drobcek26
13.04.10,15:37
Dobrý deň, poprosila by som o radu ako zaúčtovať následovné = ) naša firma (A) prevzala dlh - záväzok ktorý má firma (B) voči firme (C) ešte v roku 2000, žial predchádzajúca účtovníčka to v účtovníctve nikde neuvádza - tak si to neviem zaradiť do účtovníctva a následne vypárovať s následujúcim postúpením, kde firma (C) v roku 2010 postúpila svoju pohladávku voči firme (A) ( po prevzatí dlhu) na firmu (D) - prišlo len oznámenie. Ďakujem
Trip
19.04.10,09:53
no podla mna mozes kludne zauctovat ten prvy uctovny pripad aj v tomto roku ale zavisi to od toho, co budes uctovat. Pises, ze ste prevzali dlh od firmy B, cize ste sa zaviazali v buducnosti nieco zaplatit, ale zato ste museli dostat aj nejaku inu hodnotu. Dostali ste v tom roku 2000 za to cash?, alebo ste si voci firme B zapocitali nejaky iny zavazok ? alebo co bola protistrana tejto transakcie ?
drobcek26
19.04.10,10:45
dlh je prevzatý z konatelovovej druhej firmy - čiže sa da predpokladať že nebude nám nikdy uhradený, a pohladávku mame teraz vysporiadanú zápočtom
Trip
19.04.10,11:00
ach jo,
mali by sme si ujasnit terminologiu a vztahy, lebo to trosku zamotavas. Z prveho prispevku som to pochopil nasledovne :
1. firma B mala zavazok voci firme C
2. v roku 2000 firma A prebrala tento zavazok od firmy B
3. cize novy vztah je, ze firma A ma zavazok voci firme C
4. firma A si tuto transakciu mala zapocitat s nejakym zavazkom voci firme B - cize tu malo byt uctovane ale nebolo.
5. v roku 2010 firma C postupila svoju pohladavku voci firme A na firmu D.
Spravne ?

Ak ano, tak potom mozes kludne uctovat, ako malo byt uctovane v bode 4. :
MD zavazok voci B / D zavazok voci C

v bode 5 sa meni iba meno veritela na firmu D (pokial sa nemenia ine nalezitosti, ako napr. suma zvysena o penale, uroky atd).
drobcek26
20.04.10,06:13
myslela som pohladávku voči firme D, že máme vyrovnanú zápočtom.
1. prevzatie záväzku ID .. MD ? / D ?
2. post. pohladávka ID .. 321/395
ID .. 395/321
3. zápočet ID .. 321/311