mirettim
15.04.10,10:54
Dobry den. Chcela by som sa spytat a upresnit si ako to funguje ohladom DNP. V roku 2009 som bola dobrovolne n. poistena az do aprila 2010, od maja 2010 som si zvysila vymeriavaci zaklad na maximum. Rozumiem tomu spravne ? Ak by som na matersku nastupila trebars vo februari 2011, uz by sa mi pocitalo z max. vymeriavaceho zakladu? alebo nie? Pokial by som teda splnila platit si min.270dni+36tyzdnov, pred nastupom na matersku.??? Vopred velmi pekne dakujem. Velmi by mi pomohla odpoved.
Xanti
15.04.10,09:02
Dobry den. Chcela by som sa spytat a upresnit si ako to funguje ohladom DNP. V roku 2009 som bola dobrovolne n. poistena az do aprila 2010, od maja 2010 som si zvysila vymeriavaci zaklad na maximum. Rozumiem tomu spravne ? Ak by som na matersku nastupila trebars vo februari 2011, uz by sa mi pocitalo z max. vymeriavaceho zakladu? Nie, počítalo by sa Ti to z priemeru. Teda 1-4.10 z minima + 5-12.10 z maxima alebo nie? Pokial by som teda splnila platit si min.270dni+36tyzdnov, pred nastupom na matersku.??? Vopred velmi pekne dakujem. Velmi by mi pomohla odpoved.
Treba splniť 270 dní pred nástupom na materskú, ak chceš maximálnu tak by som nie zmenila VZ z minima na maximum od mája. Ale zrušila by som minimálne DNP a založila od mája nové maximálne DNP. Vtedy by si v prípade PN alebo materskej v roku 2011 mala maximálne dávky.
mirettim
15.04.10,09:07
a ked som to nezrusila, len zvysila. Co mozem teraz robit? alebo teda od kedy by sa mi oplatilo otehotniet, aby som tie podmienky , aby som dostavala max. ,splnila?
veronikasad
15.04.10,09:12
a ked som to nezrusila, len zvysila. Co mozem teraz robit? alebo teda od kedy by sa mi oplatilo otehotniet, aby som tie podmienky , aby som dostavala max. ,splnila?
Ak DNP nebolo zrušené, ale menila si len vymeriavací základ, materské bude počítane z VZ roku 2009 = 4 x min. + 8 x max.
Aj po zmene VZ môžeš DNP kedykoľvek zrušiť a o pár dní sa znovu prihlásiť s max. VZ. Ak do konca roka bude viac ako 26 týždňov, materské budeš mať v roku 2011 z maxima.
Xanti
15.04.10,09:12
a ked som to nezrusila, len zvysila. Co mozem teraz robit? alebo teda od kedy by sa mi oplatilo otehotniet, aby som tie podmienky , aby som dostavala max. ,splnila?
Ja by som zrušila DNP z minima až v prípade otehotnenia a založila nové z maxima.
Resp. do 20.6.2010 by som nechala DNP z minima. Od 1.7.2010 by som založila z maxima, a od 1.1.2011 by som zmenila na minimum. Vtedy budeš mať celý rok 2011 PN alebo materskú z maxima.
mirettim
15.04.10,09:23
dakujem za rody velmi mi to pomoze, len niesom si ista, ked som uz tento krok urobila, zda sa mi ze sa zmeny na soc. mozu robit len raz za pol roka, alebo tak nejak. Takze niesom si ista, ci to uz teraz bude mozne zmenit. My si babo zatial len planujeme, ale chcem sa poistit tym a vlastne aj vyuzit tuto moznost poberat vyssiu maersku. A chcem sa este spytat, tie roku sa pocitaju ako kalendarne, alebo od kedy som to zacala platit, teda od maja?
mam v tom zmetok :)
Xanti
15.04.10,09:32
Mirretim ja píšem nie o zmene, tá sa naozaj dá robiť len raz za 6 mesiacov. ja píšem o zrušení a znovu založení DNP a to môžeš urobiť kedy chceš.
brčko
15.04.10,09:38
Ak DNP nebolo zrušené, ale menila si len vymeriavací základ, materské bude počítane z VZ roku 2009 = 4 x min. + 8 x max.
Aj po zmene VZ môžeš DNP kedykoľvek zrušiť a o pár dní sa znovu prihlásiť s max. VZ. Ak do konca roka nástupu na MD bude viac ako 26 týždňov a budeš platiť z maxima do nástupu na MD alebo ak nastúpiš na MD v r.2011, tak do konca roku 2011 z maxima, materské budeš mať v roku 2011 z maxima.

aha, ty plánuješ násup na MD v r.2011 :)
Inak súhlasím s Veronikou.
Nie je podstatné 26týž. do konca roka ale do uplanenia nároku (nástupu na MD najneskôr 6týž.pred pravdep.termínom pôrodu) a aby bol max. VZ z DNP v rozhodujúcom období.
mirettim
15.04.10,11:03
ano, ano..ja planujem matersku az v roku 2011. Dakujem za rady. je mi to jasnejsie. Pojdem este raz na soc. a zrusim a znovu prihlasim z max.
mirettim
24.04.10,17:48
potrebujem este poradit .mam este jednu otazku, za rozhodujuce sa berie kalendarny rok? alebo 2 roky dozadu? teda ked som zacala platit od maja 2009? lebo na soc. mi to nepovedali :(
Xanti
24.04.10,17:51
potrebujem este poradit .mam este jednu otazku, za rozhodujuce sa berie kalendarny rok? alebo 2 roky dozadu? teda ked som zacala platit od maja 2009? lebo na soc. mi to nepovedali :(
Rozhodujúcim obdobím pre výpočet materskej je posledné poistenie, resp. ak ide o súvislé poistenie tak rok predtým.

ČIže ak si začala platiť DNP od 5/2009 tak je rozhodujúcim obdobím 5-12/2009, pokiaľ nebolo poistenie prerušené.