Sofia7
13.04.10,14:51
Dobrý deň,

chcela by som sa touto cestou informovať, čo je potrebné k tomu, aby som bola kvalifikovanou učiteľkou v materskej škole. Ukončila som štúdium na Fakulte humanitných vied v študijnom odbore učiteľstvo všeobecno-vzdelávacích predmetov v kombinácii slovenský jazyk - nemecký jazyk. Viem, že si určite musím rozšíriť vzdelanie, ale potrebovala by som poradiť, aké mám možnosti a čo by bolo pre mňa najvýhodnejšie. Vopred Vám ďakujem za odpoveď.
pe.pe
13.04.10,15:33
Dobrý deň,

chcela by som sa touto cestou informovať, čo je potrebné k tomu, aby som bola kvalifikovanou učiteľkou v materskej škole. Ukončila som štúdium na Fakulte humanitných vied v študijnom odbore učiteľstvo všeobecno-vzdelávacích predmetov v kombinácii slovenský jazyk - nemecký jazyk. Viem, že si určite musím rozšíriť vzdelanie, ale potrebovala by som poradiť, aké mám možnosti a čo by bolo pre mňa najvýhodnejšie. Vopred Vám ďakujem za odpoveď.

Ahoj,

odporúčam stranu 2 vyhlášky 437/2009:

http://www.fedu.uniba.sk/fileadmin/user_upload/admin/obrazky/ofakulte/Celozivotne_vzdelavanie/Vyhl.o_kvalifi.predpokl.437_2009.pdf

Máš na výber, či absolvovať VŠ 2. či 1. stupňa, či len stredné odborné vzdelanie. Čím vyššie vzdelanie, tým vyššia platová trieda.
Skutočne nechceš učiť aprob. predmety na ZŠ či SŠ? S nemčinou by si nemala mať problém:rolleyes:

Osobne by som sa asi priklonil k štúdiu predškolskej a elementárnej pedagogiky. Z praktických dôvodov.
Sofia7
14.04.10,06:14
Ďakujem Ti za odpoveď.
Darica
16.04.10,06:45
Poprosím niekoho o odpoveď. Uznáva sa po novom aj iná škola ako Predškolska a elementárna pedagogika, napr, sociálna po skončení Bc. alebo Mgr.( platí 9, 10 platová trieda) ak ma niekto ukončenú strednu pedagogickú školu pri práci ucitelky materskej školy? dakujem
pe.pe
16.04.10,08:23
Poprosím niekoho o odpoveď. Uznáva sa po novom aj iná škola ako Predškolska a elementárna pedagogika, napr, sociálna po skončení Bc. alebo Mgr.( platí 9, 10 platová trieda) ak ma niekto ukončenú strednu pedagogickú školu pri práci ucitelky materskej školy? dakujem

Ahoj,

ak sa pozries na 1. reakciu v tejto teme, dal som tam link na prisl. vyhlasku, ktora hovori o kvalifikacnych predpokladoch. Najdes tam vsetky varianty vzdelania (akceptovane odbory studia), ktore sa posudzuju ako splnenie kvalifikacneho predpokladu a na zaklade ktorych Ti moze byt urcena vyssia PT ako 8. Verim, ze to zvladnes :cool:
Darica
16.04.10,16:27
Dakujem, to poznam. U nas konci jedna kolegyna elementarnu Mgr, a bude jej uznana 10 platová trieda, lebo vystudovala strednú pedagogickú školu. ( Bc ma predskolskú a elementárnu, t.č. je v 9) Mne skor ide o 317 zakon, lebo sme niečo poculi, za aj s inou vysokou školou, ak mas strednu pedagogickú ti mozu uznat a postupujes do vyssej platovky. Ale ako čo nekvalifikovaná, a tym padom nemozes robit atestacie? Nevie to niekto vysvetlit? dakujem.
pe.pe
16.04.10,16:51
Dakujem, to poznam. U nas konci jedna kolegyna elementarnu Mgr, a bude jej uznana 10 platová trieda, lebo vystudovala strednú pedagogickú školu. ( Bc ma predskolskú a elementárnu, t.č. je v 9) Mne skor ide o 317 zakon, lebo sme niečo poculi, za aj s inou vysokou školou, ak mas strednu pedagogickú ti mozu uznat a postupujes do vyssej platovky. Ale ako čo nekvalifikovaná, a tym padom nemozes robit atestacie? Nevie to niekto vysvetlit? dakujem.

Ahoj,

tak OK, kedze poznas uvedeny material, vies, ze su v nom uvedene alternativy VS vzdelania, kedy sa na PZ pozera ako na plne kvalifikovaneho. Pokial mas VS vzdelanie zahrnute v tomto materiali, mas bud 9. PT (pri Bc.) alebo 10. PT (pri Mgr.).
Akymkolvek inym VS vzdelanim, s akymkolvek inym vystudovanym odborom, budes nekvalifikovana.
Aaaale...Ty mas aj SPgS aj VS socialnu pracu. Zamestnavatel Ta moze zaradit ako kvalifikovanu na zaklade stredneho doborneho vzdelania do 8.PT. Na Tvoje VS vzdelanie sa neberie ohlad, akoby si ho nemala. A ak Ta zaradi podla tohto, mozes veselo zbierat kredity a robit atestaciu.
Nemozes byt zaradena ako nekvalifikovana, nakolko si kvalifikovana:D V podstate, z praktickeho pohladu mas 2 kvalifikacie, aj pre ucenie v MS, aj pre pripadnu pracu v socialnej sfere.
Ak zamestnavatel tvrdi, ze podla VS si nekvalifikovana, tak mu zamavaj pred ocami maturitnym vysvedcenim.
pe.pe
16.04.10,16:57
Ahoj,

tak OK, kedze poznas uvedeny material, vies, ze su v nom uvedene alternativy VS vzdelania, kedy sa na PZ pozera ako na plne kvalifikovaneho. Pokial mas VS vzdelanie zahrnute v tomto materiali, mas bud 9. PT (pri Bc.) alebo 10. PT (pri Mgr.).
Akymkolvek inym VS vzdelanim, s akymkolvek inym vystudovanym odborom, budes nekvalifikovana.
Aaaale...Ty mas aj SPgS aj VS socialnu pracu. Zamestnavatel Ta moze zaradit ako kvalifikovanu na zaklade stredneho doborneho vzdelania do 8.PT. Na Tvoje VS vzdelanie sa neberie ohlad, akoby si ho nemala. A ak Ta zaradi podla tohto, mozes veselo zbierat kredity a robit atestaciu.
Nemozes byt zaradena ako nekvalifikovana, nakolko si kvalifikovana:D V podstate, z praktickeho pohladu mas 2 kvalifikacie, aj pre ucenie v MS, aj pre pripadnu pracu v socialnej sfere.
Ak zamestnavatel tvrdi, ze podla VS si nekvalifikovana, tak mu zamavaj pred ocami maturitnym vysvedcenim.

Na doplnenie ku kolegyni:
Ma Bc. predsk. a element. pedagogiku, asi bude mat aj Mgr. v tom istom odbore - podla vyhlasky je to postacujuci kvalifikacny predpoklad, aj keby strednu mala nejaku technicku priemyslovku.
Ak ma Mgr. uz len z elementarky, podla vyhlasky musi mat aj SPgS. Mozno ten dojem, ze staci SPgS a hocaka VS vznikol prave pre toto, ale prave posledny bod kval. kriterii pre uctelov v MS s VS vzdelanim takto hovori.
Darica
16.04.10,18:31
Dakujem za odpoved. Ja mám aj strednú pedagogickú a momentálne študujem predškolskú a elementárnu, pracujem v materskej škole. Tu na východe čaka len Prešovská univerzita na akreditáciu na predškolskú 2 stupen, takže nevieme či sa dočkáme, ináč otvárajú len elementárnu. Ja chcem nadalej pracovať v MŠ, takže aj keby mi platila elementárna 2 stupen, neláka ma, k mojej práci - ziaden prínos. Mna len prekvapila informácia ( zevraj overená) ze stačí aj iná škola napr. sociálna a plati ako pegečka. Takze tak.
Darica
16.04.10,18:38
Este poprosím o 1 informáciu. Ak ukončim Bc. v juni, mala by som postupit do 9 platovej triedy. Je to pravda, ze zmena ( z 8 do 9 triedy)
nastane az v januari nasledujúceho roku, ked sa pripočítavajú roky praxe? Alebo nasledujúci mesiac.
pe.pe
16.04.10,18:53
Dakujem za odpoved. Ja mám aj strednú pedagogickú a momentálne študujem predškolskú a elementárnu, pracujem v materskej škole. Tu na východe čaka len Prešovská univerzita na akreditáciu na predškolskú 2 stupen, takže nevieme či sa dočkáme, ináč otvárajú len elementárnu. Ja chcem nadalej pracovať v MŠ, takže aj keby mi platila elementárna 2 stupen, neláka ma, k mojej práci - ziaden prínos. Mna len prekvapila informácia ( zevraj overená) ze stačí aj iná škola napr. sociálna a plati ako pegečka. Takze tak.

Darica, ak sa nemýlim, elementárna pedagogika je bývalé učiteľstvo pre 1. stupeň. Pozrel som na Prešovskú uni, hej, otvárajú učiteľstvo pre primárne vzdelávanie (nový názov pre 1. stupeň). No potom, ak chceš najmä platový postup, pôjdeš do 10. PT. Pozri si vyhlášku, posledný bod, tuším č. 11 hovorí práve o VŠ pre učiteľstvo pre 1. stupeň súčasne s SPgŠ. To že je tam uvedené "pre 1. stupeň" nebude problém, pretože je to starý ekvivalent k "primárne vzdelávanie". Ak by si mala pochybnosť, skús ešte teraz napísať p. Belešovej na Ministerstvo školstva a potvrď si to. Tieto názvy štud. programov sa menia a vyhláška nestíha všetky zmeny a alternatívy. Momentálne je už v pripomienkovom konaní malá zmena.

Akonáhle získaš vyššiu kvalifikáciu, zaradenie do novej PT má byť k nasledujúcemu mesiacu.
Darica
17.04.10,10:47
Dakujem za odpoved. Potešil ma najma ten postup z jedneho mesiaca na druhý. ( z 8 platovej do 9)
AndrejG
26.04.10,10:29
Co treba ked chce niekto ucit v materskej skole, ale zatial nema na to skolu? Studoval nieco uplne ine (ekonomiku). Da sa dodatocne nieco dorobit, alebo musi mat ten clovek strednu pedagogicku?
pe.pe
26.04.10,14:30
Co treba ked chce niekto ucit v materskej skole, ale zatial nema na to skolu? Studoval nieco uplne ine (ekonomiku). Da sa dodatocne nieco dorobit, alebo musi mat ten clovek strednu pedagogicku?

Ahoj,

no v prvom rade si musi poriadne precitat celu tuto temu, najma prvu reakciu aj s linkom...myslim ze to ako rada staci.:rolleyes::cool: alebo?
AndrejG
26.04.10,15:14
Ahoj,

no v prvom rade si musi poriadne precitat celu tuto temu, najma prvu reakciu aj s linkom...myslim ze to ako rada staci.:rolleyes::cool: alebo?

Sorry, dik. :) Vie niekto kolko trva ta vysoka skola 2. stupna?
Sabadka
26.04.10,15:16
Sorry, dik. :) Vie niekto kolko trva ta vysoka skola 2. stupna?

Zvyčajne je to 5 ročné štúdium:mee:
AndrejG
26.04.10,15:29
Zvyčajne je to 5 ročné štúdium:mee:

Fuha, tak to je dost uz po jednej skole absolvovanej. :mee: