jacekova
14.04.10,18:45
Svokra chce nášmu 5 mesačnému synčekovi každý mesiac sporiť nejaké €. Nechcem životnú poistku (tú sme mu založili my hneď po narodení), ale hľadám čisto sporenie, kam by sa mohli každý mesiac poslať nejaké peniaze (bez poplatku) a aby sa to tam aj úročilo. S peniazmi hýbať nepotrebujeme ale nechcem aby boli zbytočne "zmrazené" na x rokov.

Pôvodne sme rozmýšľali nad nejakým produktom v m-bank,ale tam sa dá len založiť účet na naše meno (nie synove), dostanem platobnú kartu, ktorú nechcem a podobne.

Alebo máme založiť vkladnú knižku?

Vopred ďakujem za každú radu a dobrý nápad.
Xanti
14.04.10,16:46
Ja by som v takom prípade založila stavebné šporenie. Je to najefektívnejší spôsob šporenia, lebo je tam štátna prémia, peniaze vieš vyberať po skončení šporenia ( teda ked sú splnené na to podmienky cca to býva po 6 rokoch ) ale taktiež vieš pokračovať v šporení až do dosiahnutia plnoletosti dieťaťa.

Samozrejme, nemusí byť cielová suma na milion korún. Stačí nižšia a vždy podla potreby radšej navýšiť postupne. Je jedno či zaplatíš poplatok za založenie milionovej zmluvy, alebo za založenie 100 000 sk zmluvy 10x výjde to na stejno.
jacekova
14.04.10,16:52
Ja by som v takom prípade založila stavebné šporenie. Je to najefektívnejší spôsob šporenia, lebo je tam štátna prémia, peniaze vieš vyberať po skončení šporenia ( teda ked sú splnené na to podmienky cca to býva po 6 rokoch ) ale taktiež vieš pokračovať v šporení až do dosiahnutia plnoletosti dieťaťa.

Samozrejme, nemusí byť cielová suma na milion korún. Stačí nižšia a vždy podla potreby radšej navýšiť postupne. Je jedno či zaplatíš poplatok za založenie milionovej zmluvy, alebo za založenie 100 000 sk zmluvy 10x výjde to na stejno.


je tam daná nejaká minimálna suma, ktorú by svokra mesačne vkladala?
Xanti
14.04.10,16:54
je tam daná nejaká minimálna suma, ktorú by svokra mesačne vkladala?
Nie je povinnosť. Ale tieto stavebky robia akcie pre detských sporiteľov. Tuším aj teraz je http://www.pss.sk/sk/sporenie/detom/ treba skúsiť prečítať.

Myslím, ak by som mala dieťa a aj peniaze tak by som šporila takú sumu aby som z toho dostala maximálnu štátnu prémiu. Viac sa neoplatí vkladať.
Maximálna štátna prémia na jeden rok 66,39 € teda maximálna suma čo by som vložila do stavebného sporenia by bola 531,12 € :D
jacekova
14.04.10,17:12
Nie je povinnosť. Ale tieto stavebky robia akcie pre detských sporiteľov. Tuším aj teraz je http://www.pss.sk/sk/sporenie/detom/ treba skúsiť prečítať.

Myslím, ak by som mala dieťa a aj peniaze tak by som šporila takú sumu aby som z toho dostala maximálnu štátnu prémiu. Viac sa neoplatí vkladať.
Maximálna štátna prémia na jeden rok 66,39 € teda maximálna suma čo by som vložila do stavebného sporenia by bola 531,12 € :D


no vyzerá to fakt skvele, budem musieť kontaktovať stavebnú sporiteľnu.
dakujem
Katy a R
14.04.10,19:28
.. len to platilo pre teba vlani ..:mee: myslím, bez vstupného poplatku. ... ostatné platí stále..

..škoda, že si neuzavrela vlani:mee:;) ušetrila by si..
misomiso
14.04.10,19:53
Pre babatko zasadne nesporit. Babatku sa co najviac venovat (radsej aj za cenu o nieco nizsieho prijmu) a potom mu dopriat co najlepsie skoly a vzdelanie - v ramci svojich moznosti, samozrejme. Ak by chcel niekto viac detailov, moze si napr. precitat knihu "Výnimoční" od Malcolma Gladwella.
jacekova
15.04.10,05:18
Pre babatko zasadne nesporit. Babatku sa co najviac venovat (radsej aj za cenu o nieco nizsieho prijmu) a potom mu dopriat co najlepsie skoly a vzdelanie - v ramci svojich moznosti, samozrejme. Ak by chcel niekto viac detailov, moze si napr. precitat knihu "Výnimoční" od Malcolma Gladwella.

Malému chce sporit svokra. A to ze mu sporíme my,nie je na úkor venovania sa mu.
misomiso
15.04.10,05:58
Malému chce sporit svokra. A to ze mu sporíme my,nie je na úkor venovania sa mu.

Jasne, fajn, ved ja len tak vseobecne :)
truch
15.04.10,06:06
Malému chce sporit svokra. A to ze mu sporíme my,nie je na úkor venovania sa mu.
Tiež šetrím vnučke, aby mala v dospelosti peniažky, keď bude potrebovať. Či už na vzdelanie, alebo bývanie. Založila som jej klasický účet v banke s ročnou výpovednou dobou, s možnosťou predčasného výberu. Na každý sviatok jej dávam korunky na účet a kúpim už len drobnosti pre potešenie. Teraz má 1,5 roka, keď bude mať 18, bude mať k dispozícii celkom peknú sumu.:):)
Stanislav 1975
15.04.10,06:08
Tiež šetrím vnučke, aby mala v dospelosti peniažky, keď bude potrebovať. Či už na vzdelanie, alebo bývanie. Založila som jej klasický účet v banke s ročnou výpovednou dobou, s možnosťou predčasného výberu. Na každý sviatok jej dávam korunky na účet a kúpim už len drobnosti pre potešenie. Teraz má 1,5 roka, keď bude mať 18, bude mať k dispozícii celkom peknú sumu.:):)

No neviem,či to je ono-dávať peniažky do banky, ten úrok je tam minimálny,hmhmhm
Stanislav 1975
15.04.10,06:10
no vyzerá to fakt skvele, budem musieť kontaktovať stavebnú sporiteľnu.
dakujem

Sorry za mrníkovanie témy,ale napadlo ma,taký rým...- Skvele, ako súprava z Quelle...
:D:D:D
truch
15.04.10,06:20
No neviem,či to je ono-dávať peniažky do banky, ten úrok je tam minimálny,hmhmhm
Po skúsenostiach so životným poistením, volím radšej menej, ale istých. Keď som rušila ŽP prišla som pádom akciových trhov o peniaze. Čo som za rok vložila, zožrala poisťovňa. Musíš zadať do akých fondov chceš pri šetrení investovať a v dnešnej dobe som to neriskovala.
Stanislav 1975
15.04.10,06:22
Po skúsenostiach so životným poistením, volím radšej menej, ale istých. Keď som rušila ŽP prišla som pádom akciových trhov o peniaze. Čo som za rok vložila, zožrala poisťovňa. Musíš zadať do akých fondov chceš pri šetrení investovať a v dnešnej dobe som to neriskovala.

Ja nehovorím o investičnom poistení- to sa tiež vobec v dnešnej dobe neoplatí, ale radi to poisťováci predávajú, lebo sú tam najlepšie provízie, ale IŽP určite nie...a najma ked sa človek tomu nevenuje...
Xanti
15.04.10,06:23
Po skúsenostiach so životným poistením, volím radšej menej, ale istých. Keď som rušila ŽP prišla som pádom akciových trhov o peniaze. Čo som za rok vložila, zožrala poisťovňa. Musíš zadať do akých fondov chceš pri šetrení investovať a v dnešnej dobe som to neriskovala.
Truch osobne si myslím,
že vnučatko by malo viac ak by si využila stavebné šporenie, lebo za tvojich 8 eur dá štát 1 euro, čo je slušnejšie zhodnotenie ako v banke na termiňáku ak životkám neveríš.

Životné poistenia sa nerobia na rok na dva ale na dlho, preto ak si nebola presvedčená o potrebe ŽP tak si ho skoro zrušila a tým pádom prišla o peniaze.
Stanislav 1975
15.04.10,06:26
Truch osobne si myslím,
že vnučatko by malo viac ak by si využila stavebné šporenie, lebo za tvojich 8 eur dá štát 1 euro, čo je slušnejšie zhodnotenie ako v banke na termiňáku ak životkám neveríš.

Životné poistenia sa nerobia na rok na dva ale na dlho, preto ak si nebola presvedčená o potrebe ŽP tak si ho skoro zrušila a tým pádom prišla o peniaze.

Len vieš, ak rodič zostane napr.trvale invalidný,tak poistka sa neplatí a dieťa dostane vyplatené všetko ako by sa platilo celú dobu-neviem,či je toto aj v stavebku, asi nie,hmhm
Stanislav 1975
15.04.10,06:27
Treba mu spraviť farbičku a je pokoj...:D:D:D
Xanti
15.04.10,06:28
Len vieš, ak rodič zostane napr.trvale invalidný,tak poistka sa neplatí a dieťa dostane vyplatené všetko ako by sa platilo celú dobu-neviem,či je toto aj v stavebku, asi nie,hmhm
Stanko
prečítaj si prosím link čo som hodila na prvej strane, ak sa rodičovi čosi stane tak sporiteľňa stavebná šporí dalej dieťaťu. Je to špeci šporenie pre deti, juniorka.

A navyše zadávateľka má pre bábo poistku, hladá iné možnosti šporenia. ;)
hnedoočka
15.04.10,06:43
Pre babatko zasadne nesporit. Babatku sa co najviac venovat (radsej aj za cenu o nieco nizsieho prijmu) a potom mu dopriat co najlepsie skoly a vzdelanie - v ramci svojich moznosti, samozrejme. Ak by chcel niekto viac detailov, moze si napr. precitat knihu "Výnimoční" od Malcolma Gladwella.

misomiso, prepáč, ale niekedy mi tvoje názory pripadajú od veci..../to je zase môj názor/;)

ako môžeš vylúčiť, že sa rodičia nemôžu venovať deťom a popritom mu i sporiť?
ja osobne som bola na materskej 5 rokov a popritom deti mali založené životné poistenie od narodenia.Pri dovŕšení 18 veku im boli financie pripísané na účet a v prípade, že by sme im ako rodičia " v rámci svojich možností nemohli dopriať čo najlepšie školy a vzdelanie", tak aj tieto peniaze sa dajú použiť na tento účel, či nie?

A to už nevravím o prípadných úrazoch detí, pobytoch v liečebných ústavoch, trvalých následkoch.....atď.

Dnes sú už možné kombinácie životného poistenia so sporením...ale v tom už sú odborníci "poisťovací agenti".
truch
15.04.10,06:44
Truch osobne si myslím,
že vnučatko by malo viac ak by si využila stavebné šporenie, lebo za tvojich 8 eur dá štát 1 euro, čo je slušnejšie zhodnotenie ako v banke na termiňáku ak životkám neveríš.

Životné poistenia sa nerobia na rok na dva ale na dlho, preto ak si nebola presvedčená o potrebe ŽP tak si ho skoro zrušila a tým pádom prišla o peniaze.

Xanti, to ŽP som platila obom synom, jednému /je o 2 roky starší / končila poistka pred krízou/, dostal celkom slušné peniaze. Mladšiemu za rok, po skončení poistky staršieho syna, som prispela 36.000 Sk a jeho výsledná suma sa za ten rok nezvýšila, ako keby sme tam nič neposlali. Zrušili sme ju len rok pred termínom, aby sme neprišli ešte o viac peňazí.
Čo sa týka vnučky a stavebného sporenia, pozriem a porozprávam sa s mladými, dík za radu.

Dáša
Stanislav 1975
15.04.10,06:45
misomiso, prepáč, ale niekedy mi tvoje názory pripadajú od veci..../to je zase môj názor/;)

ako môžeš vylúčiť, že sa rodičia nemôžu venovať deťom a popritom mu i sporiť?
ja osobne som bola na materskej 5 rokov a popritom deti mali založené životné poistenie od narodenia.Pri dovŕšení 18 veku im boli financie pripísané na účet a v prípade, že by sme im ako rodičia " v rámci svojich možností nemohli dopriať čo najlepšie školy a vzdelanie", tak aj tieto peniaze sa dajú použiť na tento účel, či nie?

A to už nevravím o prípadných úrazoch detí, pobytoch v liečebných ústavoch, trvalých následkoch.....atď.

Dnes sú už možné kombinácie životného poistenia so sporením...ale v tom už sú odborníci "poisťovací agenti".

Veru tak...:cool:
profesional
15.04.10,06:51
Je matematicky dokazatelne, ze sporenie presahujuce 5,5 roka je ekonomicky neefektivne. Ovela efektivnejsie je zobrat investicny uver a kazdy mesiac ho splacat z prostriedkov ktore prinesie investicia a aj z penazi ktore by svokra inak aj tak vkladala. Takto sa budu peniaze multiplikovat.
buchač
15.04.10,08:00
Pre babatko zasadne nesporit. Babatku sa co najviac venovat (radsej aj za cenu o nieco nizsieho prijmu) a potom mu dopriat co najlepsie skoly a vzdelanie - v ramci svojich moznosti, samozrejme. Ak by chcel niekto viac detailov, moze si napr. precitat knihu "Výnimoční" od Malcolma Gladwella.

Jáááááj ...

Len pár otázok :

1. Prečo nesporiť babätku ?
2. Venovať sa dá babätku aj bez ohľadu na príjem ... vezmime si degešov , ako sa venujú deťom / teda väčšina /
3. Príjem malý , nakoľko sa je potrebné venovať babätku a potom mu dopriať čo najlepšie školy ???
Dobre , beriem , len sa potom pýtam , kde na to nasporiť a kedy , keď sa venujem babätku a......????

A ....

Výnimoční
Malcolm Gladwell
Anotácia
Výnimoční sú rozprávaním o úspechu, ktorého hrdinami sú právnici, vrcholoví športovci, softvéroví magnáti, ale aj dvanásťročná školáčka či hyperinteligentný farmár, ktorý nikdy nedoštudoval. Mozaikou príbehov Gladwell postupne narúša mýtus individuálnej zásluhy, inteligencie a ambícií ako predpokladov úspechu a odvracia pohľad od úspešných a výnimočných na ich okolie. Či sa človek stane hviezdou, vrcholovým športovcom alebo úspešným podnikateľom, závisí aj od toho, kedy a kde sa narodí, aké má rodinné zázemie, či bude mať možnosť tvrdo a dostatočne dlho pracovať a aké dedičstvo preberá z kultúry, v ktorej žije. To všetko vytvára príležitosť, ktorá je pre úspech prinajmenšom taká dôležitá – ak nie dôležitejšia – ako kvality jednotlivca.
Gladwell tvrdí, že ak chcete byť miliardárom zo Silicon Valley, záleží na tom, v ktorom roku ste sa narodili, a ak chcete byť úspešným pilotom, dôležité je miesto vášho narodenia. Život výnimočných ľudí sa odvíja podľa zvláštnej a prekvapujúcej logiky a vysvetlením tejto logiky Gladwell ponúka fascinujúci a provokatívny vzor na čo najväčšie využitie ľudského potenciálu.
...nech si len tvrdí ...nik mu to neberie ...
58vlasta
15.04.10,10:17
Tiež si myslím, že stavebné sporenie je celkom dobrý nápad a dá sa tam niekedy vložiť aj väčšia suma, keď sa pritrafí. Sporenie predsa nezaberie toľko času, aby chýbalo deťom, či áno???


Nikto učený z neba nespadol, ale hlupákov ako keby zhadzovali.../J.Tuwin/
jacekova
15.04.10,13:42
Len vieš, ak rodič zostane napr.trvale invalidný,tak poistka sa neplatí a dieťa dostane vyplatené všetko ako by sa platilo celú dobu-neviem,či je toto aj v stavebku, asi nie,hmhm


preto sme my s manželom malému založili životnú poistku a svokra bude sporit napr.formou stavebneho sporenia teda (lepsie nez zakazdym kupit plyšáka a bonbonieru)
veronikasad
15.04.10,15:35
Len vieš, ak rodič zostane napr.trvale invalidný,tak poistka sa neplatí a dieťa dostane vyplatené všetko ako by sa platilo celú dobu-neviem,či je toto aj v stavebku, asi nie,hmhm
Stanko, pozri Extra istotu v PSS

http://www.pss.sk/sk/sporenie/detom/
misomiso
15.04.10,19:01
misomiso, prepáč, ale niekedy mi tvoje názory pripadajú od veci..../to je zase môj názor/;)


To mas rozhodne pravdu, no myslim, ze to beries vsetko zbytocne moc vazne. :)
hnedoočka
15.04.10,19:12
To mas rozhodne pravdu, no myslim, ze to beries vsetko zbytocne moc vazne. :)

mimotemy čo narobíš? ja som ináč veselá kopa,ale sú témy vážne ....aj témy zábavné....ale tie sú skôr v srandičkách!:);)
jacekova
18.04.10,07:45
http://www.totalmoney.sk/sporenie/sporiace-ucty-pre-deti/

tu je porovnanie bankovych sporiacich produktov pre deti


dakujem, preštudujem ;)
Xanti
18.04.10,07:49
http://www.totalmoney.sk/sporenie/sporiace-ucty-pre-deti/

tu je porovnanie bankovych sporiacich produktov pre deti
dakujem, preštudujem ;)
Zaujímavá stránka tá www.totalmoney.sk, že?
ale ked som kuk na tie úroky pri detských šporeniach, tak žiadna výhra. Stále som presvedčená o stavebnom, že je najvýhodnejšie. ;)
sfinks
18.04.10,11:12
Urcite by som volil stavebko ... vsak tam mozes skorit stale .. aj po ukonceni 6 rokoch .. a stale mas najvyssi urok a statnu premiu ... v dnesnej dobe ti malo kto da zadarmo penaize ako stavebko ...
jacekova
18.04.10,16:33
Urcite by som volil stavebko ... vsak tam mozes skorit stale .. aj po ukonceni 6 rokoch .. a stale mas najvyssi urok a statnu premiu ... v dnesnej dobe ti malo kto da zadarmo penaize ako stavebko ...


už som sa rozhodla,že uzavrieme stavebné sporenie. už len zavolať niekoho, kto príde a uzavrie to.
veronikasad
18.04.10,16:51
už som sa rozhodla,že uzavrieme stavebné sporenie. už len zavolať niekoho, kto príde a uzavrie to.
Pri uzatváraní zmluvy sa informuj aj na poplatky za vedenie účtu, aby si nebola prekvapená (pri nižšom ročnom vklade) s ich výškou ...
jacekova
18.04.10,16:59
Pri uzatváraní zmluvy sa informuj aj na poplatky za vedenie účtu, aby si nebola prekvapená (pri nižšom ročnom vklade) s ich výškou ...


no to je dobrý dotaz. asi by som si vopred mala spísať, na čo všetko dôležité sa chcem spýtať, aby ma niečo nepríjemne neprekvapilo.
Katy a R
18.04.10,17:01
momentálne šesnásť evri.. ročne
jacekova
18.04.10,17:05
momentálne šesnásť evri.. ročne


za vedenie?
sfinks
18.04.10,17:08
no to je dobrý dotaz. asi by som si vopred mala spísať, na čo všetko dôležité sa chcem spýtať, aby ma niečo nepríjemne neprekvapilo.

v neiktorej PSS na jeden účet moze sporiť aj viac osôb a pritom platis len za vedenie jedneho uctu ... a kazdy dostava statnu premiu az tam vlozite dostatocnu sumu : ) - vyhoda je vtom ze vedenei uctu len raz platis .. oproti tomu keby si mala uzatvorenych 5 samostatnych zmluv.. tam musis za 5 zmluv zaplatiti poplatky ... - ale to sa treba informovat ci to este plati, to uz nieosm si isty ci este stale :)
jacekova
18.04.10,17:12
v neiktorej PSS na jeden účet moze sporiť aj viac osôb a pritom platis len za vedenie jedneho uctu ... a kazdy dostava statnu premiu az tam vlozite dostatocnu sumu : ) - vyhoda je vtom ze vedenei uctu len raz platis .. oproti tomu keby si mala uzatvorenych 5 samostatnych zmluv.. tam musis za 5 zmluv zaplatiti poplatky ... - ale to sa treba informovat ci to este plati, to uz nieosm si isty ci este stale :)


no urcite by sa mi pacilo, keby mohli malemu na to stavebko prispievat viacerí (ak bude mať napr. nejaký sviatok a budu mu chcieť dať peniaze). takže si toto pripíšem ako ďalší dotaz.
veronikasad
18.04.10,17:14
no urcite by sa mi pacilo, keby mohli malemu na to stavebko prispievat viacerí (ak bude mať napr. nejaký sviatok a budu mu chcieť dať peniaze). takže si toto pripíšem ako ďalší dotaz.
to si nepochopila správne - nie viacerí prispievať na jednu zmluvu, ale zmluvu o stavebnom sporení má uzatvorenú viac členov v domácnosti a poplatky sa platia len raz. Toto neplatí v PSS.
jacekova
18.04.10,17:18
to si nepochopila správne - nie viacerí prispievať na jednu zmluvu, ale zmluvu o stavebnom sporení má uzatvorenú viac členov v domácnosti a poplatky sa platia len raz. Toto neplatí v PSS.


aha, tak to nič.
Xanti
18.04.10,17:24
Preto treba sporiť tak aby sa dalo získať čo najviac, teda maximum. Lebo pri 66 eurovej štátnej prémii sa mi 16 eur za vedenie účtu stratí :)
knoflikar
19.04.10,08:45
Este tu myslim nebol spomenuty poplatok za uzatvorenie zmluvy ktory netreba podcenovat - vo Wustenrot aj v PSS je to 1 percento z cielovej sumy a v CSOB je to 33,16 eur bez ohladu na vysku cielovej sumy co je dost velky rozdiel.
Ked som si minuly rok zakladal stavebne sporenie tak v mojom pripade bol rozdiel v tomto poplatku 300 eur v prospech csob.
BXLmiami
19.04.10,08:54
Založila som im vkladné knižky.Ktovie či o 20 rokov bude vôbec existovať Stavebná sporiteľna.
Xanti
19.04.10,09:10
Založila som im vkladné knižky.Ktovie či o 20 rokov bude vôbec existovať Stavebná sporiteľna.
Ja si myslím, že je veľká šanca. Ved ako dlho sú na trhu už stavebné sporiteľne. :)
charonme
19.04.10,13:17
Teraz pred nastupom inflacie sa velmi neoplati zakladat dlhodobe sporenie bez investovania/nakupovania nepenaznych produktov (zlato, ropa...) ale ak to ma byt nakoniec suma len par stoviek euri tak je to asi jedno
Stanislav 1975
19.04.10,17:18
Preto treba sporiť tak aby sa dalo získať čo najviac, teda maximum. Lebo pri 66 eurovej štátnej prémii sa mi 16 eur za vedenie účtu stratí :)

No mne osobne sa to až tak nestratí- lebo keď si spočítame taký poplatok, onaký poplatok , tak nakoniec prídeme k tomu, že zo štátnej prémie nieje pomaly nič...-treba troška viac všetko prepočítať...
Xanti
19.04.10,17:21
No mne osobne sa to až tak nestratí- lebo keď si spočítame taký poplatok, onaký poplatok , tak nakoniec prídeme k tomu, že zo štátnej prémie nieje pomaly nič...-treba troška viac všetko prepočítať...
Ja súhlasím, treba prepočítať a treba pozrieť ponuky všetkých stavebných sporiteľní. Ja som hodila ako vzor link jednej. Určite keby som niečo vyberala ja osobne tak si to všetko dôkladne naštudujem.
Tamila
19.04.10,17:33
Ešte dodám, ak je zmluva na dieťa, dá sa vrátiť daň z úroku každý rok.
primi
20.04.10,12:06
Aj my sme zalozili synovi bezny ucet v CSOB, produkt sa vola slonik a je tam 1,5% urocenie. Rodina dostala cislo a ked nevedia co kupit tak poslu nejake to euro :) vypis chodi mesacne postou a je uplne bez poplatkov. Za 6 eur rocne je mozne kupit urazovu poistku, ale nie je povinna.
Katy a R
20.04.10,17:59
Založila som im vkladné knižky.Ktovie či o 20 rokov bude vôbec existovať Stavebná sporiteľna.

.. môžme to aj otočiť ;).... ktovie, či bude existovať tá banka, v ktorej si založila tie vkladné knižky:confused::confused: :D:D
Stanislav 1975
20.04.10,21:11
.. môžme to aj otočiť ;).... ktovie, či bude existovať tá banka, v ktorej si založila tie vkladné knižky:confused::confused: :D:D

a možme to otočiť ešte viac:cool:- ktovie, či o 20 rokov vlastne my na tomto svete ešte budeme,či už náhodou nebudeme odpočívať v pokoji...,pri týchto stresoch som si nie moc istý...:confused::mad::mee:
Katy a R
20.04.10,21:29
a možme to otočiť ešte viac:cool:- ktovie, či o 20 rokov vlastne my na tomto svete ešte budeme,či už náhodou nebudeme odpočívať v pokoji...,pri týchto stresoch som si nie moc istý...:confused::mad::mee:

... však len nech deťom, resp vnúčatkám zostanú nejaké peniažky :D:D:D:D:D:D
Stanislav 1975
20.04.10,21:31
... však len nech deťom, resp vnúčatkám zostanú nejaké peniažky :D:D:D:D:D:D

no nech majú-len aby to potom neprepili za pol roka...:D:D:D:confused::mee:
dalid
21.04.10,05:07
Nasiel som tento clanok: http://financie.etrend.sk/investicie/sporenie-cez-deti-sa-oplati.html

zaujala ma ta cast kde sa pise ze na neplnoletu osobu sa moze uplatnit nezdanitelne minimum.... Cloveka co sa s danami nezaobera to asi ani nenapadne.
Chobot
21.04.10,06:36
Ešte dodám, ak je zmluva na dieťa, dá sa vrátiť daň z úroku každý rok.

A to sa ti oplatí podávať daňové priznanie kvôli 2-6 eurám?
Tamila
21.04.10,06:40
Pri vklade na maximálnu výšku štátnej prémie to vyjde aj okolo 20 €, samozrejme, že nie hneď v prvom roku.
Chobot
21.04.10,06:42
Nasiel som tento clanok: http://financie.etrend.sk/investicie/sporenie-cez-deti-sa-oplati.html

zaujala ma ta cast kde sa pise ze na neplnoletu osobu sa moze uplatnit nezdanitelne minimum.... Cloveka co sa s danami nezaobera to asi ani nenapadne.

Hej, ale to má zmysel len vtedy, ak na dieťa je dostatočne vysoký vklad, z ktorého úrokov sa odvádzajú vysoké dane.

Príklad - dieťa má vkladnú knižku 2000 EUR. Ročný úrok pri 2,5% je 50 EUR, z čoho sa strhne 9,80 EUR daň. Kvôli tomu by som daňové priznanie nepodával.
Tamila
21.04.10,06:45
V ďalších rokoch sa úročí celý vklad a vyjde to viac, ale aj pre 10 € by som podala DP ak si ho viem sama urobiť. Mám to aspoň na poplatok za vedenie účtu.
Chobot
21.04.10,06:49
Pri vklade na maximálnu výšku štátnej prémie to vyjde aj okolo 20 €, samozrejme, že nie hneď v prvom roku.

Tak to prepočítajme. Dajme tomu, že vkladáš na SS optimálnu sumu (t.j. na získanie maximálnej št. prémie, čo je 531 EUR) a získaš max. štátnu prémiu 66 EUR. Po 5 rokoch máš na účte 531x5 + 66x5 = 2985 EUR (doterajšie úroky nerátam, rovnako ako poplatok za vedenie účtu).

Ak je úročenie (štandardne) 2 %, tak v 6. roku bude úrok 59,70 EUR, z čoho je daň 11,34 EUR. Ale na druhej strane, aj to je peniaz... Len si to človek musí urobiť sám, keby mu daňové priznanie robil nejaký poradca, tak za vypracovanie DP zaplatí viac. Preto si to mnohí ľudia neuplatňujú.
bupi
21.04.10,06:51
Mna napada, ze ak v nejakej sporitelni chce niekto zalozit napriklad vnukom, synovcom...sporenie, tak musi mat k tomu rodny list, lebo sporenie sa uz asi neda urobit tak ako kedysi, musi to byt konkretne na danu osobu.Preto neviem, ako sa v niektorom predchadzajucom prispevku daju peniaze vkladat sirokym pribuznym? Len na cislo uctu?
Tamila
21.04.10,06:53
Súhlasím, oplatí sa to ak nemusíš platiť za vypracovanie DP. Ja mám deťom stavebné sporenie, vkladám iba tých 531 € ročne, mám to 7 rokov a daň bola viac ako 20 €, presne si to nepamätám.
Chobot
21.04.10,07:13
Mna napada, ze ak v nejakej sporitelni chce niekto zalozit napriklad vnukom, synovcom...sporenie, tak musi mat k tomu rodny list, lebo sporenie sa uz asi neda urobit tak ako kedysi, musi to byt konkretne na danu osobu.Preto neviem, ako sa v niektorom predchadzajucom prispevku daju peniaze vkladat sirokym pribuznym? Len na cislo uctu?

Jedna vec je otvorenie účtu - k tomu potrebuješ buď OP alebo rodný list (ak je vlastník účtu maloletý) a OP zákonného zástupcu.

Po tom, čo je účet otvorený, môže široké príbuzenstvo na tento účet vkladať peniaze bez problémov, nepotrebujú k tomu RL dieťaťa. Jediný doklad, ktorý potrebujú je ich OP ako vkladateľa. Ak to robia bezhotovostným prevodom, tak to môžu napr. cez internetbanking alebo prevodným príkazom v banke.
Katy a R
21.04.10,17:03
A to sa ti oplatí podávať daňové priznanie kvôli 2-6 eurám?

.. prečo by sa neoplatilo? ... len teda najmenej musí byť 3,3 evri
Však keď tam aj tak idem, .. ja to robím deťom v rodine od roku 2004 (raz to bolo asi 114 korún:D)

už napr za druhý rok stav. sporenia to vyjde;)
mimap8
29.04.10,18:56
Tiež šetrím vnučke, aby mala v dospelosti peniažky, keď bude potrebovať. Či už na vzdelanie, alebo bývanie. Založila som jej klasický účet v banke s ročnou výpovednou dobou, s možnosťou predčasného výberu. Na každý sviatok jej dávam korunky na účet a kúpim už len drobnosti pre potešenie. Teraz má 1,5 roka, keď bude mať 18, bude mať k dispozícii celkom peknú sumu.:):)

musim povedat, ze sa velmi mylite, lebo vobec nezohladnujete inflaciu. To ze vy dnes odlozite cca 1000 sk, to co dnes kupite za taku sumu, o 16,5 roka uz za to tu vec nekupite a vyjde vas mozno dvojnasobok-trojnasobok, pretoze peniaze stracaju na hodnote.

To iste bolo aj v minulosti. Rodicia celych 18 rokov setrili dietatu...dieta vyrastlo a dostalo smiesnych 50 000, pricom vtedy ked tie peniaze odkladali rodicia, mali ovela vyssiu hodnotu.

Moj nazor: dlhodobe sporenia v takych pripadoch nemaju efektivitu, radsej by som zalozila dietatu nejake 6 rocne sporenie a potom vyuzila v prospech neho peniazky.
Branike
19.11.15,09:06
Momentálne je zaujímavé aj sporenie, kde na konci dostanete buď zlaté tehličky, mince, alebo hotovosť, to je na vás ako sa rozhodnete. Dôležité je, že sa šetrí v čiastkach a postupne a keď proste nemám jeden mesiac tak sa nič nedeje. Mne osobne to skvelo vyhovuje. A minimum majú od 20€ mesačne čo sa ozaj dá. Niečo o tom nájdete aj na portály bankovezlato ale aj kdekoľvek inde keďže to začína byť viac a viac zaujímavé vďaka našej skvelej mene a inflácií...
lubko6394
19.11.15,10:05
Momentálne je zaujímavé aj sporenie, kde na konci dostanete buď zlaté tehličky, mince, alebo hotovosť, to je na vás ako sa rozhodnete. Dôležité je, že sa šetrí v čiastkach a postupne a keď proste nemám jeden mesiac tak sa nič nedeje. Mne osobne to skvelo vyhovuje. A minimum majú od 20€ mesačne čo sa ozaj dá. Niečo o tom nájdete aj na portály bankovezlato ale aj kdekoľvek inde keďže to začína byť viac a viac zaujímavé vďaka našej skvelej mene a inflácií...
Pokiaľ firma dovtedy neskrachuje a zlato sa zázračne nevyparí. Je predsa riziko, že sporiteľovi zostane len poukážka. Keď už zlato tak ho mať fyzicky a tehličku po tehličke prokladať.