JankaDa
14.04.10,16:50
Dobry den!

Mám 2 otazocky:
1./ či je určený nejaký minimálny preplatok na dani z ročného zúčtovania dane z prijmov zo zavislej činnosti), ktory ma zamestnavatel vratit zamestnancovi, alebo mu musi vratit preplatok, v akejkolvek nizkej sume, aj ked je v sume napr. 0,56 eura???
2./ Ak mam zamestnanca na dohodu o pracovnej činnosti a daň zo mzdy bude mat zrážkovu, treba podavat na Dan.urad do 15.nasl.mesiaca oznamenie, ze som mu tuto dan zrazkou strhla a treba tu dan aj do toho 15. nasledujuceho mesiaca zaplatit? Lebo som pocula take, ze vraj v tomto pripade sa uz oznamenie kazdy mesiac do 15.-teho nemusi podavat a aj zrazkova dan zo mzdy sa bude uhradzat ako preddavkova, cize max.do 5dni od výplaty mzdy zamestnancovi. Co je na tom pravdy?
Moze mi niekto poradiiiit??? ::mee::mee::mee:
Vopred dakujeeem za odpovede!!!!
Jana.
veronikasad
14.04.10,14:51
Dobry den!

Mám 2 otazocky:
1./ či je určený nejaký minimálny preplatok na dani z ročného zúčtovania dane z prijmov zo zavislej činnosti), ktory ma zamestnavatel vratit zamestnancovi, alebo mu musi vratit preplatok, v akejkolvek nizkej sume, aj ked je v sume napr. 0,56 eura???
2./ Ak mam zamestnanca na dohodu o pracovnej činnosti a daň zo mzdy bude mat zrážkovu, treba podavat na Dan.urad do 15.nasl.mesiaca oznamenie, ze som mu tuto dan zrazkou strhla a treba tu dan aj do toho 15. nasledujuceho mesiaca zaplatit? Lebo som pocula take, ze vraj v tomto pripade sa uz oznamenie kazdy mesiac do 15.-teho nemusi podavat a aj zrazkova dan zo mzdy sa bude uhradzat ako preddavkova, cize max.do 5dni od výplaty mzdy zamestnancovi. Co je na tom pravdy? už to neplatí, zrážková daň sa uvádza v štvrťročnom prehľade
Moze mi niekto poradiiiit??? ::mee::mee::mee:
Vopred dakujeeem za odpovede!!!!
Jana.
odpoveď v texte
JankaDa
14.04.10,15:03
Čiže oznámenie o zrážkovej nemusím mesačne podávať a platba tiež nemusí byť do toho 15.-teho, kedze my mame vyplaty az koncom mesiaca, staci teda do tych 5dni od vyplaty???
A co moja 1.otazka, nevie mi niekto odpovedat???
veronikasad
14.04.10,15:07
Čiže oznámenie o zrážkovej nemusím mesačne podávať a platba tiež nemusí byť do toho 15.-teho, kedze my mame vyplaty az koncom mesiaca, staci teda do tych 5dni od vyplaty???
A co moja 1.otazka, nevie mi niekto odpovedat???
Písala som o podávaní Oznámenia k zrážkovej dani - splatnosť zrážkovej dane sa nemení.
Lila
14.04.10,16:59
Ja sa radšej istím a akýkoľvek malý preplatok alebo nedoplatok stiahnem,pretože do 30.4.2010, môže prísť zamestnanec a pýtať si povrdenie o vysporiadaní dane, nakoľko chce niekomu darovať 2% . Ak by túto daň nemal vysporiadanú, tak mu toto tlačivo nemožno vydať a to by som ten krik nechcela počuť...:)
Čo sa týka úhrady zráž. dane - tak ju uhradíte do 15.dňa nasledujúceho kalend. mesiaca / čo sa týka platieb zráž. dane stále platí to isté/

Odpoveď na ot.č.1/ pozrite Z. o dani z príjmov § 38 odst.7 je tam uvedená suma 3,32 €, ale sú tam podmienky,pozorne prečítajte.
JankaDa
14.04.10,17:34
No my mame zamestnankyne, z ktorych jednej vysiel preplatok na dani 2,60eur a druhej 0,56eur (ale tato druha mala narok aj na zamestnanecku premiu 121,67- takze jej to v zuctovani dane zratalo preplatok a zamestn.premiu a vysla suma preplatku: 122,23eur). Lenze vo vyplatnej paske to zobrazuje ako zvlast polozky: tj. napise ze preplatok z roc.zuctovania 0,56eur a zamestnanecka premia 121,67eur). Tak teraz neviem, ci mozem aj jednej aj druhej zamestnankyni vratit vo vyplate preplatok na dani, aj ked im vznikli len take male preplatky. :(
Andyke
14.04.10,17:45
Na základe § 38 ods.6 Zák. o dani z príjmov musíš vrátiť akýkoľvek preplatok z RZD (t.j. aj ten nízky čo si uviedla)
JankaDa
14.04.10,18:01
No to je pravda. Suma 3.32EUR je uvedena len pri NEDOPLATKU na dani. (§ 38 odst.7) Cize pri preplatku nerozhoduje vyska. Zamestnavatel musi zamestnancovi vratit akykolvek preplatok.(§ 38 odst.6) Spravne som to pochopila? :)
Andyke
14.04.10,18:05
Presne tak.
JankaDa
14.04.10,18:08
:-) Všetkým ďakujem velmi pekne za ochotu a cenné rady!!!! Poraďáci ste skrátka supeer!!! ĎAKUJEEM!!!
JankaDa
15.04.10,08:16
Este predsa len k tej mojej otazocke c.2. Vcera som bola na danovom a tam mi pracovnicka povedala, ze dan zo zavislej cinnosti vyberana zrazkou sa uz uhradza do 5dni od vyplaty mzdy zamestnancovi (ktoremu bola dan strhnuta) a nie do toho 15.teho nasledujuceho mesiaca. Vraj sa tie terminy platieb uz zjednotili s preddavkovou danou. Cize vsetko do 5dni od vyplaty mzdy. Viete o tom niekto nieco? NIKTO O TOM NEPOCUL ESTE???? :(