saglucka
15.04.10,07:59
Pekny den prajem,
neviem ci som temu zaradila spravne, ak nie tak sa ospravedlnujem.
Studovala som toho vela o slobodnom povolani na nete ale nepodarilo sa mi najst odpoved. Prosim Vas, chcem sa Vas spytat, staci ak bude osoba, ktora robi slobodne povolanie, na DU je prihlasena a ma DIC, vystavovat len prijmove pokl. doklady? Alebo musi vystavovat aj faktury, nebodaj mat registracnu pokladnu? Bude poskytovat nejaku terapiu, alebo nieco take :)))
Dakujem.
Prijemny uprsany den
IvoM
15.04.10,06:18
Pri tomto slove cítim závan nostalgie, škoda že ho žiaden zákon nedefinuje, hneď by som sa cítil slobodnejšie.:) Ale k meritu Tojej otázky, podľa môjho názoru na poskytovanie terapie /nedefinuješ akej/ treba živnostenské oprávnenie a dokonca môže ísť o viazanú živnosť /napríklad poskytovanie masáži vrátane relaxačných a pod./
saglucka
15.04.10,06:22
Neviem presne co to je, ale na zivnostenskom urade dotycnej povedali ze je to slobodne povolanie, na danovom urade sa zaregistrovala. Takze podla zivnostenskeho ide naozaj o slobodne povolanie, preto tato otazka :)
Z mojho pohladu ide tiez o zivnost ale zjavne urady maju na to iny nazor...
gholoo
17.04.10,14:46
Dobrý deň, aj mňa by táto otázka zaujímala. Ja som napríklad herec na voľnej nohe, mám dič, keď hrám v divadle dostávam zmluvy na dielo, teda neplatia odvody na mňa. Ak ja si chcem teraz zahrať nejaké výchovné predstavenia pre študentov, ako to mám oštetriť, aby to bolo celéprávne správne. Mám si ja robiť šablónové zmluvy o dielo, a vždy to doniesť na miesto a dať to podpísať riaditeľom školy a potom ešte aj príjmovy doklad.?Alebo my stačí iba príjmový doklad a ústna dohoda? Či? Faktúry? Pokladňa?
kkaja
04.05.10,20:01
Dobrý večer, ja by som tiež potrebovala poradiť. Mamka by si chcela vybaviť slobodné povolanie. Bude príležitostne predávať svoje fotografie reklamnej firme cez mail. Už vie, že sa musí registrovať na daňovom úrade a na štatistickom úrade. Ale musí sa prihlásiť na zdravotnej poisťovni, keď je na invalidnom dôchodku? Aké povinnosti jej z toho plynú ? Ďakujem
EJMINKA
26.05.10,14:38
Poradaci, mna by este zaujimalo, ci je potrebne viest pri vykonavani slobodneho povolania uctovnictvo aebo staci en evidencia o prijmoch, zasobach pohladavkach, zavazkoch?
dakujem krasne :)