slapo
14.04.10,13:58
Dobry den,
som jedinym konatelom v novo zalozenej s.r.o. a potrebujem aby pre tuto s.r.o. moja manzelka vykonavala pracu bez naroku na mzdu. Manzelka je v sucasnej dobe na materskej dovolenke. Je taketo nieco mozne bez zmluvy, alebo treba spisat nejaku zmluvu ?
Dakujem za radu.
m.hladka
14.04.10,12:06
Nevidím problém bezplatne pomáhať manželovi v s.r.o.
Načo zmluvu, keď ju nechceš platiť?!
mariana11
14.04.10,12:20
Pozri bližšie tu:

http://www.porada.sk/t137807-je-protizakonne-pracovat-zadarmo.html

Podľa mňa v sro nemôže. Môžeš ju ale zapísať ako konateľku a bude to legálne a nemusíš jej nič platiť.

Je to tak ako si myslím?
Mária27
14.04.10,12:29
Mal by si mať pri kontrole aspoň k dispozícii potrebné údaje. Odporúčam ti naštudovať si zákon č. 82/2005 Z.z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní.
Je tam uvedené napr.:

(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, 1) vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, 1) príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.

4) Fyzická osoba je povinná predložiť kontrolnému orgánu vykonávajúcemu kontrolu nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania doklad, ktorý obsahuje identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia fyzickej osoby. 11)

(1) Kontrolu nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania vykonávajú tieto kontrolné orgány:

a) inšpektorát práce,
b) Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny a
c) úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

(2) Kontrolou podľa odseku 1 nie sú dotknuté kontrolné oprávnenia iných orgánov podľa osobitných predpisov. 10)

10) Napríklad zákon č. 455/1991 Zb. v znení neskorších predpisov, zákon č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 581/2004 Z. z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 719/2004 Z. z., zákon č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
mariana11
14.04.10,12:35
Mal by si mať pri kontrole aspoň k dispozícii potrebné údaje. Odporúčam ti naštudovať si zákon č. 82/2005 Z.z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní.
Je tam uvedené napr.:

(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, 1) vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, 1) príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.



Tu sa ale spomína len FO nie právnická. Teda v sro nemože podľa mna.
slapo
14.04.10,13:18
ano, ale toto plati pre fyzicku osobu, plati to aj pre s.r.o. ?
zalobaba
14.04.10,13:36
ano, ale toto plati pre fyzicku osobu, plati to aj pre s.r.o. ?

neplatí
mariana11
14.04.10,13:39
ano, ale toto plati pre fyzicku osobu, plati to aj pre s.r.o. ?


Ak si jediným spoločníkom a konateľom , tak tam môžeš legálne pracovať len ty. Ja by som na tvojom mieste zapísala manželku ako konateľku. Má to výhodu aj v tom, že bude môcť vybavovať za firmu. Teraz nemôže ani prebrať poštu za firmu ak je doporučene. Stojí to asi 66.- € /kolok / a trocha práce okolo tej zmeny, ale je to jednorazovo .
slapo
14.04.10,13:47
a nemoze byt problem ze je na materskej ?
mariana11
14.04.10,13:55
a nemoze byt problem ze je na materskej ?

to nie je problem, môže byť konateľkou, ale asi bude problem to, že na materskej nemôže pracovať vôbec.
Doplním, že teda žena na materskej môže pracovať na dohodu, ak sa jej o dieťa nestará niekto iný. Neviem ako by sa posudzovala práca teda v tomto prípade. Aj ja som zvedavá, ak na to niekto vie odpoveď. A čo je to vlastne za prácu? Doma alebo niekde na prevádzke?
jacekova
14.04.10,14:32
a nemoze byt problem ze je na materskej ?

žena na materskej môže byť konateľkou firmy. Ak nie je v s.r.o. zamestnaná a nepoberá príjmy, jej materskú to neohrozí (ja som tiež na MD a zároveň konateľka)
mariana11
14.04.10,14:36
žena na materskej môže byť konateľkou firmy. Ak nie je v s.r.o. zamestnaná a nepoberá príjmy, jej materskú to neohrozí (ja som tiež na MD a zároveň konateľka)


A mohla by si pracovať napríklad ak by si mala predajňu a v nej by si predávala. Síce by si nezarábala, ale nestarala by si sa za ten čas o dieťa.
slapo
14.04.10,17:01
ide o pracu doma
jacekova
14.04.10,17:04
ide o pracu doma


keby bola doma a súčasne sa starala o dieťa (bola by len konateľka bez platu), tak podľa mňa neni problem.
m.hladka
14.04.10,17:14
Len sa pýtal, či mu môže manželka bezplatne pomáhať v s.r.o.?Tu nejde o nelegálnu prácu, tu ide o pomoc manželovi, ale dá sa to vykladať hociako.
Ja, keď viem napr. písať na PC a mnažel potrebuje pre svoju firmu vypísať fa, alebo zmluvu, tak mu ju vypíšem. Kde je problém? O čom sa tu bavíte? Ja to aspoň tak chápem!
slapo
14.04.10,17:41
Ide o prácu doma cca 2 hod. denne
Mária27
14.04.10,17:46
Treba si preštudovať celý zákon, nedá sa celý kopírovať (ďalší príklad nižšie). Zákon uvádzam z dôvodu, ak by manželku našli vypomáhať v práci, aby sa to dalo obhájiť.

Iná vec je, či môže pracovať, keď je na materskej (to ja už podrobne neštudujem). Pracovať a mať príjem ako vymeriavací základ nie, pretože je to v zákone ako všeobecná podmienka nároku na nemocenské dávky, do čoho patrí aj materská (§ 30 zák 461/2003 o sociálnom poistení). Vypomáhať asi áno, lebo tým neporušuje ani liečebný poriadok ...

Podľa môjho názoru vypomáhať môže bez akejkoľvek zmluvy. Treba však byť pripravený na kontroly.




(2) Nelegálne zamestnávanie je zamestnávanie právnickou osobou alebo fyzickou osobou, ktorá je podnikateľom, 1) ak využíva závislú prácu
a) fyzickej osoby a nemá s ňou založený pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu, 2)
b) fyzickej osoby, má s ňou založený pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu 2) a nesplnila oznamovaciu povinnosť voči Sociálnej poisťovni podľa osobitného predpisu 6) alebo
c) cudzinca, 3) ktorý nemá povolenie na prechodný pobyt na účely zamestnania a povolenie na zamestnanie, ak to vyžaduje osobitný predpis 4) a ak medzinárodná zmluva, ktorou je Slovenská republika viazaná, neustanovuje inak.
m.hladka
14.04.10,19:27
Ide o prácu doma cca 2 hod. denne
A o aku prácu vlastne ide?