Lutricia
14.04.10,08:15
Ahojte,
viete mi niekto poradiť, ako je to s návštevou u lekára? Ak idem obvodnému (všeobecnému), tak mi ospravedlnenka do práce platí na celý deň. Ale ako je to s ostatnými lekármi? Napr. zubár. V jednej firme mi to akceptovali ako celodenné ošetrenie, v súčasnom zamestnaní mi tvrdia, že to platí len na 4 hodiny. Tak ako to je?
Timka1
14.04.10,06:21
Ahojte,
viete mi niekto poradiť, ako je to s návštevou u lekára? Ak idem obvodnému (všeobecnému), tak mi ospravedlnenka do práce platí na celý deň. Ale ako je to s ostatnými lekármi? Napr. zubár. V jednej firme mi to akceptovali ako celodenné ošetrenie, v súčasnom zamestnaní mi tvrdia, že to platí len na 4 hodiny. Tak ako to je?

§ 141 Zákonníka práce, ktorý hovorí:

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,


nevyhnutne potrebný čas na ošetrenie - pod tým rozumiem, nie na celý deň, ale na čas potrebný, môže to byť 2-3 hodinky, samozrejme v niektorých prípadoch je to aj celý deň

ja to robím takto - na priepustke je vyznačený čas odkedy dokedy bol zamestnanec na vyšetrení, tieto hodiny spočítavam až kým nedosiahne 7 pracovných dní, podľa toho koľko má určený denný pracovný čas

ak ide o celodenné vyšetrenie, vyžadujem, aby na priepustke bolo uvedené, že ide o celodenné vyšetrenie
Lutricia
14.04.10,06:27
ale ide o to, že nikdy neviem, koľko budem u zubára alebo iného lekára sedieť a niekedy sa stane, že som tam dlhšie ako 4 hodiny a otázka je, že či mi priepustka platí aj na 5-8 hodín. pretože ak prinesiem účtovníčke takýto doklad - priepustku od jediného lekára, tak mi tvrdí, že mi neplatí na celý deň, resp. na 5-8 hodín.
Je to pravda?
VERONIKA6
14.04.10,06:29
ale ide o to, že nikdy neviem, koľko budem u zubára alebo iného lekára sedieť a niekedy sa stane, že som tam dlhšie ako 4 hodiny a otázka je, že či mi priepustka platí aj na 5-8 hodín. pretože ak prinesiem účtovníčke takýto doklad - priepustku od jediného lekára, tak mi tvrdí, že mi neplatí na celý deň, resp. na 5-8 hodín.
Je to pravda?
Na priepustke by mal lekár vyznačiť, že platí na celý deň, alebo celodenné vyšetrenie. Pokiaľ tomu tak nie je, tak Ti účtovníčka tvrdí dobre.
Timka1
14.04.10,06:31
ale ide o to, že nikdy neviem, koľko budem u zubára alebo iného lekára sedieť a niekedy sa stane, že som tam dlhšie ako 4 hodiny a otázka je, že či mi priepustka platí aj na 5-8 hodín. pretože ak prinesiem účtovníčke takýto doklad - priepustku od jediného lekára, tak mi tvrdí, že mi neplatí na celý deň, resp. na 5-8 hodín.
Je to pravda?

priepustka platí na toľko hodín, koľko je na nej uvedené, že si tam bola, čiže ak 5 hodín, tak máš ospravedlnených 5 hodín, ak je uvedené celodenné ošetrenie, tak celý deň, nie je zákonom obmedzené, že u zubára je nárok len na 2 hodinky....

v podstate kým si nevyčerpáš tých 7 dní - zrátaním všetkých hodín, dovtedy máš nárok na platené osobné prekážky v práci, nad rámec budú ospravedlnené, ale bez náhrady mzdy
ivka70
14.04.10,06:32
Idealne je (a si aj kryty), nechat lekara napisat na priepustku odchod z ambulancie. Potom ti musia uznat presne cas straveny& u neho.
Odchod z prace mas na priepustke, odchod od lekara tiez ...tak to mas presne ohranicene.
Timka1
14.04.10,06:37
ale ide o to, že nikdy neviem, koľko budem u zubára alebo iného lekára sedieť a niekedy sa stane, že som tam dlhšie ako 4 hodiny a otázka je, že či mi priepustka platí aj na 5-8 hodín. pretože ak prinesiem účtovníčke takýto doklad - priepustku od jediného lekára, tak mi tvrdí, že mi neplatí na celý deň, resp. na 5-8 hodín.
Je to pravda?

vieš, ťažko je uveriť, že si u zubára odsedela celý deň, preto je dôležité, aby na priepustke bolo napísané čas odchodu ... pretože v dnešnej dobe prevažne zubári fungujú na objednávky ..... pri bežnom ošetrení ide o pár hodín ...

niekedy sa však stáva, že aj u zubára máš nárok na celodenné ospravedlnenie napr. pri vytrhnutí zuba, keď potrebuješ celodenný kľud, alebo pri zápale okostnice, kde sa vypisuje dokonca PN .... ťažko posúdiť dopredu pokiaľ nie sú známe okolnosti
Lutricia
14.04.10,06:47
dakujem vám za odpovede, lebo ja som si pokaždé, ako som išla lekárovi (nefrolog), kde som sedela celé svoje mládi brala dovolenku, pretože mi nechcela akceptovať priepustku, i ked tam bolo napísané, že celý den.... tak ešte raz dakujem :-)
mariana11
14.04.10,07:44
dakujem vám za odpovede, lebo ja som si pokaždé, ako som išla lekárovi (nefrolog), kde som sedela celé svoje mládi brala dovolenku, pretože mi nechcela akceptovať priepustku, i ked tam bolo napísané, že celý den.... tak ešte raz dakujem :-)

Akceptovať priepustky treba, ale treba sa na to pozrieť z oboch strán. Zamestnanca aj zamestnávateľa. Zamestnanec dostane za takúto priepustku zaplatenú priemernú mzdu. Jemu sa teda oplatí doniesť priepustku na celý deň. Aj keď podľa mňa, žiadne ošetrenie nemôže trvať celý deň. To by znamenalo, že lekár , ktorý to potvrdil mal za deň len jedného pacienta. Ak je pacient v stave, ktorý mu nedovoľuje vrátiť sa po ošetrení do práce, tak by mal lekár vypísať práceneschopenku. Ale to by mal viac práce a tak mu je jednoduchšie napísať na potvrdenku, že platí celý deň. V jednej firme sa mi stalo, že zamestnanec doniesol 5 dní za sebou potvrdenie , ktoré platilo celý deň. A to ešte k tomu od toho istého lekára. Keď som na to zamestnávateľa upozornila a vysvetlila mu, že za tie dni zaplatí priemernú mzdu a ak by mal PN tak len 25% za 3 dni a 55% za dva dni, čo je teda rozdiel, povedal, že to nevadí, že má aj tak malú mzdu. Takže chápem aj zamestnávateľov, ak nechcú takéto celodenné ošetrenia uznávať.
VERONIKA6
14.04.10,07:49
Akceptovať priepustky treba, ale treba sa na to pozrieť z oboch strán. Zamestnanca aj zamestnávateľa. Zamestnanec dostane za takúto priepustku zaplatenú priemernú mzdu. Jemu sa teda oplatí doniesť priepustku na celý deň. Aj keď podľa mňa, žiadne ošetrenie nemôže trvať celý deň. To by znamenalo, že lekár , ktorý to potvrdil mal za deň len jedného pacienta. Ak je pacient v stave, ktorý mu nedovoľuje vrátiť sa po ošetrení do práce, tak by mal lekár vypísať práceneschopenku. Ale to by mal viac práce a tak mu je jednoduchšie napísať na potvrdenku, že platí celý deň. V jednej firme sa mi stalo, že zamestnanec doniesol 5 dní za sebou potvrdenie , ktoré platilo celý deň. A to ešte k tomu od toho istého lekára. Keď som na to zamestnávateľa upozornila a vysvetlila mu, že za tie dni zaplatí priemernú mzdu a ak by mal PN tak len 25% za 3 dni a 55% za dva dni, čo je teda rozdiel, povedal, že to nevadí, že má aj tak malú mzdu. Takže chápem aj zamestnávateľov, ak nechcú takéto celodenné ošetrenia uznávať.
Pokiaľ lekár potvrdí celodenné vyšetrenie, tak to platí. Nikde v zákone nie je napísané, že viac paragrafov za sebou od jedného lekára sú neplatné. Zamestnanec si radšej vypýta od lekára niekoľko dní paragrafu, ako si pokazí výplatu s 10 dňami DPN. Nám neostáva nič iné, len to brať do úvahy.
mariana11
14.04.10,07:56
Pokiaľ lekár potvrdí celodenné vyšetrenie, tak to platí. Nikde v zákone nie je napísané, že viac paragrafov za sebou od jedného lekára sú neplatné. Zamestnanec si radšej vypýta od lekára niekoľko dní paragrafu, ako si pokazí výplatu s 10 dní DPN. Nám neostáva nič iné, len to brať do úvahy.

Asi by si sa na to pozerala ináč, keby si bola zamestnávateľom ktorý to má zaplatiť. Je to nefér voči zamestnávateľovi. Dosť, že musí platiť prvých 10 dní PN , ešte aj toto?

A doplním, že je jasné, že takýto doklad platí, nepísala som to v zmysle, že sa nedá na základe toho ospravedlniť.
VERONIKA6
14.04.10,08:01
Asi by si sa na to pozerala ináč, keby si bola zamestnávateľom ktorý to má zaplatiť. Je to nefér voči zamestnávateľovi. Dosť, že musí platiť prvých 10 dní PN , ešte aj toto?

A doplním, že je jasné, že takýto doklad platí, nepísala som to v zmysle, že sa nedá na základe toho ospravedlniť.
Som personalistka a mzdárka a píšem iba skúsenosti z mojej praxe. Taktiež sa pozerám na to ako zamestnanec, chápem aj zamestnávateľov, ale ten zamestnanec pokiaľ sa môže rozhodnúť, vždy si vyberie to, čo sa mu oplatí. Na to mali myslieť naši zákonodárcovia, my
s tým nič nenarobíme. Máme zamestnancov, ktorí vôbec paragrafy nečerpajú, tých je viacej ako tých, čo využíjú všetko, čo sa im naskytne.
Jara
14.04.10,08:07
Mariana11:

Mne sa už stalo, že som ráno o 6.40 čakala pred poliklinikou / v rade s kopcom ľudí - u nás to tak je, mimochodom okresné mesto/ kým otvoria o 7 hod. polikliniku. Mala som čo robiť, aby som predbehla tých starých ľudí s palicami a vôbec dostala poradové číslo... Potom som tam čakala, pretože ak niekto odíde a príde keď už volali jeho číslo, tak ho sestrička nezoberie, až keď sú všetci ošetrení, teda poobede. Medzitým ale príde zopár známych bokom, ktorým číselko netreba, prípadne zopár dílerov ap. Bola som ošetrená medzi 14.30 a 15 hod. pretože aj lekár si urobí prestávku na desiatu, kávu aj obed... Ja som ale nikam nešla a poctivo čakala. Teda aj keď som diabetička, myslíš, že som mala ísť do práce keď pracujem do 15.30? Bola som rada keď som došla domov, unavená aj hladná. Teda neposudzujme, že len pacient zneužíva paragrafy ako také a nezamýšľajme sa či tam mohol byť celý deň, alebo či to potreboval. Jednoducho má nárok na 7 dní a keď ich vyčerpá, tak nech si berie dovolenku alebo bude mať bez nároku na mzdu. Niektroí sú viac chorí iní menej, ale neriešila by som to.

Alebo príklad s diabetes. Ráno ideš a čakáš na odbery, tie sú tak do 9.30. Ideš hladný, lebo ti berú krv. Tak sa potom ideš najesť a lekárka ťa objedná napr. na 11.30, ale keď prídeš o 11.30, tak zistíš, že ide len ten čo bol na 11 hod. no a potom je obed. Vezme ťa o 13, prípadne ak príde niekto známy, lebo lekár je nielen diabetológ, ale aj internista a robí aj predoperačné, tak máš zase smolu a čas beží... A si hladný... Takže mne osobne sa stáva aj to, že idem o 15 hod. od lekára a potom už len rýchlo cestou hryziem nejaký suchý rožok, lebo sa bojím, že mi bude zle. Vieme, aké to naše zdravotníctvo je a ja osobne tie paragrafy nikomu nezávidím. Závidím tomu, kto ich nemusí čerpať a bohužiaľ ešte aj dovolenku musí počítať na takéto ošetrenia, lebo mu P-čka nestačia.
mariana11
14.04.10,08:14
Mariana11:

Mne sa už stalo, že som ráno o 6.40 čakala pred poliklinikou / v rade s kopcom ľudí - u nás to tak je, mimochodom okresné mesto/ kým otvoria o 7 hod. polikliniku. Mala som čo robiť, aby som predbehla tých starých ľudí s palicami a vôbec dostala poradové číslo... Potom som tam čakala, pretože ak niekto odíde a príde keď už volali jeho číslo, tak ho sestrička nezoberie, až keď sú všetci ošetrení, teda poobede. Medzitým ale príde zopár známych bokom, ktorým číselko netreba, prípadne zopár dílerov ap. Bola som ošetrená medzi 14.30 a 15 hod. pretože aj lekár si urobí prestávku na desiatu, kávu aj obed... Ja som ale nikam nešla a poctivo čakala. Teda aj keď som diabetička, myslíš, že som mala ísť do práce keď pracujem do 15.30? Bola som rada keď som došla domov, unavená aj hladná. Teda neposudzujme, že len pacient zneužíva paragrafy ako také a nezamýšľajme sa či tam mohol byť celý deň, alebo či to potreboval. Jednoducho má nárok na 7 dní a keď ich vyčerpá, tak nech si berie dovolenku alebo bude mať bez nároku na mzdu. Niektroí sú viac chorí iní menej, ale neriešila by som to.

Alebo príklad s diabetes. Ráno ideš a čakáš na odbery, tie sú tak do 9.30. Ideš hladný, lebo ti berú krv. Tak sa potom ideš najesť a lekárka ťa objedná napr. na 11.30, ale keď prídeš o 11.30, tak zistíš, že ide len ten čo bol na 11 hod. no a potom je obed. Vezme ťa o 13, prípadne ak príde niekto známy, lebo lekár je nielen diabetológ, ale aj internista a robí aj predoperačné, tak máš zase smolu a čas beží... A si hladný... Takže mne osobne sa stáva aj to, že idem o 15 hod. od lekára a potom už len rýchlo cestou hryziem nejaký suchý rožok, lebo sa bojím, že mi bude zle. Vieme, aké to naše zdravotníctvo je a ja osobne tie paragrafy nikomu nezávidím. Závidím tomu, kto ich nemusí čerpať a bohužiaľ ešte aj dovolenku musí počítať na takéto ošetrenia, lebo mu P-čka nestačia.


To je samozrejme, veď aj ja som bola na všelijakých vyšetreniach, ktoré zabrali aj celý deň. Myslela som skôr na zneužívanie. Pôjdem k zubárovi na bežné ošetrenie napríklad na 8 :00 , lebo som tak bola objednaná a o 9:00 už mám voľno, keďže mám na potvrdenke napísané " platí celý deň" . A nech mi to zaplatia. Tak za takéto správanie ja nie som.
Timka1
14.04.10,08:25
mimotemy

napíšem vám jednu moju skúsenosť, bola som síce v tom čase na materskej, takže nešlo o priepustku, ale keďže som dojčila maličkú, nemohla som sedieť v čakárni celý deň ....

u nás totiž u očnej lekárky je úplne normálne, že čakacia doba je od rána do poobede, mala som zápal spojiviek a kvapky a mastičky, ktoré mi napísal obvodný lekár, nepomáhali, preto ma poslal za očnou a keďže vedel aká je tam situácia, hneď predo mnou očnej lekárke volal, že posiela mamičku, ktorá dojčí, aby ma vybavila v priebehu hodinky .... takže šla som, odsedela hodinku, manžel doniesol malú nadojčiť (v aute samozrejme), medzitým ma nevolala, vrátila som sa späť, odsedela ďalšiu hodinku, zase nič, šla som teda za obvoďákom s tým, že nemôžem tam sedieť .... zavolal jej znovu, sľúbila, že ma hneď vezme, vrátila som sa, odsedela zase hodinku (manžel znovu s malou na dojčenie) ... zase ma nevolala ..... a rozčulená za obvodným, že ak mi on nenapíše lieky (ktoré samozrejme nemohol, iba očný lekár) odchádzam preč. Tak sa postavil a šiel so mnou, pretože to bolo za rohom, za čo som mu doteraz vďačná ..... nechápal počínanie očnej lekárky, ale nakoniec všetko odbre dopadlo.

A minule som už počula, že sa u nej nedávajú čísla podľa poradia kto ako príde, ale sa žrebujú čísla poradia, je úplne jedno, že prídete ráno a vyžrebujete si číslo 30 a idete poobede .... toto treba do Jojky .... bez komentára ..... ona ma na deň 30 pacientov a končí.