ras11
14.04.10,10:04
Zdravím,

máme špecifický problém, ktorý je na Slovensku asi bežný. Kupovali sme pozemok na stavbu domu, pri zameraní sme zistili, že sused zo zadnej strany má posunutý plot do nášho pozemku. Geodeti nevedeli presne určiť koľko, ale ich odhad bol cca 0,5m až 1m (na presné zameranie by museli ísť na jeho pozemok, ale je tam kdečo tak by sa asi nedostali ani na tie body)...
Mávli sme nad tým rukou a neriešili. Momentálne prešli 2-3 roky, na pozemku nám už stojí domček. No a cez známeho som sa dostal náhodou ku leteckej foto snímke, cez ktorú sú premietnuté katastrálne údaje a tam už zjavne čosi nesedí. Približný prepočet podľa mierky vychádza na cca 1,5-2m v našom pozemku... :(
A potom, že máme mať za terasou domu ešte 8m trávnika a nám vychádza cca 6...

Potrebujem radu ako najlepšie toto riešiť, susedia sú zo zadnej strany (druhá ulica), nepoznáme ich, určite o tom vedia, ale bez kontaktu/rozhovoru zatiaľ...
Okrem toho tam majú starý plot (betónový múrik + stĺpiky + drevená výplň), za ním kurníky a nevábnu hospodársku časť dvora...

Ako z toho vykorčuľovať bez výraznej ujmy susedských vzťahov? Vyriešiť by to chcelo čím skôr - kým tam ešte nebývame...

Ďakujem za akúkoľvek radu...

ps: mám skúseností s kadečím, ale riešenie tohoto je pre mňa španielská dedina...
stbe
14.04.10,21:24
Dobry den,
podla geometrickeho planu si geodeti vedia zistit suradnice lomovych bodov parcely(predpokladam ze ho mate), teda nic im nebrani vytycit tieto body v terene ak sa k tymto bodom dostanu, vobec nemusia stupit susedovy na pozemok.
ras11
15.04.10,04:36
Dobry den,
podla geometrickeho planu si geodeti vedia zistit suradnice lomovych bodov parcely(predpokladam ze ho mate), teda nic im nebrani vytycit tieto body v terene ak sa k tymto bodom dostanu, vobec nemusia stupit susedovy na pozemok.


jj, jasné, lenže tie body vychádzajú za jeho plotom (u neho), preto tam neliezli (druhá ulica zo zadnej strany). Skôr ide o to aký postup zvoliť pri riešení - ako prvé asi skúsiť to s nimi prebrať osobne, čo predpokladám, že nezaberie...
čo potom ďalej?
arizona
15.04.10,05:05
stbe
15.04.10,07:38
Urcite sa treba dohodnut so susedom a potom sa to riesi tak, ze sa bud zavolaju dvaja geodeti, jedneho on a jedneho vy, alebo sa dohodnete na jednom, keď si budete objednávať geodeta tak si zistite či ma autorizáciu. Este je dolezite ci sedi vymera, pozemky mozu byt posunute. Ked dojdete k tomu ze to nesedi a sused sa nebude chciet dohodnut, tak to mozte riesit sudnou cestou.