, ci je to podpis opravnenej osoby.. Ale to je uz rypanie sa v detailoch...
Miichaela
14.04.10,05:06
Doklad z ERP, ktorý zaúčtujem ako VOZD - musí mať pečiatku a podpis od dodávateľa?
Kedysi musela byť pečiatka s podpisom aj na doklade z ERP. Neviem presne odkedy, ale už to nie je potrebné, na lístku z ERP máš všetky základné údaje firmy vrátane IČO a DIČ. Vhodný je aj príklad z Tesca. Kúpiš si tam elektroniku, dajú Ti doklad z ERP, keď prídeš reklamovať, nekontrolujú žiadnu dodatočnú pečiatku ani podpis. (ale ak moc chceš, na informáciách Ti pečiatku dajú). Podľa mňa však žiadny zákon neprikazuje na doklad z ERP dávať pečiatku.
Gabi03
14.04.10,05:29
Kedysi musela byť pečiatka s podpisom aj na doklade z ERP. Neviem presne odkedy, ale už to nie je potrebné, na lístku z ERP máš všetky základné údaje firmy vrátane IČO a DIČ. Vhodný je aj príklad z Tesca. Kúpiš si tam elektroniku, dajú Ti doklad z ERP, keď prídeš reklamovať, nekontrolujú žiadnu dodatočnú pečiatku ani podpis. (ale ak moc chceš, na informáciách Ti pečiatku dajú). Podľa mňa však žiadny zákon neprikazuje na doklad z ERP dávať pečiatku.

Voľakedy zvykievali dávať pečiatku na ERP, lebo na doklade neboli všetky náležitosti spĺňajúce zákon o DPH. :rolleyes:
Martin Mocko
14.04.10,05:30
Citoval som zákon, v ktorom sú použité tieto názvoslovia. V ďalšej stati je vysvetlené, že takýmto záznamom je vlastnoručný podpis, alebo elektronický podpis. Nikde nepíšem vo svojom príspevku, že napr. Orange by mal vkladať podpisový záznam zákazníka.

Presne to, čo som ja napísal medzi riadkami napísala polopate Gabi. Tento zákon o účtovníctve v žiadnom svojom paragrafe nehovorí, že vystavenú faktúru musí "vystaviteľ"-dodávateľ podpísať a opečiatkovať.
Ešte sa mi nestalo, že by som z krajiny západnej Európy dostal faktúru s pečiatkou a podpisom. Raz som to od nich pýtal, tak sa na mne celkom dobre pobavili, že z akej "banánovej krajiny" volám. :rolleyes:
jojom
14.04.10,08:46
431/2002 Z.z. paragraf 10 ods.f.
§ 10
Účtovný doklad
(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať
a) označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.
(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.

§ 32
Preukázateľnosť účtovného záznamu
(1) Na účely tohto zákona sa za preukázateľný účtovný záznam považuje iba účtovný záznam,
a) ktorého obsah priamo dokazuje skutočnosť,
b) ktorého obsah dokazuje skutočnosť nepriamo obsahom iných preukázateľných účtovných záznamov,
c) prenesený spôsobom podľa § 33, ak spĺňa požiadavky podľa písmena a) alebo písmena b).
(2) Ak účtovná jednotka prenáša účtovný záznam mimo účtovnej jednotky prostredníctvom informačného systému, považuje sa účtovný záznam za preukázateľný, ak sa prenášal spôsobom podľa § 33. Účtovný záznam určený na prenášanie musí obsahovať podpisový záznam. Účtovný záznam musí byť podpísaný najneskôr v okamihu jeho odovzdania na prenos.
(3) Podpisovým záznamom sa rozumie účtovný záznam, ktorého obsahom je vlastnoručný podpis, alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme. Na obidve formy podpisového záznamu sa pritom prihliada rovnako a obidve sa môžu použiť na mieste, kde sa vyžaduje vlastnoručný podpis.
(4) K jednému účtovnému záznamu môže byť pripojených viac podpisových záznamov.

http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#10 Epi je zatial pomalé ked sa mi načíta pozriem či ma niečo novelizované a dám to sem.
Gabi03
14.04.10,08:52
431/2002 Z.z. paragraf 10 ods.f.
§ 10
Účtovný doklad
(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať
a) označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.
(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.

§ 32
Preukázateľnosť účtovného záznamu
(1) Na účely tohto zákona sa za preukázateľný účtovný záznam považuje iba účtovný záznam,
a) ktorého obsah priamo dokazuje skutočnosť,
b) ktorého obsah dokazuje skutočnosť nepriamo obsahom iných preukázateľných účtovných záznamov,
c) prenesený spôsobom podľa § 33, ak spĺňa požiadavky podľa písmena a) alebo písmena b).
(2) Ak účtovná jednotka prenáša účtovný záznam mimo účtovnej jednotky prostredníctvom informačného systému, považuje sa účtovný záznam za preukázateľný, ak sa prenášal spôsobom podľa § 33. Účtovný záznam určený na prenášanie musí obsahovať podpisový záznam. Účtovný záznam musí byť podpísaný najneskôr v okamihu jeho odovzdania na prenos.
(3) Podpisovým záznamom sa rozumie účtovný záznam, ktorého obsahom je vlastnoručný podpis, alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme. Na obidve formy podpisového záznamu sa pritom prihliada rovnako a obidve sa môžu použiť na mieste, kde sa vyžaduje vlastnoručný podpis.
(4) K jednému účtovnému záznamu môže byť pripojených viac podpisových záznamov.

http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#10 Epi je zatial pomalé ked sa mi načíta pozriem či ma niečo novelizované a dám to sem.

No ale zadanie otázky znelo trochu inak. ;)
O účtovných dokladoch nikto nepochybuje. A účtovné doklady musia obsahovať podpis osoby zodpovednej za zaúčtovanie a podpis.... Ale veď si si to čítal/a. :o :D
promont maja
15.04.10,09:48
No ale zadanie otázky znelo trochu inak. ;)
O účtovných dokladoch nikto nepochybuje. A účtovné doklady musia obsahovať podpis osoby zodpovednej za zaúčtovanie a podpis.... Ale veď si si to čítal/a. :o :D
Pokiaľ viem, zákon už termín " daňový doklad" nepozná ( od účinnosti zákona č. 222/2004 Z. z. o DPH), poznáme iba účtovné doklady, medzi ktoré patrili a aj patria faktúry.
Gabi03
15.04.10,12:44
Pokiaľ viem, zákon už termín " daňový doklad" nepozná ( od účinnosti zákona č. 222/2004 Z. z. o DPH), poznáme iba účtovné doklady, medzi ktoré patrili a aj patria faktúry.

Ok ok, tak sa opravujem.
Nehovoríme o daňových dokladoch, ale o dokladoch, ktoré podliehajú zákonu o dani z príjmu (v istých prípadoch aj dani z pridanej hodnoty).
Ale ešte raz opakujem. Faktúry nie vždy sú účtovné doklady. ;)

PS: Myslím, že sme sa už všetci pochopili. :o:D
58vlasta
15.04.10,16:23
Tiež dostávam elektronické faktúry za telefón a dala som si aj na SSE, v e-maili sa píše: Vážený zákazník, v prílohe tohto e-mailu Vám zasielame elektronickú faktúru za predchádzajúce obdobie. Je to plnohodnotný daňový doklad použiteľný pre daňové a iné finančné účely a preto si ho starostlivo uschovajte pre ďalšie použitie. S pozdravom ...Teda vytlačiť a založiť k dokladom - faktúram...
Zuzka 335
14.06.10,10:53
To znamená, že môžem zaúčtovať aj faktúru bez pečiatky a podpisu dodávateľa??? Podpis na dodávateľskej faktúre je predsa potvrdením, že faktúra je vystavená konkrétnym človekom za konkrétne služby, resp. tovar.. Ten podpis tam naozaj nemusí byť??? Veď takú faktúru môže potom vystaviť ktokoľvek za čokoľvek a kto je zodpovedný za jej obsah???
KEJKA
14.06.10,13:25
To, že účtovný doklad musí obsahovať podpisový záznam - to je myslené na strane odberateľa. Príde - aj mailom faktúra - a podľa interných smerníc v spoločnosti odberateľa túto faktúru treba zaevidovať, schváliť po vecnej stránke (podpis!!) a zaúčtovať (podpis!!).
U dodávataľa zrkadlovo obdobne - tam tiež niekto podpíše-vydokladuje správnosť fakturácie a podpíše správnosť účtovania.

Transfer elektronicky sa chráni ZEP, EP, heslami a pod., aby nedošlo k zmene údajov na doklade, na oboch stranách musí byť obsah písomnosti rovnaký.
Zuzka 335
15.06.10,06:31
Kejka, ďakujem. Akosi neviem stráviť, že faktúra je bez podpisu. Ale zvyknem si. Ešte raz ďakujem.
Z.
truch
27.07.10,10:06
Dnes mi prišla odpoveď z DR. Poprosím Vás o Váš názor, mne z toho vyplýva, že fa môžeme poslať elektronicky a nie je potrebná ani žiadna dohoda s partnerom.

Váš dopyt:

Bola som na školení firmy Kros, k novinkám vo verzii 13.50, ktorá bude k dispozícii začiatkom júla. Bude možné naimportovať pečiatku aj podpisy jednotlivých užívateľov. Takúto faktúru bude možné partnerom zaslať elektronicky. Problémom je podpis, keďže nemáme elektronický. Bolo povedané, že sa to dá riešiť písomne dohodou s partnerom, kde sa presne stanoví, že takto vystavené a podpísané fa sú platné.
Čo má obsahovať takáta dohoda, aby bola akceptovaná zo strany daňového úradu?
Elektronickým posielaním fa by sa ušetrili nielen finančné prostriedky, ale aj čas, nemuseli by sme s nimi bežať na poštu.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 32 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov účtovný záznam určený na prenášanie /prostredníctvom informačného systému/musí obsahovať podpisový záznam. Účtovný záznam musí byť podpísaný najneskôr v okamihu jeho odovzdania na prenos, ktorým môže byť účtovnými jednotkami vzájomne uznávaný obdobný preukázateľný účtovný záznam v technickej forme. Podpisovým záznamom sa rozumie účtovný záznam, ktorého obsahom je vlastnoručný podpis alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme. Uvedený zákon nestanovuje, čo má byť obsahom dohody o vzájomnom uznávaní podpisového záznamu. Je to vecou dohody obchodných partnerov. Poznamenávame, že podľa § 75 ods. 6 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov vierohodnosť a neporušenosť obsahu faktúry poslanej elektronicky musí byť zaručená elektronickým podpisom alebo prostredníctvom elektronickej výmeny údajov, ak zmluva týkajúca sa tejto výmeny ustanoví použitie postupov zabezpečujúcich vierohodnosť pôvodu a neporušenosť údajov.
Oddelenie met. daní a služieb
DR SR pracovisko Banská Bystrica
linko1
17.09.10,12:07
prevádzkujeme e-shop, uvažujem nad tým, že budeme posielať fakúry elektronicky - mailom,
mám tam oskenovaný podpis aj pečiatku,
môže to teda byť takto...? je to správne ?
ďakujem
mariana11
30.11.11,13:46
Llívia
21.12.11,09:06
Na faktúre je u vedená jediná položka: Fakturujeme Vám dodávku tovaru v zmysle cenovej kalkulácie zo dňa ........"
1. Podľa zákona o DPH je povinnou náležitosťou faktúry aj údaj o množstve a druhu dodaného tovaru a jednotková cena bez dane. Stačí, ak sú tieto údaje uvedené v prílohe (cenovej kalkulácii)?
2. Kalkulácia bola zaslaná len e-mailom bez elektronického podpisu. Stačí to alebo treba žiadať originál?

Ešte čo sa týka originálov faktúr: ak firma vystaví len príjmový pokladničný doklad, ktorý má všetky náležitosti faktúry podľa zákona o DPH, ale je to kópia (samoprepisovacie doklady), je možné na základe takéhoto dokladu uplatiť odpočet DPH?
Llívia
25.12.11,11:17
Posúvam...
Llívia
27.12.11,05:40
Posúvam...
Llívia
28.12.11,19:06
...