detektív
17.10.05,07:37
Obraciam sa na všetkých s otázočkou? / firma je s.r.o.-vedieme PÚ/
Ako by sa dalo vyhnúť zaplateniu pokuty 2000 Sk a s tým súvisiace penále ak sme kúpili úžit.auto v 8.9.2005 a zabudli sme ho nahlásiť na DÚ.
Dočítala som sa, že oznamo.povinnosť je do 15 dní??? ale neviem od čoho sa tých 15 dní ráta? Od jeho kúpy,či od zaradenie do mejektu, či od priradenie šPZ?
V 9/2005 sme mali výdavky-benzín, cestáky, odpisy,Fa na autoalarm a s tým súvicace montážne práce a ešte nejaké drobnosti???
Dakujem.
evina
17.10.05,05:48
Obraciam sa na všetkých s otázočkou? / firma je s.r.o.-vedieme PÚ/
Ako by sa dalo vyhnúť zaplateniu pokuty 2000 Sk a s tým súvisiace penále ak sme kúpili úžit.auto v 8.9.2005 a zabudli sme ho nahlásiť na DÚ.
Dočítala som sa, že oznamo.povinnosť je do 15 dní??? ale neviem od čoho sa tých 15 dní ráta? Od jeho kúpy,či od zaradenie do mejektu, či od priradenie šPZ?
V 9/2005 sme mali výdavky-benzín, cestáky, odpisy,Fa na autoalarm a s tým súvicace montážne práce a ešte nejaké drobnosti???
Dakujem.
15 dní od vzniku daňovej povinnosti a tá je podľa § 89:




1/ Daňová povinnosť dane z motorových vozidiel vzniká dňom a/ pridelenia evidenčného čísla, osobitného evidenčného čísla alebo zvláštneho evidenčného čísla, alebo
b/ zápisu zmeny držiteľa vozidla v evidencii vozidiel, alebo
c/ začatia užívania vozidla na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním, alebo
d/ začatia užívania vozidla, ak je daňovníkom osoba podľa § 85 písm. b) a c).

Obávam sa, že pokute sa nie je možné vyhnúť, ide o najmenšiu pokutu podľa zákona o správe daní a poplatkov paragraf 35:



4/ Ak daňový subjekt podá daňové priznanie po lehote ustanovenej osobitným zákonom, správca dane mu uloží pokutu vo výške a) 0,2 % z dane uvedenej v daňovom priznaní alebo z vlastnej daňovej povinnosti uvedenej v daňovom priznaní za každý deň omeškania, až do výšky 10 % z dane uvedenej v daňovom priznaní alebo z vlastnej daňovej povinnosti uvedenej v daňovom priznaní; výška pokuty môže byť najmenej 2 000 Sk a najviac 1 000 000 Sk,
detektív
17.10.05,06:12
Dakujem za vyčerpávajúcu odpoveď.
Mikolajova
06.11.05,15:15
Ešte by som sa chcela spýtať v súvisloti s touto problematikou, ak sme mot. vozidlo kupili formou lízingu napr 08/2004 vtedy bola pridelená ak SPZ, ale vyuzivať v suvislosti s podnikaním sa začalo az 10/2004, Kedy bola pre nás daňová povinnosť.
domacnost
06.11.05,15:28
daňová povinnosť vzniká dňom kedy sa začne využívať os.auto na podnikanie v 10/2004.
Paula
06.11.05,15:30
Ešte by som sa chcela spýtať v súvisloti s touto problematikou, ak sme mot. vozidlo kupili formou lízingu napr 08/2004 vtedy bola pridelená ak SPZ, ale vyuzivať v suvislosti s podnikaním sa začalo az 10/2004, Kedy bola pre nás daňová povinnosť.Oznamovaciu a daňovu povinnosť by som počítala od dňa pridelenia ev.čísla. Podať DP a zaplatiť do 15-tich dní od pridelenia.
domacnost
06.11.05,15:50
ešte upresním podľa §89 daň z motor.vozidiel vznik daňovej povinnosti:
- je rozhodujúci deň pridelenia evid.čísla, osobit.evid.čísla alebo zvláštneho evid.čísla,
- je rozhodujúci deň, v prípade , že vozidlo už má pridelené evidenčné číslo, osobitné evidenčené číslo alebo zvláštne evidenčné číslo a dôjde k zmene daňovníka, deň uskutočnenia tejto zmeny v eivdencii vozidiel,
- je rozhodujúci deň , v prípade začatia užívania vozidla na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním deň kedy sa vozidlo takto začne používať.
Muška
06.11.05,20:08
Súhlasím s Paulínkou a ešte dodávam, nakoľko ste auto kúpili na lízing, a uplatnili ste si nájom a odpisy do nákladov od 8/2004, to znamená, že ste auto začali aj v tomto mesiaci používať na podnikanie /aj keď ste dovtedy na ňom "nejazdili"/
beika
10.11.05,09:21
Chcela by som poprosiť.
Auto sa kúpilo 5.10.2005, v ten deň sa aj uzatvorili poistenia naň.
ŠPZ mu bolo pridelené 7.10.2005 a tým dňom sme zaplatili aj daň z motorových vozidiel.
Môžem dať do výdavkov aj tie poistenia?
Tweety
10.11.05,09:32
Chcela by som poprosiť.
Auto sa kúpilo 5.10.2005, v ten deň sa aj uzatvorili poistenia naň.
ŠPZ mu bolo pridelené 7.10.2005 a tým dňom sme zaplatili aj daň z motorových vozidiel.
Môžem dať do výdavkov aj tie poistenia?Poistenie MV je uznaným nákladom.;)
Paula
10.11.05,09:33
Chcela by som poprosiť.
Auto sa kúpilo 5.10.2005, v ten deň sa aj uzatvorili poistenia naň.
ŠPZ mu bolo pridelené 7.10.2005 a tým dňom sme zaplatili aj daň z motorových vozidiel.
Môžem dať do výdavkov aj tie poistenia?Ak je auto vedené ako majetok v rámci podnikania , môžeš.
beika
10.11.05,09:52
Ďakujem Vám veľmi pekne. Ste zlaté.
Zuzana2
24.11.05,14:26
Mohla by som sa aj ja spýtať?
Odpredali sme z firmy auto - nákladné - aj s DPH.
Ale chcem sa spýtať iné: niesla som listom oznámenie na DÚ, že sme auto odpredali a pani na DÚ mi povedala, že musím priložiť aj technický preukaz a auto nebudem "odhlasovať" dňom predaja, ale až dňom prepisu.
Je to pravda? Máte s tým niekto skúsenosti?
Vďaka za rady.
bepo
24.11.05,14:33
K oznámeniu o predaji a vyradení auta z majetku priložíš aj fotokópiu TP
Tweety
24.11.05,14:43
Mohla by som sa aj ja spýtať?
Odpredali sme z firmy auto - nákladné - aj s DPH.
Ale chcem sa spýtať iné: niesla som listom oznámenie na DÚ, že sme auto odpredali a pani na DÚ mi povedala, že musím priložiť aj technický preukaz a auto nebudem "odhlasovať" dňom predaja, ale až dňom prepisu.
Je to pravda? Máte s tým niekto skúsenosti?
Vďaka za rady.
To je nejaké pomýlené, auto sa predsa neodhlasuje na DÚ.:mee:
Manual
24.11.05,15:31
Mohla by som sa aj ja spýtať?
Odpredali sme z firmy auto - nákladné - aj s DPH.
Ale chcem sa spýtať iné: niesla som listom oznámenie na DÚ, že sme auto odpredali a pani na DÚ mi povedala, že musím priložiť aj technický preukaz a auto nebudem "odhlasovať" dňom predaja, ale až dňom prepisu.
Je to pravda? Máte s tým niekto skúsenosti?
Vďaka za rady.
Zuzka, na DU si mala napísať list v ktorom uvedieš, že ste auto vyradili z firmy, bolo predané a od datumu XX nie je využívané na podnikateľské účely. A v tomto liste požiadať aj o vrátenie alikôtnej časti dane z MV. Na základe predaja MV novému majiteľovi treba u policajtov spraviť prepis a oxerovať si TP, kde už bude uvedený aj nový majiteľ.
Pekný večer želám...
bepo
24.11.05,18:05
To je nejaké pomýlené, auto sa predsa neodhlasuje na DÚ.:mee:
A kde by si ho chcela odhlásiť pre daň z MV?
Zuzana2
28.11.05,08:26
Bola som na DÚ aj s listom, v ktorom som uviedla, že MV sme odpredali. Ale pani na DÚ mi povedala, že nie dňom odpredaja, ale dňom prepisu ho môžeme odhlásiť na DÚ - z dane z MV a týmto dňom si aj pýtať vrátenie alikvotnej časti dane z MV.
Len som sa chcela spýtať, či je to pravda s tým dňom - teda nie deň predaja, ale až deň prepisu sa berie do úvahy pre DÚ.
Ďakujem všetkým.
Tweety
28.11.05,08:40
Bola som na DÚ aj s listom, v ktorom som uviedla, že MV sme odpredali. Ale pani na DÚ mi povedala, že nie dňom odpredaja, ale dňom prepisu ho môžeme odhlásiť na DÚ - z dane z MV a týmto dňom si aj pýtať vrátenie alikvotnej časti dane z MV.
Len som sa chcela spýtať, či je to pravda s tým dňom - teda nie deň predaja, ale až deň prepisu sa berie do úvahy pre DÚ.
Ďakujem všetkým.
Na oznámení DÚ : Oznámenie o zániku daňovej povinnosti uvedieš dátum kedy zanikla daň. povinnosť §89 odst.2 písm.c(zaniká dňom skončenia užívania vozidla na podnikanie) teda v Tvojom prípade, dátum predaja.
Ja som presne takto oznamovala v 10/05. ;) :cool: :eek:
Tweety
28.11.05,08:41
A kde by si ho chcela odhlásiť pre daň z MV?
Áno pre daň z MV na DÚ, ale ináč sa odhlási na polícii.:rolleyes:
Zuzana2
28.11.05,08:50
Vďaka.
Ešte jedna otázočka: ja síce nerobím DPH, ale pre kolegynku:
DPH odvedieme dňom predaja a nie dňom prepisu?
Tweety
28.11.05,08:52
Vďaka.
Ešte jedna otázočka: ja síce nerobím DPH, ale pre kolegynku:
DPH odvedieme dňom predaja a nie dňom prepisu?
DPH odvedieš v DP podľa dátumu dodania na fa za jeho predaj.:cool: ;) :eek:
Zuzana2
28.11.05,12:57
Ďakujem, Majka.
Lucy
28.11.05,14:33
Na oznámení DÚ : Oznámenie o zániku daňovej povinnosti uvedieš dátum kedy zanikla daň. povinnosť §89 odst.2 písm.c(zaniká dňom skončenia užívania vozidla na podnikanie) teda v Tvojom prípade, dátum predaja.
Ja som presne takto oznamovala v 10/05. ;) :cool: :eek:

Pozrela som si vyjadrenia na stránke DÚ a tu je ich stanovisko, aký dátum sa uvádza pri predaji vozidla sa postupuje podľa §89, ods.2 písm b) čiže berie sa do úvahy prevod držby na inú osobu, preto aj ten TP, je potrebné doložiť k známeniu o zániku daňovej povinnosti dane z MV, a na oznámení uviesť dôvod zániku dane - teda predaj auta.

http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4h3CgTJgFiO-pGoAk5OUBEvuIg_XI2vR35uKlA80hzI9_TUj8pJTU9MrtQP1vf WD9AvyA0NjSjPdwQApmS8Og!!/delta/base64xml/L0lJSk03dWlDU1lKSi9vQXd3QUFFWWdBQ0VJUWhDRUVJaEZLQS EvNEZHZ2RZbktKMEZSb1hmckNIZGgvN18wX0lJLzM3NS9zYS5U cmVl?message=VIEW_DOCUMENT&id=317&idparent=null&query=&criteria=1

V danom vyjadrení je zodpovedaná aj otázka ako sa vyhnúť pokute 2000,- Sk.
Tweety
28.11.05,16:23
[QUOTE=Lucy]Pozrela som si vyjadrenia na stránke DÚ a tu je ich stanovisko, aký dátum sa uvádza pri predaji vozidla sa postupuje podľa §89, ods.2 písm b) čiže berie sa do úvahy prevod držby na inú osobu, preto aj ten TP, je potrebné doložiť k známeniu o zániku daňovej povinnosti dane z MV, a na oznámení uviesť dôvod zániku dane - teda predaj auta.

V odpovedi na otázku som uviedla môj výklad zákona,podľa ktorého som postupovala v 10/05 pri predaji auta, DÚ to akceptoval a dokonca už mi aj vrátil pomernú časť dane.
:rolleyes: :cool: :eek:
blondy
15.12.05,06:43
Na oznámení DÚ : Oznámenie o zániku daňovej povinnosti uvedieš dátum kedy zanikla daň. povinnosť §89 odst.2 písm.c(zaniká dňom skončenia užívania vozidla na podnikanie) teda v Tvojom prípade, dátum predaja.
Ja som presne takto oznamovala v 10/05. ;) :cool: :eek:

Nemôžeš prosím ťa na poradu prilepiť ten list v ktorom oznamuješ DÚ zánik DP?
NIečo podobné by som potrebovala aj ja zosmoliť, lebo sme práve jedno auto vyradili z evidencie. Je potrebné to nahlásiť do xxx dní?

dík.:)
Tweety
15.12.05,07:46
Nemôžeš prosím ťa na poradu prilepiť ten list v ktorom oznamuješ DÚ zánik DP?
NIečo podobné by som potrebovala aj ja zosmoliť, lebo sme práve jedno auto vyradili z evidencie. Je potrebné to nahlásiť do xxx dní?
dík.:)

Rada by som to urobila, ale nie som v práci, ležím doma s chrípkou. Ten list nie je ničím výnimočný, je tam uvedený skutkový stav, prečo zaniká daňová povinnosť. Zmeny je povinnosťou nahlásiť do 15 dní. :o ;)
blondy
15.12.05,08:43
Ok nevadí, niečo skúsim napísať a potom to sem pripnem na poradu, hádam sa to niekomu zíde.
A ty sa pekne do sviatkov vylieč - čajíček, medíček ....
blondy
15.12.05,10:29
Tak list pre DÚ je na svete. Môžete sa na to niekto kuknúť či je to dobre?
:confused::confused::confused:
Aknazuz
15.12.05,15:51
Tak list pre DÚ je na svete. Môžete sa na to niekto kuknúť či je to dobre?
:confused::confused::confused:
tento list je dobry. Su v nom vsetky suvisiace okolnosti zrozumitelne uvedene.
Uz ho len poslat na DU.
ajobs
15.12.05,16:32
Rada by som to urobila, ale nie som v práci, ležím doma s chrípkou. Ten list nie je ničím výnimočný, je tam uvedený skutkový stav, prečo zaniká daňová povinnosť. Zmeny je povinnosťou nahlásiť do 15 dní. :o ;)

mimotemy Maja, skoré uzdravenie.mimotemy
blondy
16.12.05,07:05
tento list je dobry. Su v nom vsetky suvisiace okolnosti zrozumitelne uvedene.
Uz ho len poslat na DU.

ďakujééém Aknazuz :D
Tweety
16.12.05,09:29
mimotemy Maja, skoré uzdravenie.mimotemy
Tono ahoj,
som týmto milo prekvapená, neviem povedať nič iné, len pekne za želanie ďakujem a prajem príjemný deň.;) :)
pozdenka
20.12.05,08:44
Ahojte. Mam taky menší problém. Podnikateľ- JU, používal vlastné osobné MV na podnikanie. Začal ho na podnikanie používať v marci 2005. Teraz idem zaplatiť (oneskorene ale predsa) daň z MV.
1. otázka: Mám podať daňové priznanie alebo dodatočné daňové priznanie?
2. otázka: ak túto daň zaplatí, môže si to dať do výdavkov ovplyvňujúcich ZD?

Ďakujem za odpovede. Prajem pekný deň.
Manual
20.12.05,11:29
Ahojte. Mam taky menší problém. Podnikateľ- JU, používal vlastné osobné MV na podnikanie. Začal ho na podnikanie používať v marci 2005. Teraz idem zaplatiť (oneskorene ale predsa) daň z MV.
1. otázka: Mám podať daňové priznanie alebo dodatočné daňové priznanie?
2. otázka: ak túto daň zaplatí, môže si to dať do výdavkov ovplyvňujúcich ZD?

Ďakujem za odpovede. Prajem pekný deň.
Podať DP z MV odo dňa, od kedy používal auto ma podnikanie a uplatňoval si naň "kilometrovné" a výpočítať daň za MV to je od marca 2005. Pravdepodobne dostaneš od DU pokutu, ale s tým nič nespravíš. Daň si dáš ako VOzD.
Pekný deň želám...:)