janula143
15.04.10,13:53
Poprosila by som o radu niekoho kompetentného, kto je buď právnik, alebo sa v podobných veciach vyzná. Zhruba asi tuším, že tento oriešok len tak ľahko nerozlúsknem...ale predsa len sa pokúsim získať radu.

Som vydatá. S manželom máme dlhší čas krízu. Manžel je nespokojný s mnohými vecami, ale predovšetkým podľa mňa sám so sebou. Dopracoval sa k stavu, kedy sa mi začal vyhrážať, že ma vyhodí aj s mojim synom z bytu, na ktorého žiarli. Syna mám z prvého manželstva. Už dlhšiu dobu ma psychicky týra a stále sa mi vyhráža, že vymení zámok a ja tým pádom zostanem na ulici. Najprv som to tak nevnímala. že ma psychicky týra. Upozornila ma na to blízka rodina a ja som si uvedomila, že to naozaj tak je. Má typické znaky manipulátora. Vyhráža sa mi rozvodom a je agresívny. Nie fyzicky ale veľmi je pri tom nervózny, kričí, nenechá ma reagovať na to čo povie, snaží sa ma vyviesť z miery, keď mu chcem povedať svoj názor, opakuje svoju poslednú vetu keď začnem nejako reagovať, alebo odíde z miestnosti.Pri ceste do práce autom sa mi niekoľkokrát vyhrážal, že ma vyhodí z auta. Keď som mu povedala, že je toho schopný , hneď s tým súhlasil.Nedá sa s ním už normálne komunikovať.
Hlavný problém je vlastne v tom, že byt v ktorom bývame je predmetom dedičstva po maželových nebohých rodičov, v ktorom má manžel svôj podiel a ešte aj jeho ďalší súrodenci, ktorí však všetci majú svoje byty. Celé dedičstvo nie je uzavreté, na liste vlastníctva sú vlastne napísaní zatiaľ čiastkoví vlastníci a medzi nimi aj môj manžel.
Ja so synom sme byt nemali, a preto máme v OP trvalé bydllisko u mojich rodičov- nakoľko sa nemáme kde prihlásiť k pobytu, figuruje tam adresa rodičovského bytu )
Už raz mi zámok manžel vymenil ked som bola u rodičov, kam sa práve deň pred tým syn odsťahoval a ostal tam bývať na dva roky, lebo už nezniesol manželovo komandovanie a výhrady.Pri návrate do bytu bol vymenený zámok. Ked som zazvonila otvoril manžel a nechcel ma pustiť dnu. Ale ja som sa dovnútra akosi predsa len dostala. Na otázku prečo vymenil zámok mi odpovedal, že bol pokazený.... Totálna drzosť... Tri dni som nemohla nikam ísť, lebo by som sa naspäť do bytu normálne nedostala. Tak som mu povedal že je neseriózny a klame. Toto sa nerobí. Ak zámok bol pokazený ako tvrdí, nech mi dá teda náhradný kľúč. Asi sa mu to v hlave akosi usporiadalo a na štvrtý deň mi dal kĺúč.
Ďalej to nebolo ideálne ale dalo sa to akosi vydržať. Nemám kam ísť.Finančne tiež na tom nie som najlepšie a zdravotne už tobôž nie.

Otázka znie? Môžem sa niekde dovolávať pravdy, keby mi toto znovu urobil a už ma nechcel pustiť späť do bytu? Byt nie je ani jeho, ale ani môj a ani som tam neni zapísaná. Myslím si , že s tým moc nenarobím po právnej stránke. Ale nejaká cesta morálneho práva... by mohla existovať , prípadne rodinného práva....že ma nemôže len tak zrazu vyhodiť...som jeho manželka, starám sa normálne o domácnosť ,pracujem a vo voľnom čase skoro nikam nechodím... on ma psychicky deptá pod hrozbou, že na bývanie v tom byte nemám nárok a som tam len z jeho milosti... Kde sa môžem dovolať nejakej pomoci alebo rady?
Aby sa stal tento byt mohol vôbec stať predmetom dedičstva, aby ho neprávom nezhabal jeden z manželových súrodencov s manželkou, ktorý ho chcel získať podvodom, som obetovala niekoľko rokov života a so synom také obete, ktoré sa prejavili neskôr aj na mojom fyzickom zdraví.Je to dlhšia história. Užili sme si policajtov , bitky, mafiu a priamo v tom byte... nakoľko sme svoj vlastný nemali.A teraz sa mám len pre partnerovu nemilosť ocitnúť na ulici? Poča desiatich rokov sme sa 6 krát sťahovali a nikdy nie do svojeho.
Ak niekto viete poradiť, budem povďačná. Už som dostala v poradí asi dvadsiate ultimátum ,dokedy môžem zostať v byte a potom vymení zámok. Ak to tentokrát splní, späť sa už tak ľahko nedostanem.
arizona
15.04.10,12:15
Na ten byt nemáš žiaden nárok, ani mať nebudeš, keby ho tvoj manžel zdedil aj celý. Ak bude aj neskôr chcieť byť jediným vlastníkom, čakajú ho nemalé fin. výdavky-vyplatiť súrodencov.
Dedičstvo nespadá pod BSM, takže ťa nemusí ani potom z neho vyplácať.

Keby si v tom byte mala trvalý pobyt (a on je majiteľom) tak ti ho zrušiť nemôže. Jedine po rozvode.
A či ťa môže vyhadzovať? Odpoviem otázkou. Dokedy sa chceš takto nechať vyhadzovať a dať sa vymkýnať?
Ak je naozaj taký zurvalec a násilník, nájdi si čo najskôr sama nejaké ubytovanie (či podnájom). Na žiadne "morálne právo" sa nespoliehaj...:mee:
Veľa šťastia :)
profesional
15.04.10,12:43
Dolezity je pravny titul na zaklade ktoreho s manzelom byt obyvate. Predpokladam ze s jeho rodicmi ani s nikym nemate uzatvorenu pravoplatnu najomnu zmluvu. Z hladiska zakona tam nemas v tom byte co robit.
Samozrejme ze ak majitel bytu Vas tam dobrovolne trpi, ma sa za to ze medzi Vami vznikla najomna zmluva, nakolko na tuto zakon nepredpisuje nutne pisomnu formu.
V pripade ak v byte mas svoje osobne veci a majitel neurobil dlhsi cas proti tomu nic, ma sa za to ze byt obyvas opravnene. Takze aj ked v nom nemas uvedene trvale bydlisko, tak ho obyvas opravnene.
V pripade vymenenia zamky bez toho aby ti to vopred oznamil a umoznil ti vysahovania pojde o precin porusovania domovej slobody a o precin poskodzovania cudzich prav.

V pripade ak sa ti vyhraza vyhodenim z bytu a je zjavne ze nejde o oznamenie alebo vyhrasku, ide o precin nebezpecneho vyhrazania. Nakolko Najvyssi sud jednoznacne stanovil, ze nie len ujma na zdravi a zivote je ujmou, ale aj ujma ekonomicka alebo ina ujma vycislitelna v peniazoch.
Takze chcelo by to upravit si uzivacie pravo pisomne a si za vodou.
Mgr.Shrek
15.04.10,12:45
Zákon o rodine (36/2005 Z.z.) hovorí o vzťahoch medzi manželmi v skratke nasledovné
§ 18 Manželia sú si v manželstve rovní v právach a povinnostiach. Sú povinní žiť spolu, byť si verní, vzájomne rešpektovať svoju dôstojnosť, pomáhať si, starať sa spoločne o deti a vytvárať zdravé rodinné prostredie.

§ 19 písm. a) Manželia sú si v manželstve rovní v právach a povinnostiach. Sú povinní žiť spolu, byť si verní, vzájomne rešpektovať svoju dôstojnosť, pomáhať si, starať sa spoločne o deti a vytvárať zdravé rodinné prostredie.

Tieto dva §§ však nie sú veľmi aplikovateľné na tvoj prípad. Skôr je možné ich aplikovať pri rozvode.

Tebe by sa hodil len § 71 ods. 1, ktorý hovorí: Manželia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Ak jeden z manželov túto povinnosť neplní, súd na návrh niektorého z nich určí jej rozsah tak, aby životná úroveň oboch manželov bola v zásade rovnaká. Pri rozhodovaní o určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliadne na starostlivosť o domácnosť.

Otázne je, či by sa podaním návrhu na súd tvoja situácia doma nevyhrotila.

Skôr by si sa mala zamyslieť nad tým, čo napísala arizona.
Stojí ti to trápenie, čo doma máš za to, aby si s ním bola? Skús sa odsťahovať k rodičom. Možno sa tá situácia doma nejako upokojí a vrátite sa k sebe. Sama píšeš, že ide o krízu, tak asi pred tým taký nebol a možno sa to vráti do normálu. A ak nie, tak sa rozvediete. Podľa mňa počúvať denne vyhrážanie, báť sa o život, báť sa odísť z domu je prílišnou cenou za to, že budeš s ním. To je však na tebe.
Drž sa
Mária27
15.04.10,17:32
Pri každej dispozícii s právom (§ 118 obč. zák.) treba postupovať podľa špecifických ustanovení, ktoré upravujú túto dispozíciu, a ak by neboli, tak podľa analógie (§ 853 OZ).

Manželia, aj ako osoby blízke, ktoré vedú spoločnú domácnosť, majú spoločné užívacie právo bytu, ak to právo získa aspoň jeden z nich. Analogicky sa použijú ustanovenia o spoločnom nájme bytu.