rastik000
13.04.10,19:56
Mám na Vás veľmi rýchlu otázku. Zajtra sa chystáme do Rakúska a máme ešte jedného 13 r chalana ale nemá ešte občiansky a nemáme vybavený ani pas?? Stačí rodný list ? Môže z toho byť neaký problém...???

Ďakujem Vám
arizona
13.04.10,18:08
dieťa cestuje s rodičmi, či s cudzími?

* Od 1. januára 2005 pri vycestovaní musí mať každý občan Slovenskej republiky starší ako 5 rokov vlastný cestovný pas. Iba deti do 5 rokov môžu byť zapísané v cestovnom pase svojho rodiča. Občan mladší ako 5 rokov smie vycestovať do zahraničia bez vlastného cestovného pasu, ak cestuje s rodičom, v ktorého cestovnom pase je zapísaný.

http://www.minv.sk/?deti-od-5-rokov-musia-mat-vlastny-cestovny-pas
jaja99
13.04.10,18:09
rastik000
13.04.10,18:09
dieťa cestuje s rodičmi, či s cudzími?


Dieťa bude cestovať s matkou....Ako nemusí ísť s nami len chce tak to pre istotu overujem aby som tam nevyrobil zbytočný problém...
220870
13.04.10,18:11
Bez pasu alebo občianskeho preukazu môže mať zbytočné problémy.
rastik000
13.04.10,18:13
Bez pasu alebo občianskeho preukazu môže mať zbytočné problémy.

Okay...Ďakujem Vám za rady...

Prijemný večer prajem...
jacekova
13.04.10,18:15
tak ma napadlo, že ak do Rakúska stačí ísť na OP, tak si treba brať pas a mať tam zapísané svoje dieťa? (môj malý má 4mesiace a tiež by sme chceli ísť do Rakúska..na nákupy)
Xanti
13.04.10,18:20
tak ma napadlo, že ak do Rakúska stačí ísť na OP, tak si treba brať pas a mať tam zapísané svoje dieťa? (môj malý má 4mesiace a tiež by sme chceli ísť do Rakúska..na nákupy)
Podľa mňa áno,
síce neexistujú colné kontroly na hraniciach. Ale s dieťaťom v kočíku môžete byť nápadnejší pri nastupovaní a vystupovaní z auta so slovenskými EČV, a môže prísť policajt a bude chcieť vaše doklady.

Vám naozaj postačí OP ale dieťa? Myslím, že ak chceš ísť nakupovať mala by si so sebou brávať pas kde budeš mať dieťa zapísané
pe.pe
13.04.10,18:22
Podľa mňa áno,
síce neexistujú colné kontroly na hraniciach. Ale s dieťaťom v kočíku môžete byť nápadnejší pri nastupovaní a vystupovaní z auta so slovenskými EČV, a môže prísť policajt a bude chcieť vaše doklady.

Vám naozaj postačí OP ale dieťa? Myslím, že ak chceš ísť nakupovať mala by si so sebou brávať pas kde budeš mať dieťa zapísané

Xanti má úplnú pravdu, ja to len preformulujem...ak rodič cestuje na OP, musí mať aj dieťa do 5 rokov vlastný CP.

Veru, si predstav, že ten mrňús povie nejaké "ja ja" a je problém.:rolleyes:
arizona
13.04.10,18:31
tak ma napadlo, že ak do Rakúska stačí ísť na OP, tak si treba brať pas a mať tam zapísané svoje dieťa? (môj malý má 4mesiace a tiež by sme chceli ísť do Rakúska..na nákupy)
Dieťa do 5r. musí byť zapísané v pase rodičov, ak nemá svoj pas.
S dieťaťom na OP je to riziko. Síce na hraniciach sa už nekontroluje, ale nevieš, čo sa môže stať.
(Bývalé záp. krajiny sú dosť prísne na cudzincov s deťmi. Rakúšania mi to vysvetľovali, vraj prísnymi pravidlami vlastne chránia deti pred únosmi a pod.)
mavax
14.04.10,09:23
tak ma napadlo, že ak do Rakúska stačí ísť na OP, tak si treba brať pas a mať tam zapísané svoje dieťa? (môj malý má 4mesiace a tiež by sme chceli ísť do Rakúska..na nákupy)
Dieťa musí mať pas alebo byť zapísané v pase rodičov.
Moja dcéra takto bola v Maďarsku a bol z toho problém - možnosť pašovania detí predpokladajú policajti.
pe.pe
14.04.10,13:34
dieťa cestuje s rodičmi, či s cudzími?

* Od 1. januára 2005 pri vycestovaní musí mať každý občan Slovenskej republiky starší ako 5 rokov vlastný cestovný pas. Iba deti do 5 rokov môžu byť zapísané v cestovnom pase svojho rodiča. Občan mladší ako 5 rokov smie vycestovať do zahraničia bez vlastného cestovného pasu, ak cestuje s rodičom, v ktorého cestovnom pase je zapísaný.

http://www.minv.sk/?deti-od-5-rokov-musia-mat-vlastny-cestovny-pas

Budem troška mimo konkrétnej otázky, ale nezabudnime, že ak má dieťa viac ako 15 rokov, teda má svoj OP, môže s ním cestovať v rámci EU, príp. niektorých ďalších krajín. Ja len že netreba nekedy míňať € na vybavenie pasu ;)
arizona
14.04.10,13:45
Budem troška mimo konkrétnej otázky, ale nezabudnime, že ak má dieťa viac ako 15 rokov, teda má svoj OP, môže s ním cestovať v rámci EU, príp. niektorých ďalších krajín. Ja len že netreba nekedy míňať € na vybavenie pasu ;)
Ale zadávateľ sa pýtal na dieťa , ktoré má 13r., takže ešte nemá OP ;););)
pe.pe
14.04.10,14:05
Ale zadávateľ sa pýtal na dieťa , ktoré má 13r., takže ešte nemá OP ;););)

Ano, viem, ved som aj napisal, ze budem mimo konkretnej otazky ;)
Len mi to napadlo, lebo na tuto moznost cestovania deti, ale aj dospelych sa casto zabuda...ako moja teta, ktora dala kopu penazi za pasy pre celu rodinu a to cestovala letecky do Grecka. Nuz, nepoznala poradu :)