xpetruskax
14.04.10,12:39
Ahojte všetci,

chcem Vás poprosiť o radu. Pred pol rokom som požičala kamarátovi (teraz už bývalému) peniaze v dosť veľkej výške, vzala som si aj úver, aby som mu ich mohla požičať, ale peniaze nemám doteraz naspäť. Vraj ich vráti, až keď dostane peniaze z Európskych fondov, ktoré sa vraj vyplácajú štvrťročne, prvýkrát sa vyplácali už v januári, no vtedy to nemal ešte schválené, tak by to malo vraj prísť teraz v apríli. Vyzná sa v tom prosím Vás niekto? Je to tak? A viete mi poradiť, keď mám aj papiere o tom, že peniaze si požičal, je tam aj dátum vrátenia, na kedy sme sa dohodli, ale k tomu dátumu ich nemám, čo treba s tým robiť, ale tak aby sa Vám peniaze určite vrátili?? Viem, že u nás (teda na území SR) je to skôr dosť nemožné ako možné, tak preto sa pýtam. Ak by náhodou niekto vedel, dajte mi prosím Vás vedieť.

Dakujem veľmi pekne za všetky rady.
Olgica
14.04.10,10:42
Ak máš doklad o pôžičke to je základ. Pošli mu upomienku, že si nesplnil povinnosť vrátiť pôžičku a že keď tak neurobí do ... dní, tak to budeš riešiť súdnou cestou a budeš žiadať aj úroky. Ak sa tak nestane tak ti ostáva len súd. Trvá to síce dlho ale peniaze späť určite dostaneš.
xpetruskax
16.04.10,09:31
ok, ďakujem za odpoveď, ale problém je ten, že ak mu pošlem upomienku a poviem mu, že to začnem riešiť súdnou cestou, tak sa mi začne vyhrážať fyzickým násilím a peniaze nikdy neuvidím :((
Lenka1979
16.04.10,09:38
ok, ďakujem za odpoveď, ale problém je ten, že ak mu pošlem upomienku a poviem mu, že to začnem riešiť súdnou cestou, tak sa mi začne vyhrážať fyzickým násilím a peniaze nikdy neuvidím :((

...čo je to za kamarát, ak už teraz vieš, že sa Ti bude vyhrážať fyzickým násilím? Takému by som nepožila ani cent---nieto aby som si brala kvôli nemu pôžičku... nevyhrážal sa Ti už pred tou pôžičkou, že ak si ju nevezmeš tak Ti ublíži?:rolleyes:
Ale stalo sa a teraz musíš riešiť ako dostať peniaze naspäť. Ja by som to tiež skúsila najprv upomienkou-doporučene, aby si mala doklad o tom,že si ju skutočne poslala a on ju prevzal... ak sa nebude dať... jedine súdnou cestou, doklad máš-už len odvahu..
Veľa šťastia. Držím palce.
smutko
16.04.10,10:59
Môj syn požičal kamarátovi 9000 korún, ešte že ma napadlo dať tomu kamarátovi podpísať papier, že tie peniaze vráti do 3 mesiacov. Keď ich mal vrátiť, stále sa vyhováral, raz nemohol preto, druhý raz pre niečo iné. Ja som zašla k policajtom, povedala som im čo je vo veci, ako mám postupovať. Poradili mi, aby som sa s dotyčným dohodla na dátume kedy by to mal splatiť, a ak to nesplatí, mám prísť k ním /k policajtom /, oni si ho predvolajú,a bude sa to riešiť ako trestný čin. Dostane ešte aj zápis do registra trestov. A chlapec by bol odstavený: či práca, podnikanie, vycestovanie. Keď som to synovmu kamarátovi povedala, čo ho čaká peniaze vrátil do 2 týždňov. A odvtedy žiadne požičiavanie.
zeron
18.04.10,11:50
Jediná možnosť, ktorá to zostáva, ak peniaze nezaplatí dobrovoľne, je podať návrh na vydanie platobného rozkazu na súd. Inú možnosť nemáš, teda ak opomeniem možnosť, že ty ho použiješ fyzické násilie aby si sa domohla svojich peňazí. Na konci súdneho konania budeš mať buď platobný rozkaz alebo rozsudok, s ktorým aj ke právoplatný a vykonateľný, tak sa môžeš obrátiť na exekútora, ktorý bude konať.
Rudiq1
10.09.10,19:35
mam podobný problem a tiež mam doklad len mam dilemu pri dobrých znalostich dnešných podvodnikou že čo sa da vlastne považovat za pravoplatný doklad o prevzati penazi čím možem disponovat a pripadne uspet pri ziskavani penazi naspet.. mam iba rukou písany doklad ktorý je písany rukou toho komu som požičal peniaze je tam meno adresa rodne čilo čislo občianskeho maly pokec o sume a datum požičania a vratenia a podpis je len jeden exemplar ktorý mam ja ma to cenu či je to len kus papiera s ktorým si možem utret zadok ? dakujem a už viem že nikdy nepožičiam peniaze....
Chobot
10.09.10,20:31
mam podobný problem a tiež mam doklad len mam dilemu pri dobrých znalostich dnešných podvodnikou že čo sa da vlastne považovat za pravoplatný doklad o prevzati penazi čím možem disponovat a pripadne uspet pri ziskavani penazi naspet.. mam iba rukou písany doklad ktorý je písany rukou toho komu som požičal peniaze je tam meno adresa rodne čilo čislo občianskeho maly pokec o sume a datum požičania a vratenia a podpis je len jeden exemplar ktorý mam ja ma to cenu či je to len kus papiera s ktorým si možem utret zadok ? dakujem a už viem že nikdy nepožičiam peniaze....


Kto písal ten doklad? Ty, alebo dlžník? Ak dlžník, tak sa z toho tak ľahko nevymotá. AK si to písal ty, tak snáď je jeho podpis overený. Ak nie, tak len dúfaj, že nezaprie, že taký dokument niekedy podpísal.
Rudiq1
11.09.10,06:48
Kto písal ten doklad? Ty, alebo dlžník? Ak dlžník, tak sa z toho tak ľahko nevymotá. AK si to písal ty, tak snáď je jeho podpis overený. Ak nie, tak len dúfaj, že nezaprie, že taký dokument niekedy podpísal.

Doklad písal dlžnik svojou rukou, podpis neviem praveže či je overeny neviem či to staši že sme to spísaly alebo to musi byt nejak overene notarsky či stači že su tam udaje vec o čo ide a podpisaly sme to obaja len ten podpis sa mi nepači je to akoby napísane meno priezvisko ale každýsa podpisujeme asi inak tak by mohlo stačit že ej to dlžnikovou rukou písne pokial nema nejake schopnosti dokonale menit písmo však čo je trošku špekulativne takby som mal poslat asi tu upomienku v akom tvare sa to posiela či je to nejake tlačivo alebo len napišem a pošlem doporučene .. nevienm v tomto vobec chodit prto nerad požičiavam peniaze neda sa dnes verit nikomu ale budu plakat v akých su problemoch a prosit o pommoc a potom sa chovaju takto ..