JanaF
17.10.05,08:01
Pekny den,

chcela by som sa opytat, ci mi mozete vysvetlit, aky je rozdiel medzi zalohovou fakturou a proformou faktury, pripadne doporucit paragraf, kde by som si to vedela najst. Dakujem:D
evina
17.10.05,06:08
Pekny den,

chcela by som sa opytat, ci mi mozete vysvetlit, aky je rozdiel medzi zalohovou fakturou a proformou faktury, pripadne doporucit paragraf, kde by som si to vedela najst. Dakujem:D
platba pred dodaním = na základe proforma faktúry = zálohovej faktúry
Tweety
17.10.05,06:11
Iba doplňam z vlastnej skúsenosti. Pracovníci colnice nepoznajú pojem zálohová faktúra. Poznajú iba proforma faktúra, ale , že je to prašť jak uhoď, to už im nevysvetlíš.
JanaF
17.10.05,09:46
z toho mi vyplyva, ze je to to iste? Vobec v tom nie je rozdiel?
Alebo zalohova faktura udava iba vysku zalohy a proforma faktury obsahuje podmienky podla zmluvy ako na danovej fakture (napr.: presne vycislenie tovaru, DPH,...)?
Tweety
17.10.05,09:49
Je to jedno a to isté.
Paula
17.10.05,18:47
Jedno a to isté........... Dostanem zálohovú faktúru, po zaplatení "ostrú" faktúru, na ktorej je vyčíslený ZD a DPH. Žiadne odpočítanie zaplatenej zálohy a výsledná suma k zaplateniu = nula. Takýchto ostrých faktúr je cca 50%. Tak to môže byť? Pýtam sa pre prípad, keby som ja raz bola v podobnej situácii, ako je teraz môj dodávateľ.
evina
17.10.05,19:03
Jedno a to isté........... Dostanem zálohovú faktúru, po zaplatení "ostrú" faktúru, na ktorej je vyčíslený ZD a DPH. Žiadne odpočítanie zaplatenej zálohy a výsledná suma k zaplateniu = nula. Takýchto ostrých faktúr je cca 50%. Tak to môže byť? Pýtam sa pre prípad, keby som ja raz bola v podobnej situácii, ako je teraz môj dodávateľ. Nie je to celkom tak. Po zaplatení zálohovej faktúry obdržíš daňový doklad na základe prijatej platby s vyčíslením ZD a DPH. Súhrnnú /ostrú/ faktúru obdržíš po dodaní tovaru/služby /a na nej odpočítavaš uhradenú zálohu, čiže k úhrade bude nula, resp. rozdiel medzi zálohou a konečnou sumou. V prípade, že dodávka tovaru/služby je v tom istom mesiaci, nevystavuje sa daňový doklad na základe prijatej platby vystavuje sa len súhrnná /ostrá/ faktúra s odpočítaním uhradenej zálohy.

Pri súhrnnej faktúre vzniká z hľadiska DPH opäť daňová povinnosť /ovšem už len na rozdiel celkovej DPH a DPH už odvedenej pri prijatej platbe.
Paula
17.10.05,19:16
Nie je to celkom tak. Po zaplatení zálohovej faktúry obdržíš daňový doklad na základe prijatej platby s vyčíslením ZD a DPH. Súhrnnú /ostrú/ faktúru obdržíš po dodaní tovaru/služby /a na nej odpočítavaš uhradenú zálohu, čiže k úhrade bude nula, resp. rozdiel medzi zálohou a konečnou sumou. V prípade, že dodávka tovaru/služby je v tom istom mesiaci, nevystavuje sa daňový doklad na základe prijatej platby vystavuje sa len súhrnná /ostrá/ faktúra s odpočítaním uhradenej zálohy.A o to mi práve ide.......prečo dodávateľ neuvedie na ostrej faktúre odpočítanie zálohy .....resp. či to tak môže byť. V tých mnou uvedených 50-tich %-tách si tú zálohu sama odpočítam pri zaúčtovaní ostrej fa. Vlastne si tú nulu k úhrade sama vyrobím.
evina
17.10.05,19:25
A o to mi práve ide.......prečo dodávateľ neuvedie na ostrej faktúre odpočítanie zálohy .....resp. či to tak môže byť. V tých mnou uvedených 50-tich %-tách si tú zálohu sama odpočítam pri zaúčtovaní ostrej fa. Vlastne si tú nulu k úhrade sama vyrobím.
Podľa mojej mienky odpočítanie zálohy má na súhrnnej faktúre byť.
Zuzka
17.10.05,19:27
Na ostrej faktúre Ti musí odpočítať zálohu, teda musí to vyčísliť, nemôžeš si to urobiť sama. Pauli, vráť im faktúru, nech Ti ju prepracujú.
Paula
17.10.05,19:33
evina,Zuzka, máte pravdu, malo by to tak byť (a ja som potrebovala mať v tom istotu )......som presvedčená o tom, že mnohí z nás takéto faktúry bez odpočítania zaplatenej zálohy dostávajú.....a dali ste radu nielen mne.Vďaka.