mekk
16.10.05,17:29
Zaujímalo by ma, ako sa staviate k bezodplatnému dodaniu tovaru/služby na osobnú spotrebu zamestnancov (v zmysle § 8 ods.3 a § 9 ods. 2 a 3 ZDPH).

Ide najmä o prípady, keď firma napr. uhrádza pohonné hmoty či servis služobného auta, ktoré zamestnanec používa aj na súkromné účely.Ďalší prípad môže byť, ak zamestnanec používa poskytnutý služobný mobil aj na súkromné hovory.

Podľa ZDPH sa tieto bezodplatné plnenia v prospech zamestnancov považujú za dodanie tovaru/služby za protihodnotu a teda by sa mala odvádzať DPH na výstupe, respektíve by sa mal podľa § 49 ods. 5 ZDPH krátiť nárok na odpočet zo vstupných plnení v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na súkromné účely k celkovému rozsahu použitia, t.j. DPH by sa odpočítala napr. zo servisnej faktúry za auto len vo výške napr. 80 %, čo by zodpovedalo roszahu použitia auta na podnikateľské účely.

Zaujímalo by ma, ako a či vôbec ste sa s týmto vysporiadali vo vašich firmách.
Jana Acsová
16.10.05,15:33
Doodvádzame DPH v pomere služobného a súkromného využitia a vystavujeme doklady podľa § 71 ods. 9 spravidla po mesačnom vyúčtovaní výdavku. Ak sú známe skutočnosti vopred (hlasovanie superstarhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif), uplatňujeme DPH pomernou časťou.
vaneta
25.06.09,12:43
Zaraďuje sa pod tento paragraf aj príspevok zamestnávateľa na stravovanie a príspevok zo sociálneho fondu na stravovanie? Faktúra z reštaurácie je s DPH.
HankaS
25.06.09,12:55
Ak je príspevok na stravovanie v súlade so zákonom 55% z hodnoty stravného od 5-12 hodín, tak sa tam neráta,
A ani Sociálny fond.
Ak sa poskytuje príspevok väčší ako majú zamestnanci nárok na stravovanie , alebo stravné lístky sa poskytujú bezodplatne tak to je predmetom dane.
janaozi
23.09.09,12:58
Dobrý deň práve riešim tento problém, automobil N1 na leasing,
zamestnancovi som zdanila 1% vstupnej ceny, pomerne PHM
uhradil aj s DPH, neviem ako zaúčtovať a odviesť DPH zdanenie služby, základom DPH sú náklady na službu, je to pomerná časť leas.splátky za daný mesiac? Zamestnanec to má platiť?
Je to jednorazové použitie vozidla. Časť leas.splátky z ktorej odvediem DPH na výstupe bude pre firmu nedaňový náklad, alebo poriešim to zaúčtovaním cez 648?
Nevychádza mi účtovanie na D 648+343 a na MD ?, ale asi idem na to zle.