JankaDa
14.04.10,17:39
Dobry den!

Chcela by som sa spytat:
Mame fakturu z Čiech (teda za členskeho štátu EÚ), na ktorej su fakturovane služby (technické poradenstvo a služby s tým spojené) a nie je tam uvedená DPH. Je tam ale uvedená vetička, že podľa zákona č.(číslo českého zakona o DPH) o DPH je miesto dodania služby mimo tuzemsko, čiže mimo ČR, tj. miestom dodania služby je Slovensko a prijemca tejto služby je povinny odviest a zaplatiť daň z pridanej hodnoty. Viem, že musím si tú daň vypočítať a aj ju odviezť a zaroveň mám právo si tu DPH aj odpočítať. Len neviem, kde ju mám uviesť do tlačiva o DPH. Je to §11 a 11a (tj. riadok 07 a 08 v tlačive DPH) alebo patri inde DPH za takúto službu??? Nemal niekto takýto prípad???? Prosiiiiim poradte....:mee:
Dakujeeem!
Zuzana T
14.04.10,15:48
Ahoj, pozri § 19 ods. 2 zákon o DPH s komentárom. V časti komentár je to pekne popísané.
JankaDa
16.04.10,17:52
Dakujem za radu. Pozerala som to. Je to tam naozaj fajn rozpisane. No a podla vsetkeho to bude teda dan zo sluzieb podla §69 ods.3 a potom si dan odpocitam podla §49. Len neviem teda, ci som to spravne pochopila. :( Lebo doteraz to robilli tieto faktury cez §11 nadobudnutie tovaru z ineho clenskeho statu EU, ale to je podla mna zle, lebo je to sluzba (technicka pomoc a poradenstvo), tak teda neviem.:( Nechcem ten vykaz DPH urobit totiz zle, aj ked vysku DPH mi to neovplyvni lebo si tu DPH pripocitam a zaroven aj odpocitam. Ide len o to, v ktorom riadku to DPH z tejto ceskej fa.bude uvedene a v tom som si nie ista ;(
JankaDa
18.04.10,06:24
Prosiiiim, nevie mi niekto poradit, alebo skor potvdit (ci vyvratit), ci je takato sluzba podla §69 ods.3 zakona o DPH alebo nie? :-(
martinez
18.04.10,10:43
Dakujem za radu. Pozerala som to. Je to tam naozaj fajn rozpisane. No a podla vsetkeho to bude teda dan zo sluzieb podla §69 ods.3 a potom si dan odpocitam podla §49. Len neviem teda, ci som to spravne pochopila. :( Lebo doteraz to robilli tieto faktury cez §11 nadobudnutie tovaru z ineho clenskeho statu EU, ale to je podla mna zle, lebo je to sluzba (technicka pomoc a poradenstvo), tak teda neviem.:( Nechcem ten vykaz DPH urobit totiz zle, aj ked vysku DPH mi to neovplyvni lebo si tu DPH pripocitam a zaroven aj odpocitam. Ide len o to, v ktorom riadku to DPH z tejto ceskej fa.bude uvedene a v tom som si nie ista ;(

Jedna sa o nadobudnutie sluzby podla §15,1.. cize povinnost platit dan Ti vznika podla §69,3 !!!! v danovom priznani to uvedies na riadky 11 a 12. Ak ste zaroven platitelom dane podla §4, mate aj pravo na odpocitanie dane...
mimaemma
19.04.10,13:27
Mám podobný problém, ktorý práve riešim, ale podľa mňa to je služba podľa par. 16 ods. 17, a nie podľa par. 15 ods.1?
(17) Služby, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 16, sú tieto:
a) prevod a postúpenie autorských práv, patentov, licencií, ochranných známok a podobných práv,
b) reklamné služby,
c) poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
Rozalka
19.04.10,16:40
Toto platí, ak sú tieto služby dodané osobe inej ako zdaniteľnej osobe
JankaDa
19.04.10,17:52
Co platí, ak sú tieto služby dodané osobe inej ako zdaniteľnej osobe? Nas sa totiz tyka tiez ten par. 16 ods. 17 pism.c. teda služby poradenske, technicke... Ale my sme zdanitelnou osobou, tak ako to je teda. Ja uz ozaj neviem. :( Podla mna sme povinny platit dan podla §69 ods.3 a kedze sme platitelom dane (teda sme zaregistrovany pre DPH), tak si mame pravo zaroven odratat tuto DPH podla §49. Alebo sa mylim? Opravte ma, ak nemam pravdu. :(
thurzz
19.04.10,18:24
Dobry vecer,

Chcem poprosit o radu.
Doteraz som bol zivnostnik neplatca DPH. Podla noveho § 7a zakona o DPH musi kazdy subjekt pri dodani sluzby do clenskych krajin EU zaplatit DPH, za tymto ucelom som sa musel zaregistrovat, dostal som IC DPH, ale nestal som sa tym automaticky platca DPH pre SR.
Dodal som sluzbu subjektu-platcovi DPH v CR, ktory mi vystavil fakturu bez DPH. Znamena to pre mna, ze musim si vypocitat z tej sumy 19% dan a zaplatit? Mam nejaky narok na odpocet=vratenie tej sumy?
Pytam sa, lebo DPH som doteraz neriesil a vobec jej mechanizmom nerozumiem a nastala taka situacia: som len sprostredkovatel tej sluzby, tz. mne ju subjekt fakturoval a ja ju fakturujem inemu subjektu, ktory je platca DPH na SK. Tomuto subjektu ale nemozem fakturovat s DPH (kedze nie som platca DPH pre SR), ale pokial mam zaplatit 19% DPH zo sumy, ktoru mne fakturuje subjekt z CR a nemozem ju ani dostat naspat, mam vlastne tych 19% skodu.
Vie mi prosim niekto poradit sa z toho vysomarit?
Dakujem mnohokrat!
Blankake
19.04.10,18:30
Dobry vecer,

Chcem poprosit o radu.
Doteraz som bol zivnostnik neplatca DPH. Podla noveho § 7a zakona o DPH musi kazdy subjekt pri dodani sluzby do clenskych krajin EU zaplatit DPH, za tymto ucelom som sa musel zaregistrovat, dostal som IC DPH, ale nestal som sa tym automaticky platca DPH pre SR.
Dodal som sluzbu subjektu-platcovi DPH v CR, ktory mi vystavil fakturu bez DPH. Znamena to pre mna, ze musim si vypocitat z tej sumy 19% dan a zaplatit? Mam nejaky narok na odpocet=vratenie tej sumy?
Pytam sa, lebo DPH som doteraz neriesil a vobec jej mechanizmom nerozumiem a nastala taka situacia: som len sprostredkovatel tej sluzby, tz. mne ju subjekt fakturoval a ja ju fakturujem inemu subjektu, ktory je platca DPH na SK. Tomuto subjektu ale nemozem fakturovat s DPH (kedze nie som platca DPH pre SR), ale pokial mam zaplatit 19% DPH zo sumy, ktoru mne fakturuje subjekt z CR a nemozem ju ani dostat naspat, mam vlastne tych 19% skodu.
Vie mi prosim niekto poradit sa z toho vysomarit?
Dakujem mnohokrat!
Keď si sa nestal platcom DPH a si teda len zaregistrovaný podľa par. 7a, tak žiadnu DPH neplatíš, nenárokuješ si, nepodávaš priznanie DPH, len si povinný podať raz za štvrťrok súhrnný výkaz. Ten sa podáva elektronicky a preto si musíš na DÚ vybaviť registráciu a autorizáciu na podávanie dokumentov elektronicky.
thurzz
19.04.10,18:50
Zdravim.
Dakujem za odpoved, registraciu a suhrnny vykaz som doriesil, ale v tej novele je tento bod:
Zdaniteľná osoba registrovaná podľa § 7a novely zákona o DPH, ktorá je príjemcom služby z iného členského štátu a prešla na ňu daňová povinnosť podľa § 69 ods.3 novely zákona o DPH, je povinná podať daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť, a v tej istej lehote aj zaplatiť daň.

Tento bod sa mna netyka? Skusal som najst ten paragraf novely, aby som presne vedel co stanovuje, ale zatial sa mi ho nepodarilo vypatrat.
Blankake
19.04.10,19:02
Zdravim.
Dakujem za odpoved, registraciu a suhrnny vykaz som doriesil, ale v tej novele je tento bod:
Zdaniteľná osoba registrovaná podľa § 7a novely zákona o DPH, ktorá je príjemcom služby z iného členského štátu a prešla na ňu daňová povinnosť podľa § 69 ods.3 novely zákona o DPH, je povinná podať daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť, a v tej istej lehote aj zaplatiť daň.

Tento bod sa mna netyka? Skusal som najst ten paragraf novely, aby som presne vedel co stanovuje, ale zatial sa mi ho nepodarilo vypatrat.
Ty dodávaš alebo prijímaš službu z iného ČŠ?
jacekova
19.04.10,19:05
Platca DPH v SR nakupuje prekladateľské služby od platcu DPH v ČR. Faktúra je vystavená bez DPH.
Mám nárok na samozdanenie? Podľa ktorého odstavca §69 má príjemca služby platiť daň v SR?
Ďakujem
mimaemma
19.04.10,19:06
Mám podobný problém, ktorý práve riešim, ale podľa mňa to je služba podľa par. 16 ods. 17, a nie podľa par. 15 ods.1?
(17) Služby, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 16, sú tieto:
a) prevod a postúpenie autorských práv, patentov, licencií, ochranných známok a podobných práv,
b) reklamné služby,
c) poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
Fúúúúúú, tak to je potom fajn, to slovíčko iná zdaniteľná osoba som si nevšimla, takže sme potom par. 15 ods. 1 a postupujem tak ako za starého znenia zákon o DPH čiže daňová povinnosť prechádza na firmu ktorej sa faktúra vystavuje. Tým pádom idú všetky tieto fa aj do SV.
Následne fa došlé - platíme daň podľa par. 69 a zároveň máme nárok na odpočet podľa par. 49.
Ďakujem moc za pomoc.
thurzz
19.04.10,19:20
Ty dodávaš alebo prijímaš službu z iného ČŠ?
Och ano, ospravedlnujem sa, zle som to napisal predtym. Samozrejme ja som prijal sluzbu a mne bola vystavena faktura z CR s 0 DPH.
jacekova
19.04.10,19:23
Platca DPH v SR nakupuje prekladateľské služby od platcu DPH v ČR. Faktúra je vystavená bez DPH.
Mám nárok na samozdanenie? Podľa ktorého odstavca §69 má príjemca služby platiť daň v SR?
Ďakujem

takže čítam si to dookola a skúsim si odpovedať, či som to pochopila správne.
- máme nárok na samozdanenie:
1.odpočet DPH dľa §49
2.zdanenie dľa §69, ods.3

do DP k DPH to ide do riadkov 11 a 12.

Chápem to správne?
mimaemma
19.04.10,19:27
Máš ten istý prípad ako ja, len iný typ služby.
Ja to budem robiť presne tak ako si to napísala Ty, čiže postup ostáva identický ako podľa starého zákona, len riadky vo výkaze DPH sa posunuli.
jacekova
19.04.10,19:32
Máš ten istý prípad ako ja, len iný typ služby.
Ja to budem robiť presne tak ako si to napísala Ty, čiže postup ostáva identický ako podľa starého zákona, len riadky vo výkaze DPH sa posunuli.


dnes som urobila výkaz DPH a mala som to v riadkoch 9 a 10. pred chvíľou som náhodou naďabila na túto tému a zistila som, že to mám v zlých riadkoch. preto som si to chcela odobriť a tým pádom to opraviť....
Ešteže existuje porada :D:)
mimaemma
19.04.10,19:40
Chvalabohu, že porada existuje, mne to hodil do týchto riadkov softvér, potom som len následne čítala paragrafy, sama by som na to asi ťažko prišla, neviem moc čítať zákony :-) iné veci čítam bez problémov :-)))
JankaDa
20.04.10,07:08
Ozaj a co v pripade, ze platca DPH v SR nakupuje (prijima) sluzbu od neplatcu DPH v CR (ale ma pridelene IC DPH v CR) a fa od tohoto ceskeho dodavatela je vystavena bez DPH??? Ma niekto aj takyto pripad???
sztracena
21.04.10,15:53
Prosím Vás, mohol by niekto opraviť resp. prepísať presnú formuláciu ktorá by mala byť uvedená na faktúre keď sa faktúruje doprava bez DPH do ČR platiteľovi dane v ČR. Miesto dodania služby je ČR. ďakujem

"Podľa § 42 alebo 43, článok 136 alebo 138 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 má povinnosť priznať DPH príjemca služby."
zuzanna
25.05.10,13:12
ja tiez potrebujem poradit prisla mi fa za prepravu tovaru z ČR do Nemecka od českého dodávateľa platiteľa DPH v ČR ja ju musím samozdaniť ide to do riadku 9,10 a potom 21 je to spravne poradte mi veľká vďaka