weld
14.04.10,13:18
Dobry den prosim Vas poradil by mi najlepsie nejaky pravnik s mojim problemom tykajuci sa mojho byvania resp.straty strechy nad hlavou:(???
Pokial sa taky niekto najde uz teraz vopred dakujem a s pozdravom ostava weld...
arizona
14.04.10,11:21
zabudol si napísať, aký máš problém a čo potrebuješ ;)
monika74
14.04.10,11:23
doporučujem upresniť, z akých dôvodov hrozí strata strechy nad hlavou - podvod pri kúpe nehnuteľnosti, exekúcia a pod.?...na porade sú už podobné témy riešené, treba si to len pekne vyhľadať a prečítať, ak nenájdeš to, čo hľadáš, tak treba napísať konkrétne o čo ide.
kyblik
14.04.10,13:46
mimotemy

Klud, mili moji... Zadavatel iba skusa, ci niekto reaguje na neho...:D:D:D;)
weld
14.04.10,20:42
Mily kyblik vobec nie naozaj potrebujem radu a nie som tu urcite na zabavu asi tak.....
weld
14.04.10,20:46
Ano mas problem zabudol aj nezabudol neviem ako to tu funguje a ci mi niekto vobec odpovie vies?Ak mi mozes poradit rad budem cakat na tvoju odpoved a presne popisem moj problem....;)
weld
14.04.10,20:56
Mila Monika ja viem ze som to neupresnil som tu totizto novy a neviem ci sa vobec niekto ozve atd...vies?jedna sa o to ze sa idem rozvadzat a ani som nevedel s kym zijem vobec:-((((???Niekedy zhruba pred 17 rokmi som nasiel byt ale nemal som na neho financie a nakolko bola taka doba vtedy ze neboli ako dnes uvery atd...cize ten byt vyplatili svokrovci preto bol aj na nich byt bol uz od zaciatku v osobnom vlastnictve.V roku 1998 to darovali darovaciou zmluvou na moju zenu samozrejme za mojim chrbtom cize som v tom byte figuroval ako sponzor!!!!Celych 17 rokov som ho platil a teraz ked sa ideme rozvadzat tak ma z neho vyhadzuje hoci tu mam celu dobu trvaly pobyt a celu tu dobu som ho platil az doteraz len teraz uz ho nemam ani z coho kedze som nezamestnany a ani nemam dovod nakolko nie som vobec na liste vlastnictva....Ako mam postupovat prosim ta a moze ma vyhodit!!!!Vopred dakujem....
pepsikova
14.04.10,21:28
.,.keďže ste boli 17 rokov manželia a ty si platil bývanie, myslím, že by si mohol požiadať , aby ti manželka po rozvode našla náhradné bývanie..a pokiaľ je solventnejšia ako ty,čiže ak viac zarába a ty si nezamestnaný, môžeš požiadať aj o výživné rozvedenému manželovi..
sarasara
14.04.10,23:35
Byt kúpili tvoji svokrovci. Neskoršie ho darovali dcére. K tomu neporebovali tvoj súhlas, ani ťa o tom nemuseli informovať.
Teda, ty si ten byt 17 rokov obýval, platil si energie,( teplo, teplú vodu, elektrinu, plyn), ktoré ste ako domácnosť spotrebovali. Prepokladám, že nájom si svokrovcom neplatil.
Na tento byt nemáš právny nárok. Ak sa rozvedieš, majiteľka bytu ťa môže odhlásiť z trvalého pobytu.
Nájsť si náhradné ubytovanie v dnešnej dobe nie je ťažké. Je to však finančne náročnejšie.
arizona
15.04.10,05:32
Mila Monika ja viem ze som to neupresnil som tu totizto novy a neviem ci sa vobec niekto ozve atd...vies?jedna sa o to ze sa idem rozvadzat a ani som nevedel s kym zijem vobec:-((((???Niekedy zhruba pred 17 rokmi som nasiel byt ale nemal som na neho financie a nakolko bola taka doba vtedy ze neboli ako dnes uvery atd...cize ten byt vyplatili svokrovci preto bol aj na nich byt bol uz od zaciatku v osobnom vlastnictve.V roku 1998 to darovali darovaciou zmluvou na moju zenu samozrejme za mojim chrbtom cize som v tom byte figuroval ako sponzor!!!!Celych 17 rokov som ho platil a teraz ked sa ideme rozvadzat tak ma z neho vyhadzuje hoci tu mam celu dobu trvaly pobyt a celu tu dobu som ho platil az doteraz len teraz uz ho nemam ani z coho kedze som nezamestnany a ani nemam dovod nakolko nie som vobec na liste vlastnictva....Ako mam postupovat prosim ta a moze ma vyhodit!!!!Vopred dakujem....
Žiaľ, byt dostala manželka darom, takže v prípade rozvodu tento dar nespadá do BSM. Tzn. , že ťa vyplatiť z neho nemusí.
Vyplatenie ale môžeš žiadať s ostatného majetku, ktorý ste počas manželstva nadobudli, ktorý by po rozvode zostal manželke.
Trvalý pobyt Ti môže zrušiť až po rozvode,zatiaľ nie.

Podľa § 7 zákona 253 (http://www.porada.sk/t59546-253-dlhove-cenne-papiere-na-obchodovanie.html)/1998 o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky v zhení neskorších predpisov:
(1) Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší:
f) na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti alebo nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči vlastníkovi, spoluvlastníkovi, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu.
weld
15.04.10,09:13
Dakujem to ja viem ze ma nemusi vyplatit mne sa jedna len o to ze vraj ma nemoze vyhodit!!!!nema vraj nato narok nech je byt na kohokolvek napisany pokial som tu tych 17 rokov byval a vsetko platil to sa hadam nemoze hodit za hlavu alebo ano?a ako mi ona moze zrusit trvaly pobyt?ja mam informaciu ze mi musi najst nahradne ubytovanie s tym ze ja musim s tym suhlasit vsak?tak teraz neviem co je pravda.....:-(((
Stanislav 1975
15.04.10,09:17
Dakujem to ja viem ze ma nemusi vyplatit mne sa jedna len o to ze vraj ma nemoze vyhodit!!!!nema vraj nato narok nech je byt na kohokolvek napisany pokial som tu tych 17 rokov byval a vsetko platil to sa hadam nemoze hodit za hlavu alebo ano?a ako mi ona moze zrusit trvaly pobyt?ja mam informaciu ze mi musi najst nahradne ubytovanie s tym ze ja musim s tym suhlasit vsak?tak teraz neviem co je pravda.....:-(((

weld, musím ťa sklamať, ale ak je výhradná majitelka bytu manželka, tak ti žiadne náhradné ubytko, byt nemusí dávať- niečo iné by bolo, keby bol byt v Bsm, čo ale nieje tvoj prípad...Trvalý pobyt ti zrušiť može bez problémov...
Ice dive
15.04.10,10:07
Dakujem to ja viem ze ma nemusi vyplatit mne sa jedna len o to ze vraj ma nemoze vyhodit!!!!nema vraj nato narok nech je byt na kohokolvek napisany pokial som tu tych 17 rokov byval a vsetko platil to sa hadam nemoze hodit za hlavu alebo ano?a ako mi ona moze zrusit trvaly pobyt?ja mam informaciu ze mi musi najst nahradne ubytovanie s tym ze ja musim s tym suhlasit vsak?tak teraz neviem co je pravda.....:-(((
no musím ťa sklamať... za hlavu sa to hodiť môže aj keby to bolo dlhšie ako 17 rokov... uvedom si, že aj ty si tam 17 rokov býval a byt užíval... trvalý pobyt ti môže zrušiť na základe toho, že už nie ste manželia a nemáš spoluvlastnícky podiel k nehnuteľnosti...

máš však nárok na polovicu všetkých investícií ktoré ste do bytu spoločne urobili, čím ste zvýšili jeho hodnotu, napríklad výmena okien, rekonštrukcie prerábky a pod... (polovicu investície môžeš požadovať z titulu vysporiadania BSM... )
weld
15.04.10,10:36
Dakujem ti za radu.....
arizona
15.04.10,10:38
Dakujem to ja viem ze ma nemusi vyplatit mne sa jedna len o to ze vraj ma nemoze vyhodit!!!!nema vraj nato narok nech je byt na kohokolvek napisany pokial som tu tych 17 rokov byval a vsetko platil to sa hadam nemoze hodit za hlavu alebo ano?a ako mi ona moze zrusit trvaly pobyt?ja mam informaciu ze mi musi najst nahradne ubytovanie s tym ze ja musim s tym suhlasit vsak?tak teraz neviem co je pravda.....:-(((
Určite sa Ti to zdá nespravodlivé, ale zober to z druhej strany: páčilo by sa Ti, keby výlučne tvoju nehnuteľnosť obýval niekto "cudzí", koho v byte nechcel ? Asi by si bol rád, že takýto zákon existuje...
Keby ste na byt brali napr. hypotéku, či pôžičku, bola by to iná situácia, mal by si nárok na vyplatenie

Píšeš, že byt dostala darom tvoja manželka, takže za ten byt si neplatil nič, býval si v byte svojej manželky. Pokiaľ manželsvto trvá, TP Ti zrušiť nemôže, ale po rozvode sa situácia mení ...

Ďalej píšeš, že si v byte býval 17r a všetko platil. Čo si mal na mysli? Nájom a energie? Veď si ich aj ty využíval,platili ste za to , čo ste používali a míňali .
Ak ste okrem bežných poplatkov za byt investovali do bytu nejaké peniaze na rekonštrukciu, prestavbu a pod. , tak si to zrátaj,príp. zdokladuj a môžeš žiadať vyplatiť z toho , nakoľko sa tým zvýšila hodnota pôvodného bytu.

Na náhradné ubytovanie tiež nemáš nárok , nebol si nájomník...
Prečítaj si túto tému, máš to tam podrobne vypísané aj s paragrafmi.

http://www.porada.sk/1308956-post7.html
Téma : http://www.porada.sk/t132726-musim-ex-manzelovi-platit-vyzivne-a-najst-nahr-ubytovanie.html
weld
15.04.10,10:40
az sa mi to nechce verit a ze som obyval to ano ale najmenej vies nakolko som robil mimo domova!!!
weld
15.04.10,10:44
Ale ano len ty ma nechapes ja som ho nasiel ten byt zariadil na 90% zhruba a obyval som ho najmenej a teraz mam skoncit na ulici to sa ti zda akoze spravodlive???To je presne tak a inac to ani vidiet nemozem ze som bol len obycajny sponzor cudzieho bytu vies ktory mal hodnotu 175 000 Sk ale teraz ma vdaka mne 1 200 000 Sk hodnotu lebo ona by si ho nikdy neplatila vies tak teraz babo rad no:-(((????
Ice dive
15.04.10,11:38
Ale ano len ty ma nechapes ja som ho nasiel ten byt zariadil na 90% zhruba a obyval som ho najmenej a teraz mam skoncit na ulici to sa ti zda akoze spravodlive???To je presne tak a inac to ani vidiet nemozem ze som bol len obycajny sponzor cudzieho bytu vies ktory mal hodnotu 175 000 Sk ale teraz ma vdaka mne 1 200 000 Sk hodnotu lebo ona by si ho nikdy neplatila vies tak teraz babo rad no:-(((????
no určite si sa za ten nárast 175 000 > 1200 000 nepričinil len ty... veď ceny všetkého časom stúpali... moji rodičia si dokonca pamätajú aj mlieko za 2 Kčs...
Ako ti už bolo poradené mnou a Arizonou... máš nárok na 1/2 všetkých investícií, a aj z hodnoty nábytku... (čo bude mať asi po 17 rokoch smiešnu hodnotu... )
Viem máš to teraz ťažké, ale ber to tak, že zákon je už raz taký a nepomôžeš si... ber to tak, že si mal 17 rokov zabezpečené bývanie a v prípade, že máte spoločné deti tak z toho budú niečo mať v budúcnosti...
weld
15.04.10,11:50
Dakujem no ked som ho platil sam tak som sa o to dost pricinil vies ale viem ze mas pravdu ze s tym bohuzial nic neurobim a skoncim na ulici bohuzial prilisna dovera sa totizto nevyplaca no......
Mária27
15.04.10,17:59
Súdy priznávajú v takýchto prípadoch náhradné ubytovanie (nie náhradný byt), ale to môže byť vysťahovanie do ubytovne alebo hotela. Ide len o to, aby ho fakt nevyhodila na ulicu.

Keď už toľko spomíname tú ulicu, dnes si každý myslí, že keď nemá byt vo vlastníctve, bude na ulici. Niektorí si však pamätáme éru, keď bola vzácnosť počuť od niekoho, že má byt vo vlastníctve. Bolo to nájomné sociálnejšie, ale dnes je len iné prerozdelenie výdavkov. Ceny stúpajú len do únosnej miery. Ale naši rodičia a prarodičia si ešte pamätajú (pamätali), že jedna izba slúžila viacerým.
monika74
16.04.10,11:28
Dakujem no ked som ho platil sam tak som sa o to dost pricinil vies ale viem ze mas pravdu ze s tym bohuzial nic neurobim a skoncim na ulici bohuzial prilisna dovera sa totizto nevyplaca no......

weld naozaj je mi ľúto, ako si dopadol :o...dostal si nie práve lacné ponaučenie do života :o ...chrbát si vždy treba kryť a vždy si treba nechať zadné vrátka otvorené...môj názor je - životní partneri sú ako stieracie losy, až keď los úplne "odkryješ", zistíš, čo si vlastne "vyhral" :rolleyes: :confused:

...prajem ti, aby si sa aj napriek ťažkej situácii dostal z toho, čo najrýchlejšie a postavil sa znova na nohy...a som si vedomá, že ťa takéto dačo aj poznačilo do konca života...všetko dobré prajem...
weld
16.04.10,16:36
Dakujem ti velmi pekne Monika aspon ty ma chapes ani si nevies predstavit ako mi je nahle sa mi zivot zmeni po rozvode z hodiny na hodinu a bude zo mna zobrak lebo toto planovala dlhodobo to mi tiez doslo az teraz ale vies co je najhorsie ze som vsetko robil pre rodinu a aj som tu vsetko nechal pritom poznam chlapov ktory zdaleka nerobia tolko ale maju sa lepsie a aj lepsie dopadnu a to je smutne no len bohuzial zijeme na Sk a aj ked je to jej mal by byt zakon ktory by chranil toho druheho a nie aby skoncil na ulici!!!!!
sarasara
17.04.10,00:58
Našiel si byt, ktorý bol na predaj. Ty si peniaze nemal, teda byt by ste neboli kúpili. Ak by ho neboli kúpili tvoji svokrovci, kde by ste boli bývali? Možno v podnájme. Nájomné bolo vždy vysoké. Dnes by si platil vlastníkovi bytu za 2-izbový byt cca 10.000 Sk +teplo vodu, elektrinu, plyn. Teda, ak ste minuli vodu elektrinu plyn, púšťali teplo do radiátorov, za to si platil. To nie je zadarmo. No a keby svokrovci nekúpili byt, platil by si to + nájomné 10.000 Sk.
Ty si neplatil byt, ty si platil služby, teda to, čo ste minuli.
Manželka ťa po rozvode nemusí nechať bývať v byte. Dnes nie problém nájsť náhradné ubytovanie. Bytov na prenájom je dosť.
A to, že by ti musela nájsť manželka ubytovanie a ty by si mal s tým súhlasiť, či sa ti ubytovanie páči alebo nie, tak to už neplatí.
weld
17.04.10,08:17
Aha jasne ja rozumiem len ja som potom tie peniaze mal vies cize som ich mohol vratit a ja sa ta pytam preco to nechceli aby urobili toto co spravili ha???zda sa ti to fer?a co sa tyka toho ze som uzival no tak ti poviem ze ja najmenej ked to zratam tak do roka ak mesiac nakolko som bol v zahranici!!!!!Pochopte aj mna ked uz je akokolvek a keby to bolo opacne ja by som nikoho na ulicu nevyhanal asi tak!!!!
sarasara
18.04.10,21:57
Prepáč weld, nie som na strane tvojej manželky. Ja ti iba píšem, ako na tom si. Že si mal neskoršie na byt peniaze, ktoré sa zrejme spotrebovali pre rodinu, bohužiaľ na veci nič nemení.
Flinstone
19.04.10,02:32
počas manželstva sú aj príjmy spoločné, čiže to že si ty platil za služby spojené s užívaním bytu nešlo z tvojho vrecka, ale zo spoločného prijmu. Tie peniaze sa minuli podobne ako peniaze na stravu. Nenavyšujú hodnotu bytu, podobne ako investície do bežnej údržby. Na druhej strane, ak máte nejaké úspory vytvorené počas manželstva, aj to je majetok v BSM a polovica je tvoja.
monika74
19.04.10,06:31
Dakujem ti velmi pekne Monika aspon ty ma chapes ani si nevies predstavit ako mi je nahle sa mi zivot zmeni po rozvode z hodiny na hodinu a bude zo mna zobrak lebo toto planovala dlhodobo to mi tiez doslo az teraz ale vies co je najhorsie ze som vsetko robil pre rodinu a aj som tu vsetko nechal pritom poznam chlapov ktory zdaleka nerobia tolko ale maju sa lepsie a aj lepsie dopadnu a to je smutne no len bohuzial zijeme na Sk a aj ked je to jej mal by byt zakon ktory by chranil toho druheho a nie aby skoncil na ulici!!!!!


začni od znova, nedovoľ, aby ťa to zlomilo natoľko, že klesneš...uzavri túto kapitolu života a choď ďalej...po právnej stránke na tejto záležitosti nič nezmeníš, môžeš to ale zmeniť v ďalšom postoji a prístupe k tvojim majetkovým a citovým záležitostiam...teraz aj ty sám vieš, že musíš byť viac obozretný a dávať si viac pozor na to, kto čo robí a nie kto čo hovorí ...