Apache23
13.04.10,15:47
Ahojte,
Bol som vo svete a naučil som sa ako nakupovat cez internet, nemyslím len ebay. Zriadil som si PAYPAL účet. (a na slovensku to bohužial stále nieje také jednoduché ako by malo) Známi ma začali oslovovať že či by som im nemohol toto,hento objednať. Alebo že ich známi super kúpil z eBay a či by som im stým nepomohol. Napadlo ma že by to nemusela byť zlá služba.
Pre ľudí ktorý sa na internete nevyznajú,nevedia kde hľadať. Nepoznajú jazyky či nemajú verifikované PAYPAL účty. V dnešnej dobe chcú ľudia ušetriť a preto som nevidel problém ani v dobe doručenia. Ľudia keď ušetria sú ochotný si na niečo počkať. Potom sa viac tešia. :)

1. skúsil som skúšobne že aký by bol ohlas cez facebook (dúfam že neporuším nejaké pravidlo ak dám link: http://www.facebook.com/pages/Banska-Bystrica-Slovakia/APO-sprostredkovanie-nakupu-internetoveho-tovaru/129361214632?ref=ts) a nejaký, síce nie velký ale záujem bol

2. bol som na úrade práce a tak som vytvoril podnikatelský zámer a požiadal o príspevok ktorý som aj následne dostal. (bohužial tam nieje nikto odborne zdatný aby upozornil na riziká)

3. Nejakých pár desiatok objednávok už mám za sebou a tak som chcel (teda ked to už bolo oficiálne) zájsť na colnicu a popýtať sa čo a ako. Rátal som s navýšením ceny. Mal som informácie že DPH sa ma týka nad 45Eur a CLO až od 150 Eur. Čo som ale nevedel že colníci ma ako živnostníka budú považovať za právnickú osobu ktorá musí preclievať už od 1Eura. :o((((

Teraz mi ide o to (a nechcem vyzerať ako špekulant) ale myslel som že to s CLOM bude ako s DPH po vykázaní nejakého obratu paušálne zaplatím clo a bude. To som ale nevedel že ku každému jednému druhu tovaru (problém je že večinou len 1Ks) musím vystaviť JCD za čo si externá firma pýta 30 Eur a celá moja snaha ušetriť zákazníkovi peniaze sa stráca.

moja služba mala byť SPROSTREDKOVANIE INTERNETOVÉHO NÁKUPU a drvivá väčšina objednávok sa zmestí do tých 150 Eur že sa nebudem musieť trápiť s takýmito problémami a obzvlášť že pôjde o kusy a nie nákup vo veľkom. Takisto som dúfal že ako sprostredkovateľ sa vyhnem reklamácii resp. že budem ručiť za moju službu ale samotný tovar bude ručený zákazníkvi len v rozmedzí podmienok daného shopu, stým ale, že ja sa o všetko postarám a vykomunikujem to s predávajúcim či PAYPALOM.
A tu nastal problém č.2 a to že podľa colníkov kedže peniaze odídu z môjho účtu (nakolko mám verified PAYPAL acc.) a to malo byť súčasťou a jednou z hlavných výhod mojej služby, tak ja nadobúdam tovar a tým pádom to nieje už sprostredkovanie. Ale je nerálne aby som každému zákazníkovi zakladal karty,účty či paypal a kupoval to z jeho účtu. Však preto ten človek príde zamnou aby nemal starosti, lebo to nevie a nemá ten účet,kartu či paypal.

Teraz som ostal na mŕtvom bode pretože 90% objednávok bolo z mimo EU. (hlavne kôli ponuke a cene) V EU nestlačím cenu dostatočne aby som si aspoň minimálnu maržu mohol nahodiť a zákazník sále ušetril dosť aby bol spokojný.

To je moja situácia teraz :( neviem čo dalej a privítam akúkoľvek radu. Mohol by som vždy zobrať viac kusov daného tovaru (je pravdepodobnosť že ak chce jeden tak budú chcieť viacerí) ale to by som potreboval buď kamenný alebo e-shop. Pretože len tak by som vedel stlačiť náklad do prijateľnej miery. Ani na jedno bohužiaľ nemám financie.

Akákoľvek rada či usmernenie mi pomôže. Som už pomerne zúfalý.

Konkrétnu otázku mám len jednu.....colník ma presviedčal že ako živnostník musím mať dva bankové účty. Je to pravda? Nakoľko doteraz fungujem len na jednom kôli poplatkom a prepojenému účtu s paypalom.
Ešte raz vďaka, Apache23.

PS: Stále si myslím že myšlienka je dobrá a nejaká cesta sa nájde.
kath
13.04.10,18:55
ou... hm no tieto zákonné záležitosti si si mal jednoznačne pozisťovať skôr... Samotná myšlienka je naozaj dobrá, len to dotiahnuť, určite by si mal kupovať vo väčších množstvách, jednak kvôli papierovačkám s colným úradom a kvôli prepravným nákladom. Keď už nie viac kusov jedného tovaru, tak aspoň rôzne výrobky z jedného shopu. Žial, neviem ti relevantne poradiť ako ďalej, keďže ja so zahraničím zatiaľ neobchodujem, ale pokiaľ viem, živnostník nemusí mať 2 bankové účty... Resp. s takým názorom som sa ešte nestretla.
Apache23
14.04.10,10:05
Ďakujem za reakciu.
No mne nepômôže ani kupovať viac druhov tovaru z jedneho overeného e-Shopu nakolko JCD (colnikom) musim prave davat ku kazdej polozke. (Na mnozstve potom nezalezi.) A za kazdu polozku, resp. JCD si externa firma vypita 30 Eur.

Samozrejme skocil som do toho po hlave a dufal v nejaku skulinku ktorou by sa dalo legalne poskytovat takuto sluzbu. Teraz ale ked pride klient s poziadavkou na napr. nejaky doplnok k tel. ktorý u nás bud nieje alebo stojí 60 Eur. Ja ho jedine z mimo EU zoženiem za 30-35. Nahodit si mozem maximalne na 40-45 aby zakaznik stale usetril aspon 15-20 Eur a oplatilo sa mu to. Ale ked si ktomu pripocitas spominanych 30 Eur tak uz nieje o com. Clo a DPH ani neriesim nakolko keby slo len o to tak pri 30 eurovom vyrobku by sa to este dalo zniest.
kath
14.04.10,10:11
A musíš si dať JCD vystaviť inou firmou? Čo tak to skúsiť sám alebo si napr. zohnať účtovníčku?
Apache23
14.04.10,11:39
Je tam vyše 7000 položiek a colník ma presvedčil že nebudem schopný to sám správne zaradiť a vyplniť. Demonštroval mi to sadzobníkom keby som chcel doviezt kona.....bolo tam 13 strán kam všade ho zaradiť. (zivy,na chov, plemeno,povod....) Plus vypocitat podla toho zaradenia presne clo. :o(((
profesional
14.04.10,11:58
Da sa to cele vyriesit.
Staci ak budes mat s koncovym odberatelom uzatvorenu mandatnu zmluvu v ktorej bude uvedene, ze ty v jeho mene a na jeho ucet vykonavas objednavku, ze on je odberatelom zahranicneho obchodnika a ze ty pre necho iba zariadis objednavku, zariadis sprostredkovanie platby a zariadis colne zalezitosti, pricom tebe prinalezi odmena za celkovu poskytnutu sluzbu v hodnote x %.
Vtedy sa na to bude vztahovat vsetko to co sa tyka dovozu jednotlivca ako fyzicke osoby. Nakolko ty budes konat v mene a na ucet slovenskeho odberatela FO. A aj ked to odislo z tvojho PayPal uctu, tak sa to bude povazovat za sprostredkovane zaslane prostriedky.
A tym padom colnici to budu musiet akceptovat. Staci mat so sebou takuto zmluvu ked ides na colnicu. JCD-cko si dokazes vyplnit aj sam. Staci cita, citat a citat. A ucit sa.

Takze da sa to, len treba pouzivat hlavu.
JTOMA
14.04.10,12:21
Najprv k tomu, čo je jasné a to je bankový účet. Stačí samozrejme jeden. S tým sprostredkovaním je to zložitejšie a zvlášť u nás. Tiež som sa o to pokúšal a vo väčšine prípadov to skončilo pri prvých obchodoch. Napriek tomu, že si to myslel určite dobre, tadiaľ cesta nevedie. Ak totiž nakúpiš vo vlastnom mene akýkoľvek tovar, ktorý neskôr predáš, to nie je sprostredkovanie, ale nákup tovaru za účelom jeho predaja koncovému zákazníkovi. Možno by to bolo riešiteľné inak. Myslím dohodnúť s výrobcom, alebo obchodníkom zmluvu o sprostrekovaní, kde sa Ty zaviažeš, že zoženieš, že dohodíš hotového zákazníka, ktorému on tovar predá a Tebe vyplatí príslušnú províziu. Tu však môžeš naraziť na "rôzne serióznych" partnerov, tak že platí "clara pacta - boni amici čiže jasné zmluvy, dobrý priatelia. Tvoja práca sa zúži na získanie klienta a inkasovanie provízii. Skús to a uvidíš. Osobne na podobnom princípe spolupracujem sa splátkovými firmami na SK. Nie je to síce biznis, ktorý by ma uživil ale ak sa zadarí - poteší.....
Apache23
14.04.10,12:44
profesional: Takéto niečo som dúfal že sa dozviem. Ak pomocou mandátnej zmluvy sa zbavím zodpovednosti ze vec nakupujem. Teda stále to bude v rovine že ju sprostredkúvam tak je to pre mňa veľký krok dopredu. Nakolko 90% mojich objednávok je do 100Eur tak ma colníci nemusia zaujímať. (Tam vraj clo priznávam až nad 150 Eur ako FO) Pojde mi len o DPH. To ešte riešim. (snažím sa postupne)
Snažím sa použévať hlavu ale podnikám prvý krát, pomôcť nemá kto, myslím tak seriózne. Každý len ako sa nedá. Preto som to sem dal lebo som tu videl príspevky ludí hladajúcich ako to ide a nie naopak. Záskať informácie čo i len od colnice tiež nieje jednoduché.

to JTOMA: to sprostredkovanie teoreticky vyriešil profesional, viď vyššie. Druhá časť tvojho príspevku sa ma veľmi netýka nakolko ja jednám stým výrobcom/predajcom ktorý má to čo si vymyslí zákazník. čiže sú to objednávky na želanie a preto neviem dopredu jednať s nikým konkrétnym. Samozrejme že sú obchody ktoré mám overené a knim sa vraciam po podobný tovar hlavne preto že mám otestovaný ich servis.
Zákazník chce dnes špeci lodičky, druhý slúchadlá pre iPhone a tretí šperk či DVD......moja robota je lokalizovať, naceniť, komunikovať, platiť a ručiť. Odbremeniť ludí od toho čo majú najneradšej. Čiže strácať čas hladaním, niesť riziká, komunikácia v cudzej rečo a pod...ale nakupuje každý rád. ;o))))

ďakujem za reakcie a možno sa aj pohnem ďalej konečne.