stbe
15.04.10,11:00
Dobrý deň,
som študent denného štúdia, práve som dovŕšil 26 rokov,
mám nulový finančný príjem, nevlastním žiadnu nehnuteľnosť.
Chcel by som sa opýtať či mám nárok na dávku v hmotnej núdzi.
Ďakujem za odpoveď.
Xanti
15.04.10,09:04
Dobrý deň,
som študent denného štúdia, práve som dovŕšil 26 rokov,
mám nulový finančný príjem, nevlastním žiadnu nehnuteľnosť.
Chcel by som sa opýtať či mám nárok na dávku v hmotnej núdzi.
Ďakujem za odpoveď.
Skôr na sociálne štipendium, čo poskytuje škola.
Skús požiadať a informovať sa na študijnom oddelení.
stbe
15.04.10,10:23
Skôr na sociálne štipendium, čo poskytuje škola.
Skús požiadať a informovať sa na študijnom oddelení.

problém je že sociálne štipendium sa posudzuje na začiatku školského roku...
podľa mojich informácií od 26 roku už rodičia nie sú spoločne posudzované osoby, je to pravda?
lebo pri určovaní spoločne posudzovaných osôb sa píše že sú to:

manžel a manželka,
rodičia a nezaopatrené deti žijúce s nimi v domácnosti,
rodičia a ich deti do 25 rokov veku

ak áno tak by som mal mať nárok na dávku v hmotnej núdzi, keďže v zákone číslo 599/2003 , nie je nič o tom že ju nemôže dostať študent...
Xanti
15.04.10,14:07
problém je že sociálne štipendium sa posudzuje na začiatku školského roku...
podľa mojich informácií od 26 roku už rodičia nie sú spoločne posudzované osoby, je to pravda?
lebo pri určovaní spoločne posudzovaných osôb sa píše že sú to:

manžel a manželka,
rodičia a nezaopatrené deti žijúce s nimi v domácnosti,
rodičia a ich deti do 25 rokov veku

ak áno tak by som mal mať nárok na dávku v hmotnej núdzi, keďže v zákone číslo 599/2003 , nie je nič o tom že ju nemôže dostať študent...
Dávka v hmotnej núdzi je 62,50 €, vyrieši to tvoju situáciu?
Sociálne štipendium info máš tu http://www.modernaskola.sk/Index,c17/Socialne-stipendium a nikde som sa nedočítala, že sa posudzuje na začiatku školského roka samozrejme nemusím vedieť všetko.


- štipendium sa žiadateľovi poskytne od prvého dňa mesiaca, v ktorom o podporu požiadal. skúsil si požiadať o to štipendium?
stbe
16.04.10,07:30
nepoziadal lebo len teraz som mal 26, ale pojdem sa na to opytat...
Xanti
16.04.10,08:04
nepoziadal lebo len teraz som mal 26, ale pojdem sa na to opytat...
Hm.... ja neviem sesternica zažiadala o štipko ako dovršíla 25 rokov už ho berie 5 rok. Treba sa opýtať.
zeron
17.04.10,13:52
...a možno jedna užitočná rada - aby si spĺňal podmienky na sociálne štupendium aj napriek tomu, že by ste v domácnosti mali vyššie príjmy, tak daj na súd návrh na určenie výživného pre nezaopatrené plnoleté dieťa, pričom žiadaj minimálne zákonné výživné od obch rodičov. Keď budeš mať rozsudok o priznanom výživnom, tak škola bude vychádzať z tejto sumy a nie z príjmu rodičov, pretože ak by tvoji rodičia aj zarábali aj 5tis EUR každý, ale peniaze by ti nechceli dávať a súd by určil ako výživné len minimum, tak si vlastne v situácii kedy sociálne štipko potrebuješ a tiež spĺňaš podmienky na jeho poberanie.

Chce to len trochu pochopenia so strany rodičov, aby to nebrali osobne, že to dávaš na súd. A toto konanie je bez súdneho poplatku.
stbe
23.04.10,08:37
No takze som sa na studijnom oddeleni dozvedel ze od 1.januara 2009 uz su posudzovani s rodicmi v pripade socialneho stipendia aj ludia co dovrsili 26 rokov...tak mi to je dost divne ze posudzuju kazdeho akoby mal 19... ak by hypoteteicky zacal studovat clovek co ma 40 rokov budu ho posudzovat na zaklade prijmu jeho rodicov...
stbe
23.04.10,08:38
zeron:
dobry napad, len neviem ci by pri vypovediach netrebalo klamat :)
fnord
08.07.10,23:00
...a možno jedna užitočná rada - aby si spĺňal podmienky na sociálne štupendium aj napriek tomu, že by ste v domácnosti mali vyššie príjmy, tak daj na súd návrh na určenie výživného pre nezaopatrené plnoleté dieťa, pričom žiadaj minimálne zákonné výživné od obch rodičov. Keď budeš mať rozsudok o priznanom výživnom, tak škola bude vychádzať z tejto sumy a nie z príjmu rodičov, pretože ak by tvoji rodičia aj zarábali aj 5tis EUR každý, ale peniaze by ti nechceli dávať a súd by určil ako výživné len minimum, tak si vlastne v situácii kedy sociálne štipko potrebuješ a tiež spĺňaš podmienky na jeho poberanie.

Chce to len trochu pochopenia so strany rodičov, aby to nebrali osobne, že to dávaš na súd. A toto konanie je bez súdneho poplatku.


Je mozne si odnekial stiahnut aj vzor tohto navrhu?
Ako dlho moze trvat cely proces od podania navrhu az po dorucenie rozsudku? Pokial dany 26 rocny student mal rok pauzu (bud pracoval , alebo bol evidovany na urade prace) a v septembri sa opat stane dennym studentom (cize z pohladu skoly bude nazaopatrenym dietatom) - moze podat dany navrh este pred zapisom? :)