renatka9
14.04.10,20:06
Dobrý deň,

som živnostníčka od 01.01.2010 a dovtedy som bola nepretržite zamestnaná. Od tohto dátumu som aj DNPO. V októbri 2010 mám termín pôrodu, takže niekedy okolo 12.08.2010 nástúpim na MD. Chcem sa spýtať, aké bude pre mňa rozhodujúce obdobie. Materská sa mi bude vyrátavať z priemerného denného vymeriavacieho základu r.2009?

A ďalšia otázka: Ak som živnostíčka a pôjdem na MD, musím prerušiť živnosť, alebo až na rodičovskej dovolenke?

Ďakujem vopred za radu.
Xanti
14.04.10,18:11
Dobrý deň,

som živnostníčka od 01.01.2010 a dovtedy som bola nepretržite zamestnaná. Od tohto dátumu som aj DNPO. V októbri 2010 mám termín pôrodu, takže niekedy okolo 12.08.2010 nástúpim na MD. Chcem sa spýtať, aké bude pre mňa rozhodujúce obdobie. Materská sa mi bude vyrátavať z priemerného denného vymeriavacieho základu r.2009?

A ďalšia otázka: Ak som živnostíčka a pôjdem na MD, musím prerušiť živnosť, alebo až na rodičovskej dovolenke?

Ďakujem vopred za radu.
Materská sa Ti bude rátať z DNPO, rozhodujúcim obdobím bude 1.1.2010 až nástup na materskú.

Nemusíš pri nástupe na materskú prerušiť živnosť, po skončení materskej pokiaľ chceš poberať zvýšený rodičovský príspevok vo výške 256 € musíš mať prerušenú alebo ukončenú živnosť.
renatka9
14.04.10,18:20
Ďakujem....

a keďže sa vymeriavací základ DNPO dá zmeniť až po pol roku, tak si ho teda od júna júla 2010 môžem ešte zvýšiť na maximum alebo už nie, ak som už tehotená?
renatka9
14.04.10,18:20
a pokiaľ teda na MD nepreruším živnosť, môžem mať počas tohto obdobia aj zdaniteľné príjmy?
Xanti
14.04.10,18:27
Ďakujem....

a keďže sa vymeriavací základ DNPO dá zmeniť až po pol roku, tak si ho teda od júna júla 2010 môžem ešte zvýšiť na maximum alebo už nie, ak som už tehotená?
Renatka, z akého VZ platíš DNP? Z minimálneho? Alebo z iného?
renatka9
14.04.10,18:33
Za celý rok 2009, keď som bola zamestnancom, bol môj VZ 790€, od kedy som SZČO, čiže DNPO, tak platím zo 700€. Chcela som si to zvýšiť na maximum :-(
Xanti
14.04.10,18:39
Za celý rok 2009, keď som bola zamestnancom, bol môj VZ 790€, od kedy som SZČO, čiže DNPO, tak platím zo 700€. Chcela som si to zvýšiť na maximum :-(
Hm... škoda, že si nenapísala niekedy vo februári alebo marci. Ale to nevadí. 700€ je slušný VZ. Ak ho zvýšiš od 1.7.2010 na maximum ( teraz je to suma 1084,55 € ale od 1.7.2010 bude vyššia ) tak by Ti mali vyrátať materskú z cca takého priemeru. Ked som to bajočko prerátala tak mi vyšiel priemerný VZ 790 €.

Ak by si chcela maximálnu materskú. Musela by si sa na pár dní pred nástupom na materskú zamestnať z max. VZ, ale predtým by si musela ukončiť DNP. Vtedy by si dostala maximálnu materskú.
renatka9
14.04.10,18:49
Hm... škoda, že si nenapísala niekedy vo februári alebo marci. Ale to nevadí. 700€ je slušný VZ. Ak ho zvýšiš od 1.7.2010 na maximum ( teraz je to suma 1084,55 € ale od 1.7.2010 bude vyššia ) tak by Ti mali vyrátať materskú z cca takého priemeru. Ked som to bajočko prerátala tak mi vyšiel priemerný VZ 790 €.

Ak by si chcela maximálnu materskú. Musela by si sa na pár dní pred nástupom na materskú zamestnať z max. VZ, ale predtým by si musela ukončiť DNP. Vtedy by si dostala maximálnu materskú.



Zrejme to teda urobím tým prvým spôsobom. Len nechápem prečo sa to bude vyrátavať z VZ od 01.01.2010, keď na stránke Sociálnej poisťovne je uvedné:
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu na určenie výšky nemocenskej dávky
Krátka definícia:
je spravidla kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky


Definícia podľa zákona:
(§ 54)
je spravidla kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.



Môžete mi to vysvetliť prosím? :-)
Xanti
14.04.10,18:52
Zrejme to teda urobím tým prvým spôsobom. Len nechápem prečo sa to bude vyrátavať z VZ od 01.01.2010, keď na stránke Sociálnej poisťovne je uvedné:
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu na určenie výšky nemocenskej dávky
Krátka definícia:
je spravidla kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky


Definícia podľa zákona:
(§ 54)
je spravidla kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.



Môžete mi to vysvetliť prosím? :-)Ak by si ostala zamestnancom tak tvoj VZ by bol z roku 2009, teda rozhodujúcim obdobím by bol rok 2009 ale tým, že ty si ukončila zamestnanecký pomer a stala si sa DNP, tak rozhodujúcim obdobím je vždy to najnovšie poistenie.

Pokiaľ si pár dní pred nástupom na materskú nájdeš robotu, kde Ti zaplatia pr. 1000 eur mesačne, tak rozhodujúcim obdobím bude práve to posledné poistenie, teda zamestnanie.
renatka9
14.04.10,18:55
Ak by si ostala zamestnancom tak tvoj VZ by bol z roku 2009, teda rozhodujúcim obdobím by bol rok 2009 ale tým, že ty si ukončila zamestnanecký pomer a stala si sa DNP, tak rozhodujúcim obdobím je vždy to najnovšie poistenie.

Pokiaľ si pár dní pred nástupom na materskú nájdeš robotu, kde Ti zaplatia pr. 1000 eur mesačne, tak rozhodujúcim obdobím bude práve to posledné poistenie, teda zamestnanie.


Ok, ďakujem teda za rady :-)
A určite si teda môžem ten VZ zvýšiť aj keď som už tehotná?

A môžem mať počas MD príjem zo živnosti? Nikde v zákone som totiž nenašla, že by som nemohla mať zdaniteľné príjmy???
Xanti
14.04.10,19:00
Ok, ďakujem teda za rady :-)
A určite si teda môžem ten VZ zvýšiť aj keď som už tehotná?

A môžem mať počas MD príjem zo živnosti? Nikde v zákone som totiž nenašla, že by som nemohla mať zdaniteľné príjmy???
Určite si môžeš od júla zvýšiť VZ, podať na SP registračný list so zmenou VZ.

Čo sa týka príjmov na to neviem odpovedať.
brčko
14.04.10,20:03
Ok, ďakujem teda za rady :-)
A určite si teda môžem ten VZ zvýšiť aj keď som už tehotná?

A môžem mať počas MD príjem zo živnosti? Nikde v zákone som totiž nenašla, že by som nemohla mať zdaniteľné príjmy???

Ak si DNP osoba od 1.1.2010 z VZ 700eur, tak pri nástupe na MD v auguste 2010 bude tvoje rozhodujúce obdobie pre výpočet materského obdobie 1.1.-31.7.2010 t.j. od začiatku tohto nem.poistnia do konca mesiaca, ktorý predchádza mesiacu nástupu na MD.

Ak si podáš zmenu VZ ešte v júni 2010!!!, tak bude zmena účinná od 1.7.2010 a o niečo sa ti denný VZ zvýši.

Alebo ak porodíš najskôr 28.9.2010, tak vlastne z DNP splníš 270dní a ak by si sa popri DNP aj zamestnala napr. aj teraz na pár dní, pred nástupom na MD, tak by si mala nárok na materské z oboch nem.poistení (dni ukončeného zamestnania do 31.12.2009 sa ti prirátajú ku dnom tohto PP. V takom prípade by ti vznikol nárok na materské z oboch nem.poistení, zo zamestnania v ochrannej lehote, t.j. nárok na materské z OL je presne 6týž. pred pravdep.term.pôrodu, ktorý uvedie lekár na žiadosti o materské.
Oprava po pripomienke od Katy vid nižšie
Katy a R
14.04.10,20:20
.. no podať zmenu v júni môže len v tom prípade, ak už uplynulo šesť mesiacov od stanovenia VZ ... tak dúfam, že na tom prihlasovacom RLFO má decembrový dátum.:) - od augusta by to význam už nemalo..;)

Ale ako teraz berie SP nárok v ochrannej dobe ... ak má poistenec aj iné poistenie:confused: ... teda v tomto prípade DNP.
.. lebo pred časom neplatila ochranná doba v prípade, že trvalo iné poistenie:confused::mee:
brčko
14.04.10,20:59
.. no podať zmenu v júni môže len v tom prípade, ak už uplynulo šesť mesiacov od stanovenia VZ ... tak dúfam, že na tom prihlasovacom RLFO má decembrový dátum.:) - od augusta by to význam už nemalo..;)
katy, podla mna sa neberie dátum kedy podá zmenu, ale kedy bude účinná, aj ked na stránkach je to dosť podla mna dezinformačne napísané.

Ale ako teraz berie SP nárok v ochrannej dobe ... ak má poistenec aj iné poistenie:confused: ... teda v tomto prípade DNP.
.. lebo pred časom neplatila ochranná doba v prípade, že trvalo iné poistenie:confused::mee:

tak v tomto sa netreba nechať odbiť pracovníčkou SP, ktorá by takéto rozhodnutie urobila. Ked je z oboch nem. poistení jednoznačne splnených 270dní nem.poistenia, tak nárok vzniká z oboch, z trvajúceho a aj v ochrannej lehote z druhého (aj ked som tiež pred nejakým časom písala, že nevzniká, už som pár prípadov zaevidovala, že uznali). Ale máš pravdu v tom, že na stránkach SP je písané, že "k trvajúcemu" NP možno prirátať "ukončené", t.j. či by prirátali k ukončenému druhé ukončené?? T.j. zaručiť sa to nedá.

No velmi ťažko je vlastne povedať, aké sú usmernenia z ústredia soc.poistovne. Ale som dosť rozčarovaná z rozhodnutí radových pracovníčkok SP.
LEob som sa napr. stretla s prípadom, ked "ku dvom" trvajúcim nem.poisteniam, z ktorých ani jedno netrvalo 270dní prirátali "jedno" ukončené (som myslela, že uznajú nárok len z jedného a uznali z oboch, aj ked to bolo každé v inej pobočke SP).
Teraz tuším dvom mamičkám v sP radili, že ked 270dní nestíhajú z jedného NP napr. trvajúceho zamestnania a chýba im napr. cca 50dní, nech sa popri zamestnaní prihlásia napr. na dva tri mesiace na DNP a dni sa im prirátajú!!!! (aj ked sa dátumovo prekrývajú) By som chcela vidieť takéto rozhodnutie, že to uznali. Ale na druhej strane, ani by som sa nedivila, že by to uznali. Samotný zákon to nevylučuje, no nespoliehala by som sa na to.
Tiež poznám prípad mamičky, čo porodila velmi predčasne, na MD nastupovala dnom pôrodu, dieťa jej zomrelo pár dní po pôrode a uznali jej materské len 2týždne od úmrtia a pritom mala nárok na 14týždnov od nástupu na MD. Taká osoba to určite nepôjde reklamovať.

Dnes mi napr. prišlo rozhodnutie zo SP, kde mi vyrátali ošetrovné z DNP zo skutočného VZ aj napriek tomu, že mi od posledného prihlásenia na DNP neuplynulo 26týždnov!!!
Pred pár rokmi mi zabudli zohladniť dni neplateného volna pri výpočte denného VZ, potom mi chceli vyplatiť v súčte z dvoch poistení ošetrovné vyššie ako maximum, potom nevyplatili materké dva mesiace od podania žiadosti, lebo nemali od zaemstnávatela potvrdenie (im ani nechýbalo, len mne peniaze), potom vyplatili vyššiu dávku z garančného poistenia, tiež mám zle vyrátaný preplatok na DNP!!! To že robí SP preblém, ak zaplatíte za daný mesiac v danom mesiaci, ak neuvedniete v špec.symbole MMRR a že som mala práve preto zle spárované platby (v jednom mesiaci preplatok=duplovanú platbu a v dalších zaplatené po splatnosti), tak to sa asi neráta. T.j. akosi sa občas čudujem, že to funguje. :mee::confused:
Ale jednu očr mi vyrátali dobre. :)
TAk som sa vyventilovala :rolleyes::---:(
mimotemyaj ked pardon, mimo témy
Katy a R
14.04.10,21:11
.. a máš pravdu:D ... ja som sa stretla s tým že neuznali tú ochrannú dobu
... veď práve, kôli takýmto rôznym rozhodnutiam je lepšie sa vyhnúť možným komplikáciám.
Ak by sa renatka rozhodla pre materské z obidvoch poistení ... tak by bolo lepšie, aby jej PP v čase nástupu na MD trval
... podmienky by mala mať splnené z obidvoch poistení.
zuzanka282
26.04.10,14:01
Dobry den, chcem sa opytat - od 1.5.2010 mam nastup na matersku, momentalne som od 1.2.2010 SZCO, nemocenske si neplatim ale podmienku 270 dni splnam, od 28.4.2010 sa zamestnam s max. VZ, aby mi vyslo materske. Chcem sa spytat ci mi viete poradit, na aku dobu by mala byt uzavreta pracovna zmluva, ci to nejako ovplyvni situaciu po materskej pre RP, ak neplanujem zrusit zivnost (ci ma zmluva vyprsat pocas mateskej alebo trvat dalej pocas poberania RP). Na co vlastne budem mat narok po materskej ak zivnost nezrusim?? dakujem velmi pekne
zuzanka282
04.05.10,08:06
Dobry den, skusam este jednu otazku, v inej teme mi ny nu nikto neodpovedal, mozno tu sa niekto najde, prosim: viete mi prosim poradit ako je to s prijmom na zivnost pocas MD? Od 1.2.2010 som SZCO, odvody teda neplatim. zaroven som sa pred nastupom na MD zaestnala kvoli max. materskej, od 1.5. mam nastup na MD. Zivnost nepozastavujem. Chcem sa spytat ako je to s prijmom pocas poberania MD, mam PSP a urcite mi niektore provizie budu vyplatene aj pocas MD a ci napr. mozem uzatvarat nejake zmluvy aj pocas MD? Faktury pri tom nevystavujem. Dakujem.
renatka9
04.06.10,08:12
Chcem ešte dodať k mojej prvej otázke... odpovedali ste mi, že sa mi materská bude vyrátavať od 01.01.2010 a to iba z dobrovoľného poistenia. Ak som teraz v júni na PN, tak sa mi za jún zníži vymeriavací základ? To by mi potom ovplyvnilo aj výšku MD, nie?
veronikasad
04.06.10,08:16
Chcem ešte dodať k mojej prvej otázke... odpovedali ste mi, že sa mi materská bude vyrátavať od 01.01.2010 a to iba z dobrovoľného poistenia. Ak som teraz v júni na PN, tak sa mi za jún zníži vymeriavací základ? To by mi potom ovplyvnilo aj výšku MD, nie?
ano, zníži sa ti VZ, obdobie PN je vylučitelná doba, neovplyvní ti to výšku materskej
renatka9
04.06.10,11:35
takže to znamená, že ak je pre mňa rozhodujúce obdobie pre výpočet MD od 01.01.2010 do 26.08.2010 (nástup na MD) a v júni som bola mesiac PN, tak sa mi vymeriavací základ pre výpočet MD to PN neovplyvní?
gaerys
30.11.11,16:06
Dobry den. Hladam, hladam, ale to na co potrebujem odpoved som nenasla. V polovici juna 2012 mam termin porodu, takze 5.5.2012 nastup na matersku dovolenku. Som SZCO-zivnostnicka a mam prenajate priestory ktorych sa nehcem vzdat. V tychto priestoroch mam este jednu kocku, ktora je tiez SZCO a je u mna v podnajme. Ide mi o to, ked nastupim na matersku a nepresusim (nepozastavim- vobec neviem ci je v tom rozdiel aky vyraz pouzijem) zivnost, dostanem matersku aj z DNP (narok mi uz vznikol ak to nezmenia) a aj z PNP? budem musiet kedze som neprerusila zivnost nadalej platit odvody aspon tie povinne?- (pretoze ak ano, tak to sa mi ani neoplati prenajimat,kedze ona mi zaplati za najom menej ako su moje odvody). + ako to je pri prechode z materskej dovolenky na rodicovsky? je tam zmena napr v tych odvodoch? Alebo ak by som zivnost prerusila, mozem priestory dalej prenajimat a oficialne vystavovat faktury a uhradu faktur davat cez pokladnu,alebo nemozem mat ziaden prijem a ak by bol zivnost prerusena mozem mat vobec nadalej prenajate priestory a platit ich? Ak by ste mi vedeli aspn na nieco z toho odpovedat velmi mi pomozete dakujem krasne.
Mila123
30.11.11,16:19
Xanti
30.11.11,19:16
+ ako to je pri prechode z materskej dovolenky na rodicovsky? je tam zmena napr v tych odvodoch? Alebo ak by som zivnost prerusila, mozem priestory dalej prenajimat a oficialne vystavovat faktury a uhradu faktur davat cez pokladnu Nie toto robiť nemôžeš, nemôžeš vystavovať faktúry ak nebudeš SZCO, počas rodičovskej dovolenky ak budeš mať príjem z podnikania, tak si musíš platiť už odvody do ZP a SP sama.
,alebo nemozem mat ziaden prijem môžeš mať príjem na dohodu, a ak by bol zivnost prerusena mozem mat vobec nadalej prenajate priestory a platit ich? Ty môžeš mať prenajaté priestory, prenajímateľovi je jedno, či vystaví faktúru na gaerys szčo .. alebo gaerys osobu
Ak by ste mi vedeli aspn na nieco z toho odpovedat velmi mi pomozete dakujem krasne. Na prvú časť Ti odpovedala Mila, ja sa pokúsim na druhú časť tvojho príspevku odpovedať v texte modrým.
gaerys
02.12.11,12:54
Dakujem krasne :)
Čize zhrnutie a ak mi to môžete odobriť.Na nárok na materské nebude mať vplyv skutočnosť, ak budem naďalej vykonávať živnosť, alebo mať príjem z tejto činnosti.Pocas MD môžem prenajímať priestory aj nadalej a nebudem platiť odvody a nárok na materskú mi vznikne z oboch poistení.Po ukončení poberania materského príspevku, ak začnem poberať rodičovský príspevok, počas ktorého NEbudem vykonávať zárobkovú činnosť, IBA poberať príjem z prenajatých priestorov, nebudem mať naďalej povinnosť odvádzať poistné. Je však potrebné predložiť Registračný list fyzickej osoby - prerušenie z dôvodu rodičovskej dovolenky. K tomu priložím rukou napísané vyhlásenie, že počas tohto obdobia nevykonávam zárobkovú činnosť a fotokópiu potvrdenia o poberaní rodičovského príspevku z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Dobrovoľné nemocenské poistenie som však povinná platiť počas poberania rodičovského príspevku,alebo ho zruším. Spravne?
m.hunady
03.04.12,11:39
Dobrý deň,
prosím o radu ,
manželka je SZČO a 10.4. končí poberanie materského príspevku , ak chceme poberať rodičovský príspevok musí ukončiť alebo prerušiť živnosť ?
Xanti
03.04.12,11:46
Dobrý deň,
prosím o radu ,
manželka je SZČO a 10.4. končí poberanie materského príspevku , ak chceme poberať rodičovský príspevok musí ukončiť alebo prerušiť živnosť ?Nemusí ani ukončiť ani prerušiť živnosť. Ale pozor počas RP musí platiť odvody do ZP a aj do SP ak má povinnosť s predošlého obdobia.
m.hunady
03.04.12,11:52
OK , takže ak nechceme platiť odvody tak prerušíme živnosť ,
môžem poprosiť o radu čo ešte treba v prípade že končí materský príspevok vybaviť ?
na živnostenský úrad treba ísť osobne ? treba riešiť aj napr. SP a Zdravotnú poisťovňu ?
ďakujem
maeve
25.11.12,21:39
Dobrý deň,

chcela by som vás poprosiť o radu. Som SZČO od júna 2008. 14.12. 2012 nastupujem na materskú. Nástupom na materskú stratím väčšinu príjmov, takže si nebudem môcť dovoliť platiť odvody a preddavky na daň z príjmu. Neviem, ako postupovať:

- kedy mám prerušiť živnosť? K akému dátumu? Ešte pred nástupom na materskú alebo k 1.1.2013, aby bol mesiac/rok uzatvorený?
- predpokladám, že po prerušení živnosti už nemôžem nič fakturovať, aj keď práca bola vykonaná pred prerušením - je to tak?
- preddavky za daň musím zaplatiť ešte aj do 31.3.2013, aj keď bude živnosť už prerušená?
- akým úradom mám začať pri vybavovaní prerušenia?

Aktuálne platím odvody do SP vo výške 218€ a do ZP vo výške 76€ (od januára to bude viac). Platím aj preddavky na daň z príjmu vo výške 575,62€.

ďakujem a želám pekný deň.
Mila123
25.11.12,21:41
po MD pred RP budeš pokračovať v činnosti szčo?
maeve
25.11.12,21:46
S činnosťou by som chcela pokračovať až po cca roku a pol, čiže nie.
Mila123
25.11.12,21:52
pre SP nemusíš urobiť nič.....predložíš doklad od gynekológa - MD a zaplatíš si poistné do nástuou na MD, choď si ho overiť, aby si nemala nedoplatok (max. do 5€), cez MD neplatíš poistné
kópiu MD predložíš príslušnej ZP, nebudeš platiť preddavky na ZP nástupom na MD
preddavky na daň z príjmov? požiadaš príslušný DÚ o výpočet preddavkov inak, doložíš kópiu MD, mali by ti znížiť na O € ....
a po nástupe na RP stačí čestne prehlásiť na pobočke SP, že nepodnikáš......dôchodkové a zdravotné ti bude platiť štát......
po podaní DP za rok 2012 pozor na preddavky,aby si ich znovu nemusela platiť....
t.j. nemusíš živnosť pozastavovať......môj názor.....
maeve
25.11.12,22:00
Ďakujem za odpoveď. Myslela som si, že na to, aby mi počas RD platil štát odvody, musím mať prerušenú živnosť - že nestačí len nemať príjem. Preddavky na 2013 by som žiaľ asi mala rovnaké ako tohto roku - čiže tie by som neplatila len keby som prerušila živnosť?
Mila123
25.11.12,22:04
Ďakujem za odpoveď. Myslela som si, že na to, aby mi počas RD platil štát odvody, musím mať prerušenú živnosť - že nestačí len nemať príjem. Preddavky na 2013 by som žiaľ asi mala rovnaké ako tohto roku - čiže tie by som neplatila len keby som prerušila živnosť?
preddavky na ZP? či daňové?
maeve
25.11.12,22:09
myslím daňové.
Mila123
25.11.12,22:11
myslím daňové.
preddavky sa platia iba pri aktívnej živnosti.....
maeve
25.11.12,22:14
čiže ak dám čestné prehlásenie, že nevykonávam aktívnu činnosť a zo živnosti nemám príjem, nemusím platiť preddavky na daňové?
Mila123
25.11.12,22:16
čiže ak dám čestné prehlásenie, že nevykonávam aktívnu činnosť a zo živnosti nemám príjem, nemusím platiť preddavky na daňové?
čestné prehlásenie je pre SP, po prechode z MD na RP, že nepodnikáš....
DU sa rieši žiadosťami....každý kvartál......t.j. k 31 03 2013 a potom ak ti vznikne povinnosť platiť preddavky.....ak nie, tak nič.....
maeve
25.11.12,22:20
Výborne, už rozumiem. Ďakujem za radu.