piotors
13.04.10,19:53
Dobry den, priatelka ma vo svojom vlastnictve pozemok, na ktory ma 100% hypoteku (zalozne pravo v prospech banky, nic ine). Chceme si postavit dom na tomto pozemku. Na stavbu si chcem vziat hypoteku ja, cize musim byt aj stavebnik a pre stavebny urad by som mal vlastnit podiel na pozemku aby sme dostali povolenie (ak tomu spravne rozumiem). Chcem sa opytat na nejaky postup. Je mozne spravit prevod podielu zalozeneho pozemku? Prevodom nehnutelnosti? Darovanim? Dakujem za pomoc.
draik
14.04.10,06:22
Pozemok nie je potrebné vlastniť, postačí napríklad nájomná zmluva, viď ustanovenie stavebného zákona nižšie.
Na začiatok by som však odporúčal preštudovať si úverovú zmluvu a obchodné podmienky k nej, ktorú uzavrela priateľka pri hypotéke na pozemok. Banky väčšinou podmieňujú, že aj stavba postavená na založenom pozemku bude založená v prospech nej. V takom prípade by ste mohli pristúpiť k úverovej zmluve priateľky ako spoludlžník resp. ručiteľ (zvýšiť tak bonitu) a zvýšiť sumu úveru. Ďalej si treba pozrieť, či a ako môže priateľka nakladať s pozemkom (napríklad uzavrieť spomínanú nájomnú zmluvu) bez súhlasu banky. Možností je ešte niekoľko, ale vzhľadom k záložnému právu banky neprichádzajú do úvahy (odčlenenie pozemku len pre stavbu a pod).

§58
(2) Stavebník musí preukázať, že je vlastníkom pozemku alebo že má k pozemku iné právo podľa § 139 ods. 1 tohto zákona, ktoré ho oprávňuje zriadiť na ňom požadovanú stavbu. To neplatí, ak tieto skutočnosti preukázal v územnom konaní a po právoplatnosti územného rozhodnutia nedošlo k zmene.
§139
(1) Pod pojmom "iné práva k pozemkom a stavbám" použitým v spojení "vlastnícke alebo iné práva k pozemkom a stavbám na nich" sa podľa povahy prípadu rozumie
a) užívanie pozemku alebo stavby na základe nájomnej zmluvy alebo dohody o budúcej kúpnej zmluve, z ktorých vyplýva právo uskutočniť stavbu alebo jej zmenu,
b) právo vyplývajúce z vecného bremena spojeného s pozemkom alebo stavbou,
c) právo vyplývajúce z iných právnych predpisov.
piotors
17.04.10,08:53
Dakujem za odpoved. Znie to dobre, myslim s tym rucitelom, preberieme to s bankou, hypoteku na stavbu by sme tak ci tak riesili tam. Co sa najomnej zmluvy tyka, na stavebnom urade mi bolo povedane, ze take nieco velmi neriesia pri rodinnych domoch, ze tu je rozumnejsie prevod casti pozemku (darovanim, kupou) alebo vecne bremeno. Najrozumnejsie mi z toho vychadzalo darovanie, ale ako som uz povedal, skusim zistit k comu by sa banka priklonila. V podstate jednie o co mi ide je figurovat na LV s podielom na pozemku a to co najrozumnejsie.
draik
19.04.10,08:29
Dolezite tiez bude, ci budete mat aj podiel na dome a do terminu kolaudacie ci budete obaja na stavebnom povoleni. Ak obaja, tak obaja podavaju napriklad navrh na kolaudaciu, cize minimalne dovtedy sa nerozchadzajte :-), najma, ak stavbu bude financovat len jeden z vas.
piotors
26.04.10,10:57
tak sme opat v slepej ulicke....darovacia zmluva je sice fajn riesenie, ale kedze oficialne spolu nic nemame t.j. nie som blizka osoba ako som sa dozvedel :-) tak by to bol pre mna prijem a tak by som mal zaplatit dan z prijmu (z hodnoty polovice pozemku), co nie je az tak malo....no dalsie ekonomicke riesenie co ma napadlo bude ze priatelka poziada o stavebne povolenie, takisto aj banku o HU na stavbu a ja by som bol len ako rucitel, otazka je co na to povedia v banke, myslim tym ci budu odlisne podmienky na urokoch, poskytnutej sume a pod kedze moj prijem je vyssi, navyse ona je zivnostnicka ako keby sme do toho isli spolu a vlastnili kazdy polovicu pozemku
draik
26.04.10,11:25
Obdarovany ani darca pri darovani neplatia ani neplatili dan z prijmu. V minulosti sa platila dan z darovania, ale ta bola po reforme 2004 zrusena. Okrem toho je mozne, ze budete musiet byt spoludlznikom, nielen rucitelom.
piotors
26.04.10,12:22
hmmm, priatelkina sestra to s nami vcera riesila, robi na danovom, tvrdila mi ze v pripade ze nie som blizka osoba a budem obdarovany tak je to pre mna prijem niecoho co ma hodnotu a tym padom to musim priznat v danovom obdobi za rok 2010 a z tej hodnoty aj zaplatit dan....kde je teraz pravda? :-)
Flinstone
26.04.10,12:44
až je to tak vážne, že chcete spolu stavať, čo takto sa zosobášiť... a nebude teba ani nájomnú zmluvu, ani prevod, darovanie...
piotors
26.04.10,13:11
jasne, najlepsie riesenie, ale sobas kvoli hypoteke...to je to co sme obaja nechceli :-)
Flinstone
26.04.10,15:19
jasne, najlepsie riesenie, ale sobas kvoli hypoteke...to je to co sme obaja nechceli :-)
ale ak to nemyslíte spolu smrteľne vážne, tak investovať peniaze do domu na jej pozemku znie ako blbosť... veď ak sa rozídete rozhádaní, aj tak sa na ničom nedohodnete...
a nie sobáš kvôli hypotéke, ale z lásky a hypotéka by bol vedľajší produkt
draik
27.04.10,05:35
Dúfam, že s tou sestrou, čo robí na daňovom, nebudem mať nič úradného dočinenia ;-)
Veľmi dobre si obaja ošetrite financie a spol. - taká stavba preverí vzťahy a nie je nič horšie, keby ste sa v prípade rozchodu hádali ešte aj o peniazoch vo väčšej miere, ako je "nutné" (s tým, že vám sa to nemôže stať, radšej nepočítajte).