emily
17.10.05,08:46
Firma vedie PÚ. Stala sa platcom DPH k 1.10.2005. Uplatní si nárok na odpočet z majetku nakupeného pred registráciou (ešte som sa nerozhodla, či aj z drobného, alebo len z odpisovaného-aj Vaše názory sa rozchádzajú).
Za zostatkovú cenu budem považovať cenu k 31.12.2004. Ale v učtovníctve už mám účtovné odpisy za 9 mesiacov z ceny vratane DPH. Čo s nimi? Jednoducho ich opravím? Daňové robím až na konci roka.
A prosím skúste sa vyjadriť aj k nároku na odpočet z drobného majetku.
gotka
17.10.05,07:58
ano, pre prepocet DPH zober zostatkovu hodnotu k 1.1.05 a odpisy pre tento rok nanovo uprav. aj d DDHM môzes uplatnit, ale tiez upravene o opravky z min.rokov. Z tohtorocneho DDHM môzes uplatnit, len ak si o nom uctovala ako o majetku, teda nie priamo do spotreby. tam tiez uctovnymi zapismi upravis jeho obstaravaciu cenu - ponizis o uplatnenu DPH. Mala som takto aj kontrolu, uznali to v pohode.
emily
17.10.05,12:04
Ešte sa pýtam aj popoludňajšej smeny
Tweety
17.10.05,12:06
Nevedela som, že na poradu sa chodí na smeny!
emily
17.10.05,12:09
Nevedela som, že na poradu sa chodí na smeny!:D Mária, nejak musíš príspevok potiahnuť dopredu, keď vidíš, že nik nereaguje
Tweety
17.10.05,12:37
:D Mária, nejak musíš príspevok potiahnuť dopredu, keď vidíš, že nik nereagujeAle akosi slabo poťahuješ:p :rolleyes:
emily
17.10.05,19:13
Firma vedie PÚ. Stala sa platcom DPH k 1.10.2005. Uplatní si nárok na odpočet z majetku nakupeného pred registráciou (ešte som sa nerozhodla, či aj z drobného, alebo len z odpisovaného-aj Vaše názory sa rozchádzajú).
Za zostatkovú cenu budem považovať cenu k 31.12.2004. Ale v učtovníctve už mám účtovné odpisy za 9 mesiacov z ceny vratane DPH. Čo s nimi? Jednoducho ich opravím? Daňové robím až na konci roka.
A prosím skúste sa vyjadriť aj k nároku na odpočet z drobného majetku. Vyjadrí sa ešte niekto?
Katija
17.10.05,20:46
A prosím skúste sa vyjadriť aj k nároku na odpočet z drobného majetku.
Ja nevidím možnosť odpočítať si DPH z drobného majetku. V § 55 zákona o DPH druhá veta znie: "Daň pri uvedenom majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom;....."

Poznámka 26) je odkazom na § 22 zákona o DP a ten definuje v ods. 2 písm. a) až e) čo je hmotným majetkom odpisovaným. Drobný majetok sa tam nespomína. Ak niekto hovorí, že je to možné, nech napíše podľa akého paragrafu.
andrej_rv
17.10.05,21:31
Ja nevidím možnosť odpočítať si DPH z drobného majetku. V § 55 zákona o DPH druhá veta znie: "Daň pri uvedenom majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom;....."
Poznámka 26) je odkazom na § 22 zákona o DP a ten definuje v ods. 2 písm. a) až e) čo je hmotným majetkom odpisovaným. Drobný majetok sa tam nespomína. Ak niekto hovorí, že je to možné, nech napíše podľa akého paragrafu.Ak by sa mal nárok na odpočet posudzovať podľa tejto filozofie, tak by nebol nárok ani na odpočet DPH zo zásob - tiež nie sú odpisovaným majetkom :) . (Opravujem: táto filozofia je možná, ak súčasne prihliadneme na § 81 ods. 6. - viď príspevok č. 11 :) )
§ 55 neuvádza pre vznik možnosti odpočtu u majetku žiadne obmedzenia (ani obmedzenie nákupu do 1 roka platné v predchádzajúcom zákone o DPH). Podmienkou je len nadobudnutie pred dňom, kedy sa stal platiteľom a jeho následné používanie na zdaniteľné plnenia. A samozrejme formálne podmienky podľa § 49 - 51.
V zákone o DPH som definíciu "majetku" nepostrehol. Podľa zákona o účtovníctve § 4 ods. a) sú majetkom ..aktíva účtovnej jednotky...ktoré sa vykazujú v účtovnej jednotke v súvahe alebo vo výkaze o majetku a záväzkoch... Keďže sa tzv. drobný majetok v súvahe ani výkaze o majetku nevykazuje, ja osobne by som z tohoto majetku po zaradení do používania možnosť odpočítania DPH pri registrácii neuplatňoval. Aspoň dovtedy nie, pokiaľ by som nemal k dispozícii Opatrenie MF alebo aspoň stanovisko DRSR, ktoré by to výslovne umožňovalo.
(Pokiaľ by sa o drobnom majetku účtovalo ako o účtovne odpisovanom (a bol by vykázaný v účtovných výkazoch), DPH by som uplatnil v pomere ako pri dlhodobom odpisovanom majetku t.j. zo zostatkovej ceny)
emily
18.10.05,06:48
Ja sa tiež prikláňam k názoru neuplatňovať DPH pri drobnom majetku z dôvodu, ktorý Andrej uvádza.Chcela som vedieť prakltické skúsenosti.
Katija
18.10.05,08:42
Pozrela som si to lepšie a musím uznať andrej_rv, že máš v niečom pravdu. Pojem majetok v zákone o DPH definovaný nie je a ani nikde nie je odvolávka na iný zákon, ktorý by ho definoval. Čiže ani na zákon o účtovníctve podľa ktorého si majetok definoval ty.
Druhá veta § 55 sa týka len časti majetku a síce odpisovaného.
Že pod pojem majetok zákon o DPH zaraďuje aj zásoby je zrejmé nie priamo z § 55, ale z § 81 ods. 6. Tam ale už je odkaz na zákon o účtovníctve. Čiže, čo je zásoba sa dočítame v ňom. A rieši sa tam opačný prípad - odvod DPH z majetku pri zrušení registrácie. Logické je, že ak sa má pri zrušení registrácie DPH zo zásob odviesť, tak sa pri registrácii môže DPH zo zásob odpočítať.
Teda filozofia, ktorú som použila v minulom príspevku nevylučuje možnosť pri registrácii odpočítať si DPH zo zásob.
Nikde však nie je ani slovo, ani odkaz, ani logická súvislosť na drobný majetok. Stále si myslím, že drobný majetok pre zákon o DPH tak ako momentálne platí pri registrácii a ukončení registrácie jednoducho neexistuje.
andrej_rv
18.10.05,11:39
Pozrela som si to lepšie a musím uznať andrej_rv, že máš v niečom pravdu. Pojem majetok v zákone o DPH definovaný nie je a ani nikde nie je odvolávka na iný zákon, ktorý by ho definoval. Čiže ani na zákon o účtovníctve podľa ktorého si majetok definoval ty.
Druhá veta § 55 sa týka len časti majetku a síce odpisovaného.
Že pod pojem majetok zákon o DPH zaraďuje aj zásoby je zrejmé nie priamo z § 55, ale z § 81 ods. 6. Tam ale už je odkaz na zákon o účtovníctve. Čiže, čo je zásoba sa dočítame v ňom. A rieši sa tam opačný prípad - odvod DPH z majetku pri zrušení registrácie. Logické je, že ak sa má pri zrušení registrácie DPH zo zásob odviesť, tak sa pri registrácii môže DPH zo zásob odpočítať.
Teda filozofia, ktorú som použila v minulom príspevku nevylučuje možnosť pri registrácii odpočítať si DPH zo zásob.
Nikde však nie je ani slovo, ani odkaz, ani logická súvislosť na drobný majetok. Stále si myslím, že drobný majetok pre zákon o DPH tak ako momentálne platí pri registrácii a ukončení registrácie jednoducho neexistuje.Katija, Tvoja argumentácia opačným prípadom - zrušením registrácie má neodškriepiteľnú logiku. A v podstate sme došli takmer k rovnakému záveru, čo sa týka posudzovania možnosti odpočtu z drobného majetku. Ale... celkom jednoznačne v zákone povedané nie je ani áno ani nie. Určitý priestor na špekulácie resp. odvolávania tu podľa mňa existuje, lebo zákon by mal byť jednoznačný - bez toho, aby sme sa opierali o nejakú logické konštrukcie alebo porovnania. Každý sa opäť musí rozhodnúť (a bez garanta :) ), ako s uvedenými názormi či argumentami naloží.
Katija
18.10.05,12:46
Katija, Tvoja argumentácia opačným prípadom - zrušením registrácie má neodškriepiteľnú logiku. A v podstate sme došli takmer k rovnakému záveru, čo sa týka posudzovania možnosti odpočtu z drobného majetku. Ale... celkom jednoznačne v zákone povedané nie je ani áno ani nie. Určitý priestor na špekulácie resp. odvolávania tu podľa mňa existuje, lebo zákon by mal byť jednoznačný - bez toho, aby sme sa opierali o nejakú logické konštrukcie alebo porovnania. Každý sa opäť musí rozhodnúť (a bez garanta :) ), ako s uvedenými názormi či argumentami naloží. Jednoznačne podľa môjho právneho vedomia áno. Polopatisticky nie. Pozeraj len na § 55.Všetko iné iba zbytočne mätie. Paragraf hovorí o majetku (zákon ho nedefinuje) a o majetku odpisovanom (ten je pre tento paragraf presne definovaný). A teraz si povedzme či môžme drobný majetok pokladať za majetok odpisovaný. Podľa § 55 určite nie. Tak čo to teda je? Logika veci hovorí, ak je definované čo je to majetok odpisovaný, tak všetko ostatné musí byť majetok neodpisovaný. A môže byť drobný majetok majetkom neodpisovaným? To mi príde ako nezmysel. ( Tu sa ovšem neopieran o § 55, ktorý o tom nehovorí, ale o zdravý rozum.) Tak mi stále vychádza, že to nie je ani odpisovaný majetok, ani neodpisovaný majetok a pre § 55 neexistuje. A ak neexistuje, tak si nikto nemôže z neho uplatniť DPH. Preto tvrdím to čo tvrdím.

Ale mám radu pre tých, čo by si aj tak chceli odpočítať pri registrácii za plátcu z drobného majetku DPH. Pokiaľ ste nakúpili drobný majetok v priebehu roka, nezaraďujte ho do majetku, neúčtujte do spotreby, ale nechajte ho do dňa registrácie na sklade ako tovar. A bude to bez problémov.
To ja vidím ako jedinú možnosť.:):cool:
Pozdravujem všetkých
andrej_rv
18.10.05,14:25
Jednoznačne podľa môjho právneho vedomia áno. Polopatisticky nie. Pozeraj len na § 55.Všetko iné iba zbytočne mätie. Paragraf hovorí o majetku (zákon ho nedefinuje) a o majetku odpisovanom (ten je pre tento paragraf presne definovaný). A teraz si povedzme či môžme drobný majetok pokladať za majetok odpisovaný. Podľa § 55 určite nie. Tak čo to teda je? Logika veci hovorí, ak je definované čo je to majetok odpisovaný, tak všetko ostatné musí byť majetok neodpisovaný. A môže byť drobný majetok majetkom neodpisovaným? To mi príde ako nezmysel. ( Tu sa ovšem neopieran o § 55, ktorý o tom nehovorí, ale o zdravý rozum.) Tak mi stále vychádza, že to nie je ani odpisovaný majetok, ani neodpisovaný majetok a pre § 55 neexistuje. A ak neexistuje, tak si nikto nemôže z neho uplatniť DPH. Preto tvrdím to čo tvrdím.
Veci bohužiaľ obyčajne nikdy nie sú jednoznačné. A naše zákony obzvlášť. Aj tzv. drobný majetok (do 30 tis. Sk) môže byť odpisovaný, nielen majetok uvedený v § 22 ZDP. Účtovná jednotka sa totiž môže rozhodnúť (napr. v internej smernici), že hmotný majetok so samostatným technicko-ekonomickým určením, dobou použiteľnosti dlhšou ako rok a obstarávacou cenou nižšou ako 30 tis. Sk (ktorý nespadá pod definíciu majetku v zmysle § 22 ZDP) bude účtovne odpisovať. V účtovníctve ho zaeviduje na účte 022 a bude ho odpisovať podľa stanoveného odpisového plánu (napr. 2, 2.5 alebo 3 roky). Účtovné odpisy sú v tomto prípade považované zároveň za daňové odpisy (v nadväznosti na § 17 ods. 1 ZDP). Možnosť odpisovať majetok do 30 tis. Sk a daňovo uznať účtovné odpisy v plnom rozsahu je uvedená aj v Usmernení MF SR č. 2634/2004-72 - bod. č. 15. Keďže sa tento majetok (resp. jeho zostatková hodnota) vykáže v súvahe, spĺňa podľa môjho názoru bez problémov podmienky na pomerné odpočítanie DPH pri registrácii v zmysle § 55 zákona o DPH, aj keď nejde o majetok v zmysle § 22 ZDP. A na tento drobný majetok som svojom príspevku v podstate myslel.
P.S. Som rád, že sme si tu mohli vymeniť svoj názor. Je to vlastne jediný spôsob, ako posúvať veci dopredu :) .
Katija
18.10.05,17:28
Veci bohužiaľ obyčajne nikdy nie sú jednoznačné. A naše zákony obzvlášť. Aj tzv. drobný majetok (do 30 tis. Sk) môže byť odpisovaný, nielen majetok uvedený v § 22 ZDP. Účtovná jednotka sa totiž môže rozhodnúť (napr. v internej smernici), že hmotný majetok so samostatným technicko-ekonomickým určením, dobou použiteľnosti dlhšou ako rok a obstarávacou cenou nižšou ako 30 tis. Sk (ktorý nespadá pod definíciu majetku v zmysle § 22 ZDP) bude účtovne odpisovať. V účtovníctve ho zaeviduje na účte 022 a bude ho odpisovať podľa stanoveného odpisového plánu (napr. 2, 2.5 alebo 3 roky). Účtovné odpisy sú v tomto prípade považované zároveň za daňové odpisy (v nadväznosti na § 17 ods. 1 ZDP). Možnosť odpisovať majetok do 30 tis. Sk a daňovo uznať účtovné odpisy v plnom rozsahu je uvedená aj v Usmernení MF SR č. 2634/2004-72 - bod. č. 15. .
K tomu, čo som dala do citácie nie je čo dodať. Máš 100 % pravdu. Takto vidí drobný majetok účtovník. Tiež som účtovník. Ale nie je problém v účtovníctve. Tu sa bavíme o zákone o DPH. Dohodli sme sa, že pojem majetok nie je v ňom zadefinovaný a ani neodkazuje na definíciu v inom zákone. Tak podľa čoho by sme mali usúdiť, že to čo platí v účtovníctve musí platiť aj v zákone o DPH. Argumentuješ súvahou, ale to platí len pre toho kto robí PU. Zatiaľ však existuje aj jednoduché účtovníctvo a dokonca aj neúčtovná jednotka má právo odrátať si DPH pri registrácii. A súvahu nerobí ani jeden.
Dala som si vyhľadať na JASPI všetky zákony ktoré obsahujú slovo "majetok". Našlo sa ich 100. Verím, že v každom je majetok definovaný ináč. Tak sa ešte raz pýtam, prečo mám použiť práve zákon o účtovníctve. Preto lebo mi je najbližší? Veď by som mohla pozrieť do ďalších 99, či by sa mi nehodilo náhodou niečo viac.
Ja by som veru nechcela obhajovať v prípadnom daňovom spore odpočítanie si DPH z drobného majetku tým, že podľa zákona o účtovníctve môže byť drobný majetok odpisovaným a že my sme ho odpisovali atd....... Podľa mňa by to bola jasná prehra.

Myslím, že musíme v tomto prípade vystačiť s tým, čo je napísané v zákone o DPH. A ak tam raz niečo nie je ....
Veľa sme o tom popísali a my dvaja to už máme myslím vyriešené. Mne táto diskusia pomohla. Dúfam, že to pomohlo aj iným. Prajem pekný večer.:):cool:
emily
18.10.05,17:52
ďakujem Vám dvom za krásnu diskusiu :)
andrej_rv
18.10.05,17:59
Argumentuješ súvahou, ale to platí len pre toho kto robí PU. Zatiaľ však existuje aj jednoduché účtovníctvo a dokonca aj neúčtovná jednotka má právo odrátať si DPH pri registrácii. A súvahu nerobí ani jeden.
Dala som si vyhľadať na JASPI všetky zákony ktoré obsahujú slovo "majetok". Našlo sa ich 100. Verím, že v každom je majetok definovaný ináč. Tak sa ešte raz pýtam, prečo mám použiť práve zákon o účtovníctve. Preto lebo mi je najbližší? Veď by som mohla pozrieť do ďalších 99, či by sa mi nehodilo náhodou niečo viac.
Myslím, že musíme v tomto prípade vystačiť s tým, čo je napísané v zákone o DPH. A ak tam raz niečo nie je ....
:):cool: Už len krátko :) . Súvahu som uviedol len preto, aby som zbytočne nenaťahoval text. V prvom príspevku je celá citácia zo zákona o účtovníctve: ..v súvahe alebo vo výkaze o majetku a záväzkoch...
Prečo "majetok" zo zákona o účtovníctve ? Lebo daňové zákony vrátane zákona o DPH sa spravidla odvolávajú naň (napr. aj v Tvojom argumente - § 81). A definície zo zákona o účtovníctve daňováci zvykli brať do úvahy.
A k poslednej vete - práveže v § 55 je napísaný len "majetok". A nie je tam napísané, že sa drobný hmotný majetok vylučuje.. Tak musíme vychádzať len z toho, čo je napísané v zákone.
Nakoniec, o nič nejde. Ja to celé beriem len ako takú teoretickú debatu. Na dlhšie jesenné večery :) .
Katija
18.10.05,19:24
A k poslednej vete - práveže v § 55 je napísaný len "majetok". A nie je tam napísané, že sa drobný hmotný majetok vylučuje.. Tak musíme vychádzať len z toho, čo je napísané v zákone.
Nakoniec, o nič nejde. Ja to celé beriem len ako takú teoretickú debatu. Na dlhšie jesenné večery :) .
Tiež len krátko.Súhlasím. Ak by to tam bolo, všetko by bolo jasné a nemáme o čom teoretizovať. Ešte som bola pozrieť, či o § 55 niečo nenajdem na stránke DR. A aj som našla. Veľa roboty si s tým nedali. Chcela som sem dať link, ale neviem prečo to nejde. Tak som to stiahla a prikladám.