Danielam
14.04.10,20:00
Ahojte, prosím Vás vie mi niekto poradiť mám nákup PHM kde je zúčtovaná vernostná bodová zľava.
Platba 9.23 EUR skutočná.
Bodová vernostná zľava -0.80 EUR
Rozpis: základ 8,43EUR DPH 1,6 EUR Spolu 10,03 EUR
Ako to zaučtovať??? Mám vystaviť ID a mínusom upraviť základ dane a DPH???Myslím si že asi áno lebo skutočne sme zaplatili len 9,23 EU. Síce bola to platba kartou tak účet by mi sedel lebo príjem a výdaj by išiel cez priebežne položky.Poradíte mi niekto???vopred veľká vďaka.
danka28
20.04.10,10:45
To by aj mna zaujimalo, mam rovnaky problem.
dakujem
liba2
20.04.10,11:16
Doteraz som sa nad tým ani nezamyslela, tiež dostávam zľavu. Jedoducho z výslednej sumy vyrátam ZD + daň a zaúčtujem.

Dodatočne doplnené:
Neberte si zo mňa príklad - toto nie je správny postup! - viď nasledujúce príspevky.
Monika Kováčová
20.04.10,12:38
nárok na odpočítanie dane máš vo výške 1,60 ako je uvedené na doklade o nákupe. Problém je v tom, že podnikatelia súkromné zľavové karty využívajú v súvislosti s podnikateľskou činnosťou. Karta bola vydaná na fyzickú osobu - občana. Dodávateľ PHM nemusí preto urobiť opravu základu dane z dôvodu zľavy.

Bližšie som o tom písala tu:

http://www.porada.sk/t62544-p2-vernostna-zlava-pri-nakupe-benzinu.html
Danielam
24.04.10,07:56
nárok na odpočítanie dane máš vo výške 1,60 ako je uvedené na doklade o nákupe. Problém je v tom, že podnikatelia súkromné zľavové karty využívajú v súvislosti s podnikateľskou činnosťou. Karta bola vydaná na fyzickú osobu - občana. Dodávateľ PHM nemusí preto urobiť opravu základu dane z dôvodu zľavy.

Bližšie som o tom písala tu:

http://www.porada.sk/t62544-p2-vernostna-zlava-pri-nakupe-benzinu.html
ahoj Monika, veľlmi pekne ti ďakujem za pomoc.
Stefan2005
24.04.10,08:07
nárok na odpočítanie dane máš vo výške 1,60 ako je uvedené na doklade o nákupe. Problém je v tom, že podnikatelia súkromné zľavové karty využívajú v súvislosti s podnikateľskou činnosťou. Karta bola vydaná na fyzickú osobu - občana. Dodávateľ PHM nemusí preto urobiť opravu základu dane z dôvodu zľavy...

... sme v téme JU, fyzická osoba občan sa rovná fyzická osoba podnikateľ, nie?
Monika Kováčová
24.04.10,08:28
... sme v téme JU, fyzická osoba občan sa rovná fyzická osoba podnikateľ, nie?
Téma, netéma... ale z pohľadu DPH to tak určite nie je...;)
Stefan2005
24.04.10,09:51
Téma, netéma... ale z pohľadu DPH to tak určite nie je...;)

ale potom nechápem toto: http://www.porada.sk/1305356-post33.html

konkrétne u PHL a ostatných nákladov na auto pre uplatnenie odpočtu DPH nie je rozhodujúce, či auto je alebo nie je zaradené (t.j. evidované na F.O. alebo SZČO - a teda v tomto prípade mám zato, že nie je rozhodujúce ani to, že na koho je karta), ale či sa používa na podnikanie...:rolleyes:

Ale pravdou je, že odpočítavam čo je na bločku, teda neprepočítavam DPH, ale bonusovú zľavu účtujem ako výnos (v PU)....
Monika Kováčová
24.04.10,10:13
tu ide úplne o niečo iné, ako v priloženom linku... podstata problému je to, že dodávateľ neopraví základ dane o uplatnenú zľavu za body... nemusí, pretože oficiálne dal zľavu neplatiteľovi dane... a do štátneho rozpočtu odviedol dodávateľ PHM sumu v tomto prípade 1,60

takže z pohľadu DPH - čo sa týka opravy základu dane - je rozdiel medzi FO občan a FO platiteľ dane...
a_je_to
24.04.10,12:46
Ahojte, prosím Vás vie mi niekto poradiť mám nákup PHM kde je zúčtovaná vernostná bodová zľava.
Platba 9.23 EUR skutočná.
Bodová vernostná zľava -0.80 EUR
Rozpis: základ 8,43EUR DPH 1,6 EUR Spolu 10,03 EUR
Ako to zaučtovať??? Mám vystaviť ID a mínusom upraviť základ dane a DPH??? Myslím si že asi áno lebo skutočne sme zaplatili len 9,23 EU. Síce bola to platba kartou tak účet by mi sedel lebo príjem a výdaj by išiel cez priebežne položky.Poradíte mi niekto???vopred veľká vďaka.
Ja to účtujem do JÚ dvojriadkovým zápisom pod jedným číslom dokladu :
prvý riadok Základ 8,43 DPH 1,6 Spolu 10,03 .... jasné, že réžia aj výdavky celkom
druhý riadok Základ -0,80 DPH 0,0 Spolu -0,80 .... detto ......... a nemám problém !
Do vstupných údajov a evidencie DPH mi to ide v dvoch riadkoch, do denníka mi to zapíše jednoriadkovo vo výsledných sumách.
Ak by som účtoval rovno znížený základ, program by mi to zobrazoval v chybových hláseniach. U neplatiteľa DPH to účtujem rovno sumou po zľave, netýka sa ho DPH.
Tá zľava ... mínus 0,80 € nie je zdaniteľným plnením. Upozornilo na to Metro, keď začali uplatňovať obratový bonus na tovar, aj na benzín na svojich pumpách. Taký obchodný gigant to mal určite vopred vyriešené. Odvtedy to používam ... a preto druhý riadok účtovania toho istého dokladu skoriguje iba základ dane a celú sumu, DPH nie.
Ja to považujem u platiteľa za zľavu v zmysle § 25, ods. 6, ZoDPH, kedy sa k zníženému základu zníženie DPH neuplatňuje .... lebo to spĺňa kritériá § a neodporuje im, inú možnosť aplikácie § som nenašiel. A u neplatiteľa je neznížená DPH nepoužiteľný údaj. Jasné, že predajca prizná a odvedie 1,60 .... a kupujúci – platiteľ odpočíta 1,60 .... veď o tom to je ! .... aby sa medzi nimi nemusela zbytočne administratívne znižovať DPH, keď dopad na štátny rozpočet z toho aj tak nie je. Zľavu nepovažujem za žiadny výnos, ale storno-náklad. Nič som totiž nedostal .... iba som menej platil. Netuším, čo by na tom mohlo byť daňovou, či inou kontrolou zásadne spochybniteľné.
Stefan2005
24.04.10,17:11
... Zľavu nepovažujem za žiadny výnos, ale storno-náklad. Nič som totiž nedostal .... iba som menej platil...

... ani voči tomuto spôsobu učtovania nenamietam. Potom aj rozdiel zo zaokrúhlenia by som mohol priamo účtovať ako storno príslušný náklad - veď som zaplatil menej (alebo viacej). Ja to účtujem podľa povahy na 548 alebo 648 - už aj kvôli kráteniu DPH pri 80% paušále ( je to presnejšie - stačí prepočítať, že v prípade storno-nákladu na DPH vznikne rozdiel ) ...
a_je_to
24.04.10,20:03
... ani voči tomuto spôsobu učtovania nenamietam. Potom aj rozdiel zo zaokrúhlenia by som mohol priamo účtovať ako storno príslušný náklad - veď som zaplatil menej (alebo viacej). Ja to účtujem podľa povahy na 548 alebo 648 - už aj kvôli kráteniu DPH pri 80% paušále ( je to presnejšie - stačí prepočítať, že v prípade storno-nákladu na DPH vznikne rozdiel ) ...
Keby sme sa nachádzali v téme Podvojné účtovníctvo, tak máš odo mňa bod. Ale takto iba úctivo pripomeniem, že sa nachádzame v téme Jednoduché účtovníctvo, ktoré nepoužíva 548 a 648. Možno som to zapríčinil aj ja, keď som z niektorej predchádzajúcej odpovede – názoru kvôli väčšej spojitosti s príspevkom prevzal výraz výnos, fakt som nemal, sorry.... asi pod linkom v príspevku č. 4.
V PÚ nie je až taký problém účtovať v jednom doklade náklad aj výnos, aj keď, priznám sa že táto účtovnícka módnosť posledných snáď 2 – 4 rokov, mi chutí, ako pohladenie proti srsti, zvlášť u drobných zaokrúhľovčiek. Ale v jednoduchom účtovníctve jednak nie je vítaný zápis, ktorý je aj príjmom, aj výdavkom a jednak ... neviem o tom, že by to postupy JÚ takto vyžadovali .... ani sa mi to nechce hľadať.
S tým krátením DPH pri 80% paušále som to nepochopil .... ani spôsob, ani hodnotu prínosu .... ale rozkošatili by sme tému .... snáď inde.
Inak oceňujem, že namiesto prvotného radenia začiatočníčkam s problémami ideš vytrvalo po mojich príspevkoch. Keď pod svojím príspevkom nenájdem Tvoju poznámku, teším sa ako decko a obdivujem sa, že akú "kvalitu" som vyprodukoval. Toto isté kritérium kvality môžu spoľahlivo využiť aj ostatní čiatelia.
Stefan2005
25.04.10,08:07
Reagujem kvôli nechápaniu dvoch vecí: prvá, že si nepochopil moju poznámku o dopade krátenia paušálu, druhá, že kvôli mojej citácii z Tvojho príspevku som spôsobil určitú formu paranoie... Mrzia ma obe veci, hoci neviem, čo vyvolalo túto reakciu.

1. Paušál 80% PHL - nielen v podvojnom, ale aj v jednuduchom účtovníctve náš softvér používa analytické účty - čiže v rámci materiálu (hoci Ty to účtuješ, ako si uviedol do réžie, ale budiž) máme analytický účet na PHL.
Používať analytiku pre PHL pri použití paušálu je samozrejmá, nutná vec. Ale ak budem na tento účet účtovať oba zápisy tak, že "do jedného riadku ZD s 19% DPH, do druhého riadku ZD s %", tak mám zmiešané dva základy dane, a nemôžem na konci mesiaca (štvrťoka) využiť jednoduchší spôsob - sumár účtu, a vypočítať z neho 20% a následne z tejto čiastky o DPH ponížiť DPH na vstupe. Kdo chce, si to prepočíta, je to tak, že dostanem rozdielny výsledok, ako v prípade, že ZD s 0% DPH účtujem na iný účet...

2. Asi máš spočítané, že koľkokrát som reagoval Tvoje príspevky - ja to počítať nebudem, ale pri celkovom počte mojich príspevkov to robí mizivé promile. Myslím si, že to bolo v 3-4 témach. Vyčítaš si, že namiesto radenia začiatočníčkam idem po Tvojich príspevkoch. Prepáč, ale toto je smiešne. Porada je nie len o povinnosti radiť, ale aj poradiť sa... Predpokladám, že mám takisto právo vyjadriť sa, ako ktokoľvek iný. A pretože mám už vyše tridsaťročnú prax, ak si chcem niečo prediskutovať (čo bude aj pre mňa prínosom), tak si na to predsa zvolím takého, kto vie nielen pýtať sa, ale oponovať i poradiť... A ak sa rozhodnem verejne prezentovať svoj názor, musím počítať s tým, že nie každý bude súhlasiť. To riziko musí každý znášať. Beriem ho aj ja; ale iba do momentu, pokiaľ o probléme diskutujeme odosobnene.

Prajem peknú nedeľu.