katesocka
15.04.10,10:40
Dobrý deň, som účtovníčka vo firme, ktorá usporadúva konferencie (čiže sa zaoberáme vzdelávaním). Teraz ale neviem, či na faktúru pre českú firmu, ktorá si u nás objednala vystavovanie (na tej konferencii) a reklamy v programe ku konferencii máme dať DPH. Samozrejme by sa to malo riešiť podľa paragrafu 15 odsek 1) (čiže by sme to mali vystaviť bez DPH, nakoľko miesto dodania je ČR)... ale podľa paragrafu 16 patria vzdelávacie služby a služby s nimi súvisiace k výnimkám, kde sa miesto dodania určuje podľa toho, kde sa akcia uskutočnila. patrí vystavovanie a konkrétne táto reklama v programe ku konferencii k službám súvisiacich so vzdelávacími službami? ako vystaviť faktúru? s DPH alebo bez? ďakujem dopredu za odpovede
IvoM
15.04.10,09:00
Osobne si myslím že to je jasný §16.3 a teda musíte fakturovať s DPH. Veď reklama je len vo vzťahu ku konferencii.

(3) Miestom dodania kultúrnych, umeleckých, športových, vedeckých, vzdelávacích, zábavných a podobných služieb, ako napríklad služieb na výstavách a veľtrhoch, vrátane ich organizovania a s nimi súvisiacich doplnkových služieb je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú.
JanaKop
15.04.10,10:28
Dobrý deň.
Môže sa prosím Vás niekto pozrieť na to či uvažujem správne?
Ide o to, že naša spoločnosť organizolava športovú akciu na ktorej sa zúčastnili aj družstva z ČR a Rumunska. Po ukončení sme im refakturovali ubytovanie a stravné, ktoré bolo nad rámec dohody. Družstvo ČR je platcom DPH a družstvo z Rumunska nie. Podľa zákona o DPH §16 ods 1 a 10 je miesto dodania na území SR.
Teda tieto faktúry majú byť podľa môjho názoru vystavené s DPH bez ohľadu na to či družstvá sú alebo nie sú platcami DPH.
A ešte jedna otázka keďže neišlo o dodanie služby mimo SR súhrnný výkaz netreba podávať?.
Veľmi pekne Vás prosím o odpoveď.
Ďakujem.
IvoM
15.04.10,10:50
Dobrý deň.
Môže sa prosím Vás niekto pozrieť na to či uvažujem správne?
Ide o to, že naša spoločnosť organizolava športovú akciu na ktorej sa zúčastnili aj družstva z ČR a Rumunska. Po ukončení sme im refakturovali ubytovanie a stravné, ktoré bolo nad rámec dohody. Družstvo ČR je platcom DPH a družstvo z Rumunska nie. Podľa zákona o DPH §16 ods 1 a 10 je miesto dodania na území SR.
Teda tieto faktúry majú byť podľa môjho názoru vystavené s DPH bez ohľadu na to či družstvá sú alebo nie sú platcami DPH.

Áno, s DPH

A ešte jedna otázka keďže neišlo o dodanie služby mimo SR súhrnný výkaz netreba podávať?.

Nie, netreba.

Veľmi pekne Vás prosím o odpoveď.
Ďakujem.
...
victoria
06.07.10,13:18
Ja prosím o odobrenie či som správne určila DPH a veci s tým súvisiace:
- slovenský platiteľ DPH fakturoval vzdelávacie služby zdaniteľným osobám za seminár, ktorý sa uskutočnil v ČR
- fakturoval bez DPH s poznámkou na faktúre, že daň je povinný platiť príjemca služby
Správne uvažujem že:
- tieto zdaniteľné plnenia sa mi nikde neobjavia v daňovom priznaní ?
- že sa kvôli nim nemusím registrovať na elektronické podávanie súhrnného výkazu a ani ho podávať ´?

dakujem
petra:-)
06.07.10,21:12
Ja prosím o odobrenie či som správne určila DPH a veci s tým súvisiace:
- slovenský platiteľ DPH fakturoval vzdelávacie služby zdaniteľným osobám za seminár, ktorý sa uskutočnil v ČR
- fakturoval bez DPH s poznámkou na faktúre, že daň je povinný platiť príjemca služby
Správne uvažujem že:
- tieto zdaniteľné plnenia sa mi nikde neobjavia v daňovom priznaní ?
- že sa kvôli nim nemusím registrovať na elektronické podávanie súhrnného výkazu a ani ho podávať ´?

dakujem

Uvedený postup je správny.

V DP DPH sa tieto služby neuvádzajú - miesto dodania je ČR - nie je predmetom slovenskej DPH.

Do súhrnného výkazu sa uvádzajú len služby podľa § 15 ods. 1, takže z titulu dodania uvedenej služby (§ 16 ods.3) nie je potrebné podávať súhrnný výkaz.
Iva1
04.08.10,13:47
Dobry den, mam podobny dotaz.

Sme reklamna agentura, ktora pre klientovych zakaznikov zabezpeci vyhru - pobyt v Rakusku. My sme dalej objednali tento pobyt cez slovenskeho subdodavatela. Ten nam vystavil fakturu bez DPH, je neplatca DPH. My budeme dalej klientovi fakturovat pobyt v Rakusku pre 5 osob. Klient je zdanitelna SK osoba, platca DPH. Predpokladam, ze tiez ide o par. 16/3 Zo DPH. Fakturu vystavim bez DPH s odvolavkou na zdanenie u prijemcu a Fakturu neuvadzam ani v DPH priznani ani v suhrnnom vykaze. Uvazujem spravne?

Na skoleni som sa pytala na pripad, keby sme my priamo objednali sluzby hotela v Rakusku a oni nam vystavia FA s dph rakuskou. Vtedy som dostala odpoved, ze sa musime registrovat v Rakusku pre dan a fakturovat s DPH rakuskou na klienta pod IC DPH AT a podat priznanie v Rakusku. Aj tento pripad je spravny?

Prosim o odsuhlasenie, ja mam v tom este zmatok, ale ako citam, niektori poradaci su uz v tejto teme celkom doma :)
Dakujem
Lianka
05.08.10,08:15
Poprosila by som o radu, nadviazem na predchadzajuci prispevok.


Ja prosím o odobrenie či som správne určila DPH a veci s tým súvisiace:
- slovenský platiteľ DPH fakturoval služby zdaniteľným osobám (slovenskej SZCO) za zabezpecenie ucasti na kongrese, ktorý sa uskutočnil v inom clenskom state EU (letenky, stravovanie, miestna doprava, kongresovy poplatok a pod.).


Fakturuje tieto sluzby s DPH?
Alebo bez DPH a platitelom DPH je prijemca (slovensky podnikatelsky subjekt)?
Iva1
16.08.10,08:36
Dobry den, mam podobny dotaz.

Sme reklamna agentura, ktora pre klientovych zakaznikov zabezpeci vyhru - pobyt v Rakusku. My sme dalej objednali tento pobyt cez slovenskeho subdodavatela. Ten nam vystavil fakturu bez DPH, je neplatca DPH. My budeme dalej klientovi fakturovat pobyt v Rakusku pre 5 osob. Klient je zdanitelna SK osoba, platca DPH. Predpokladam, ze tiez ide o par. 16/3 Zo DPH. Fakturu vystavim bez DPH s odvolavkou na zdanenie u prijemcu a Fakturu neuvadzam ani v DPH priznani ani v suhrnnom vykaze. Uvazujem spravne?

Na skoleni som sa pytala na pripad, keby sme my priamo objednali sluzby hotela v Rakusku a oni nam vystavia FA s dph rakuskou. Vtedy som dostala odpoved, ze sa musime registrovat v Rakusku pre dan a fakturovat s DPH rakuskou na klienta pod IC DPH AT a podat priznanie v Rakusku. Aj tento pripad je spravny?

Prosim o odsuhlasenie, ja mam v tom este zmatok, ale ako citam, niektori poradaci su uz v tejto teme celkom doma :)
Dakujem

Skusim poziadat opat o pomoc, zacina to byt pre nas dost akutne. Dakujem.